Zobacz pojedynczy post
stary 07-04-2013, 00:11   #18
Zertonox
Użytkownik forum
 
Zertonox's Avatar
 
Data dołączenia: 14 12 2006
Lokacja: Bytom

Posty: 4
Stan: Aktywny Gracz
Imię: Diverius
Profesja: Paladin
Świat: Nerana
Poziom: 92
Skille: 90/77
Poziom mag.: 17
Zertonox ma numer GG 1025111
Domyślny

Fajny poradniczek dla tych, którzy są gorzej zaznajomieni w tematyce ale mam kilka uwag, które mogą się przydać:

1. ComboFix - nie powinieneś polecać w temacie programu, który jest naprawdę potężnym narzędziem i może wyrządzić w systemie wiele szkód niedoświadczonym użytkownikom. Sam używam go w przypadku poważniejszych infekcji jednak jestem świadomy jego działania i tego, że może doprowadzić do trwałych zmian w moim systemie na które poradzi jedynie ponowna instalacja oprogramowania. ComboFix często jest polecany do użytku jednak pod czujnym okiem ekspertów, którzy takie użycie zlecają a zwykle logi generowane przez program służą następnym określonym zabiegom. Dodaj proszę notkę o tym programie do swojego poradnika.

2. "-Często pojawiają się nieznane pliki lub foldery, które posiadają rozszerzenie" - każdy plik w systmie Windows posiada rozszerzenie ;p Dopisz, że zwykle keyloggery i trojany przenoszone są w plikach z rozszerzeniem *.src lub wykonywalnych plikach (exe)

3. Jak już ktoś wspomniał proponowanie darmowego Avasta jako alternatywy innych programów do wykrywania zagrożenia to mijanie się z celem. Darmowa Avira jeszcze daje radę, podobnie jak inne pakiety antywirusowe zawierające w swoich standardach firewalle, wykrywanie malware, oferujące ochronę 24/7 i pewnie jeszcze pełniące funkcje automatu do kawy ;p Odradzam stosowanie takich mixów, a wpisał bym do zestawu uznany program Malwarebytes Anti-Malware, który w swojej darmowej wersji ma naprawdę świetną wykrywalność jak i ochronę. Nawet licencja, która kosztuje około 100zł na jeden komputer a oferuje już pełną dożywotnią ochronę komputera jest warta uwagi. Osobiście dodam, że program ten wiele razy pomógł mi w usunięciu złośliwych plików i naprawdę jest godny polecenia.

4. Firewall. Nie napisałeś nic o konkretnym firewallu, który często może być naszą ostatnią deską ratunku. Tutaj także nie mam na myśli programów, które blokują wszystko co może korzystać z internetu w naszym systemie, ale konkretne propozycje, które mogą często nas uratować przed hackiem. Osobiście polecam program Sygate Personal Firewall Pro, który mimo że jakiś czas temu stracił już wsparcie a na systemach Windows 7 może powodować pewne problemy w postaci odmowy współpracy, to jednak w systemie Windows XP sprawdza się znakomicie. Po instalacji, pozostaje kwestia ustawienia jakie programy mogą łączyć się z internetem o których program automatycznie nas informuje podając docelowy serwer w postaci IP jak i nazwy a także inne dane.

Taka ciekawostka:
Kiedyś uratował mnie ten firewall przed pewnym hackiem gdy to z własnej głupoty ściągnąłem na PC jakiegoś keyloggera i po wpisaniu passów do tibii i naciśnięciu enter wymonitował mi że zewnętrzny program próbował wysłać pakiet do podanego serwera. Mało że podał IP to jeszcze z nazwy wyczytałem jakąś stronę dotyczącą botów właśnie do tibii. Oczywiście miałem możliwość zablokować program i odrazu zareagować co uchroniło mnie przed atakiem hackera. Dlatego polecam dopisać coś w poradnikach o firewallach

Moja ocena: 7,5/10. Jak poprawisz kilka kwestii to z czystym sumieniem będzie 9/10 (jako, że nie można dać idealnej oceny z względów oczywistych)

Ostatnio edytowany przez Zertonox - 07-04-2013 o 00:13.
Zertonox jest offline   Odpowiedz z Cytatem