Zobacz pojedynczy post
stary 03-09-2008, 11:30   #9
Fureyka
Chica mala
 
Fureyka's Avatar
 
Data dołączenia: 01 10 2006
Lokacja: España
Wiek: 35

Posty: 584
Domyślny

Linux

Jak mogę zdobyć i uruchomić Linuksowego klienta?
Po ściągnięciu właściwego archiwum tar dla Twojego systemu, musisz rozpakować go w żądanym folderze docelowym. Aby to zrobić, wydaj poniższe polecenie:
tar xfz tibia870.tgz
Zostanie stworzony nowy folder pod nazwą "Tibia", zawierający klienta i pliki wspomagające. Dodatkowo, w Twoim katalogu domowym pojawi się folder ".tibia", zawierający osobiste ustawienia i pliki automapy.
Aby uruchomić Tibię, musisz zmienić nowo utworzony folder Tibia. W tym celu, proszę otworzyć plik binarny "Tibia". Proszę zrozumieć, że klient nie będzie w stanie znaleźć wszystkich potrzebnych plików do uruchomienia klienta z innych lokalizacji. Jeśli chcesz utworzyć skrót na pulpicie, powinieneś również ustawić aktywator do działającej ścieżki aplikacji.

Jak mogę sprawdzić czy mam zainstalowany sterownik sprzętowej akceleracji grafiki?
Jeśli nie możesz uruchomić Tibii, prawdopodobnie nie masz zainstalowanego właściwego sterownika sprzętowego akceleratora grafiki. Aby to sprawdzić, wprowadź komendę w konsoli:
"egrep -i 'driver|dri|glx'/etc/X11/*.conf'"
O to co mógłbyś uzyskać:
Load "glx"
Load "dri"
Driver "kbd"
Driver "mouse"
Driver "nvidia"
BoardName "VESA driver (generic) "

Prawdopodobnie nie masz zainstalowanego sprzętowego akceleratora grafiki, gdy: dla karty NVIDIA, zamiast driver "nvidia" wyświetla się driver "nv" lub dla karty ATI, driver "ati" zamiast driver "fglrx". Również Load "glx" lub Load "dri" powinno pojawić się, gdy posiadasz zainstalowany sprzętowy akcelerator grafiki.

Mogę grać w Tibie pod linuxem, jeśli nie mam sterownika sprzętowego akceleratora grafiki?
Tak. Jeśli nie masz sterownika sprzętowego akceleratora grafiki, możesz grać w Tibię pod Linuxem, używając klienta Windowsa za pomocą wine. Po więcej szczegółów, zajrzyj do poradnika.

Mam starszą kartę graficzną i moja grafika wygląda dziwacznie. Co jest źle?
Klient próbuje wykryć, która z Twoich kart jest właściwa. Jednakże, czasami wykrywa niewłaściwą. Rezultatem tego może być dziwacznie wyglądająca grafika. Spróbuj uruchomić klienta z parametrem "engine 3", na przykład: "./Tibia engine 3". To zmusza klienta do użycia starszego, bardziej odpowiedniego trybu OpenGL.
Uwaga: Jeśli posiadasz kartę graficzną NVIDIA serię 440, możliwym rozwiązaniem jest zainstalowanie sterownika grafiki beta dla UNIX.

Nie mogę pisać znaków specjalnych, również ALT, CTRL oraz SHIFT nie działają poprawnie. Co mogę zrobić?
Jest to głównie sprawa odwzorowanie klawiatury. Większość z systemów X-Window lub pulpitu jak KDE czy Gnome, określa klawisz skrótu dla ich własnego użytku. Zmień Twoje odwzorowanie klawiatury i skróty pulpitu według własnych potrzeb.

Klasyczny system sterownia (tibia classic control) zachowuje się dziwnie, głównie podczas klikania dwóch przycisków myszy jednocześnie. Co mogę zrobić?
Dzieje się to często jeśli Twój X-Server jest skonfigurowany jako mysz z 3 przyciskami. Sprawdź swój plik konfiguracyjny X11 (zazwyczaj /etc/X11/xorg.conf) po wpis emulate3buttons. Jeśli ustawione jest na "yes", proszę zmienić na "no" i zresetować swój X-Server.

Ostatnio edytowany przez Slythia - 04-01-2011 o 16:36.
Fureyka jest offline   Odpowiedz z Cytatem