Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Inne > O wszystkim i o niczym

Notki

O wszystkim i o niczym O tym wszystkim co nie pasuje gdziekolwiek indziej ;)
Odpowiedz
 
Opcje tematu
stary 05-01-2011, 00:28   #1
Nualktimakamb
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny offtopic - Modyfikacja klimatu

Witam Niedawno zaczeło mnie zastanawiać jaką przyczynę mogą mieć różne anomalie pogodowe o których dowiadujemy się ciągle. Powodzie, huragany, goroące lata, zimne zimy. Oczywiście nie chodzi o to, że lato jest ciepłe, a zima zimna, a raczej o nagłe przejścia między latem-zimą bez dłuższego czasu wiosennego i jesiennego jak było za mojej młodości. Nie znalazłem odpowiedzi, ale szukając informacji dowiedziałem się o czymś zbliżonym - o geoinżynierii klimatu.

W sumie to mało jest w Polsce informacji na ten temat. Jakieś szczątkowe informacje na Wikipedii http://pl.wikipedia.org/wiki/In%C5%B...gody_i_klimatu oraz na http://geoinzynieria.co.cc/ (tu akurat temat jest wyczerpująco przedstawiony po polsku na podstawie oficjalnych informacji).

Są jeszcze PDF-y po polsku http://geoinzynieria.co.cc/geoinzynieria.pdf i po angielsku http://www.etcgroup.org/upload/publi...iracy_4web.pdf Nic więcej nie mam na ten temat.

Z tego co zrozumiałem, to chodzi o to, że naukowcy w obawie przed globalnym ociepleniem chcą zastosować drastyczne techniki ochłodzenia klimatu jak np. wrzucenie ogromnych ilości żelaza do oceanów, czy rozpylanie siarki w powietrzu żeby imitować wybuch wulkanu który chłodzi atmosferę. Nie są to tylko plany, bo eksperymenty są już od lat prowadzone. Przechodząc do sedna sprawy, zastanawia mnie czy ta cała geoinżynieria ma związek z anomaliami pogodowymi o któych pisałem na początku. Temat wydaje mi się dobry do podyskutowania, dlatego postanowiłem podzielić się moimi przemyśleniami.
  Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 05-01-2011, 01:19   #2
Tompior
UnlimitedWarnWorks
 
Tompior's Avatar
 
Data dołączenia: 14 01 2004
Lokacja: Warszawa
Wiek: 34

Posty: 2,362
Stan: Na Emeryturze
Tompior ma numer GG 3186363
Domyślny

Nie wierzę w efekt cieplarniany wywołany ingerencją człowieka.
Wg mnie (jak i wielu naukowców) zmiany temperatury w skali globalnej stanowią naturalny cykl ziemi, powtarzany co jakiś tam okres czasu.
Co do ingerencji człowieka w naturę - były już rozpylane różne preparaty (chyba nawet coś robili nad Pekinem przed Olimpiadą) i przynosiły oczekiwane efekty.
I ciekawi mnie, czym jest anomalia pogodowa? Może ognista trąba powietrza by taką stanowiła, ale przecież niewielkiego zwiększenia opadów / średniej temperatury anomalią nazwać nie można.
__________________
Tompior jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 05-01-2011, 01:29   #3
Slythia
Blondynka
 
Slythia's Avatar
 
Data dołączenia: 02 05 2007
Wpisy bloga: 3

Posty: 2,838
Domyślny

Szczerze to ja chcę to globalne ocieplenie. Obecnie jest stanowczo zbyt zimno jak dla mnie, w sumie latem także. Co to za globalne ocieplenie przy -10 na zewnątrz i paraliżu komunikacyjnym wywołanym śniegiem?

Poza tym, klimat, jak Tompior stwierdził - od zawsze zmienia się sam, walka z tym skazana jest z góry na porażkę. Nie wpływać drastycznie na ten proces - okej, ale nie zatrzymywać go na siłę.
__________________
"Kiedy znalazłem się na dnie, usłyszałem pukanie od spodu."
S. J. Lec
Slythia jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 05-01-2011, 06:32   #4
eerion
CS Tibia.pl Team
 
