Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Blogi > Blog Michosa

Notki

Oceń

Garalia-opis państw

Napisane 27-01-2009 19:32 przez Michoss
Aktualizowano 29-01-2009 21:31 przez Michoss
O ile w większości forumowych RPGów opisuje się miasta, w Garalii, gdzie jest ich ponad 50 (nie wliczając wsi) byłoby to zbyt nudne i monotonne. opiszę więc jedynie 16 państw, oraz ich stolice.

Mapa polityczna Garalii

UWAGA!
Ukryty tekst:
Przy każdym państwie zapisuję strukturę rasowo-gatunkową wewnątrz niego. Może ona nie być zrozumiała na pierwszy rzut oka. Zapis wygląda mniej-więcej tak:
L>Os>Oz
Oznacza to, że w pastwie jest najwięcej ludzi (wszystkich ras), część orków szarych, oraz niewiele orków zielonych. Jaszczuroludzie oraz giganci nie wchodzą tam w skład społeczeństwa, lub jest ich znikoma ilość.

Dokładna legenda:
Ukryty tekst:

A>B - Przewaga A nad B
A>>B - znaczna przewaga A nad B
A=B - Zblizona ilosc osobników A oraz B

L- Ludzie wszelkich ras
E- Elfowie
K- Karły
Kr -Krasnoludy
Gn - gnomy
Lp- Ludzie prości
Lpb- Ludzie prości biali
Lpc- Ludzie prości czarni
O- Orkowie wszelkich ras
Oz- Orkowie zieloni
Os- Orkowie Szarzy
Gb- Gobliny
J- Jaszczuroludzie obu ras
Ka- Karumalin
Gh- Ghorkit
G- Giganci



Mungin


1)Lattera
Stolica: Wasuden
Struktura rasowo-gatunkowa: Lpb>E=Kr=Os>Oz
Opis: Największe państwo Munginu, dawniej zamieszkane wyłącznie przez orków, dzisiaj- najbardziej cywilizowany kran na wyspie. W związku z wyjątkowo suchym klimatem w tej części wyspy, większość mieszkańców gromadzi się w stolicy, pomiędzy wielką rzeką K'Larn i jej dopływem, Anzurą. Wasuden jest starym miastem, jednym z pierwszych założonych przez tutejszych orków. W jego sercu znajduje się niesamowity stary zamek, zbudowany w typowo orczym stylu architektonicznym.


2)Neramponmenza
Stolica: Lokutus
SRG: Os=L>Oz>Gb
Opis: Niegdyś najpotężniejsze państwo orków, dzisiaj ich najlepsze ziemie. Orkowie wciąż władają na tym terenie, jednak dzięki przybyszom z Patonu, posunęli się cywilizacyjnie dużo dalej. Są w ciągłych konfliktach z Kufumem, który utrudnia im transport surowców rzeką K'larn. Na terenie Neramponmenzy są żyźniejsze ziemie niż na północy wyspy, rolnictwo jest jednak tutaj nieproporcjonalne względem górnictwa. Na tym terenie są największe złoża miedzi i cyny. W kraju wydobywa się też dużo srebra.
Lokutus jest niedawno założonym miastem, usytuowanym w pobliżu kopalni. Nie moze się poszczycić żadnymi niesamowitymi zabytkami, a co najwyżej możliwością zwiedzenia otwartych kopalni.


3)Neemperna
Stolica: Kun-Hupr
SRG: L=Os
Opis: Najbardziej nieprzyjazne klimatycznie państwo Munginu. Jałowa gleba w połączeniu z chłodnym klimatem i rzadkimi opadami czynią życie tutaj prawdziwym wyzwaniem. Jedynym powodem dla którego ktokolwiek tu mieszka, jest hodowla Biryku Białego, rzadkiego zioła, które rośnie tyko na tych terenach.
Kun-Hupr, mimo, ze względem innych stolic jest małym miasteczkiem, gromadzi w sobie 90% Neempernan. Poza możliwością zarobku na sprowadzaniu żywności, nie ma nic ciekawego do zaoferowania.


