Forum Tibia.pl

Forum Tibia.pl (http://forum.tibia.pl//index.php)
-   Poradniki Archiwalne (http://forum.tibia.pl//forumdisplay.php?f=209)
-   -   DRAG co i jak? (http://forum.tibia.pl//showthread.php?t=12795)

Externus 26-09-2004 22:20

DRAG co i jak?
 
Właśnie 2 minuty temu dostałem szalu widząc temat nr. xxx (tak trzy cyfrowa liczba) o dragach. Temat oczywiście dotyczył czy postać o profesji yy ze skillami zz/ww, z mlvlem qq, z eq vv, poradzi sobie solo z dragonem (zaskoczeni?:D)

No wiec:

Ogólne taktyki:

1. Stoimy ZAWSZE na ukos od draga
2. Jeśli jesteśmy blokerami to blokujemy ZAWSZE na full ataku najlepiej bronią 2handed atakując draga, chyba że mamy jeszcze dość niski lvl (25-30), wtedy to nawet te kilka punktów które potrafi on zabrać z pazurka mogą zrobić istotną róznicę.
3. Dragon Neclace. Zakładamy go ZAWSZE, kiedy idziemy na draga. Jeden tylko wyjątek - jeśli mamy bardzo dobry sprzęt i posiadamy AoLa. Wtedy oczywiście nie nosimy dragon neclace, bo ryzyko śmierci zawsze jest (choćby przez laga), a AoL ochroni nas przed niektórymi jej skutkami.

Tyle taktyk. Dlaczego tak mało? Otóż wyjaśniam: Drag NIE jest wyjątkowo silnym potworem i pisanie pół strony taktyk o nim mija się z celem!

Teraz porady dot. poszczególnych profesji

1. Paladyn

a) solowanie: bezpiecznie od 25 lvla ze skillami 65/~40. Dla sportu można nawet na 20 lvlu ze skillami 50/~35.

b) z blokerem: lvl powyżej 20, jeśli bloker ma dobrego chara i dobrze blokuje to można nieco niższy. Skille powyżej 55 dista do pojedynczego bicia, na dłuższy hunt to tak 65+ i przy odrobinie szczęścia się zwróci za uhy.

c) porady: walczyć tylko, z boltów. Jeśli nie mamy zbyt dobrych skilli (50-60 dista) można sobie pomóc uderzając z hmmow. Uciekamy ukośnie od draga. Vita lub uh jak nasz pasek energii spadnie poniżej ~200 hp.


2. Knight

a) solowanie: lvl 35 skille 70/70 i można bić. bright sword / skull staff / fire axe + tarcza to bicie nieopłacalne. Używanie dwuręcznej broni to bardzo dobre posuniecie. Można powiedzieć ze bicie draga solo knightem robi się opłacalne tylko z dwuręczna bronią a i bez DUŻEJ dawki szczęścia się za uhy nie zwróci. No ale cóż Knight to nie postać do solowania dragów.

b) blokowanie: bierzemy najlepszą dostępną nam broń, najlepiej dwuręczną. stoimy ukosem do draga starając się by drag był obrócony plecami do pallków/sorców. Atakujemy na full ataku (full def + tarcza jeśli mamy 25-30 lvl). Skille mało ważne (wystarcza 50/50, lecz oczywiście im leprze tym lepiej.) lvl 25+. na upartego można blokować kolo 20 lvla, ale zrobi się to 2x bardziej nieopłacalne niż z 25 lvlem. Blokowanie w miarę opłacalne to ~40 lvl i dość dobre skille bolterów.

c) porady: w zasadzie wszystko juz napisałem: stać ukosem, dwuręczną bron, full atak. Dobrze uhać się przy ok. 200 hp. Jeśli mamy dość niski lvl, a chcemy na upartego blokować to można sobie wziąć tą tarcze i full def.


