Zobacz pojedynczy post
stary 22-02-2007, 10:22   #80
Kolidos
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 13 11 2004
Lokacja: 30cm od Monitora

Posty: 418
Profesja: Royal Paladin
Gildia: Zomo
Świat: Refugia
Poziom: 32
Skille: 66/33
Poziom mag.: 13
Domyślny

Kompozycja – w sztukach wizualnych umiejętność zestawiania ze sobą elementów w taki sposób, aby tworzyły one harmonijną całość. Kompozycją określa się również samo dzieło, zawierające połączone ze sobą składniki.

Celem kompozycji jest osiągnięcie zamierzonego efektu plastycznego poprzez umiejętne dobranie kolorów, kształtów, proporcji, faktur i położenia przedstawianych elementów, czasem na drodze porządkowania podobnych do siebie składników, a kiedy indziej poprzez zestawianie ich na zasadzie kontrastu. W kompozycji wykorzystuje się też często pewne konstrukcje znane z geometrii takie jak symetria czy złoty podział. Odpowiednie operowanie tymi narzędziami daje efekt w postaci różnych nastrojów, uczuć, przeżyć jakich może doświadczyć odbiorca - można uzyskać na przykład zarówno odczucie statyczności, porządku, równowagi, harmonii, jak i dynamiki, chaosu czy nierównowagi.


Jak można przeczytać kompozycja instnieje w każdej pracy, w nie których jest mniej widoczna, w nie których bardziej. A może nie którzy nie wiedzieli co to jest kompozycja...?
Teraz taki mały komunikat:

JA TEJ PRACY NIE DAŁEM TUTAJ, ŻEBYŚCIE Ją KOMENTOWALI, TYLKO CHCIAłEM POKAZAĆ KOLEDZE. JEŻELI TAK UPORCZYWIE PRAGNIECIE KOMENTOWANIA TO ZAPRASZAM DO MOJEJ GALERII...
Kolidos jest offline   Odpowiedz z Cytatem