4)Nuk-Ungar
Stolica: Moriena Perkernia
SRG: Os>Gb>>Lpb>Kr
Opis: Nazwa Nuk-Ungar pochodzi od dwóch miast, znajdujących się blisko granic państwa: Nukirynu i Ungarisku. to stosunkowo młode państwo, utworzone jednak na terenie dawnego imperium orków. żyją tam głownie konserwatywni, często rasistowscy orkowie, co przyczynia się do malej imigracji.
Stolica, Moriena Perkernia, jest prawdopodobnie najstarszym miastem zbudowanym jeszcze w dawnym Imperium i reprezentuje cale piękno orczej architektury. Niestety, nie każdy może tam tak po prostu wejść. Bramy miejskie pilnowane są przed intruzami dniem i nocą, a by przez nie przejść, trzeba mieć specjalne zezwolenie.


5)Kufum
Stolica: Kufal
SRG: Os>>Gb>Oz>L
Opis: Niewielkie państwo w centrum Munginu. Jest fenomenem wśród państw, nie tylko Garalii. Większość jego gospodarki opiera się o cło nakładane na towary transportowane rzeką K'Larn. Kufum często nazywany jest 'Pasożytem Południa', jednak jego sojusz z Latterą odciąga inne kraje od wojny.
Kufal jest niewielkim miastem, słynie jednak z ogromnej, niesamowitej zapory zbudowanej na rzece. jej celem nie jest jednak odcięcie ani ograniczenie dopływu wody, a uniemożliwienie przepływu statkom które nie opłaciły cła.
Napisane w Garalia
Komentarze 23 Wyślij wpis emailem
Komentarzy 23

Komentarze

stary
Michoss's Avatar
Paton


1)Paton Centralny
Stolica: Litaran
SRG: L>O>>J>G
Opis: To największe imperium Garalii jest częścią dawnego Królestwa Patonu. Aktualnie panuje tam monarchia parlamentarna. Władzą ustawodawczą jest Kodat, składający się z 511 Kanatów.
Paton C. Ma bardzo żyzne gleby, wydobywa też dość dużo surowców. Stoczył kilka wojen z Mernią, o przejęcie kontroli nad cieśniną Tanwirską. W aktualnej chwili ma sojusz z pozostałymi dwoma państwami dawnego królestwa.
Litaran jest drugim największym miastem na wyspach. charakteryzuje się prosta, lecz piękną architekturą. są tam dwa niesamowite, znane na całym świecie budynki. Zamek Gongora, ogromna forteca oraz pałac, siedziba króla oraz miejsce obrad Kodatu, oraz Szkoła MiM (nie mylić z M&m's), stara, niesamowita akademia, której dyrektorzy twierdzą że 'zapisanie się na pełna naukę w ich szkole byłoby równoznaczne z dożywociem'.


2)Paton Północny
Stolica: Skartaria
SRG: Lpb>E=K>O=J=Lpc
Opis: Północna część dawnego imperium, odłączona na początku Wielkiej Wojny Patońskiej. Ziemie na północy wyspy nie są już tak żyzne, rekompensują to jednak duże złoża w górach Karimm, wydobywane w większości w tej części Patonu. Cały Mithen (Niesamowicie wytrzymały metal, niezbędny do wytopienia Mithrilu) pochodzi właśnie stąd.
Skartiara, trzecia już stolica P.P., znana jest za Wieże Keitina, ogromny obelisk, będący jednocześnie znakiem rozpoznawczym państwa.


3)Paton południowy
Stolica: Komerisk
SRG: K>Lp>E>O>G
Opis: Państwo rdzennie Krasnoludzkie, wciąż przez nich rządzone. Jego gospodarka opiera się o rolnictwo oraz górnictwo. Niegdyś silnie zalesione tereny zostały wykarczowane pod wsie. Drewna z wycinki lasów było tak dużo, ze południowcy wybudowali most na wyspę Malik.
Komerisk, stolica państwa znajduje się częściowo pod ziemią, wewnątrz ogromnej - w większości sztucznie wybitej w skale - jaskini.


4)Lokor
Stolica: Burgin
SRG: G>>K>L=O
Opis: Lokor nie jest faktycznym państwem, a jedynie terenem, do którego nikt nie chce się przyznać. Pierwotny dom gigantów. Królestwo Patonu utworzyło tam autonomiczne państwo, a oddelegowany do rządzenia nim 'władca' po kilkunastu dniach z zrezygnował ze stanowiska na rzecz 'króla Głaza' starego, ledwo żywego giganta, który zwykł sypiać w jego ogródku.
Burginu nie można nazwać nawet miastem. Jest to rozległe wzniesienie na i pod którym żyje największa grupa wielkoludów.


