Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Fora główne > Poradniki

Notki

Poradniki Poradniki napisane przez użytkowników forum.
Podfora : Wasze propozycje poradników ; Poradniki archwialne; Poradniki nie związane z Tibią
Odpowiedz
 
Opcje tematu
stary 17-01-2009, 23:52   #1
Myken
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 13 11 2008
Lokacja: Okolice Krakowa

Posty: 3
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Knight
Świat: Refugia
Poziom: 20
Skille: trenuje
Poziom mag.: 3
Domyślny O (prawie nieistniejącym) klimacie Tibijskim

Witam serdecznie wszystkich Tibijczyków, dla których problem z prawie całkowitym brakiem elementu RPG w grze nie jest błahostką!

Na początek może takie sprawy organizacyjne. Określenie 'poradnik' jest w kontekście tego tekstu mało prawidłowe. Nic jednak bardziej precyzyjnego mi do głowy nie przychodzi. Nie znajdziesz tutaj konkretnych zaleceń odnośnie co zrobić ,żeby stary klimat powrócił, bo to nie jest kwestia dnia czy dwóch - w przeciwieństwie do poradników o skillowaniu czy expieniu. Tutaj znajdziesz przemyślenia na ten temat i rady jak postępować zgodnie z zasadami roleplayingu.
Na pomysł napisania tego co właśnie czytasz wpadłem podczas czytania tego, choć 'coś' po głowie chodziło mi o wiele wcześniej.
Ale dość spraw ,które nikogo nie interesują, przejdźmy do właściwej części, która jest zresztą w trakcie tworzenia i wszelkie aluzje odnośnie jej bardzo mile widziane.
Na koniec dodam jeszcze ,że to pierwsza rzecz tego typu. Proszę jednak o obiektywną ocenę, bez zważania na to.

Czym jest Tibia?
Wbrew powszechnej opinii, Tibia to przede wszystkim świat w którym miejsce ma gra. I to od nazwy tego wirtualnego wszechświata nazwę swą wzięła rozrywka, dla której poświęcamy dziennie parę godzin. Nie będę się tu rozwodził o znaczeniu słowa TIBIA, bo to wszyscy wiedzą (a jeśli nie, to uświadamiam wszystkich ,że z łaciny oznacza kość piszczelową).
Tibia (w sensie gry, nie świata) o czym wszyscy zapewne są przekonani (a jeśli nie - nie przyznawaj się do tego!) jest grą z gatunku fantasy- Definicja tego słowa tutaj - co za tym idzie w Tibii (w sensie świata, nie gry) nie są respektowana prawa fizyki, codziennego świata, a górą zawsze magia.
Podsumowując: ikonka na Twoim pulpicie z napisem TIBIA jest eksploratorem świata zwanego TIBIĄ, w której istnieje Twoja postać. To są dwie odmienne rzeczy. Masz to pojmować w ten sposób, nie odwrotnie.

Czym jest RPG i dlaczego jej obecność w Tibii jest taka ważna?

Wiemy już co to TIBIA i ,że jest z założenia grą fantasy. Teraz pora dowiedzieć się co znaczy RPG -której jeśli nie ma gra nie może być fantasy - i jak to się ma do konkretnego, Tibijskiego przypadku.
Mam nadzieję ,że zwrot 'RPG' nie jest Ci obcy, a jeśli nawet tak - nic nie szkodzi. Wystarczy ,że przestudiujesz to (co prawda, mowa tam o grach rpg typu planszowe, ale chodzi mniej więcej o to samo).
No tak... ale dlaczego trzeba zachować zasady roleplayingu? Otóż nie trzeba , ale spróbuj mi narzekać ,że Tibia nie ma klimatu To właśnie RPG utrzymywał ten niepowtarzalny klimat.
Podsumowując: jeśli chcesz się przyczynić do odbudowy starej Tibii stosuj się do zasad RPG. Traktuj Tibię jak świat, nie grę.

Co psuje klimat?
Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, choćby ze względu ,że nie jestem bardzo starym graczem (gram od bodajże 7.8).
Moje przypuszczenia kierują się przede wszystkim ku masie noobów, którzy nie respektowali zasad Tibii (zarówno w sensie Gry jak i Świata). O odmianach noobów czytaj dalej.
Przypuszczam ,że kolejnym powodem obecnego stanu są większe lvle. Dawniej 150 był maksymalnym. A teraz? 400 lvl, i niezliczone 200, 300 lvle. Oznacza to bicie lvla, brak wspólnych huntów. (W WoWie sprawa ta jest rozwiązana ograniczeniem na lvl...).