eerion's Avatar
 
Data dołączenia: 29 08 2003
Lokacja: Utopia
Wiek: 35
Wpisy bloga: 2

Posty: 2,908
Stan: Niegrający
eerion ma numer GG 4323111
Domyślny

Cytuj:
Z tego co zrozumiałem, to chodzi o to, że naukowcy w obawie przed globalnym ociepleniem chcą zastosować drastyczne techniki ochłodzenia klimatu jak np. wrzucenie ogromnych ilości żelaza do oceanów, czy rozpylanie siarki w powietrzu żeby imitować wybuch wulkanu który chłodzi atmosferę. Nie są to tylko plany, bo eksperymenty są już od lat prowadzone. Przechodząc do sedna sprawy, zastanawia mnie czy ta cała geoinżynieria ma związek z anomaliami pogodowymi o któych pisałem na początku. Temat wydaje mi się dobry do podyskutowania, dlatego postanowiłem podzielić się moimi przemyśleniami.
Tak tak. Ocieplenie klimatu. Nie, żeby średnia temperatura na ziemii cały czas spadała od momentu jej powstania (w erze dinozaurów była ~10 stopni większa. I bynajmniej nie mieliśmy wtedy fabryk ).
Klimat się zmienia i nie ma co się babrać. Ludzie, którzy chcą go zmieniać, niech najpierw dowiedzą się co go tak zmienia - bo jeszcze nie wytłumaczyli serii globalnych ociepleń i ochłodzeń z ostatnich 500 tys. lat (poza ostatnim - wina człowieka).
Lub nowsze wersje - małe ocieplenie (~10 wiek, gdy to w Anglii rosły winorośla, zaś grenlandia była zielona) i ochłodzenie (~XV wiek, gdzie ludzie z Polski do szwecji docierali na sankach po zamarzniętym bałtyku). Niestety tego też nie udało się konkretnie ani przekonywująco wytłumaczyć. Debata trwa. Jednak globalne ocieplenie - jest. Oczywiście.
ehh
__________________
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Shinjix
Jezeli juz jestesmy przy Vision of Escaflowne - fajnego hentaja z tego widzialem
Wpuścić takiego maniaka do tematu o anime

eerion.blogspot.com - Jak to gaijin Japonię ogarniał, czyli relacja z kraju kwitnącej wiśni.
eerion jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 13-01-2011, 23:24   #5
Piotrek Marycha
Użytkownik Forum
 
Piotrek Marycha's Avatar
 
Data dołączenia: 16 02 2006
Lokacja: Legionowo
Wiek: 34

Posty: 1,529
Stan: Niegrający
Imię: Dobrzejszy
Profesja: Paladin
Gildia: ';..;'
Świat: Xerena
Poziom: 64
Skille: 81
Poziom mag.: 16
Piotrek Marycha ma numer GG 7952466
Domyślny

walka z ociepleniem klimatu to zawracanie rzeki kijem
__________________
"Istnieja dwie bezgraniczne rzeczy - wszechswiat i ludzka glupota. Chociaż co do wszechswiata nie jestem calkiem pewien... " (ALBERT EINSTEIN )
-------------------------------------------------------------------------------
Piotrek Marycha jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-01-2011, 13:23   #6
SoulHunter
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 04 01 2011

Posty: 82
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Slythia Pokaż post
Szczerze to ja chcę to globalne ocieplenie. Obecnie jest stanowczo zbyt zimno jak dla mnie, w sumie latem także. Co to za globalne ocieplenie przy -10 na zewnątrz i paraliżu komunikacyjnym wywołanym śniegiem?
Jak na mój gust to paraliż komunikacyjny zawdzięczamy temu że służby drogowe zima zawsze jakoś tak "bierze z zaskoczenia". Do tego dodajmy jeszcze głupotę ludzką: np.: ludzie którzy zastawią Ci przejazd tramwaju samochodem ustawionym na poboczu tak, ze tramwaj ni cholery się nie przeciśnie.
Globalna ocieplenie nie ma z tym nic spólnego ... No chyba, że te zmiany klimatyczne w jakiś sposób podnoszą poziom ludzkiej głupoty

A co do globalnego ocieplenia jako takiego polecam występ pewnego amerykańskiego komika: http://www.youtube.com/watch?v=eScDfYzMEEw
SoulHunter jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-01-2011, 18:50   #7
Cacuss
Użytkownik Forum
 
Cacuss's Avatar
 
Data dołączenia: 16 04 2005
Wpisy bloga: 6

Posty: 367
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez eerion Pokaż post
Tak tak. Ocieplenie klimatu. Nie, żeby średnia temperatura na ziemii cały czas spadała od momentu jej powstania (w erze dinozaurów była ~10 stopni większa. I bynajmniej nie mieliśmy wtedy fabryk ).
Klimat się zmienia i nie ma co się babrać. Ludzie, którzy chcą go zmieniać, niech najpierw dowiedzą się co go tak zmienia - bo jeszcze nie wytłumaczyli serii globalnych ociepleń i ochłodzeń z ostatnich 500 tys. lat (poza ostatnim - wina człowieka).
Lub nowsze wersje - małe ocieplenie (~10 wiek, gdy to w Anglii rosły winorośla, zaś grenlandia była zielona) i ochłodzenie (~XV wiek, gdzie ludzie z Polski do szwecji docierali na sankach po zamarzniętym bałtyku). Niestety tego też nie udało się konkretnie ani przekonywująco wytłumaczyć. Debata trwa. Jednak globalne ocieplenie - jest. Oczywiście.
ehh
sratatata blablabla
Pierwsza strona po wpisaniu 'czy grenlandia była zielona?'
http://doskonaleszare.blox.pl/2009/0...a-zielona.html

Proszę bardzo, o to uzasadnienie ociepleń w średniowieczu, oraz tego przymrozku w XV wieku.
http://ziemianarozdrozu.pl/encyklope...peratury-ziemi

Pewnie nie będzie Ci się chciało czytać, a ja nie pomogę Ci jednym trafnym cytatem, żebyś dalej mógł gadać swoje świetne domysły bez uzasadnień.



