Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Inne > O wszystkim i o niczym

Notki

O wszystkim i o niczym O tym wszystkim co nie pasuje gdziekolwiek indziej ;)
Odpowiedz
 
Opcje tematu
stary 25-06-2005, 11:24   #1
Matek
Użytkownik Forum
 
Matek's Avatar
 
Data dołączenia: 21 09 2004
Lokacja: Węgorzewo/Gdańsk

Posty: 1,859
Matek ma numer GG 3933509
Domyślny Magia Słowa

Witam. Zastanawialiscie sie czy to w jaki sposob cos powiemy jest wazne?

Spece od zachowan ludzki doszli do wniosku, ze tresc to tylko 5% przekazu. Pozostala czesc to to w jaki sposob to owimy i gesty. Ja tutaj skupie sie na konkretnym 'znaczeniu' pewnych slow dla naszej podsiadomosci.

Wielu z nas dosc czesto nieswiadome bombarduje swoje dzialania uzywajac slowa 'nie'. Jak to dziala. Czytelniku powiedz na glos 'nie mysl o niebieskim', 'nie mysl o sloniu'. Lwia czesc z was napewno najpierw pomysli o niebieskim kolorze. Dzieje sie tak daltego, ze podswiadomosc ludzka nie dopuszcza do siebie zaprzeczen. Chodzi konkretnie o to, ze aby czemus zaprzeczyc musi najpierw to przywolac.

Konstrukcja wyrazow z nie dosc czesto prowadzi nas do nieprzyjemnych sytuacji. Ile razy kazdy z nas slyszal: 'nie denerwoj sie', 'nie rob tego'. W wiekszosci przypadkow osoba do ktorej powiemy pierwsze zdanie zezlosci sie

Taka budowa wyrazow z nie dziala tylko w trybie rozkazujacym, wiec nie bojcie sie mowic "nie jestem glupi" Mozg przyjmnie to od razu bez przetwarzania

Drugim ciekawym slowem jest 'ale'. Ma ono ta magiczna wlasciwosc, ze uniewaznia to co jest przed nim Np mowiac do dziewczyny 'jestes ladna, ale..' spowodojemy, ze poczuje sie ona troszeczke nieswojo, bo nasze stwierdzenie ze jest ladna zostanie zastapione tym co powiemy po 'ale'. Z konstrukcji z 'ale' mozemy smialo korzystac w szkole/pracy: "wiem, ze sie spoznilem, ale (i tutaj walimy scieme). Jest jednak jeden warunek, zeby konstrukcja dzialala na nasza korzysc. Czesc po ale nie moze byc mocno zwiazana z czescia przed. Chodzi o to, zeby w pewien sposob odwrocic uwage rozmowcy od tego co chcemy przekazac. Mozna to zrobic na milion sposobow - chociazby mowiac, ze ptaszek na lawce jest naprawde piekny

Takich 'magicznych slow' jest bardzo duzo. Niektore jak wlasnie 'nie' zostaly opisane w ksiazce A.Batko "Sztuka perswazji" skad bralem przyklady Jesli na forum sa osoby ciekawe co to za slowa z checia opisze je. A jest ich dosc sporo i napewno przydaja sie w zyciu codziennym do komunikacji


EDIT: post napisany na podstawie ksiazki "Sztuka Perswazji" A. Batko - wszystkim goraco polecam ta lektore
__________________


"Miła, błagam, nie zrozum mnie źle
Kocham cię tak jak swoje przestworza pokochał wiatr"

Moj jogger

Ostatnio edytowany przez Matek - 25-06-2005 o 11:29.
Matek jest offline   Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 25-06-2005, 11:30   #2
Iron
Użytkownik Forum
 
Iron's Avatar
 
Data dołączenia: 11 10 2004
Lokacja: Gliwice
Wiek: 33
Wpisy bloga: 2

Posty: 643
Iron ma numer GG 1080629
Domyślny

Bardzo ciekawy temat jestem chętny żebys opisał te słowa
__________________
Pijesz?- Nie pisz!!



Iron jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-06-2005, 11:30   #3
Tasior
Użytkownik Forum
 
Tasior's Avatar
 
Data dołączenia: 22 08 2004
Lokacja: Rubber City

Posty: 952
Tasior ma numer GG 4749077
Domyślny

Kiedys była pewna akcja przeciwko przemocy. Na bilbordach był taki obrazek: Bejsbol i napis "Nie służy do zabijania". I liczba zabójstw z użyciem bejsbola wzrosła.
__________________
"People like Coldplay and voted for the Nazis. You can't trust people, Jeremy" - Super Hans
Tasior jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-06-2005, 11:42   #4
Shanhaevel
Użytkownik Forum
 
Shanhaevel's Avatar
 
Data dołączenia: 27 08 2004
Lokacja: Uwiędły Las

Posty: 2,391
Shanhaevel ma numer GG dam na pw.
Domyślny

Bardzo ciekawe. W ogóle większośc twoich tematów jest ciekawa. Nawet w kreskówce "Ed&Edd+Eddy" zahaczyli o takie pojęcie. "Proszę, nie jedz ziemi"... Zgadnijcie co zrobił.
Shanhaevel jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-06-2005, 11:44   #5
Grim
Zbanowany
 
Grim's Avatar
 
Data dołączenia: 21 06 2005
Lokacja: ... zapomniałem!