W porządku, część teoretyczna za nami. Przejdźmy do konkretniejszych konkretów Czyli co i jak zwalczać.



Fri itanz plx

Każdy spotyka się z tym na co dzień. Większość jednak ignoruje. A ja proponuje porozmawiać z takim osobnikiem, zapytać się czemu żebra ,a nie pójdzie zarobić kasy, chociażby na trolle. Jeśli jednak na pytania i tak cały czas odpowiada 'plx fri itanz' odpuszczamy sobie, widocznie tak ma we krwi


Jak wspomniałem, poradnik w trakcie pisania. Chciałbym wiedzieć czy kontynuować to co zacząłem, czy podoba się to społeczności forumowej Proszę tylko o kulturalne wypowiedzi
Myken jest offline   Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 18-01-2009, 00:01   #2
Neflonde
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 18 01 2008

Posty: 37
Domyślny

Taki poradnik i tak nic zmieni
Ale skoro masz za dużo czasu

First!!!1oneonejedeneinzeinz
__________________
Fajne lizanko :>
Neflonde jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 18-01-2009, 00:02   #3
Nyksus
Użytkownik Forum
 
Nyksus's Avatar
 
Data dołączenia: 15 12 2005
Lokacja: Wrocław

Posty: 660
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Royal Paladin
Świat: Guardia
Poziom: 85+
Skille: 82+
Poziom mag.: 16
Nyksus ma numer GG 9762142
Domyślny Re:

Od dawna nie widziałem tak dobrego tekstu na tym dziadowskim forum.

Pisz dalej. Z chęcią będę śledzić Twoje poczynania.
__________________
Fajni Chlopacy _/
Nyksus jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 18-01-2009, 00:07   #4
Dagus
Użytkownik Forum
 
Dagus's Avatar
 
Data dołączenia: 11 02 2007
Lokacja: Sieradz/Łodź
Wiek: 34

Posty: 142
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Royal Paladin
Świat: Iridia
Poziom: 54
Skille: 78/60
Poziom mag.: 12
Domyślny

Dobrym rozwiązaniem jest też tworzenie gildii RPG. Wyobraź sobie grę cały czas z partnerami u boku, nawet przy najmniejszych levelach, do tego można dołożyć taki aspekt, ażeby ekwipunku nie kupować od graczy tylko wspólnymi siłami próbować wyrywać "potworom z gardeł" wszelkie uzbrojenie kolejno dla każdego członków naszej gildii. Gra w takiej grupie na pewno jest ciekawsza i proponuje dużo lepszy klimat niż sztuczny klimat od CipSoft'u.
Dagus jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 18-01-2009, 00:18   #5
Wielkimanitu
Zbanowany
 
Data dołączenia: 13 01 2009
Lokacja: Kraina zamków i jednego klucza...
Wpisy bloga: 25

Posty: 302
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Myken Pokaż post
Wbrew powszechnej opinii, Tibia to przede wszystkim świat w którym miejsce ma gra.
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Myken Pokaż post
Podsumowując: ikonka na Twoim pulpicie z napisem TIBIA jest eksploratorem świata zwanego TIBIĄ
Kontynuuj proszę

Trzy czwarte tekstu jest o niczym. Na co komu definicja fantasy, RPG albo Tibii? Wydaje mi się również, że po prostu nie wiesz czym jest klimatyczna gra.

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Myken Pokaż post
To właśnie RPG utrzymywał ten niepowtarzalny klimat.
Klimat na Tibii ~7.4? Prawda, że były mniejsze lvl'e, gracze byli milsi, gra była trudniejsza, nie było tyle dzieci, ile jest teraz, ale do cholery, to nie jest klimat! Jest ktoś na tym forum który widział gracza szukającego kompana do polowania przez mówienie: "Hej, dzielny wojowniku, pójdziesz ze mną ściąć parę cyklopowych głów?!", który nie korzysta ze spoili? Weź porządniejszy shard Ultimy Online - odpal go i wtedy wypowiadaj się o klimacie. Tibia z założenia nie może być RPG-iem.
Wielkimanitu jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 18-01-2009, 00:30   #6
Avidek
Użytkownik Forum
 
