Forum Tibia.pl

Forum Tibia.pl (http://forum.tibia.pl//index.php)
-   FAQ i zasady (http://forum.tibia.pl//forumdisplay.php?f=29)
-   -   mIRC Turtorial (http://forum.tibia.pl//showthread.php?t=2209)

$corcerer 11-01-2004 04:01

mIRC Turtorial
 
W związku z tym, że bramka istnieje (na stronie tibia.pl/irc.php ) ALE jest skryptem angielskim i kopie sie w nim wyświetlanie polskich znaków, postanowiłem napisać turtorial do instalacji i podstawowej obsługi programu mIRC. Manual został napisany w oparciu o program "mIRC v6.12 Khaled Mardam-Bey" i jest dla nieo przeznaczony (dla starszych wersji też, ale okienka mogą się różnić) .

1. Idziemy na stronę www.mIRC.com i ściągamy mIRC (dla leniwych podaje mirror w niemczech):
ftp://ftp.mirrors.degnet.de/pub/misc/mIRC/mirc612***** <<== to NIE JEST TROJAN, lista mirrorow na http://www.mirc.com/get.html

2. Instalujemy (tak jak zwykly program, nie bede sie tu rozpisywał).

3 Po instalacji odpalamy progsa. Zamykamy pojawiający się monit o rejestrację. Jeżeli pojawi się okno takie jak to:
http://members.lycos.co.uk/gewof/pic...or/connect.jpg
To przeskakujemy do następnego punktu. Jeżeli nie to wciskamy Tools>Options , ALBO kombinację Alt+O ALBO drugą ikonkę od lewej :)

4. W oknie podanym powyżej musimy wypełnić wszystkie cztery pola.
a) Full name: bedzie wyświetlane po zrobieniu na nas /whois LUB najechaniem kursorem na nick w bramce Java. Użytkownicy bramki mają tam wpisane "Java User"
b) Adres email. !!!NIGDY!!! nie wpisujemy tam prawdziwego adresu, chyba że jesteśmy samobójcami lub chcemy otrzymać mnóstwo virów/spamu
c) Nickname: wpisujemy swój preferowany nick. Jeżeli nic nie podamy, to podczas łączenia się z serwerem zostanie wyświetlony monit o podanie nicka.
d) Alternative nick: Jeżeli nick z pierwszego pola będze używany przez kogoś, zostanie użyty nick z tego pola.
UWAGA! niedozwolone są znaki zapytania, gwiazdki, znaki typu systemowego ( ) & % $ # @ \ / , ." ' ~` spacje, oraz polskie znaki diakrytyczne (ąęśżźćńół). Nick może mieć maksymalnie 14 znaków

5. Klikamy w Servers. Ukazuje się nam menu takie jak na tym obrazku:
http://members.lycos.co.uk/gewof/pic...or/servers.jpg
Ustawiamy tak jak widać. :)
EDIT: pod naciskami pewnego czepialskiego wypisuje adresy serwerów Qneta:
irc.quakenet.org
de.quakenet.org
nl.quakenet.org
se.quakenet.org
us.quakenet.org

6. Klikamy w OK a następnie w pierwszą ikonkę od lewej (Connect) i czekamy na połączenie się z serwerem IRC. po udanym połączeniu wyskoczy nam okienko do wpisania nazwy kanału. wpisujemy tam #tibia.pl (koniecznie z # !!!!!) i klikamy na Join. Jeżeli okienko z kanałami sie nie pojawi, w oknie komunikacji z serwerem wpisujemy komendę:
/join #tibia.pl
i naciskamy enter.

7. Witamy na kanale!!!

$corcerer 11-01-2004 06:11

Część druga: Logowanie w sieci Quakenet.

Quakenet jako taki nie prowadzi usługi nickserv, która umożliwia zarezerwowanie sobie nicka (na login i hasło). Skąd więc wiadomo, że ja to ja, a nie ktoś inny?? W jaki sposób boty otrzymywane przez ludzi na kanalach ( @L @Q @S ) wiedzą że to wlaśnie ta osoba jest ich panem i powinna otrzymać operatora przy wejściu na kanał? Odpowiedzią jest logowanie. Polega ono na "przywitaniu się" z Q, czyli otrzymania loginu i hasła. Jest to takzwany auth, jest on podstawowym sposobem rozpoznawania ludzi na Q-necie. Przykładowo, po zalogowaniu każda osoba sprawdzająca mnie komaendą /whois otrzyma takią wiadomość:
Scorcerer is authed as Scorek
(gdzie Scorcerer to mój aktualny nick). Oznacza to że jestem zalogowany jako Scorek (czyli że ja to ja :)).