5)Fentor
Stolica: Malik Górny
SRG: Lpb>>K
Opis: Fentor również nie jest faktycznym państwem, a jedynie terenami zajmowanymi przez plemię Fentorów, czcicieli wulkanu. Nikomu nigdy nie udało się znaleźć na tych terenach nic ciekawego, oraz nikt poza Fentorami nie chciał tu mieszkać, tereny te sa więc uznawane za osobne państwo.
Malik górny, znany tez Fentorom jako 'Blugimginkungunua Leanumunga' jest jedynie dużą wioską oraz domem wodza.


6)Kentiala
Stolica: Kamiza
SRG: Ka>Lpb>E=K
Opis: Wyspa, na której za czasów Królestwa osiedlili się Karumalini. Ziemia na wyspie nie jest zbyt żyzna, nie ma tam też wielu surowców, nikt więc nigdy się tymi terenami nie interesował. Warunki na wyspie przypominają jednak w pewnym stopniu te, w jakich żyli Jaszczuroludzie na Snuktelanie, byli oni więc skłonni do zamieszkania tam. Karumalini którzy osiedlili się tam są dość spokojni i kontaktowi, chcą nawet przyłączenia ich niewielkiego państwa do unii Patonu.
Kamiza jest pięknym przykładem jaszczurzej architektury, a jednocześnie jedynym osiągalnym dla przeciętnego podróżnika.
Odradzane jest jednak wybierać się tam bez przygotowania lub prowiantu, Karumalińskie jedzenie jest bowiem zupełnie inne od ludzkiego, więc osoby nie przepadające za egzotyczną żywnością mogą tam długo nie wytrzymać.
Napisane 27-01-2009 19:33 przez Michoss Michoss jest offline
Aktualizowano 29-01-2009 21:27 przez Michoss
stary
Michoss's Avatar
Namis


1)Mernia
Stolica: Kandyn
SRG: E>Kr>Lp>>Os
Opis: Największe państwo Namis, rodzimej wyspy elfów. Jeszcze przed latami Królestwa przybyły tu krasnoludy, które zapoczątkowały cięzkie wojny o te ziemie. Przez długi czas na tych terenach istniało wiele państewek, których granice przesuwały się nawet kilkanaście razy w miesiącu. wiele z nich nawet tego miesiąca nie wytrzymywały, i szybko były przejmowane przez inne. Dopiero niedawno te tereny zostały zjednoczone pod jedną flaga, wciąż jednak Mernijska administracja kuleje. Od lat kraiki nadmorskie, jak i zjednoczone państwo starają się przejąc kontrolę nad cieśniną Tanwirską.
W górach na terenie Mernii, w pobliżu Gongorii i Latrivy wydobywa się ogromne ilości żelaza. Tu też znajdują się najlepsze kuźnie i szkoły kowalskie.
Kadyn to miasto niesamowite, zostało bowiem niezbyt dawno temu zbudowane na miejscu wsi, specjalnie jako nowa stolica. Mówi się, że zrobił to młody Król Eleirin II Nall dla swojej ukochanej, przyszłej królowej, Elmery Alrae, która nie chciała opuszczać rodzinnego domu.


2)Katelia
Stolica: Likopin
SRG: E=Lpb>Lpc=Kr>Gn>Os>Oz
Opis: Nieduże państwo elfickie, znane z wspaniałej floty. Ich liczne stocznie produkują doskonałe, wytrzymałe i stabilne statki z wspaniałego drogiego drewna. Większość materiału jest jednak sprowadzana z południowego Patonu, Katelia jest więc przeciwna przejęciu kontroli nad cieśnina przez którąkolwiek ze stron konfliktu.
Likopin jest największym miastem Garalii, jednak wyłącznie jego centrum może się pochwalić dobrą architekturą. charakterystycznym budynkiem tego miasta nie jest o dziwo pałac królewski, teatr, ani nic podobnego, a olbrzymia, trzypiętrowa restauracja 'Enemuelo', zwana też 'fortecą kuchni'.


