Forum Tibia.pl

Forum Tibia.pl (http://forum.tibia.pl//index.php)
-   Poradniki inne, niezwiązane z Tibią (http://forum.tibia.pl//forumdisplay.php?f=210)
-   -   Jak pomóc swoim oczom i jak je zrelaksować? (http://forum.tibia.pl//showthread.php?t=58815)

Jodi 20-12-2005 18:25

Jak pomóc swoim oczom i jak je zrelaksować?
 
Na pewno każdy z was spotkał się, po dłuższej sesji w tibii lub pracy na komputerze z problemem „piasku” w oczach bądź pieczenia. Da się temu zaradzić, ale lepiej po prostu do tego nie dopuścić. Ale z skąd wiedzieć, kiedy już pora coś z tym zrobić? Już wam mówię:)
Należy zamknąć oczy na chwilkę i jeżeli poczujemy pieczenie to znaczy, że coś zaczyna się dziać, ale nie jest to jeszcze tak poważne i raczej w żaden sposób nie przeszkadza w pracy. Drugi sposób to zamknąć oczy i się „rozejrzeć”. Jeżeli poczujemy pieczenie to znaczy, że należałoby już interweniować. Jeżeli nie zamykając oczu czujemy pieczenie i swędzenie to znaczy, że jest już bardzo źle:o. To tyle o sprawdzaniu. Teraz trochę o zapobieganiu.
Jak zapobiegać?
1. Przede wszystkim nie siedzieć z samego rana lub po drzemce z ostrymi, suchymi zaropiałymi grudkami w oczach. Potrafią bardzo podrażnić, jeżeli dostaną się pod powiekę. Dla własnego dobra warto poświęcić sekundkę w łazience i je usunąć
2. Mieć dobrze oświetlone pomieszczenie, w którym się pracuje-zdecydowanie spowalnia to szybkość męczenia się oczu.
3. Siedzieć wygodnie, jak najdalej od monitora(To chyba oczywiste i często wymagane przez rodzicielów :P)
4. Patrzeć na wprost monitora a nie pod kątem.(Znów szybsze zmęczenie oczu)
5. Wszystkim "czterookim" radzę grać w czystych okularach(I znów szybsze zmęczenie oczu)

Ale co zrobić, jeżeli nasze oczy już są zmęczone po dłuższym
posiedzeniu?, czyli:

Jak sobie pomóc?
1. Jeżeli jest już bardzo źle, to należy sobie zaaplikować krople do oczu. Osobiście polecam krople „ze świetlika”, czyli Euphrasia Świetlik.
2. Jeżeli nie jest jeszcze tak źle to możemy użyć to pomocy sobie własnych rąk. Ano tak własnych rąk. Należy je rozgrzać pocierając o siebie nawzajem następnie przyłożyć do swoich zamkniętych oczy i posiedzieć tak chwilkę. Ten sposób bardzo pomaga w mniej kryzysowych sytuacjach.
3. Można po graniu również użyć starego domowego sposobu-okładu z herbatki. Osobiście polecam zwykłą czarną herbatę np Lipton,Earl Grey itp.,nie polecam z to rumianku-czasami potrafi podrażniać oczy.
Nasze oczy bardzo szybko się „nudzą”. Od wpatrywania się w jedno miejsce bardzo szybko się męczą. W między czasie podczas gry, lub przerwy możemy je trochę poćwiczyć i dać im trochę „do roboty”.Ćwiczenia, które podam niżej pomogą nam zrelaksować oczy oraz poprawić ostrość widzenia a nawet poszerzyć kąt widzenie, jeżeli będą robione systematycznie.
Ćwiczenia
Ćw. 1. Najprostsze i wymagające najmniej wysiłku. Najpierw patrzymy na jakiś punkt blisko siebie np. na swoją rękę i wyostrzamy na niej wzrok. Następnie patrzymy przez okna i na jakimś odległym, ale widocznym punkcie wyostrzamy wzrok. Robimy to mniej więcej 5-6 razy utrzymując ostrość na każdym z punktów przez ok. 5-10 sec.
Ćw. 2.Wyciągamy przed siebie rękę z wyciągniętym kciukiem robimy takie ósemki jak na rysunku poniżej. Pozwala to nie tylko zrelaksować wzrok, ale rówznież poprawia koncentracje. Robimy to ok. 1 min lub więcej, wedle uznania.
http://img173.imageshack.us/img173/9256/81im.png
Ćw. 3. Znowu wyciągam rękę na całą jej długość tylko, że tym razem wodzimy oczami za palcem w poziomie-od lewej do prawej i od prawej do lewej najdalej jak widzimy nasz kciuk bez poruszania głową.(możemy trzymać coś jaskrawego w ręce, żeby nam oczy „nie uciekały”
Ćw. 4.Patrzymy jak najbardziej w górę potem w dół, potem w lewo, potem w prawo. W każdej z tych pozycji utrzymujemy oczy ok. 2s. Na koniec robimy cały kwadrat „oczami” (góra->prawo->dól->lewo->góra)

Gwarantuje wam, że po zrobieniu tych ćwiczeń wasze oczy będą wam bardzo wdzięczne:)
Mam nadzieję, że ten mini-poradnik chociaż trochę wam pomoże.
Pozdrawiam Jodi B)
© by Jodi

Taka Tuca 20-12-2005 22:30

Hehe, niezle. Musze to przetestowac ;)