3. Sorc lub Druid

a) solowanie: dla sportu można z 20 lvlem, 25mlvl, uderzać z sdków (polecam metode up&down) i drag dosyć szybko polegnie. Opłacalności w tym zero. Warto zabezpieczyć się mana shieldem (bez mana shielda jedno combo = dead). Opłacalne (względnie) solowanie z hmmow od 30 lvla 40 mlvla. Dodatkowo można solować za pomocą summonow. Tutaj najbardziej opłacają się 2 demon skeletony (Ew. 2 orc lidery), wtedy można nawet nie używać run, tylko ihać/uhać dsy, a one się juz zajmą wielkim zielonym (chociaż jeśli pomożemy im hmmami to wpadnie nam więcej Expo). Opłacalne solowanie w zasadzie jedynie z summonami.

b) z blokerem: 15 lvl(+ mana shielda) + 15 mlvl z sdkow (bardzo nieopłacalne), 25 lvl + 30 mlvl z hmmow (średnio nieopłacalne). Na 50 lvl i 50 mlvlu można już całkiem przyjemnie miotać z hmmów, ale wtedy to już się nie opłaca siedzieć na dragach.

c) porady: od razu mówie, że dragon widzi niewidzialnych, więc wszystkie wybiegi z niewidzialnością odpadają. Stać zawsze ukosem. zabezpieczyć się mana shieldem (sorc i drut maja bardzo mało hp, więc łatwo o deada)

KONIEC

Dlaczego tak mało?

PROSTE: drag to nie jest super, extra, hiper, power, eVul monster, więc nie ma co się zbytnio o nim rozpisywać. podałem juz chyba wszystko, co można powiedzieć o taktykach/sposobach bicia draga

!!UWAGA!! - DRAG ZOSTAWIA LOOTA WYJATKOWO, ZADKO WIEC WYBIERAJAC SIE NA DRAGA NIE SPODZIEWAJCIE SIE ZE WAM COS WYPADNIE.

btw: wogule nie chodźcie na dragi lepiej na guardy :)

Vanhelsen 27-09-2004 14:36

Mam pare osobistych zastrzerzen do tego poradnika:

Cytuj:

2. Jesli jesteśmy blokerami to blokujemy ZAWSZE na full ataku najlepiej bronia 2handed atakujac draga (drag wali bardzo slabo z pazura wiec to nie zrobi większej różnicy)
Tym sposobem zdobędziemy troche expa ale można równierz stracić kilka UH, wiem na swoim przykładzie, zalecam maxdef + BS + Shield

Cytuj:

Tyle taktyk. Dlaczego tak mało? Otóż wyjaśniam : Drag NIE jest wyjątkowo silnym potworem i pisanie pol strony taktyk o nim mija sie z celem!
Ja bym tutaj dodał, że należy się UHać na yellow HP [albo, jeśli mamy poniżej "FullHP -300/250"] zawsze są większe szanse na przeżycie. oraz co dla mnie jest bardzo ważne: ruszamy się po dragu a nie przednim, np: Stoimy na skosie z dragiem, on wyrównuje do nas więc my dopiero kiedy skończy swój ruch ustawiamy się po skosie, zawsze radze czekać na ruch draga, to było przyczyną padnięć paru qmpli którzy mieli pecha wejść mu w f-vave.

Cytuj:

b) z blokerem: lvl dowolny
Tu znowu się mylisz. Na 1oo% nie chciałbyś blokować draga 8 lev pallkowi. Polecam przed 20 nie wybierac sie na dragi [chyba ze mamy dista w ponad 55]

Cytuj:

(jesli bloker dobre blokuje to nie stracisz nawet 1 hp...)
Zawsze są szanse ze drag się przerzuci, zawsze należy liczyć się ze stratą hp od f-vave lub GFB

Cytuj:

a) solowanie: lvl 25 skille 70/70
W porządku, idz na tym levelu solo na draga, ale uhy sam se kupujesz. Ofkors jeśli nie żal ci bp uh na 1draga to spox ziom jesteś. Zalecam dragi na skillach 70/70+ level ~35 2hand weapon. [no chyba ze masz SoV :D]

Cytuj:

b) blokowanie: bierzemy najelprza dostepna nam bron, najlepiej dwureczna. stoim ukosem do draga starajc sie by drag byl obrocony plecami do pallkow/sorcow. atakujemy na full ataku. skille malo wazne (wystarcza 40/40 :|) lvl 25+. na upartego mozna blokowac kolo 20 lvla ale zrobi sie to 2x bardziej nieoplacalne niz z 25 lvlem.
2handowa bron to moim zdaniem strata uh, wystarczy dobry shield, crown ??. Nie radze również trzymać draga plecami do atakerów* bo wtedy będą trudności z "odbiciem" go jeśli zmieni cel. Radze stać między dragiem a atakerami. Ja blokowałem na 20lev z skillami ~40/35 z p-set, g-sgield, FS. szło 0-4 uh na draga [nie opłacalne, ale fajnie jest juz blokowac draga] Blokując liczą się tylko shield i rodzaj tarczy.