3)Mernon
Stolica: Isharinst
SRG: E
Opis: Jedyne w Garalii państwo rasowo zamknięte. Już wiele lat temu, gdy ludzie i krasnoludy zaczęli się sprowadzać na Namis, królowa Elvira IV Krwawa zakazała wstępu do państwa przedstawicielom innych ras niż elficka, oraz kazała zabijać każdego kto się tam zbliży. W państwie panuje głęboki totalitaryzm.
Wysłanników Mernonu poza jego granicami nazywa się 'czerwonymi maskami', ponieważ nigdy nie odsłaniają swoich twarzy, kryjąc je przed maskami podobnymi do tych na fladze państwa.
W aktualnej chwili Mernon toczy wojnę z większością państwa Garalii, jednak jego położenie na półwyspie czyni go trudnym to zdobycia. Przez przeszło 400 lat nie udało się podbić żadnych jego ziem.
Isharinst jest najdoskonalszym przykładem staroelfickiej architektury, posiada wiele cudownych pałaców i posągów. Niestety, od przeszło 500 lat nie widział go żaden nie-Mernijczyk.


Kraje nieprzypisane


1)Wyspy Katcat
Stolica: Likierty
SRG: Cpc> Cpb>>K>E>Oz
Opis: Katcat to niewielki archipelag wysp pomiędzy Patonem a Namis. Pochodzą stamtąd ciemnoskórzy ludzie prości. Kraj jest dość prymitywny, bardziej jednak zaawansowany niż wioski zielonych orków.
Likierty jest niewielkim, w większości drewnianym (jak wszystkie osady na Katcat) miastem, zbudowanym jednak w znacznej części na wodzie. Słynie z wspaniałych potraw z owoców morza.


2)Snuktelan
Stolica: Kassyelt
SRG: Ka>Gh>>L
Opis: Państwo Jaszczuroczłeków na wyspie Korumant. Mimo że jest niewielką wyspą, ma prawie idealne warunki do życia- żyzną ziemię, dużą wilgotność oraz zadowalające złoża metali. Jedyna góra na wyspie-Mintrial-jest wygasłym wulkanem, zapewne jednak jej dawna aktywność miała ogromny wpływ na rozwój życia na wyspie.
Na Karumalinie żyją niespotykane nigdzie w Garalii gatunki ogromnych, smokopodobnych gadów. Od lat są one przez jaszczury albo czczone, albo tępione, jako bestie piekielne.
Kassyelt jest wspaniałym, kamiennym miastem, zbudowanym w stylu niespotykanym nigdzie w ludzkiej cywilizacji. Symbolem miasta jest gigantyczny, kilkusetmetrowy posąg jaszczuroczłeka, ponoć wykuty z całej góry.
Napisane 27-01-2009 19:33 przez Michoss Michoss jest offline
Aktualizowano 30-01-2009 06:53 przez Michoss
stary
Vasudanin's Avatar
Cytuj:
Stolica: Wasuden
Kocham Cię! :*
Napisane 27-01-2009 21:11 przez Vasudanin Vasudanin jest offline
stary
Kashek's Avatar
A mnie już nie kochasz ....
Napisane 27-01-2009 21:40 przez Kashek Kashek jest offline
stary
Vasudanin's Avatar
Ciebie zawsze będę kochać! :*
Napisane 27-01-2009 21:51 przez Vasudanin Vasudanin jest offline
stary
Shantirell's Avatar
<Uchyla kapelutka>

Muszę Ci powiedzieć, że całkiem niezły światek stworzyłeś panie Michos. Całkiem orginalny. Mógłbym nawet zagrać, ale nie mam zbytnio czasu (choć może). A tak poza tym to też jestem w trakcie tworzenia własnego "uniwersum". Choć szczerze mówiąc nie może on się równać z światem Twojego autorstwa. Głównie dlatego, że ja lubię po prostu klasykę. "Tu górka, tam pagórek, tu dwa orki, a tam smoczki", czyli po środku kontynent, gdzieś tam pustynia, jungla, tu lodowa wyspa, a tu góry. I nagle budzi się ogromne zuo... No, to tak to w skrócie wygląda. Hmmm... a może też swoje "wypociny" opublikuję? Tylko, że ktoś musi mnie do tego zachęcić. A może mała rywalizacja? Który będzie lepszy? Oczywiście Twój, ale co tam. :)

PS: Nie uważacie czasem, że odstępy między poszczególnymi linijkami tekstu w blogach są stanowczo za duże? Osobiście uważam, że tematy na forum wyglądają zdecydowanie ładniej.

