Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Blogi > Gawus

Notki

Oceń

Kulturystyka - trzy po trzy i trochę więcej

Napisane 20-05-2008 20:58 przez Gawus
Jak wspomniałem wcześniej w yróżniamy 3 główne typy programów treningowych. Różnią się przede wszystkim inną stymulacją mięśni (różnych włókien mięśniowych).

Co oznacza "masa"? Kierunek kulturystyczny: dążymy do wzrostu wagi mięśni, ich napompowania i poprawy wyglądu naszej sylwetki. Przede wszystkim chodzi o WYGLĄD. Siła wzrośnie, ale nie w takim stopniu jak w treningach ukierunkowanych na nią. Wraz z masą mięśni (czyli suchą masą ciała) zwykle nabiera się też tłuszczu, wody etc. Dlatego po "masie" robi się "rzeźbę" (także wytrzymałość). Charakterystyczne dla podejścia kulturystycznego jest rozpisywanie planów dzielonych (ang. split). Kulturysta prawdopodobnie nie podniesie obciążenia które bez problemu dźwignie dwuboista. Postęp w wyciskanych ciężarach jakie uzyskał kulturysta wyda się nieznaczny dwuboistom. Wiele środków zatrzymuje wodę w organizmie (np. sterydy, kreatyna), więc nie ma sensu ekscytować się gwałtownym wzrostem masy! Zwykle upływają 1-2 tygodnie i wszystko spada (efekt jojo). Dopiero po odwodnieniu i wyrzeźbieniu można coś powiedzieć o realnym wzroście masy mięśniowej!

Siła? Kierunek: dwubój i trójbój siłowy. Maksymalne osiągi. Dążymy do wzrostu siły mięśni i stałego pokonywania barier. W jakimś stopniu ich waga też wzrośnie, ale nie będą tak napompowane jak w przypadku planu masowego. Silny zawodnik dwuboju dźwignie znacznie więcej niż kulturysta, ale nie nastawia się na wykonywanie długich serii danym obciążeniem. Charakterystyczne dla kierunku siłowego są krótki serie (np. 3-4 ruchy) z maksymalnym obciążeniem. Podstawowe ćwiczenia: wyciskanie sztangi leżąc, przysiady ze sztangą itp.

Rzeźba? Chcemy uformować, zarysować mięśnie, spalić tłuszcz itp. Oczywiście na siłowni ciężko spalać tkankę tłuszczową, dlatego w treningu na rzeźbę po ćwiczeniach siłowych (i wyczerpaniu glikogenu mięśniowego) dodatkowo robi się ćwiczenia aeorobowe (rower, steper itp). Aby rzeźbić - należy mieć co. Spotyka się osoby które mają niedowagę - ale twardo chcą wykonywać plan na rzeźbę! Tak więc póki Twoja waga nie osiągnie odpowiedniego pułapu - nie ma sensu wykonywać ćwiczeń na rzeźbę. Spotykane określenie definicja - oznacza właśnie rzeźbę.

To trochę bliżej.. Naprawdę niedługo napiszę każdy bardzoo bliziutko :-)

Trochę nie pisałem, bo nie miałem czasu Poprawiam oceny, może wyciągnę czerwony pasek <wow> od trzech lat go nie miałem :f
Napisane w Kulturystyka
Komentarze 5 Wyślij wpis emailem
Komentarzy 5

Komentarze

stary
Slythia's Avatar
A gdzie fragment dla mnie?
Napisane 21-05-2008 00:27 przez Slythia Slythia jest offline
stary
Gawus's Avatar
Na pewno się ukaże kiedyś Dokładnie o co Ci chodzi? Spalenie tkanki tłuszczowej? :-)
Napisane 22-05-2008 00:20 przez Gawus Gawus jest offline
stary
Slythia's Avatar
Chodzi mi o zmniejszenie objetosci ciala ; ).
Napisane 22-05-2008 00:41 przez Slythia Slythia jest offline
stary
Gawus's Avatar
Coś wydłubię niedługo, ostatnio skoro czytałem o redukcji więc potrzeba tylko czasu :-)
Napisane 22-05-2008 00:43 przez Gawus Gawus jest offline
stary
Dragon-Fly's Avatar
Nie zapomnij o sile!
Napisane 22-05-2008 09:18 przez Dragon-Fly Dragon-Fly jest offline
 
Ostatnie wpisy bloga Gawus

Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 04:57.


Powered by vBulletin 3