Do tego wszystkiego dodał bym coś o czym zapomniałeś, według mnie bardzo istotna sprawa: DRAGON NEACLE, choćbyście mieli p-ammy zawsze lepszy jest d-neacle, paręnaście razy zdarzyło mi się, ze zostawałem na polu bitwy z 1-5hp i gdyby nie te 10%dmg zabrane przez d-neacle miał bym deda ;p

Wnioski?: Poradnik moim zdaniem nie jest zbyt profesjonalny, krótki, fakt drag to nie jest żaden hiper monster ale zawsze pierwszy drag jest jakimś wielkim przełomem w życiu każdego tibijczyka :)

Externus 27-09-2004 16:36

Cytuj:

Oryginalnie napisane przez Wieszok

Cytuj:

Oryginalnie napisane przez Externus
a) solowanie: lvl 25 skille 70/70

Wporzontku, idz na tym levelu solo na draga, ale uhy sam se kupujesz. Ofkors jeśli nieżal ci bp uh na 1draga to spox ziom jesteś. Zalecam dragi na skillach 70/70+ level ~35 2hand weapon. [no chyba ze masz SoV ]

jesli bym powiedzial ze solowac mozna od 40 lvla ze skillami co najmniej 80/80 to by sie do mnie przyczepili ze oni tam solowali na lvlu 25 ze skillami 70/70... nie da sie nikomu nie dogodzic. owszem uhow pojdzie duzo ale gdzie ja do ****** napisalem ze to bedzie oplacalne?

To moim zdaniem wymagalo skomentowania, reszta to kompletna bzdura.

Oprocz jednogo. Mianowicie dragon neclace - rzeczywiscie pominolem to bo zapomnialem juz dodaje thx Wieszok :)

Gremlin 27-09-2004 22:24

W sumie realistycznie napisany poradnik, przyczepie sie tylko do kilku drobiazgow:
1. Rycerzem na 20 lvl jednak polecal bym jednak isc blokowac z tarcza, tyle ze na full atak albo balanced, dragon moze tak mocno nie bije z lapki, ale jak masz plate seta i skille srednio to dosyc mocno sie obrywa (szczegolnie po ostatnim update mocno bija z lapy).
Ale jesli juz mamy na tyle duzy lvl ze nasze przezycie na smoku nie jest zbytnio zagrozone to faktycznie 2 reczna bron wtedy sie smok zadziej przerzuca.
Btw 2 reczna bron ma sie rozumiec 45+ ataku, jesli nie macie takiej to jednak tarcza i jednoreczna bron.

2. Przy sorcu trzeba by wspomniec ze solujac go wskakuje sie i wyskakuje z dziury.

Tak pozatym to na 35-40 lvl smoki zaczynaja byc dobrymi potworami do trenowania blokowania, na tym poziomie juz tak latwo nie zginiemy (nawet jak dostaniemy f wave) a mozna wyprubowac rozne taktyki ktore w wiekszosci sprawdzaja sie tez duzo mocniejszych potworach.

Externus 30-10-2004 22:39

Hmm. Nie wiem co się stało z tym tematem, że tak długo go nie było w każdym razie znalazłem go w tematach z subskrypcją i postanowiłem odświeżyć.

Do najbliższego moda: Jeśli jest jakis powód, dlaczego ten poradnik nie może zostać przeniesiony do artykułów to napiszcie go pls :) postaram sie poprawić wtedy.

Ivo 10 31-10-2004 19:12

Poradnik nie jest zły oprócz błędów które wymienił "Wieszok" :D .

Lord Czaja 31-10-2004 19:57

tzn że z knightem, 20 lvl, wiem, że ma +60 shielda, k-arm, p-legs, w helmet
a ja 21 pall, +60, c-legs, c-arm, w-helmet ?:)

lkk 31-10-2004 23:12

Mowicie o przerzucaniu sie smoka. Co w takim razie powinien zrobic bloker, aby smok znowu zaczal atakowac jego?

