Temat: Matura '09
Zobacz pojedynczy post
stary 28-04-2009, 19:30   #16
Wielkimanitu
Zbanowany
 
Data dołączenia: 13 01 2009
Lokacja: Kraina zamków i jednego klucza...
Wpisy bloga: 25

Posty: 302
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez semilunaris Pokaż post
jakbyście się czuli, gdyby:

a) wprowadzono możliwość zdawania matury z religii chrześcijańskiej
OK.

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez semilunaris Pokaż post
b) gdyby w/w religia była, tak jak obecnie język polski i obcy - obowiązkowa?
Wreszcie mielibyście jakiś argument na to, że Polska jednak nie jest świeckim krajem.

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez semilunaris Pokaż post
byłoby dopiero przegięcie odnośnie ingerencji rządu w system kształtowania światopoglądu młodych ludzi.
Nie wiem co Wy macie do tej religii (mówię tu o lekcjach, a nie światopoglądzie). Przecież każdy wie jak taka lekcja wygląda. Oglądanie filmików, odrabianie zadań domowych, granie z księdzem w pokera. Ewentualnie omawianie poszczególnych kręgów piekielnych i tego, ile ataku ma cherubin na 5 levelu. A do tego wszystko to nieobowiązkowe! Jeśli tak ma wg Was wyglądać "indoktrynacja" katolicka, to ja się poddaję...

Co do matur, to w sumie obowiązkowa religia na niej nie zdziwiłaby mnie. Już teraz są na niej przedmioty wpajające młodym ludziom, że Słowacki wielkim poetą był, czy też, że demokracja jest jedynym słusznym ustrojem, oraz że państwo zapewnia godne życie i bezpieczeństwo swoich obywateli. Mówicie: "zupełnie jak na religii".
Pomijając to, że z takiego np. polskiego zwolnić się nie można, to odpowiem: indoktrynacja na j. polskim, WOS-ie itp. jest znacznie gorsza od indoktrynacji na religii: na niej mianowicie uczy się o jakimś kompletnie dalekim, dla większości nic nieznaczącym, dziadku w chmurach. A ta (pseudo)wiedza wyniesiona z polskiego czy WOS-u może mieć diametralny wpływ na nasze, nomen omen, rzeczywiste życie.

A tak w ogóle to jestem za prywatyzacją szkolnictwa, żeby każdy sam mógł decydować, jaką ma mieć indoktrynację.
Wielkimanitu jest offline   Odpowiedz z Cytatem