Zobacz pojedynczy post
stary 11-08-2007, 21:46   #1
Avallach
Użytkownik Forum
 
Avallach's Avatar
 
Data dołączenia: 23 05 2007

Posty: 946
Stan: Na Emeryturze
Profesja: Elite Knight
Świat: Celesta
Poziom: 95+
Skille: 80/75
Poziom mag.: 7
Domyślny Userbary w Gimpie – Tutorial

Poradnik ten napisałem z myślą o użytkownikach Gimpa.
Widziałem już poradniki pod inne programy, ale na tym forum żadnego o Gimpie nie było.
Oczywiście Gimp nie jest wymarzonym narzędziem do robienia userbarów, ale w nim też możecie popracować.

Uwaga poradnik zawiera dużo screenów, więc będzie sie długo wczytywał.

Linki przydatne podczas robienia Userbarów:




Etap 1. (Deseń)
  • Włączamy Gimpa i naciskamy kombinacje klawiszy: CTRL + N, co otwiera nam nowe okno.
  • Ustawiamy szerokość 6, wysokość 6, oraz zmieniamy Wypełnienie na Przezroczystość. Oczywiście możecie zrobic 8x8 albo 10x10, ale to tylko zwiększa odległości między Ukośnymi liniami na Userbarze.
  • Teraz wybieramy Ołówek, rodzaj pędzla: Circle (01) (1x1) koloru czarnego i rysujemy ukośną linie poczynając od górnego prawego rogu, kończąc na dolnym lewym. (Najlepiej to robić na Zoomie.)
  • Zapisujemy kombinacją klawiszy: SHIFT + CTRL + S, wyszukujemy miejsce gdzie zainstalowaliśmy Gimpa i szukamy folderu patterns np.: D:\programy\GIMP-2.0\share\gimp\2.0\patterns. (Zapisujemy w rozszerzeniu *.pat)







Etap 2. (Wymiary, Gradient)
  • Otwieramy nowe okno. Ustawiamy szerokość 350, wysokość 19, oraz zmieniamy Wypełnienie na Przezroczystość. (kombinacja taka jak przy Deseniu)
  • Wybieramy Gradient, który posłuży nam do zrobienia tła Userbara. (Da nam płynne przejście miedzy dwoma kolorami)
  • Wybieramy kolory: Kolor pierwszoplanowy oraz kolor tła. Przeciągamy gradient z jednej strony userbara na drugą. (Który kolor będzie z której strony zależy od tego gdzie zaczniecie malować gradientem.)







Etap 3. (Warstwa, Użycie Desenia)
  • Wchodzimy w Menu Warstwa > Nowa Warstwa (nad naszym userbarem). Wpisujemy parametry takie jak przy otwieraniu nowego okna (350x19) i zaznaczamy Przezroczystość.
  • Teraz użyjemy opcji Wypełnienia z Deseniem w roli głównej. Wchodzimy w Wypełnianie (taki kubełek) i ustawiamy krycie na 10-20% (jak kto woli), typ wypełnienia ustawiamy na deseń, tryb zwykły, i wybieramy wcześniej zrobiony pattern. (Ustawiamy na całe zaznaczenie)
  • Wylewamy nasz deseń na Userbar i powinny się pojawić ukośne linie na całym Userbarze.







Etap 4 (Odblask)
  • Wybieramy narzędzie Zaznaczania obszarów Eliptycznych i zaznaczamy na swoim Userbarze pewien obszar (wszystko pokazane na obrazku)
  • Teraz mając już zaznaczony swój odblask wchodzimy w opcje Wypełnienia, ustawiając Typ Wypełnienia na Kolor pierwszoplanowy (kolor pierwszoplanowy musi być ustawiony na kolor biały), Ustawiamy Krycie na 25-35% i zalewamy zaznaczony obszar. (Tryb zwykły)







Etap 5 (Tekst)
  • Tworzymy nową warstwę w menu Warstwa > Nowa Warstwa.
  • Wybieramy Umieszczanie Tekstu na Obrazie, Czcionkę ustawiamy na: Visitor TT1 BRK (Podałem link do strony gdzie można ja bezpiecznie ściągnąć), rozmiar na 10, inaczej bardzo brzydko wygląda. Kolor ustawiamy na kontrastujący z kolorem tła, odznaczamy wygładzaj, żeby to była czcionka z prawdziwego userbara.
  • Klikamy gdziekolwiek na userbarze i wpisujemy nasz tekst. Ustawiamy go ładnie za pomocą urządzenia Przesuwania warstw i zaznaczeń i mamy tekst.
  • Tworzymy nową warstwę, która będzie potrzebna do dodania obrazka.







Etap 6 (Obrazki... nareszcie xD)
  • Otwieramy (CTRL + O) nasz Obrazek oraz nowe okno o dowolnych wymiarach (zależy od rozmiaru obrazka) i zaznaczonej przezroczystości.
  • Nasz obrazek kopiujemy do pustego dokumentu gdzie za pomocą ołówka wszystkie niepotrzebne rzeczy zamalowujemy na biało.
  • Teraz używając narzędzia Zaznaczania Sąsiadujących Obszarów zaznaczamy biały obszar i usuwamy go (CTRL + X). Zaznaczamy cały obszar (CTRL + A), kopiujemy obrazek (CTRL + C) i wklejamy do userbara (CTRL + V). Jeżeli nasz obrazek jest za duży lub za mały możemy użyć opcji Skaluj która jest w menu Obraz.
  • Teraz mamy nasz userbar z obrazkiem.







Etap 7 (Ramka)
  • Bierzemy ołówek, wybieramy sobie kolor (za ołówek odpowiada kolor tła) i rysujemy ramkę na krawędziach Userbara.





Mam nadzieje ze mój poradnik pomoże chociaż kilku osobą, które nie mają Paint Pro Shopa. Jeżeli są jakieś błędy proszę pisać na pewno poprawie. Jest to mój drugi poradnik, więc proszę bądźcie wyrozumiali.

Jeżeli możecie podajcie tu pare fajnych userbarów zrobionych przez Was, chciałbym kilka zamieścić jako przykłady, bo ten co robiłem to tylko żeby wytłumaczyć..
__________________
...Przeważnie, widać to po mnie wyraźnie...
...Otoczenie nie działa na mnie zakaźnie...


To wroga sugestia, pożera cię jak bestia,
Mów do serca bitu, bo tam jest amnestia.
Paktofonika [Pfk Company]

Ostatnio edytowany przez Avallach - 12-08-2007 o 09:52.
Avallach jest offline   Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.