Czy bede w stanie zablokowac smoka na 18+ lvl skille 65/60 idac z palkiem 20 lvl skille 65/45 i magiem 17+ i 25+ mlvl nie uzywajac uhow?

xemmoe 31-10-2004 23:40

Zdecydowanie nie!!!
Masz dobre skille ale one sie nie liczą tak bardzo jak ilość życia.
Proponowałbym zwiekszyć lwl do 25 ale i tak użycie UH bedzie konieczne :(

Mój kolega na 38 lwl skille 77/75 z Giant swordem Solując draga nie zużywal ani jednego UHa, dopiero przy drugim.

Raynold 31-10-2004 23:55

@Externus:
1. Przepuść swojego posta przez chociażby Worda
2. Napisz jeszcze raz artykuł uwzględniając komentarze innych
3. Powiedz mi, jakie masz doświadczenie w zabijaniu smoków...

Potem można się zastanowić, czy dać to do artykułów.

Externus 01-11-2004 19:57

Cytuj:

Oryginalnie napisane przez Raynold
@Externus:
1. Przepuść swojego posta przez chociażby Worda
2. Napisz jeszcze raz artykuł uwzględniając komentarze innych
3. Powiedz mi, jakie masz doświadczenie w zabijaniu smoków...

Potem można się zastanowić, czy dać to do artykułów.

1. Przepuściłem przez Worda :)
2. Dodałem pare szczegółów które podpiewiedzał Wieszok i Gremlin
3. Mam doświadczenie uwież mi, zresztą to chyba widać po poradniku. Dragi biłem każdą profesja, solowałem, blokowałem, hunciłem w sumie to juz jakby tak podliczyć te wszystkie dragi, które zabiłem z teamem lub solo to z 3k dragów by sie uzbierało (of course nie wszystkie jedną postacią)

Ostra-paladynka 01-11-2004 20:26

Według mnie temat dragów można tak rozbudować że głowa boli ale dla tych którzy nie widzieli jak dragon bije jest to bardzo dobry tekscik mi się na pewno przyda bo parę informacji jest naprawde cool.

X( A wy się zawsze czepiacie że wszystko nie tak, a według mnie powinniście chłopaka pochwalić za dobra robote. X(

Zygfryd 01-11-2004 21:32

Ogólnie Twój poradnik nie jest zły i wierzę Ci, że zabiłeś dużo smoków, ale chyba przesadziłeś ;) Jednak jest on napisany tak troszkę chaotycznie. Jakbym miał po przeczytaniu go np. solować smoka knightem to nie wiedziałbym w koncu, na jakich skillach itd. I ciężko jest go zapamiętać. I jak większość mam kilka uwag:
- Zacznę od tego uhania się. Nie powinno się uhac na 200~ hp, gdyż dostaniesz combo i co wtedy (np. knight jako bloker) ? Ja zawsze uham się jak tylko zobaczę żółtą kreskę nad moim imieniem.. (dla ciężko kapujących: na żółtym hp), gdyż po combo albo bym padł albo miał czerwono-czarne hp (można spanikować i się nie uhnać - akurat mnie to nie spotkało :P ). A z mniejszej ilości hp nie uhnę się do końca, wieć na czym tu niby oszczędzać? Oczywiście moje wszystkie uwagi dotyczą się porad dla knighta, gdyż nim solowałem/blokowałem smoczki.
- Co do skilli i lvlu.. Wiecie - można zabić smoka solo na 25 lvlu ze skillami 60~ z fsem+tarczą i pomocą hmmów i traci się wtedy od 4 (mało gfb, żadne f-wave) do 7 (kilka gfb, może 1 f-wave) uhów. Jak coś.. wiem co mówię :) (testowałem to). Hity z ręki mają mniejsze znaczenie - w 1 i 2 przypadku traci sie na nie razem ilość hp równą 1 uhnięciu się, tak mniej wiecej.
- Blokować smoki można od 30 lvlu bez obawy o życie, jeżeli się dobrze ucieka przed f-wave ze stratą 0-2 uhów.. To zależy od szybkości zabicia smoka i gfb, hity z łapy też, ale mniej. Udawało mi się tak mając broń 1 ręczną+tarczę i full def. Z gsem i max atak by się tak nie udało, a tracić dodatkowo 1~ uha za 200~ expa na 1 smoku to kiepski pomysł.

