Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Fora główne > Poradniki > Poradniki Archiwalne

Notki

Poradniki Archiwalne Poradniki napisane przez użytkowników forum, które dotyczyły poprzednich wersji Tibii i nie są już aktualne.
Zamkniety temat.
 
Opcje tematu
stary 04-12-2005, 20:41   #1
RybcoQ
Użytkownik Forum
 
RybcoQ's Avatar
 
Data dołączenia: 02 11 2004
Wiek: 36

Posty: 55
RybcoQ ma numer GG 7301151
Strzałka Dobry knight = dobry bloker

Knight jest chyba najczęściej wybieraną profesją w Tibii. Dość łatwa w expieniu i nabijaniu skilli . Jednak knight ma bardzo niewdzięczne zadanie - blokowanie potworów . Dlaczego własnie on? Otóż po 1-sze ma dużo HP i po 2-gie łatwo nabija skill shieldinga przez co zalicza mniejsze obrażenia od potworów. Niestety zużywa przy sporą ilość UH, i nie nabija zbyt dużo expa. Reszta profesji (paladyn, druid i sorcerer) leje potwory z daleka, które zazwyczaj im wtedy nic nie robą.
Z tym "nic nie robieniem" niestety jest różnie, dobry bloker jest wtedy kiedy shooterzy nie muszą wiać przed potworem i zużywać uhy lub many na exure vite kiedy te je dogonią. Z kolei dobry shooter jest wtedy kiedy knight zużywa jak najmniej uh . No, ale w tym poradniku zajmujemy się przecież blokowaniem.
Wielu ludziom się wydaje, że co to za filozofia zblokować na przykład Draga albo Zerka. Wbrew pozorom to wcale nie jest łatwe. W tym poradniku postaram się poradzić jak dobrze blokować. Dobrze - to znaczy bez ryzyka dla shooterów.
Wyróżniamy 2 główne (przynajmniej ja wyróżniam) sposoby blokowania potworów.
  • 1-szy - blokowanie potworów z atakami obszarowymi. Chodzi tu dokładnie o potwory które używają czarów takich jak GFB, F-Wave, Great Energy Beam albo inne. Do takich potworów należą między innymi:
    , , , , , ,

    To jaką bronią blokujesz jest zależne od twojego lvla, skillów i od ilości shooterów. Otóż Demona zawsze się blokuje z tarczą i mieczem, axem lub clubem na full defensie. Z kolei Smoka zawsze z najsilniejszą bronią dwuręczną jaką mamy (minimum to: Giant Sword, Naginata lub War Hammer, a jeśli takową nie dysponujemy, a mamy bordo dobrą jednoręczną, to bierzemy ta drugą) do dyspozycji i full atak. Reszte potworów blokujesz zależnie od ilości shooterów i twojego lvla. Na wysokim lvlu taktyka jak ze smokiem, a na niższym jak z Demonem
    Dokładnie opiszę tutaj przykład najłatwiejszy - Smok (tutaj dowiesz się o nim więcej). Otóż najgroźniejsze ataki Smoka to własnie F-Wave. Oprócz tego, że należy stać na ukos i chronić tym własny tyłek trzeba jeszcze zadbać o shootera . Otóż najlepiej będzie jak Smok będzie stał między Tobą, a osobą strzelającą i będzie przodem skierowany do Ciebie. Niesie to za sobą duże ryzyko przerzucenia się bestii, ale też twój kumpel nie będzie obrywał z bardzo groźnego dla niego F-Wave Bardzo dobrze jest też wykorzystywać tzw. "walory terenowe" czyli różnego rodzaju ściany, kamienie, drzewa, krzaki, dzięki którym potwór nie będzie w stanie Ciebie walnąc np. F-Wave.
    Tutaj zapodaje screena jak mniej więcej powinno to wyglądać:







    Tak NIE powinno byc (hit za 156 był w shootera )