Avidek's Avatar
 
Data dołączenia: 07 12 2008
Lokacja: Katowice
Wiek: 32

Posty: 205
Stan: Na Emeryturze
Avidek ma numer GG 3855365
Domyślny

Zapowiada sie ciekawie. Na razie nie bede tego ocenial, poniewaz troche tego malo, ale mam nadzieje ze niedlugo dokonczysz.
Avidek jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 18-01-2009, 20:29   #7
Gadzixor
Użytkownik Forum
 
Gadzixor's Avatar
 
Data dołączenia: 05 01 2009
Lokacja: Gdańsk
Wiek: 31

Posty: 107
Stan: Niegrający
Gadzixor ma numer GG 9616724
Domyślny

Rozbuduj jeszcze troche tekst i będzie ciekawie
Gadzixor jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 18-01-2009, 20:40   #8
Nowohucianin
Użytkownik Forum
 
Nowohucianin's Avatar
 
Data dołączenia: 14 02 2005

Posty: 319
Stan: Na Emeryturze
Profesja: Master Sorcerer
Świat: hiberna
Poziom: 102
Poziom mag.: 64
Domyślny

imo klimat starej tibii zniknął wraz z wprowadzeniem hotkeyów ,zwiększeniem hitów i palka i knighta (łatwiejsze expienie i szybsze ,większe lvle) nie ma już wypadów na demony z 4-5 osób jest więcej dzieci które bocą a kiedyś trzeba było mieć coś w głowie żeby nabić 100+ lvl
Nowohucianin jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 18-01-2009, 20:41   #9
Rocket Slayer
Użytkownik Forum
 
Rocket Slayer's Avatar
 
Data dołączenia: 01 07 2006
Lokacja: Mikołów, niedaleko zamtuzu :)
Wiek: 33

Posty: 878
Stan: Aktywny Gracz
Imię: Majk
Profesja: Elite Knight
Świat: Secura
Poziom: 146
Rocket Slayer ma numer GG 9457986 Send a message via Skype™ to Rocket Slayer
Domyślny

Rozwiń temat gildii:
-jak powinna wyglądać
- jakie możliwości powinna dawać
- z jakich ludzi powinna się składać
- jak wyglądają obecnie (część)

Napisz także coś o wspólnych huntach, że ta gra nie jest "single player z botami" tylko multi gdzie powinna być kooperacja. Coś o botach wspomnij, poglądach typowego 13* latka, który używa bota i myśli, że jest ok...

* - wpisz dowolną liczbę

Anyway, ciśnij dalej z tym tekstem.
__________________

Podoba Ci się ta pszczyla? Może chcesz jej wystawić 10 na fotce.pl?

Ostatnio edytowany przez Rocket Slayer - 18-01-2009 o 20:42.
Rocket Slayer jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 18-01-2009, 20:53   #10
pentagram
Zbanowany
 
pentagram's Avatar
 
Data dołączenia: 29 11 2005
Wiek: 30
Wpisy bloga: 1

Posty: 75
Domyślny

Mów dalej, mów dalej.
pentagram jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 19-01-2009, 10:38   #11
Angerfist
Zbanowany
 
Data dołączenia: 07 01 2009

Posty: 179
Stan: Na Emeryturze
Świat: Antica
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Nowohucianin Pokaż post
imo klimat starej tibii zniknął wraz z wprowadzeniem hotkeyów ,zwiększeniem hitów i palka i knighta (łatwiejsze expienie i szybsze ,większe lvle) nie ma już wypadów na demony z 4-5 osób jest więcej dzieci które bocą a kiedyś trzeba było mieć coś w głowie żeby nabić 100+ lvl
Dokładnie, dawniej to pamiętam na trade takie ogłoszenia "search blocker and shooters for demon/hydra hunt"
Teraz większość high lvli to nowi ownerzy starych charów / boterzy

Rozwijaj teskt !
Angerfist jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 19-01-2009, 18:00   #12
Myken
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 13 11 2008
Lokacja: Okolice Krakowa

Posty: 3
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Knight
Świat: Refugia
Poziom: 20
Skille: trenuje
Poziom mag.: 3
Domyślny