Było by to na tyle :) O solowaniu nie mówię, bo każdy uważa inaczej.
Ja mam zamiar zaniedługo iść na smoki z 1 palkiem (30 lvl i 70 dystans) i bić z gsa. I mi i jemu powinno się opłacać :) Ja postaram sie mieć 35 lvl~, skille po 70+ i dobry stuff. Myślę, że będę tracił tak mniej więcej po 2 uhy na smoka. Zresztą się zobaczy :P Polecam taki sposób hunta na smoczki, gdyż jest i exp i kasa/kasa z loota jeżeli takowy będzie :) Przynajmniej jako jeden z pierwszych huntów na smoki.. Albo tylko blokować broń+tarcza i max def. Idzie od 0 do 2 uhów max przy pechu. Drużyna może składać się z blokera + 1-2 ludzi bijących (palki i/lub sorcki/druidzi). Pall 30lvl i 70 dist to standard i sorc/druid także około 30 lvlu i przynajmniej 40mlvl to także standard. Nie jest to wcale extra ekipa, ale bardzo dobra i w zupełności wystarczy do dłuugiego huncika :) (standard czyli taki najbardziej opłacalny i wybierany przez graczy koluś do hunta)

Z~

wiesio 04-11-2004 08:59

[quote=Externus]
2. Jeśli jesteśmy blokerami to blokujemy ZAWSZE na full ataku najlepiej bronią 2handed atakując draga, chyba że mamy jeszcze dość niski lvl (25-30), wtedy to nawet te kilka punktów które potrafi on zabrać z pazurka mogą zrobić istotną róznicę. [quote]
kurde niemoge dac cytuj .. cos sie zepsulo .. ale to nic


omg? czemu na full atacku??? przeciez to samobujstwo na 20~lvl ;p i na dodatek z 2 handed weapon..... najlepiej z jakas tarcza i na full defie bo wtedy dostajesz mniej obrazen a to ze dosttaniesz troche expa nie jest wazniejsze od zycia ;p a nawet jak mamy wyzszy lvl to po co tracic uh's jak mamy tylko blokowac ;)

Vaxxia 04-11-2004 13:59

@up

jemu raczej chodziło o to, żeby na levelach do okolo ~35 używać tarczy, ale od wyższych można blokować z two handed i full atack. Zgadzam się z tym w 100%, gdyż blokowanie dragów i tak głównie polega na unikaniu f wave, a z wmiare dobrym eq, nawet z dwuręczną bronia na full ataku z pazurków drag zabierze max ~20 hp, a to dla knighta na 40 lvlu jest naprawde nieistotnym szczegółem.

Master of Usul 19-11-2004 18:05

Według mnie jest to ładny poradnik i warto by go zamiescic w dziale Artykuły.
Tylko jak już Zygfryd zauważył poradnik napisany chaotycznie.

Ja tam pierwszego Dragona ubilem na 11 levelu(palladyn) z Blokerem level bodajze 33.

Stalmir 19-11-2004 18:21

Ja na dragach ucze sei bloczyc bo chcem neidlugo na gs'ka pojsc :D. Kolega musial konczyc a juz bylismy kolo dragow to sie wkurzylem i poszlem solowac. Pierwszy smoczek 3 uh (bilem z gs na balance), drugi 4uh, trzeci 4 uh, czwarty 4uh i tak sie pozbylem prawie calego bp uhow :P. LOOT? 200gp i steel helmet. Stwierdzam ze dragi kiepskie do zbierania zlomu na solo, ale w grupie nawet nice bo jak zabilismy 10 dragow (4uh poszly bo blokowalem z bs i tower shield na full defence) to nam dragon hammer wypadl xD Wiec i tak i tak ide na roty po zlomik (na darashi 1-2k na 1h). Moze sie to wydac noobowskie ale zapytam sie. Czy lepiej guardy bic bs'em (bright sword+tower shield) czy gs'em (giant sword)?? Czym lepiej bic przy zbeiraniu lootu a czym przy expieniu?? Bic na balance czy full atack?? Z gory dziekuje za wszystkie podpowiedzi. :P