PS2: Twoje wyspy kojarzą mi się z nieprzebytymi junglami. Mam nadzieję, że któraś z nich taka będzie. I co powiesz na banalny motyw z zaginioną cywilizacją w środku tejże jungli (coś ala piramidy Majów)? W podziemiach starych ruin można rozegrać wiele ciekawych sesji. Może i chodzące kamienne posągi są banalne, ale zawsze wywołują uśmiech na twarzach młodych poszukiwaczy przygód. Szczególnie gdy nagle uświadamają sobie, że miecze tylko mogą się na nich stępić. ;)

@down
Ja tylko "rozsądnie oceniam swoje możliwości".

@Michoss i GargoinX
Ja po prostu boję się porażki i, jak napisałem wyżej, rozsądnie podchodzę do moich możliwości, które są małe. Ale co tam. Za jakiś miesiąc ukaże się moje "dzieło". Może.
Napisane 27-01-2009 21:57 przez Shantirell Shantirell jest offline
Aktualizowano 27-01-2009 23:03 przez Shantirell
stary
GargoinX's Avatar
@Up:
Więcej wiary w siebie i w swoje możliwości.
@top:
Później przeczytam.
Napisane 27-01-2009 22:18 przez GargoinX GargoinX jest offline
stary
Michoss's Avatar
@Shan

1) Tak jak mówi Gargoin, więcej wiary ;]
2) Jesli ktoś na bieżąco publikuje swoje projekty, konkurencja jest nieprzyjemna i wychodzi tylko na gorsze. Zaczyna się kradzież pomysłów, wymyślanie na siłę nowych rzeczy itp. itd. etc.
3) Nie ma u mnie Junglii, zmartwię cię niestety. Ruiny pewnej dawnej cywilizacji będą, ale to wolałbym demonstrować dopiero podczas jakiejś sesji. Przecież jakbym opodal teraz gdzie się znajdują, kto tam żył, i co będzie starało się wybebeszyć ci jelita, to nie byłoby takie ciekawe, prawda?
Napisane 27-01-2009 22:41 przez Michoss Michoss jest offline
stary
Michoss's Avatar
Dorzuciłem opisy krajów Patonu
Napisane 29-01-2009 01:02 przez Michoss Michoss jest offline
stary
Człowieku za dużo tego ; / Nie lepiej zrobić konkretne 3 kraje, jak w Metinie np. ? Nawet Precel bogiem nie będzie..
Zajmij sie swoim fejkiem bo to akurat wychodzi ci najlepiej.
Napisane 29-01-2009 01:22 przez Domofon Domofon jest offline
stary
Arashel's Avatar
Nie obrażaj tego świata i nie mów mu że ma go
upodobnić do takiego ścierwa jak Metin2...

Ale się zgodzę że dużo tego, miejmy nadzieje że ilość tego wszystkiego cię nie przerośnie...
Napisane 29-01-2009 13:03 przez Arashel Arashel jest offline
stary
Shantirell's Avatar
@Domofon

Wiesz w ogóle co to jest rpg? Może to Ty powinieneś zająć się tym co Ci najlepiej wychodzi - bezsensownym kilkunastogodzinnym wbijaniem expa. Michoss, myślę, chce stworzyć coś bardziej rozbudowanego, coś profesjonalnego... prawdziwy, realistyczny świat, nie kawał ziemi, gdzie po lewej stronie jest jeden kraj z dwoma miastami, po środku drugi, a jeszcze inny "prostokątniak" po prawej. Skomplikowanie rozpisany świat eliminuje odrazu bezmózgich ignorantów, którzy chcą tylko "wymasterować" sobie postać w takich systemach, bo (jeśli Mistrz Gry jest dobry i wie jak to właściwie wykorzystać) mogą wtedy już przy pierwszej sesji, przez swoją niewiedzę ("po co to czytać... bezsens jakiś"), zostać zlinczowanym, albo wtrąconym do lochu, przez mieszkańców jakiegoś miasta, obraziwszy jego społeczność w ten, czy inny sposób. Może "trochę" przesadziłem w stosunku do Ciebie, ale wypowiedź tą kieruję także do wszystkich (taka "przemowa";)...