P.S. Zdublowales topic. Lepiej skasuj jeden z nich

ogorek 20-12-2005 22:38

gz!
 
bardzo fajny poradnik. ladnie napisany, oryginalny i co najwazniejsze: DZIALA!
mam nadzieje ze zostanie przeniesiony.
moja ocena: 9/10

@edit ooo... po twoim edicie juz jest duzo lepiej wiec moglem ci tez troche podciagnac ocene =:)

Jodi 20-12-2005 22:46

Jak kopiowałem z Worda to mi akapity zjadło- zaraz dodam i doszlifuje reszte.
a tak ps. To jak się kasuje temat? Jeżeli jakiś modek go usunie to bardzo mu dziękuję i przepraszam :confused:

Tiligus 20-12-2005 23:08

Jak najbardziej potrzebny poradnik, fajny i praktyczny.

Rohen 21-12-2005 00:15

Jeszcze świetnym sposobem jest "Sposób z Rumiankiem" (warto dodać =P).

Potrzebujemy:
Rumianek (kupimy w każdej aptece za "GroszE") (tylko taki w torebkach)
Wodę przegotowaną (ciepłą nie za bardzo ale ma być ciepła [tak zeby nam oczu nie wypaliła =P]).

Gotujemy wodę z czainika po zagotwaniu wody, wlewamy ją do szklanki wkładamy torebke rumianku i czekamy z 3 -4 minuty. Potem bierzemy takie torebeczki, kładziemy się na łóżku i nakładamy sobie obie torebeczki na oczy... czekamy do czasu gdy troche już te torebki się 'przestygną' i moczymy od nowa... i tak dalej aż już będzie woda z rumiankiem zimna wtedy poczujemy, że nasze oczy są dobrze zrelaksowane.

Rethfing on Aldora 21-12-2005 06:35

Co do tych herbat to bym sie zastanawiał, czy one przypadkiem nie "odświeżają" oczu, bo wątpie żeby cokolwiek mogło zlikwidować prawdziwe zmęczenie oprócz snu. Mimo wszystko poradnik ładny.

Koloxer 21-12-2005 16:55

Zajefajny poradnik... zycze przeniesienia ;)
Ocena 9/10

slimaczek 21-12-2005 17:33

No no, doskonały poradnik, mimo ze dosc dlugo i czesto siedze przy kompem tylko pare razy mialem tak ze mnie parzyly\szczypaly oczy, ale na przyszly raz to wyproboje :P A co do wykonania to błędow nie zauwazylem specjalnie, wiec 9/10.

kkrzysiek 21-12-2005 23:11

Zarąbisty poradnik:) Ja też bardzo żadko odczuwam pieczenie albo coś takiego mimo że sporo czasu spędzam przed PCtem:) Great work:)

Magik van Kamikadze 22-12-2005 22:40

Zajefany poprostu super
 
fajny test jutro rano :D jak ktos skasuje to i kill go :D

Van Deer Zudrak 23-12-2005 09:22

Fantastyczny poradnik!!!
Ocena 11/10 B)
"Moje oczy są ci wdzięczne" 8o

Tasiu 23-12-2005 09:40

Najs najs najs, napewno sie przyda xD

Druid Baros 23-12-2005 09:48

Bardzo przejrzysty ten "poradnik".
Warto dodac tez ze gdy bola nas oczy mozna popatrzec przez kilka sekund na cos zielonego(kartke z bloku kolorowego,jakis kwiat,zielen na dworze(no w zime to malo tego jest).
10/10 :)

Radostin 24-12-2005 07:23

Super poradnik...czescto mnie bola oczy mysle ze pomoze:D

---------------------------------------------------
Cracovia Krakow ród wspaniały-same ****y i pedaly.
Wisla Krakow Forever

Misza 24-12-2005 11:53

Ja pieczenie oczu uświadczyłem tylko dwa razy - jeden raz po 9-godzinnej sesji, drugi w ostatniego sylwestra - po wyświętowaniu Nowego Roku grałem do 6 rano.
Co do poradnika to świetny, błędów nie znalazłem, a do tego cieszę się, że ktoś napisał w końcu poradnik inny od tych wszystkich "jag urzywaci óhuff", "kcie ekspici knajtme", albo nawet tych o sprzęcie - były takie dwa lub trzy - no albo chociaż kręcenie .WMV.
GRATULUJĘ ORyGINALNOŚCI

Etur 24-12-2005 12:43

Super poradnik. Napewno bede korzystal z niego. :) Ostatnio czesto mam takie "pieczenie" w oczach

poprostu? 26-12-2005 01:28

ty masz pieczenie a ja mam piasek :D czasami to ten piasek zaslania mi literki na kompie ^^ trzeba bedzie wyprobowac dzieki :)

Jodi 26-12-2005 13:52

@Misza
Właśnie międzyinnymi moim celem było napisanie czegoś całkiem nowego, i nie takiego szablonowego, ale mimo wszystko jak najbardziej związanego z tibią :)
@On Topic
Bardzo się cieszę, że sposoby podane przeze mnie wam pomagają:)
Pozdrawiam

Apon 26-12-2005 14:50

Gratz dla Ciebie
 
Super poradnik ;) bardzo mi pomogl dlugo siedze przed kompem i miło sie czasem tak zrelaksowac. Jeszcze raz Gz :)


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 20:23.

Powered by vBulletin 3