Teraz przedstawię małą instrukcję jak się "zauthować":

1. Należy być połączonym z serwerem quakenetu (nie ma znaczenia z jakim). Nie trzeba być na jakimkolwiek kanale, lecz przydałoby się, bo w razie jakichkolwiek problemów można poprosić o pomoc :)

2. Wpisujemy polecenie:
/msg Q hello TWÓJMAIL TWÓJMAIL
i naciskamy [enter] (mail musi być prawdziwy, gdyż na niego zostanie przysłane nasze hasło. Podajemy go dwa razy). Należy pamiętać, że nasz login będzie taki sam jak nasz nick podczas wysyłania tego komunikatu. Być może ktoś już zarezerwował dany login- w takim wypadku trzeba wymyślić inny (zmienić swój aktualny nick).

3. Odbieramy maila. Polecam zmienić hasło na unikatowe (własne) według instrukcji tam podanej.

4. Aby się zalogować należy wpisać polecenie:
/MSG [email protected] auth TWOJLOGIN TWOJEHASLO
(oczywiście odpowiednio zastępując TWOJLOGIN i TWOJEHASLO )

5. Aby być automatycznie rejestrowanym przez QuakeNet, należy ustawić Preform tak jak na screenie:
http://members.lycos.co.uk/gewof/pic...r/perform1.jpghttp://members.lycos.co.uk/gewof/pic...r/perform2.jpg
Chodzi mi o pierwszy wpis w okienku "Preform on connect" (mój login i hasło zostały zamazane z oczywistych powodów :P ).
Druga linijka maskuje mój IP, a trzecia jest jeszcze pozostałością ze starszego mIRC (bez tego możliwy był DoS na port mIRC, teraz nie jest już potrzebna <<== to tak dla ciekawskich :)

POD ŻADNYM POZOREM NIE PODAWAJ NIKOMU TWOJEGO LOGINU I HASŁA!! CHOĆBY NIE WIEM ZA KOGO SIĘ PODAWAŁ, NIE PODAWAJ MU!
Chroń je jak swój acc number i pass do konta w Tibii :)

$corcerer 11-01-2004 06:34

Część trzecia: polecenia IRC
Teraz poruszę kwestię poruszania ję po IRCu. Jak Wchodzić na kanały? jak zmieniać swój nick? Jak wywalać innych z kanału?? omówię to właśnie teraz.

1. KOMENDY ZWYKŁEGO UŻYTKOWNIKA

/nick nowy_nick
Zmienia twój nick na nowy_nick

/whois nick
Powoduje wyświetlenie wiadomości o czlowieku ukrywającym się pod nickiem nick .

/join #kanal
powoduje połączenie się z kanałem #kanal . Jeżeli taki kanał, o dziwo! nie istnieje to zostanie utworzony.

/hop
Powoduje natychmiastowe rozłączenie się z kanałem i ponowne wejście na niego.

/part #kanal wiadomosc
Powoduje opuszczenie kanalu #kanal (najpierw przydaloby sie na nim byc :P ) Jeżeli wpiszemy wiadomość, to zostanie to pokazane w nawiasach przy wiadomości informującej o opuszczeniu kanału. Przyklad:
[16:13] * Parts: Fanfi (Ja tu jeszcze wróce!!)

/quit wiadomość
Tak jak przy poleceniu /part ale powoduje rozłączenie się z serwerem IRC.


2. KOMENDY OPERATORA

hmmm, w zasadzie to nie bede sie tu rozpisywał, ponieważ wszystkie można nadawać poprzez klikniecie prawym klawiszem myszki na nicku czyimś i wybranie z menu Control. :)


Jako że byłoby dużo jeszcze do pisania, a mnie sie niespecjalnie chce, to odsyłam do wspaniałego dokumentu IRC FAQ, strony www.irc.pl oraz helpa zawartego w mIRC.

Bofedojo 08-03-2004 21:43

A co oznacza "@" i "+" przy nickach?

Polinik 12-03-2004 00:16

Cytuj:

Oryginalnie dodany przez Bofedojo
A co oznacza "@" i "+" przy nickach?
@ - operator kanalu, moze wykopywac, banowac, dawac '+' i opowac obecnych na kanale.
+ - tzw Voice. Jezeli kanal bedzie ustawiony w tryb +m (moderowany) to tylko osoby z @ i + beda mogly na nim rozmawiac - pozostali beda mogli wszystko czytac, ale nie beda mogli nic napisac.

shae 15-03-2004 19:15

Na większości serwerów irc.pl mnie nie lubią, za goły IP bez hosta, przez co wejść nie mogę [warszawa oidp tylko mnie wpuściła]; a jak jest z quakenet?