Wiadomo, że klimat się zmieniał i będzie się zmieniał na Ziemi, to czy dzisiejszy stan jest efektem człowieka nie wiadomo. Na pewno gazy cieplarniane w ochłodzeniu planety nie pomogą, bo wiadomo, że zatrzymują one promieniowanie, które powinno wylecieć w kosmos. Jednak jakiś czas temu się załamałem, oglądając program właśnie o tym problemie. Ogólnie przekaz tego był taki, że to przez ludzi jest cieplej, ale powiedzieli oni bez żadnego wstydu, że w jednym roku znika cała nadwyżka gazów szkodliwych (cieplarnianych), a znowu w innym prawie w ogóle nie znikają z otoczenia. I oni nie wiedzą dlaczego, nie umieją tego wyjaśnić. Przebąkują oczywiście, co jest słuszne, że to ocean pochłania, ale czemu raz zabierze, a znowu potem nie zabierze to już czarna magia. No ale gadają, że to człowiek niszczy. Najłatwiej zrzucić winę na ludzi, bo kasę będzie można ciągnąć.

Tak czy siak, redukcja produkcji gazów cieplarnianych jest bardzo pozytywnym skutkiem całego tego globalnego ocieplenia. Atmosfera będzie czystsza, deszcz będzie milszy, skupienie się na odnawialnych źródłach energii, itp. itd.


A na komunikacje nic się nie poradzi, niektóre mechanizmy po prostu nie mają prawa działać w niektórych warunkach i tyle. Na pocieszenie Niemcy też mają z tym problemy, a mają o niebo lepszą kolej niż my. Dziwicie się, że jak zima pieprznie ostro to komunikacja nie działa, a powinni przecież to przewidzieć. Może trzeba w końcu logicznie pomyśleć, że jak coś się pojawia co roku tak samo, w różnych krajach to tak po prostu musi być i to nie jest dziwne, tylko jest to reguła ^^ ...Co za różnica, czy przewidzę, że jutro spadnie 50cm śniegu czy nie, i tak nie dam rady go uprzątnąć.

(...proszę bardzo.. jedźcie teraz po mnie, bo przecież podatki ludzie płacą, a kolej stoi..)
__________________
Nowe, niespotykane i wyjątkowe you can dance 4! Tańczmy albo nie, ale czytajmy tę stronę ; )
Cacuss jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 27-01-2011, 15:47   #8
SoulHunter
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 04 01 2011

Posty: 82
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Cacuss Pokaż post
(...proszę bardzo.. jedźcie teraz po mnie, bo przecież podatki ludzie płacą, a kolej stoi..)
Jeździć po Tobie chyba nie ma sensu. Możemy co najwyżej jeździć na Tobie ale to też kiepski pomysł chyba.

@topic Polecam ten filmik:
http://www.youtube.com/watch?v=-CaIqW1WfPI

Facet bardzo fajnie komentuje całą tą histerię wywołaną przez ekologów. Oczywiście nie należy tego odbierać bezkrytycznie: George Carlin jest (a raczej był) amerykańskim stand-uper'em (specyficzny dla USA rodzaj komizmu) ale był to bardzo inteligentny facet i miał sporo racji w tym co mówił - również na temat całego pomysłu "ochrony środowiska:
SoulHunter jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-02-2011, 00:32   #9
Litawor
Użytkownik Forum
 
Litawor's Avatar
 
Data dołączenia: 19 03 2004
Lokacja: Szczecin/Kraków

Posty: 1,657
Domyślny

Nie tak dawno temu ukazał się na ten temat tekst w "Polityce": http://www.polityka.pl/nauka/ekologi...nzynieria.read Pomysł z chmurami przypomina to, co widzieliśmy w "Matrixie"

Według mnie to właściwy kierunek działania. Nie ma szans na radykalne zmniejszenie emisji CO2 (choć nawet mniejsza redukcja będzie korzystna), nie ma do tego woli politycznej, społeczeństwa nie zgodzą się na związane z tym wyrzeczenia, a obecny system ekonomiczny czyni to właściwie niemożliwym.

No i, jak wspomniano w tekście, bardzo ważna jest ochrona lasów, które są w stanie skompensować w pewnym stopniu emisję CO2.
__________________
http://www.narkopolityka.pl/

"Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że miarą stopnia, w jakim ideologia zniewala ludzkie umysły, jest zbiorowa niemożność dojrzenia alternatywy." - Tony Judt

Ostatnio edytowany przez Litawor - 04-02-2011 o 01:20.
Litawor jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 
Opcje tematu

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 16:48.


Powered by vBulletin 3