    Samo dobijanie Smoka jak zaczyna uciekać jest chyba najbardziej niebezpieczne. Otóż kierunek jego ucieczki jest trudny do przewidzenia. Podczas wiania potrafi tez mocno walnąć z F-Wave. Więc należy biec NIE za nim tylko obok niego. Jak na tym ssie:



    Tak - NIE



    Co zrobić kiedy się przerzuci? Taktyka jest taka sama jak w potworach bez ataków obszarowych (która jest opisana niżej) - zajść mu drogę.
  • 2-gi -blokowanie potworów bez ataków obszarowych. Chodzi tu dokładnie o potwory które biją tylko w zwarciu i nie atakują magią obszarową. Do takich potworów należą między innymi:
    , , , , , , ,

    Wszystkie te potwory raczej blokujemy tarczą z mieczem, axem lub clubem na full def. Taktyka polega na tym, żeby bloker stał między shooterem, a potworem. Wtedy ryzyko przerzucenia się jest minimalne. Dodatkowo knight ma utrudniać potworowi zmianę swojego zainteresowania poprzez "zasłanianie" mu paladyna, sorca lub druida. Bliżej zajmę się przykładem również najłatwiejszym - Orc Berserker
    Tak powinno wyglądać:



    "Zasłanianie" mu shootera:



    W razie jak się przerzuci należy zajść mu drogę (1,3,7 lub 9 na klawiaturze numerycznej)



    W tym poradniku chciałem przedstawić ogólne zasady blokowania - i postępowania w sytuacjach "awaryjnych". Mam nadzieję, że takiego poradnika wcześniej nie było Życzę miłego blokowania z jak najmniejszą ilością zużytych UH
__________________

Moja ukochana Eleonorka

Ostatnio edytowany przez RybcoQ - 20-12-2005 o 16:06.
RybcoQ jest offline  

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 04-12-2005, 20:52   #2
MetiuII
Zbanowany
 
MetiuII's Avatar
 
Data dołączenia: 05 07 2005

Posty: 297
Domyślny

Ładny poradnik ! Widać, że się postarałeś z tymi SS'ami
10/10
MetiuII jest offline  
stary 04-12-2005, 21:01   #3
Rafciu Mistrz
Użytkownik Forum
 
Rafciu Mistrz's Avatar
 
Data dołączenia: 16 12 2004
Lokacja: Warszawa

Posty: 140
Stan: Na Emeryturze
Domyślny

Nie rozumiem dlaczego blokowac draga z bronia 2handed? przeciez jak sie blokuje to zawsze tarcza+bron chyba ze bierze sie solo...
__________________
"Błędem jest sądzić, że różnica pomiędzy mądrością, a głupotą ma cokolwiek wspólnego z różnicą między wiekiem dojrzałym, a młodością."
George Bernard Shaw
Rafciu Mistrz jest offline  
stary 04-12-2005, 21:06   #4
RybcoQ
Użytkownik Forum
 
RybcoQ's Avatar
 
Data dołączenia: 02 11 2004
Wiek: 36

Posty: 55
RybcoQ ma numer GG 7301151
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Rafciu Mistrz
Nie rozumiem dlaczego blokowac draga z bronia 2handed? przeciez jak sie blokuje to zawsze tarcza+bron chyba ze bierze sie solo...
Kiedyś tak spróbowałem, ze nawalałem w Draga z brighta na full def i 1 paladynem. Zeszło mi z 8 uh i męczyliśmy się z nim z minute . Nawala się z 2 hand bo wtedy idzie najszybciej, a nawet jak masz GSa w ręce to jego obrażenia z łapki nie są wiele większe niż jakbyś miał tarcze i miecz. A tarcza nie broni przed magią
__________________

Moja ukochana Eleonorka
RybcoQ jest offline  
stary 04-12-2005, 21:26   #5
Rabanbar
Użytkownik Forum
 