Witam wszystkich!
Dziękuję za miłe słowa i rady. Nad tekstem popracuje jutro, dzisiaj już niestety źle stoję z czasem. Mam jednak nadzieję ,że oczekiwanie opłaci

Pozdrawiam
Myken jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 21-02-2009, 00:03   #13
Ze'To
Użytkownik Forum
 
Ze'To's Avatar
 
Data dołączenia: 13 10 2008
Lokacja: Gdańsk

Posty: 234
Stan: Na Emeryturze
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Wielkimanitu Pokaż post
Klimat na Tibii ~7.4? Prawda, że były mniejsze lvl'e, gracze byli milsi, gra była trudniejsza, nie było tyle dzieci, ile jest teraz, ale do cholery, to nie jest klimat! Jest ktoś na tym forum który widział gracza szukającego kompana do polowania przez mówienie: "Hej, dzielny wojowniku, pójdziesz ze mną ściąć parę cyklopowych głów?!", który nie korzysta ze spoili? Weź porządniejszy shard Ultimy Online - odpal go i wtedy wypowiadaj się o klimacie. Tibia z założenia nie może być RPG-iem.
Powiem Ci, że raz na rooku spotkałem typa co zagadł do mnie dziarskim "Hej Człeku! Wiesz która z tych ścieżek prowadzi do wsi?" i tak ciągle gadał później też się wczułem ale gościa nigdy więcej nie spotkałem ;d

Tekst dobry, rozwiń.
__________________

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Albertus Pokaż post
albo tak jak my to ostatnio robimy , na lekcji taka cisza itp. ja się nadstawiam kolega mnie po mordzie a ja krzyczę "PANI ! BIJO!!!" ;D
Ze'To jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 23-02-2009, 20:28   #14
Charin
Użytkownik Forum
 
Charin's Avatar
 
Data dołączenia: 22 12 2007

Posty: 385
Stan: Aktywny Gracz
Świat: Antica
Domyślny

Nawet nie wiecie, ile razy próbowałem taką gildię organizować... Tak naprawdę to gra jest wtedy kiedy, ustalimy że maksymalnym levelem jest 8 i zostajemy na Rookgardzie. Jestem jednym z tych, którzy potrafią się wczuć w klimat gry i w swoje alter-ego. Czekam na dalsze rozwinięcie pomysłu. Myken, kompanie napisz do mnie na tym dziwnym ustrojstwie z przyszłości, zwanym gg.
Charin jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 23-02-2009, 22:06   #15
neopostman
Użytkownik Forum
 
neopostman's Avatar
 
Data dołączenia: 24 09 2005
Lokacja: Łowicz.
Wiek: 35
Wpisy bloga: 6

Posty: 1,227
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Royal Paladin
Świat: Nova
Poziom: 114
Skille: 101/84
Poziom mag.: 24
Wyślij wiadomość przez ICQ do neopostman neopostman ma numer GG trzeba sobie zasłuży Adres Jabbera do neopostman Send a message via Skype™ to neopostman
Domyślny

Powiedz mi tylko- kogo w tych czasach klimat obchodzi ; d?
__________________
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Notopeczek Pokaż post
cipowie chyba sciagaja wszystko z podkarpackiego
neopostman jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 23-02-2009, 22:20   #16
Charin
Użytkownik Forum
 
Charin's Avatar
 
Data dołączenia: 22 12 2007

Posty: 385
Stan: Aktywny Gracz
Świat: Antica
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez neopostman Pokaż post
Powiedz mi tylko- kogo w tych czasach klimat obchodzi ; d?
Mnie. <dobitnie powiedziane>
Charin jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-02-2009, 15:50   #17
StagG
Użytkownik Forum
 
StagG's Avatar
 
Data dołączenia: 12 09 2008
Lokacja: @
Wiek: 32

Posty: 325
Stan: Niegrający
Profesja: Elder Druid
Gildia: Wild On
Świat: Saphira
Poziom: 56
Skille: n/a
Poziom mag.: 49
StagG ma numer GG -
Król

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez neopostman Pokaż post
Powiedz mi tylko- kogo w tych czasach klimat obchodzi ; d?
Każdego kto nie botuje (patrz: cave bot) i nie robi chara na pk? (są wyjątki oczywiście ;p )