RPG, właśnie, polega na poznaniu tego wspaniałego, magicznego świata, a gdy już poczujemy jego klimat i charakter, gdy poznamy już jego mieszkańców i zasady, które w nim panują, gdy staniemy się jego częścią, wtedy będziemy mogli dopiero czerpać przyjemność z gry.
Napisane 29-01-2009 14:09 przez Shantirell Shantirell jest offline
Aktualizowano 29-01-2009 19:52 przez Shantirell
stary
Michoss's Avatar
@Domofon
Oczywiście, spełnię twoje życzenie. 3 konkretne kraje będą za 3112 lat, kiedy Związek Socjalistycznych Republik Patońskich zrzuci bombę nuklearną na Stany Zjednoczone Namisu północnego.

@Wszyscy zainteresowani
Dzisiaj powinienem wrzucić jeszcze kraje Namis. Ale nic nie gwarantuje.
Napisane 29-01-2009 18:58 przez Michoss Michoss jest offline
stary
@arashel
Ja mu nie mówie jaki ma być świat tylko wygłaszam własną sugestię, uszanuj to.
[COLOR="White"]sam nie potrafisz zrobić dobrej fabuły więc sklej[/COLOR]
@Shantirrel
Wiesz, ja się tym za bardzo nie interesuję, jak dla mnie to tylko ogrom ładnych mapek, literki i dużo opisów. Zastanawiam się po prostu, czy Michos da radę to wszystko ogarnąć.

@Michos
Nie mogę się doczekać ;)
Napisane 29-01-2009 19:56 przez Domofon Domofon jest offline
Aktualizowano 29-01-2009 19:59 przez Domofon
stary
Michoss's Avatar
A czego miałbym nie ogarniać? Nie planuje robić 123 sesji na raz, poza tym, ja to wymyślam wszystko. Nikt nade mną nie stoi, więc jeśli się nagle okaże, że myląc miasta zrównałem z ziemią pół kraju, zawsze mogę to jakoś wytłumaczyć.
Napisane 29-01-2009 20:13 przez Michoss Michoss jest offline
stary
Mógłbym powiedzieć, o co mi chodzi ale - ja rly się na tym nie znam! Nie chce wyjść na idiote ; /
Napisane 29-01-2009 20:28 przez Domofon Domofon jest offline
stary
Michoss's Avatar
Kraje Namis dodane, jak się wyrobie, dodam jeszcze (w tym samym poście co Mernia) kraje niesklasyfikowane.
Napisane 29-01-2009 21:24 przez Michoss Michoss jest offline
stary
Vasudanin's Avatar
*Michoss prosił o komentarz, bo nie chciał robić dubla.*
Napisane 30-01-2009 06:27 przez Vasudanin Vasudanin jest offline
stary
Michoss's Avatar
@up
Twoja inteligencja mnie powala...

W każdym razie-kraje nieprzypisane gotowe. Następny artykuł: Stereotypy, uwagi, oraz Warto Wiedzieć.
Napisane 30-01-2009 06:54 przez Michoss Michoss jest offline
stary
Marcin24's Avatar
No i co, robisz dalej? Bo niecierpliwie czekam na sesje RPG.
Napisane 25-02-2009 23:32 przez Marcin24 Marcin24 jest offline
stary
Michoss's Avatar
Będą, o to się nie martw. Ale teraz mam dużo zajęć, głównie w szkole. Pierwsze półrocze, można powiedzieć, zawaliłem. Teraz muszę się trzymać na poziomie. Będę się do tego 'dobierał' przy każdym długim weekendzie, świętach i innych takich.
Napisane 26-02-2009 00:23 przez Michoss Michoss jest offline
stary
Marcin24's Avatar
Ja wciąż czekaaam!
Napisane 23-03-2009 19:07 przez Marcin24 Marcin24 jest offline
stary
sphinx123's Avatar
ja tez czekam i nic
Napisane 30-04-2011 18:26 przez sphinx123 sphinx123 jest offline
 
Ostatnie wpisy bloga Michoss

Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 13:36.


Powered by vBulletin 3