Zobacz pojedynczy post
stary 05-09-2007, 17:54   #1
Cloy
Użytkownik Forum
 
Cloy's Avatar
 
Data dołączenia: 07 09 2005
Lokacja: Białystok.
Wiek: 31

Posty: 983
Stan: Niegrający
Cloy ma numer GG 3545931
Domyślny

Z początku odrazu mówię, że poradnik ma prawie 80 zdjęć, więc będzie w 4 postach.

Fake Tutorial by Cloy



Na tym forum powstały dwa poradniki, lecz są one przestarzałe. Postanowiłem zrobić nowy, aktualny w którym będziemy mogli znaleźć wszystko co jest nam potrzebne. Może na początek wytłumaczę co to fake.
Fake - to po prostu przerobione zdjęcie, w tym przypadku screen tibijski. Chociaż wiekszość ze społeczności tibia.pl tworzy fake’i od podstaw, podłoże samemu dobierając, wymyślone postaci itp. Dzisiaj już raczej nie powstają zwykłe jednoobrazkowe fake’i, tylko całe opowieści, zwane fake story.

Na sam początek dam wam parę ważnych linków:
Regulamin
To najważniejsze! Powinniście to przeczytać, aby uniknąć skasowania waszego tematu z powodu jakichś nieprawidłowości.

Outfity na zamówienie
Tutaj możecie zamówić jakiś outfit.

Nasze pierwsze fake
Tu możecie zamieścić swój pierwszy fake – aby oceniło go forum.

To jeden ze starych poradników

A to drugi

Rekrutacje do fake'ów
Tu możecie urządzić rekrutację do swojego fake’a.

W tym poradniku możemy nauczyć się najprostszych efektów, które urozmaicą nasz fake.


1. Co do fabuły*:

Pomysły:
- najważniejsze jest chyba nie robić fake'a pod nagłym natchnieniem obejrzanego filmu lub bajki na moście. Baa, oczywiście, jeżeli film natchnie cię na coś zupełnie nowego czyli nie będziesz robił tego na podstawie filmu/bajki, nie będziesz miał imion bohaterów, ogólnych zasad i ataków magicznych itp. itd. to możesz robic. Ja tak zrobiłem, ale często porównywali fake do LotR.
- nie rób totalnego super hero typu heros z twoim imionem lub twojej postaci z tibii rżnie tysiące demonów na hita
- jeżeli nagle obudzisz się w środku nocy z pomysłem to nie włączaj od razu kompa tylko idź spać, przecież jutro szkoła - czyli nie idź na przełaj z okrzykami "OmG! Jaki super pomysł!", tylko dobrze się nad nim zastanów, przemyśl wszystko
- dobrze jest także być na bieżąco z fake'ami i wiedzieć jakiego typu fake'i ostatnio były w dużej ilości a jakich dawno nie było
- pomysły na fake paskowy, fake paskowy powinien być śmieszny, nie? Ewentualnie może być filozoficzny, ale raczej mało osób na forum by się tym zainteresowała. Nie rób przygód, które nadają się na normalny fake w paskowym. Rzucanie wulgaryzmów wcale nie musi być śmieszne!

Fabuła:
- powinien być wstęp, akcja początkowa, akcja właściwa, zakończenie i jeżeli chcesz prolog i epilog
- powinien być przynajmniej jeden główny wątek i kilka pomniejszych, które możesz zakończyć w trakcie lub przeciwnie: główny wątek jest wyjaśniony, a jest kilka niewyjaśnionych spraw - materiał na kontynuację
- bohaterowie, ciekawi bohaterowie, każdą postać traktuj jak pierwszoplanową, daj postaciom ciekawą historię, nie super hiper umiejętności, daj im ludzkość
- przemyśl wszystko zanim zaczniesz
- pamiętaj, że jak decydujesz się zacząć fake z rozbudowaną fabułą to nie zmieścisz go w kilku obrazkach, zastanów się czy masz czas

Rady:
- pewnie od razu dostaniesz komenty typu: "Dno!111", "Żal" itp. itd.. Hmmm, te forum już takie jest, że ludzisie każdego nowego chcą zrównać błotem, albo ludzisie są już tak zmęczeni słabymi fake'ami. Nawet ja ostatnio najechałem na gościa, który planował fake'a (kolo nie dość, że złamał regulamin to jeszcze walnął kilka bzdetnych poglądów). Heh, ja się teraz nawet cieszę, że pierwszy fake robiłem na org.pl, bo tam nie ma takich ludzisiów. Wniosek? Nie poddawaj się!
- rób fake'a bo tego chcesz! Przestań robić fake'a bo tego nie chcesz, a nie dlatego, że dostałeś złe komentarze!
- w swoim fake'u pokaż jak najlepszą polszczyznę!11 Zachowaj duże litery, kropki, przecinki, wykrzykniki. Nie radzę przenosić wyrazy.
- przeczytaj regulamin działu fake!
- hmm, staraj się nie robić pustych lokacji! Jeżeli masz trawę i las, ale nie chcesz zbytnio zaspamić drzewami użyj magicznych dodatków do trawy:

- słuchaj krytyki popartej argumentami
- dbaj o najmniejsze szczegóły, typu kropki, jakieś białe linie – tego też się będą czepiać ;]

Kiedy wymyślimy już naszego fake’a, pora zabrać się za przeniesienie pomysłu z głowy do painta ;] Oto pare przydatnych programów:
Paint – jest to domyślny program Windows, który znajdziemy w Starcie w dolnym lewym rogu ekranu > wszystkie programy > akcesoria > Paint.