$corcerer 03-06-2004 19:45

na Qnecie twoj host nie ma znaczenia. jezeli nie moga znalezc maski to wystarczy poczekac troche dluzej, i tak cie wpusci :)

Lord Godvan 08-06-2004 14:21

Wesoły IRC i nikogo nie ma?

Robiłem wszystko jak w tutorialu (chyba :P), i za każdym razem jak wchodzę nikogo tam nie ma... Jaka jest szansa na to że coś schrzaniłem, a jaka na to, że zrobiłem jakiś błąd... Tak jak zwykle sprawdzam o dziwnych porach, tak raz wszedłem w 'godzinach szczytu' i też nikogo nie było...

(literówka)

Dan the Automator 08-06-2004 14:22

Cytuj:

Oryginalnie dodany przez Lord Godvan
Wesoły IRC i nikogo nie ma?

Robiłem wszystko jak w tutorialu (chyba :P), i za każdym razem jak wchodzę nikogo tam nie ma... Jaka jest szansa na to że coś schrzaniłem, a jaka na to, że zrobiłem jakiś błąd... Tak jak zwykle sprawdzam o dziwnych porach, tak raz wszedłem w 'godzinach szytu' i też nikogo nie było...
Coś zchrzaniłeś, bo atualnie jest 58 osób :) (Zbieramy na Q~)

Może zły server wybrałes?

limenu 10-06-2004 20:18

Czy używanie irc jest bezpieczne, chodzi o to czy ktoś możer wykożystać irc do shakowania lub wysłania wirusów? i czy są jakieś inne niedogodności lub ryzyko które irc powoduje? Sorry że pytam, ale jak jeszcze jednego virola złapie to mnie rodzina wydziedziczy ;/.


pozdrówko

$corcerer 11-06-2004 14:20

IRC jest bezpieczny jak Tibia: Jezeli nie bedziesz wchodzic na posejzane linki/masz antyvira to nic ci sie nie stanie. no i nikomu nie podawaj loginu/passa :>

eldian 28-06-2004 08:16

hmm.... mam pytanie uzywam programu mozilla i tam jest czat włanczam quake net zalogowałem się dobra wlanczam
tibia.pl i co nie moge sie z serwem poloczyć(na czacie)
mam neostrade

Minath 27-07-2004 14:25

mam pytanie , gdzie jest ten preform bo moja przegladarka chyba nie wysfietla tego screenu ( albo go juz nie ma :) )

Dr. Omader 27-07-2004 14:43

Cytuj:

Oryginalnie dodany przez Minath
mam pytanie , gdzie jest ten preform bo moja przegladarka chyba nie wysfietla tego screenu ( albo go juz nie ma :) )
W bramce na stronie nie ma okna Perform.
Jest tylko w klientach IRCa. W mIRC znajduje sie w Options, zakladka Connect i tam w nastepnej zakladce options jest tam przycisk perfom, naciskasz i ustawiasz sobie co tam chcesz ;)

shodek 27-07-2004 15:03

Irc...
 
Witam wszystkich...

Piszę gdzyż mam problem z mIRC'em. Dokładnie chodzi o to że łącze się z kanalem #tibia.pl i chwile siedzę tam a po chwili pokazuje mi sie informacja "Disconnected"

Co jest ? Czy ktokolwiek wie co z tym zrobić ? Prosiłbym o szybką odpowiedź...

Gewof 27-07-2004 15:41

Mogl bys moze napisac czy korzystasz z bramki www. czy z klienta mIRC. Jezeli z bramki, to rowniez jaka przegladarka. I opisz dokladne swoj problem, co robisz co sie dzieje.

Minath 27-07-2004 16:27

perform juz znalazlem ale czy moglby ktos napisac jak ustawic aby automatycznie sie logowac , bo to chyba bylo na tym screenie pokazane ale jak go nie ma...
to jest tak : klikam na opcje perform i zaznaczam enable perform on connect , dodaje quakenet i co mam wpisac w perform commands ??

Gewof 27-07-2004 16:45

To dopisz do perform ----> /MSG [email protected] AUTH nick haslo

Cebix 04-08-2004 16:53

Hmm.., kiedy ja się wbijałem na IRCa Quakenet, wyskoczyla pare razy wiadmość: You are infected with a trojan czy coś podobnego. No to ja łapię za Nortona, skanuję, dyski, pamięć, i nic nie znalazł(powinienem się cieszyć?)

O co chodzi, czy to jakiś bug mIRC'a czy coś?

Helixaw 20-10-2004 01:00

$cor kawał dobrej roboty, dzięki tobie wreszcie wiem jak ustawić operę, aby obsługiwała irca :D OPERA ROX!!!


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 01:48.

Powered by vBulletin 3