Rafx 19-11-2004 19:08

Wlasne odczucia dotyczace dragonow:P
 
Cze.
Ciekawy artykul, interesujace komentarze, na serio napisz jeszcze raz, uwzglednij komentarze innych, nie jednemu sie przyda. Chcialbym jeszcze jednak dodac cos od siebie. Mam 63 lvl, 84/81skills [oczywiscie elite knight]. Przechodzimy do konkretow. Dragi solowalem juz od jakiegos 34-35 lvl. przy skillach 70/70. Jednak zaznaczasz slusznie ze dragi nie sa az tak oplacalne i zadko daja dobry loot- to sie zgadza. Majac ten 60+ lvl zauwazylem ze na dragach tracilem czas i pieniadze [uh]. Tak naprawde ryckiem [innymi vocami nie gralem wiec sie nie wypowiadam] nie oplaca sie solowac smokow ze wzgledu czestego wracania na minusie z huntu. Lepiej isc gdzies poexpic [np do jaskini z soldkami i guardami]. Teraz na smoka trace ok 0-2uhy [zalezy jak bije z gfb]. Wtedy tracenie 3 uh na 1 draga to byla srednia [teraz 1uh=1smok], do tego uzywalem hmm, czesto sword ring i dragon necklace. Nabyte skille sprawily, iz teraz nie trace zadnych ringow ani amuletow a i uhow zdecydowanie mniej idzie:D. Jednak nadal ciezko jest wrocic z takiego huntu na plusie. Owszem zawsze mam jakis d shield i dragon hammer czy serpent sword jednak kasa sie poprostu za hunt nie zwraca.
Dlatego takie hunty solo traktuje jak zabawe, kiedy juz naprawde nie chce mi sie ani expic ani trenowac skilli a mam kase biore pare bp uh i lece do dragon landu poprostu sprawdzic sie w akcji:P Satysfakcje takiego huntu odczuwam nie przez pryzmat zarobionej kasy lecz przez sam fakt iz dalem rade tym bestiom;P [zboczenie dragonowe]
Podobnie spawa ma sie do dli ktore roznia sie od smoka jedynie predyspozycjami- duzo mocniejszy atak lapa, czary mozna powiedziec ok 2 razy mocniejsze i te durne fire fieldy na ktore serio trzeba uwazac.
Blokowanie smokow to jzu inna sprawa, blokowac mozna praktycznie od 30 lvlu, jednak dobrze jest bys mial przy sobie z 2 kumpli co beda lac smoka. Ze wzgledu malej ilosci hp nie radze jednak bic go mieczem na full attack, ustaw na df. Acha smoka blokujemy majac ok 60 defa.
______________________
Na podsumowanie chcailbym dac pare mniej lub bardziej pomocnych rad kazdemu kto gra ryckiem:
1. Trenuj, trenuj ile tylko mozesz (skille 80/80 to naprawde fajna sprawa)
2. Smoki traktuj jako zabawe, gdyz zadko wrocisz z tyloma lupami ze bys mogl powiedziec "oplacalo sie".
3.Solowac smoki najlepiej od min.40lvl [ofcourse 4fun]<-- mozna wczesniej na wlasna odpowiedzialnosc:P
4.Przy skillach 80/80, 60 lvlu, paru bp uh spedzanie czasu na biciu dragow to naprawde fajna sprawa.
PS.jesli ktos chce wiedzeic cos bardziej szczegolowego pytac, odpowiem.
Ps.2 Dl to juz inna sprawa:P Ale to chyba inna historia.

Taumer 14-12-2004 00:06

Mam takie pytania co do tematu dragow:
1Czy jak sie bije draga metodą "na schody" i sie jest na dole to drag sie leczy w tym czasie?
2. Jak zostanie na gorze summon to co sie z nim stanie? (drag go zabije czy jak?)
3. Czy jest takie miejsce zeby sie respawnowal 1 drag + schody? (chcialbym go z energy bomby pociagnac ;) )

Rackus 27-12-2004 04:37

Cze, ja zabilem draga solo na 17lvlu, palkiem ze skilami 54/34:D
Uhałem sie 4 razy a loot to 20 gp, mace i dragon ham:( Także odradzam chodzenie na dragi na niskich lvl (slaby loot a duzo uhow schodzi)


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 22:18.

Powered by vBulletin 3