Noxitu Sprite Editor
Rapidshare

Fake Font Converter (FFC)
Rapidshare

Gimp ( składa się z dwóch części )
1. To zainstaluj pierwsze!
2. To jako drugie
Ten program posłuży nam do jednego ze sposobów kolorowania outfitów, ale na razie nie jest nam potrzebny.

Oto o czym jeszcze powinniśmy pamiętać:
- nigdy nie zapisujcie obrazków w formacie .jpeg – on psuje jakość zdjęć. Windows domyślnie zapisze plik w formacie .bmp – ale takiego formatu zabrania regulamin, więc pozostaje nam .png ( zajmuje najmniej i nie pogarsza jakości zdjęcia )


Spis Treści
1. Co do fabuły*
2. Fake Font Conventer
3. Noxitu Sprite Editor
4. Obracanie outfitów
5. Hostowanie zdjęć
6.Kolorowanie outfitów
- sposób pierwszy
- sposób drugi ( z użyciem Gimpa )
7. Tworzenie lokacji tibijskich*
8. Powiększanie lokacji do rozmiarów tibijskich*


2. Fake Font Converter ( FFC )

Fake Font Converter jest to program który generuje tibijską czczionkę, abyśmy mogli jej użyć w naszym fake’u. Program posiada takie jak opcje jak np.: Nazwy postaci, Mowa potworów. Razem jest ich 7

1. Zwyczajna mowa

Tutaj mamy miejsce na nasz tekst.
Po naciśnięciu „Konwertuj” nasz tekst pojawi się w niebieskiej ramce.

2. Mowa potworów


3. Nazwy postaci
Wpisujemy imię, możemy także wybrać ilość życia naszej postaci.


4. Wiadomości z serwera


5. Skille, poziom


6. Nazwy przedmiotów


7. Obrażenia
Tutaj możemy wybrać również rodzaj obrażen.


Jak przenieść nasz tekst do painta?
Kiedy mamy już gotowy teskt, naciskamy „Kopiuj do schowka”;

Włączamy nasz obrazek, naciskamy Ctrl + V i przesuwamy napis, pamiętając o czerwonej ramce.



3. Noxitu Sprite Editor
Od użytkownika Michoss dostałem privem lepszą wersję tego programu - dlatego skasowałem starą wersję, a opiszę nową.

Jest to program która pozwala nam przeglądać na raz 300 spritów. Dzięki niemu możemy bardzo szybko znaleźć jakiegoś itemka itp.


Najpierw klikamy na Load Items i szukamy pliku tibia.spr w folderze z Tibią.
Tutaj mamy wszystkie strony, jest ich dużo, gdyż w tibii jest około 20000 spritów, a jedna strona wyświetla "jedynie" 300.
Tymi strzałkami możemy przeskakiwać między stronami
Gdy znajdziemy nasz obrazek klikamy na Copy ( Kopiuj ). Wtedy wystarczy tylko wejść w painta i nacisnąć CTRL + V, lub jak kto woli - edycja > wklej
Save Page, działa tak samo jak Copy, tylko, że kopiuje od razu całą stronę.

4. Obracanie outfitów

Aby otrzymać 4 outfity, wystarczą nam 2 – stojący do nas plecami i stojący twarzą do nas.
Włączamy plik z naszym outfitem który chcemy obrócić. Najlepiej jest to robić w domyślnym programie Windows – paincie.
Na sam początek kopiujemy nasze 2 outfity i przesuwamy je gdzieś obok, gdyż potrzebne są nam 4, z czego 2 obracamy w następujący sposób:

Naciskamy „Zaznacz” i wybieramy obszar z naszym outfitem;


Następnie klikamy na „Obraz” i wybieramy opcję „Przerzuć/Obróć.. ( skrót Ctrl + r )


Wybieramy „Obróć o kąt” – „90 stopni” - Ok


Otrzymuje taki outfit, ale to jeszcze nie koniec.


Znowu wybieramy „Obraz” – „Przerzuć/Obróć..” ( skrót Ctrl + r ). Teraz wybieramy „Przerzuć w poziomie” i naciskamy Ok


W ten sposób powstał nasz obrócony outfit.

Ostatnio edytowany przez Cloy - 26-10-2008 o 11:31.
Cloy jest offline   Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.