Posty: 131
Grim ma numer GG 7753087
Domyślny

@up:

...Zjadł ją...


@topic:

Że też Ci się to chciało pisać... Ale topic ciekawy, nie powiem. Tego jeszcze nie było...
Grim jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-06-2005, 11:52   #6
Vanhelsen
Użyszkodnik
 
Vanhelsen's Avatar
 
Data dołączenia: 05 02 2004
Lokacja: Festung Breslau
Wiek: 34

Posty: 4,597
Stan: Początkujący
Imię: Vanhelsen
Profesja: Druid
Gildia: Inner Circle
Świat: Auchindoun
Poziom: 80
Skille: LW/Skin
Poziom mag.: 2k
Vanhelsen ma numer GG 2690575
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Matek Uciekaido
Taka budowa wyrazow z nie dziala tylko w trybie rozkazujacym, wiec nie bojcie sie mowic "nie jestem glupi" Mozg przyjmnie to od razu bez przetwarzania
NO ale jak ktoś się uprze, można powiedzieć "Nie bądź głupi!" , np: koledze przed ważną kartkówką z nadziejami, że zadziała

Temat bardzo ciekawy i użyteczny. Czekam na kolejne opisy słówek
__________________
Kłócenie się na forum jest jak uczestniczenie w paraolimpiadzie, może i wygrasz, ale nadal będziesz zacofanym -.-"


Vanhelsen jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-06-2005, 11:55   #7
Dwarf
Użytkownik Forum
 
Dwarf's Avatar
 
Data dołączenia: 09 08 2004
Lokacja: Gdańsk
Wiek: 32

Posty: 870
Stan: Niegrający
Profesja: Brak (Rookgaard)
Wyślij wiadomość przez ICQ do Dwarf Dwarf ma numer GG 5701862 Dwarf ma login Tlenu Tlen sux!
Domyślny

Ciekawe! Lubie takie tematy xD
Do autora tematu : Masz 20 lat a jednak robisz glupie bledy ort. ^^
__________________
"Nie każde złoto jasno błyszczy,
nie każdy błądzi, kto wędruje,
nie każdą siłę starość zniszczy,
korzeni w głębi lód nie skuje,
z popiołów strzelą znów ogniska,
i mrok rozświetlą błyskawice.
Złamany miecz swą moc odzyska,
król tułacz wróci na stolicę..."

J.R.R Tolkien
Dwarf jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-06-2005, 12:02   #8
Ashlon
Tibiaspy.com
 
Ashlon's Avatar
 
Data dołączenia: 10 11 2003
Lokacja: Wrocław

Posty: 4,083
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Dwarf
Ciekawe! Lubie takie tematy xD
Do autora tematu : Masz 20 lat a jednak robisz glupie bledy ort. ^^
Widzisz slomke w czyims oku, a nie widzisz belki we wlasnym Przy postach w stylu "bomurzcie mi, jezdem maly i niefinny", jego bledy to kropla w morzu ;P

@Topic : zrob jeszcze kilka takich i opisz je na wiekszej ilosci przykladow. Chetnie poczytam
__________________
Nieaktywny.
Ashlon jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-06-2005, 12:05   #9
Matek
Użytkownik Forum
 
Matek's Avatar
 
Data dołączenia: 21 09 2004
Lokacja: Węgorzewo/Gdańsk

Posty: 1,859
Matek ma numer GG 3933509
Domyślny

Cytuj:
Kiedys była pewna akcja przeciwko przemocy. Na bilbordach był taki obrazek: Bejsbol i napis "Nie służy do zabijania". I liczba zabójstw z użyciem bejsbola wzrosła.
Kiedys czytalem artykul na temat NLP i Perswazji o tytule "Napisac dekalog od nowa" Bardzo ciekawe spostrzezenie - biorac pod uwage, ze bardzo duzo tam trybu rozkazujacego z 'nie'.


Cytuj:
NO ale jak ktoś się uprze, można powiedzieć "Nie bądź głupi!"
Ciekawe Zawsze mozesz sprobowac zrobic taki malutki przekret

Cytuj:
Masz 20 lat a jednak robisz glupie bledy ort.
Tak to juz ze mna jest Ostatnio mam z tym problemy - stres zwiazany z egamami


Potaram sie jak najszybciej opiscac pare ciekawszych slowek
__________________


"Miła, błagam, nie zrozum mnie źle
Kocham cię tak jak swoje przestworza pokochał wiatr"

Moj jogger
Matek jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-06-2005, 22:52   #10
Kooba
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 08 04 2005
Lokacja: za serwerem GG...
Wiek: 31

Posty: 20
Domyślny

I znowu te glupie bledy (bez urazy)
Cytuj:
Potaram sie jak najszybciej opiscac pare ciekawszych slowek
Kooba jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-06-2005, 23:19   #11
Caer
Użytkownik Forum
 
Caer's Avatar
 
Data dołączenia: 15 01 2005
Lokacja: Łódź

Posty: 967
Caer ma numer GG 6319946
Domyślny

Ludzie, wy nie macie co robić, jak tylko szukać GŁUPICH błędów?

