Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Blogi > Serious Sam

Notki

Oceń

Makaronizmy.

Napisane 11-07-2009 08:56 przez Serious Sam
Aktualizowano 11-07-2009 09:17 przez Serious Sam
Witam, dzisiaj chciałbym krótko przedstawić kwestię używania języka polskiego w naszym kraju.

W XX i na początku XXI wieku, język angielski odgrywał i odgrywa dużą rolę w Polsce (jak i gdzie indziej oczywiście). Angielskie słówka zaczynają być wplatane w nasz ojczysty język głównie przez młodych. W modzie są także całe zdania.
Niczym szlachta w XVI wieku, teraz młodzi zaczynają coraz częściej używać słówek z innego języka, kalecząc i niszcząc przy tym naszą mowę.
Czy chcemy aby tak było? Być może jest nam wygodniej pisząc ''cu'', zamiast ''do widzenia'', lecz pomyślcie o przyszłości naszego języka!
Zjawisko makaronizmów można zauważyć na przykład przechodząc się po mieście (dajmy na to: McDrive).
Czy to wszystko jest nam potrzebne? Czy tylko podążamy za modą i zachodem, którym chyba zawsze Polacy się zachwycali.
Komentarzy 16

Komentarze

stary
Wylansowany's Avatar
Jak w szkole przerabialismy ten temat, był pokazany wycinek z Konstytucji, w której jest ponoć zapis: "Nie będę kaleczył j. polskiego poprzez spolszczanie obcjojęcznych słów" (czy coś w tym stylu).

Ja osobiście myślę, że problem jest już od czasów PRL-u, bo wtedy każdy myślał, że zachód to ten inny, lepszy świat i jeśli pojawiało się coś zza tej "żelaznej kurtyny", to często było, albo spolszczane, albo zostawiane w oryginalnej nazwie. To ma również przekład dzisiaj. Większość nowych produktów, jest analogiczne jak w PRL, spolszczana lub zostawiane w oryginale, bo każdy myśli, że będzie to lepiej brzmiało, to coś będzie lepsze, a on sam będzie fajniejszy...

@offtopic
A jeśli chodzi o makaron - to bardzo lubię, najczęściej jem go do obiadu zamiast ziemniaków.
Napisane 11-07-2009 10:01 przez Wylansowany Wylansowany jest offline
stary
DK-LOG.911's Avatar
No ten niby zapis to fake (haha, skaleczyłem język ;p) był na 100%. Przecież Polska sama kaleczy swój język, bo i tak pełno słów jest spolszczonych. Dajmy na to "lider" (z ang. "leader"), albo chulingan (z ang. "hooligan).

Pozdrawiam, DK.
Napisane 11-07-2009 10:13 przez DK-LOG.911 DK-LOG.911 jest offline
stary
A mi to nie przeszkadza...
Napisane 11-07-2009 10:30 przez Lord_Mayonnaise Lord_Mayonnaise jest offline
stary
Zokar's Avatar
A ja to mam w ass, Jestem w anglii i tutaj nie używam Polskiego poza domem.
Cya ;D
Napisane 11-07-2009 10:53 przez Zokar Zokar jest offline
stary
zoliax's Avatar
DK, to jest po prostu zapożyczenie obecne w każdym języku. Przerąbane jest, gdy ludzie mówią jak to all grają w Tibię i nap***** parentsów krzesłami.
Napisane 11-07-2009 13:53 przez zoliax zoliax jest offline
stary
No trochę jest w tym racji, tak nie powinno być, ale w dzisiejszym świecie jest wiele innych, większych problemów, a język polski i tak przetrwa
Napisane 11-07-2009 14:17 przez Gierubesoen Gierubesoen jest offline
stary
Vasudanin's Avatar
Nie wiem jak wy, ale ja dalej będę pisał ciao, zamiast na razie, fake zamiast fotomontaż, srsly/rly zamiast na prawdę i inne tego typu zwroty, bo tak jest prościej i łatwiej. I mam gdzieś co inni o tym sądzą. \o/
Napisane 11-07-2009 17:04 przez Vasudanin Vasudanin jest offline
stary
Serious Sam's Avatar
''Nie wiem jak wy, ale ja dalej będę pisał ciao, zamiast na razie, fake zamiast fotomontaż, srsly/rly zamiast na prawdę i inne tego typu zwroty, bo tak jest prościej i łatwiej. I mam gdzieś co inni o tym sądzą. \o/''

Wiem, wiem. Ty zawsze byłeś taki buntowniczy. Podziwiam Cię : )
Napisane 11-07-2009 20:07 przez Serious Sam Serious Sam jest offline
stary
Vasudanin's Avatar
Nie o to chodzi. Jestem takim leniem, że dla mnie napisanie "Do widzenia" jest zbyt dużym wysiłkiem, więc napiszę "ciao".
Napisane 11-07-2009 20:37 przez Vasudanin Vasudanin jest offline
stary
zoliax's Avatar
Więc jeśli tylko lenistwo jest problemem to napisz "nara". Dwukrotnie występujące "a" znacząco ułątwia sprawę, przynajmniej w przypadku pisania na klawiaturze.
Napisane 11-07-2009 21:08 przez zoliax zoliax jest offline
stary
Pisz "pa".
Napisane 11-07-2009 21:30 przez Soundwave011
stary
zoliax's Avatar
"Pa"? Ale sprytnie!
Napisane 11-07-2009 22:03 przez zoliax zoliax jest offline
stary
Vasudanin's Avatar
Nie napiszę "nara", brzmi to debilnie. A pa brzmi pedalsko.
Napisane 11-07-2009 22:18 przez Vasudanin Vasudanin jest offline
stary
zoliax's Avatar
Więc są inne powody, ty homofobie jeden!
Napisane 11-07-2009 22:32 przez zoliax zoliax jest offline
stary
Vasudanin's Avatar
Wydało się. :<
Masz +3 do szpiegowania. ;<
Napisane 11-07-2009 23:02 przez Vasudanin Vasudanin jest offline
stary
zoliax's Avatar
Dzięki, szefie.
Napisane 11-07-2009 23:23 przez zoliax zoliax jest offline
 
Ostatnie wpisy bloga Serious Sam

Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 02:50.


Powered by vBulletin 3