Zobacz pojedynczy post
stary 10-04-2008, 22:31   #43
adams_killer
Użytkownik Forum
 
adams_killer's Avatar
 
Data dołączenia: 30 01 2005
Lokacja: Lubin

Posty: 38
Stan: Na Emeryturze
Imię: Saurax
Profesja: Knight
Świat: Nerana
Poziom: 53
Skille: 74/72
Poziom mag.: 5
Domyślny

@Mashter
Najpierw zajmijmy się 64 bitami intela, bo on nigdy do tej pory nie wupuścił 64 bitowego procesora, jedyne co to obsługuje emt-64, czyli emulacje rozkazów o długości 64 bitów. Pozwala to przedewszystkim zaadresować ponad 4 gb pamięci i właściwie raczej tylko poto to stwożono. Nie opisywałem wersji 64 bitowej gdyż 32-bitowa i tak wszędzie działa, a ja nie miałem ochoty pisać książki (pomijając fakt, że przy 64 bitach mogą być drobne dolegliwości, które nowego użytkownika przyprawią o ból głowy).

Inne dystrybucje? Czemu nie owszem nie testowałem wszystkich, bo kto ma na to czas, ale długi czas miałem slacka, mandrive, debiana, różne inne wersje ubuntu i knopixa. Mi najbardziej jednak pasuje debian razem z kde, jednak uznałem, iż nowemu userowi bardziej przypadnie ubuntu z uwagi na uproszczenia jakie posiada. Mandriwy nie lubie, miałem ją, niestety w wielu wypadkach się zawiodłem, niewiedzieć czemu często panikowało mi jądro (po podłączeniu nowej myszki pod usb "kernel panic"), możliwe, że miałem po prostu pecha, no cóż jak wyjdzie nowa odsłona to dam mandrivie jeszcze jedną szansę. Dla nowego usera liczy się wygoda i prostoa zarówno w instalacji jak i podczas pracy, dlatego uznałem, że ubuntu do tego jest najlepszy.

Napisałeś, że lepiej mieć Amaroka niż XMMS, możliwe, jednak gdy pisałem ten poradnik korzystanie z Amaroka pod gnome naubuntu było co najmniej uciążliwe. Jest kilka powodów, przedewszystkim działał niestabilnie i dosyć powoli, a XMMS to poprostu cudo jak dla mnie. Xmms jest mały, niewymaga wiele, i co najważniejsze działa! Możiwe, że jestem niedoinformowany na jego temat, ale jakoś nie słyszałem, żeby powodował jakie kolwiek problemy.

A teraz najważniejsze!
We wszystkich systemach Debiano-pochodnych zalogowanie się pod X serwerem bez zastosowana specjalnej sztuczki jest niemożliwe! Sama sztuczka niejest trudna, bo wystaczy wyłączyć xserwer, zalogować się na rota i potem go włączyć, jednak bez kombinoania w ubuntu jesteś normalnym userem (w debianie też), a do zadań administracyjnych korzystasz z sudo i podajesz swoje hasło.

Z swapem masz rację, tylko wtedy nie miałem ochoty tłumaczyć poco tak kombinować, napisałem 2 gb ... i mam pewność, że każdemu starczy. Mając 2 gb ramu można by nawet pokusić się o zrezygnowanie ze swapa bo genralnie mając więcej ramu, mniej go potrzebujesz prawda?


Nie zaleca się posiadania windowsa na dysku z linuksem... windows choroby dostaje i umiera prubując odczytać zapisany linuksem plik tekstowy.(a moze jeszcze przez przypadej przeskanować partycję z plikami linuksa scandiskiem?) Linuks toleruje windowsa, a windows linuksa już nie. Masz rację, że da się bezbłędnie obsługiwać oba systemy, ale nie tylko niema to zbyt wielkiego sensu jak i normalnie utrudnia przystosowanie się do nowego systemu. Lepiej na początku pobyć dorobinkę sam na sam, prawda?
__________________
Die and be free from pain, or live and fight with your sorrow.
adams_killer jest offline   Odpowiedz z Cytatem