@Topic:
Dość ciekawa sprawa. Jak się nad tymi pomyśli, to widać, że rzeczywiście tak się dzieje. Napisz więcej takich przykładów.
__________________
Follower of the Flying Spaghetti Monster.
Proud Pastafari.
Caer jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 26-06-2005, 10:53   #12
Matek
Użytkownik Forum
 
Matek's Avatar
 
Data dołączenia: 21 09 2004
Lokacja: Węgorzewo/Gdańsk

Posty: 1,859
Matek ma numer GG 3933509
Domyślny

OK. Wiedze ze zainteresowalo to kilka osob, wiec przedstawie jeszcze pare slowek

Na poczatek cos bardzo poteznego: stwierdzic, zdac sobie sprawe
Ciezko wytlumaczyc jak to dziala. Poprostu pewne informacje pochodzace od innej osoby nasz mozg zaczyna traktowac jako wlasne. Tak na chlopski rozum mozna to wytlumaczyc w ten sposob: stwierdzasz cos wtedy, kiedy to wiesz, ale nie jestes tego swiadomy.
Mozna ich uzywac zamiennie, ale IMO drugie jest mocniejsze.

'Kiedy ty stwierdzisz, ze to co czytasz zmienia twoj poglad na relacje miedzyludzkie'


Sprobuj
Z tym to jest smieszna sytuacja. Troszeczke mnie zatkalo co 'ludzie ludziom' robia mowiac do nich sproboj! Ale na poczatek... tescik

Zamknijcie oczy i powiedzcie sobie ponizsze zdanie jednoczesnie obserwujac reakcje wyobrazni:

"Otwieram okno"

Ok... teraz to samo z tym:

"Probuje otworzyc okno"

Jaka roznica. Napewno niektorzy z was w drugim przypadku nie otworzyli tego okna

Dzieje sie tak dlatego, ze nasz mozg wykonuje DOKLADNIE to co mu powiemy. Mowiac 'sprobuj' nasz mozg zrobi dokladnie to co powinien - SPROBUJE wykonac rozkaz, ale to nie jest jednoznaczne z jego wykonaniem

Zdajecie sobie juz sprawe jak bardzo utrudniamy innym zycie mowiac 'sprobuj sie usmiechnac'

Bardzo ciekawe efekty przynosi polaczenie slow 'nie' i 'sprobuj':

"Sprobuj nie myslec o tym jak brzmi pierwsza zwrotka hymnu narodowego'

"Sprobuj nie myslec ile przyjemnosci m,oze ci dac wyjscie ze mna' - to mozna powiedziec do sympati.

"Sprobujcie nie myslec ile wam da przeczytanie tegoposta"

Jak i Dlaczego

A teraz pytania z 'jak' i 'dlaczego'.

Ogolnie w psychologi uwaza sie, ze lepiej stawiac pytania w formie 'Jak' a nie 'Dlaczego'.
Roznia sie one tym, ze 'Jak' zmotywuje umysl do wykonania analizy czegos co sie nam nie udalo. W wyniku tego moze poznamy inne rozwiazanie, zobaczymy cos czego wczesniej nie widzielismy.

Pytanie "Dlaczego" jest dla nas zabojcze! Jak zapytasz siebie 'dlaczego jestem taki glupi', 'dlaczego nieszczescie zawsze mi sie przytrafia' swiadomosc ZAWSZE dostarczy ci odpowiedzi i niewazne jak bedzie ona irracjonalna ty ja przyjmiesz bez krytyki. Nie da nam to rozwiazania a tylko poglebi frustracje problemem.


OK. Na dzisiaj to wszystko. Jak macie jakies pytania walcie - postaram sie odpowiedziec. A moze sami znacie jakies ciekawe slowa? Jesli znajda sie chociaz 3 osoby, ktorych to ciekawi, to moge jeszcze opisac 'gramatyke podswiadomosci' i pare dosc ciekawych konstrukcji zdan.

Aha - jeszcze jedno. Kiedys rozmawialem o tych slowam z przyjaciolmi. I oni przerazili mnie tym, ze opanowanie umiejetnosci korzystania z tych slow i konstrukcji to juz jest manipulacja. Nie zaprzecze temu. Jest to w jakis sposob manipulacja - z tym, ze takze na manipulacji opiera sie komunikacja z ludzmi. Bo tak naprawdee nie napisalem tutaj czegos czego byscie nie wiedzieli. Konstrukcjami z 'nie', 'sprobuj' kazdy z nas zajmuje sie na codzien. Teraz jestescie poprostu swiadomi tego co robia z wami inni

Pozdrawiam

PS: pewnie znowu sa bledy
__________________


"Miła, błagam, nie zrozum mnie źle
Kocham cię tak jak swoje przestworza pokochał wiatr"

Moj jogger

Ostatnio edytowany przez Matek - 26-06-2005 o 10:58.
Matek jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 
Opcje tematu

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 00:57.


Powered by vBulletin 3