A jeśli stwierdzisz, że tibia w dzisiejszych czasach nie ma klimatu, to zapraszam na 1-szego lepszego OTS'a... Pograj godzinke-dwie i znowu przemyśl klimat rl ; ) (oczywiście, istnieją "dobre" i "fajne" OTS'y - nie neguję tego, ale różnica jest porównywalna)
__________________
Zapraszam do mojego bloga! v v



Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Aplauz
Witam mam pytanie czy mogę zapłacić takom kartom z IPKO.Takom szarom Bankomatowąz tyłu jest PKO Expres
StagG jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-02-2009, 18:50   #18
shoq
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 14 08 2005
Lokacja: Mordor

Posty: 915
Stan: Na Emeryturze
Profesja: Druid
Poziom mag.: 45
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez neopostman Pokaż post
Powiedz mi tylko- kogo w tych czasach klimat obchodzi ; d?
Niesamowicie trafne. Kilka osób na tle całej masy botterów i no-lifów to mało. Ktoś zaraz mi powie:" nieprawda!!!!11 na Tibia.com było głosowanie i ponad 50% zagłosowało 'I have never been botting and I never will'!" Rzeczywiście, tak było. Tylko zastanówmy się, kto brał udział w tym głosowaniu? Oczywiście ci "sprawiedliwi", bo większość botterów i no-lifów nawet nie odwiedza tibi.com. Tak więc really sorry, ale ankieta na tibi.com nie jest miarodajna.

"Poradnik", a przynajmniej jego zalążek, powstał ponad miesiac temu. Jeśli dotąd nie ma kontynuacji, to wątpię czy w ogóle będzie.
__________________
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez forum.tibia.pl
Mam XX kasy. Co kupić? Co wybrać?
Kup.Se.Musk
Dzisiaj, 09:12 >
shoq jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-02-2009, 22:10   #19
neopostman
Użytkownik Forum
 
neopostman's Avatar
 
Data dołączenia: 24 09 2005
Lokacja: Łowicz.
Wiek: 35
Wpisy bloga: 6

Posty: 1,227
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Royal Paladin
Świat: Nova
Poziom: 114
Skille: 101/84
Poziom mag.: 24
Wyślij wiadomość przez ICQ do neopostman neopostman ma numer GG trzeba sobie zasłuży Adres Jabbera do neopostman Send a message via Skype™ to neopostman
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez StagG Pokaż post
Każdego kto nie botuje (patrz: cave bot) i nie robi chara na pk? (są wyjątki oczywiście ;p )

A jeśli stwierdzisz, że tibia w dzisiejszych czasach nie ma klimatu, to zapraszam na 1-szego lepszego OTS'a... Pograj godzinke-dwie i znowu przemyśl klimat rl ; ) (oczywiście, istnieją "dobre" i "fajne" OTS'y - nie neguję tego, ale różnica jest porównywalna)
Nie chodzi mi o to, że ja należę do grupy tych osób, ale powiedz mi, jaki procent wie o fabule Tibii? (chodzi mi tu dokładniej o geneze, którą możecie znaleźć na tibia.com)
__________________
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Notopeczek Pokaż post
cipowie chyba sciagaja wszystko z podkarpackiego
neopostman jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-02-2009, 23:11   #20
StagG
Użytkownik Forum
 
StagG's Avatar
 
Data dołączenia: 12 09 2008
Lokacja: @
Wiek: 32

Posty: 325
Stan: Niegrający
Profesja: Elder Druid
Gildia: Wild On
Świat: Saphira
Poziom: 56
Skille: n/a
Poziom mag.: 49
StagG ma numer GG -
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez neopostman Pokaż post
Nie chodzi mi o to, że ja należę do grupy tych osób, ale powiedz mi, jaki procent wie o fabule Tibii? (chodzi mi tu dokładniej o geneze, którą możecie znaleźć na tibia.com)
trudno mi powiedzieć, ale myślę, że Ci którzy grają kilka dobrych lat w tibię wiedzą o tym...

Tak samo Ci, którzy mają średni level i grają dla zabawy/przyjemności a nie dla pk/war/??/... można by długo polemizować
__________________
Zapraszam do mojego bloga! v v



Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Aplauz
Witam mam pytanie czy mogę zapłacić takom kartom z IPKO.Takom szarom Bankomatowąz tyłu jest PKO Expres
StagG jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 
Opcje tematu

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 20:38.


Powered by vBulletin 3