Rabanbar's Avatar
 
Data dołączenia: 10 04 2005
Lokacja: Kraków

Posty: 499
Stan: Na emeryturze
Rabanbar ma numer GG 3067062
Domyślny

Swietny poradnik 10/10. Zaloze sie ze zostanie przeniesiony.
__________________
Z pamietnika gracza:

Poniedzialek: Otwieram tibia.com a tam keyloggery
Wtorek: Otwieram tibia.org.pl a tam keyloggery
Środa: Otwieram tibia.pl a tam keyloggery
Czwartek: Boje sie otworzyć puszke sardynek
Rabanbar jest offline  
stary 04-12-2005, 21:29   #6
Mateq
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 05 11 2005

Posty: 98
Świat: Isara
Domyślny

Spoczko poradnik Bro ( oczywiscie na Tibi )

Starales sie nad jakascia screeenow
__________________
900Kb?? nie przeginaj
Mateq jest offline  
stary 04-12-2005, 21:37   #7
Severino
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny

Taaa,bardzo dobry poradnik.Powinien zostać przeniesiony.

PS.
Gz ;p
 
stary 04-12-2005, 22:24   #8
Taka Tuca
Użytkownik Forum
 
Taka Tuca's Avatar
 
Data dołączenia: 16 10 2005

Posty: 193
Stan: Aktywny gracz
Profesja: Elder Druid
Świat: Danubia
Poziom: 25
Skille: br/pl
Poziom mag.: pl
Domyślny

Swietny poradnik. Te ssy, estetyka, ogolne wrazenie. Daje 10/10.
__________________
Darth Taca: wiesz co to spocony cyklop?
xxx: nom wkurza mnie ten bug ;/
Taka Tuca jest offline  
stary 07-12-2005, 10:10   #9
Kajulec
Użytkownik Forum
 
Kajulec's Avatar
 
Data dołączenia: 17 07 2004

Posty: 1,632
Imię: Raititute
Profesja: Elite Knight
Gildia: Satanica
Świat: Astera
Kajulec ma numer GG 2445317
Domyślny

Bardzo ladny poradnik.
Mimo tego, ze nie mam doswiadczenia w graniu knightem, wiekszosc tych rzeczy wiedzialem. Ale o kilku sie dopiero dowiedzialem.
Oceny nie bede wystawial, bo to dla mnie troche smieszne, wystarczy jak powiem 'Dobra robota'.
__________________

retired/retarded
Kajulec jest offline  
stary 07-12-2005, 10:55   #10
Vaxxia
Użytkownik Forum
 
Vaxxia's Avatar
 
Data dołączenia: 03 11 2004
Wiek: 36

Posty: 310
Stan: Tutor
Domyślny

Słaby poradnik (może mam zbyt wysokie wymagania, bo faktem jest, że większość poradników jakie zwykle czytam uznaje za słabe;P)

Widać, że nie masz doświadczenia w blokowaniu potworów. Cała wiedza jaką tu prezentujesz jest czysto teoretyczna - czyli brana opowiadań, screenów i filmików.
Daje ci jednak szanse na resocjalizacje . Poradnik może być bardzo dobry jeśli dodasz do niego screeny+opisy jak blokować w miejscach najczęściej odwiedzanych przez graczy. W tej grupie powinny się znaleźć: dragon lordy koło Venore, black knight, wszystkie trzy spawny hero, główne respowisko hydr na Tiquandzie, single spawn Warlocka (ten koło 3x hero) (Demone możesz sobie podarować), single spawn demona (Demon Hell też możesz opuścić) i Necromancery na Darashii + to o czym zapomniałam, a wpadnie ci do głowy.
Ponadto powinieneś przynajmniej wsomnieć o zaklęciu challenge.
Co więcej powiedz mi, jaki widzisz sens w zestawieniu takich potworów jak ancient scarab czy banshee razem z potworami używającymi beam'ów/wave'ów?
Następnie - czy naprawde uważasz, że porównywanie warloka do draga czy nawet demona jest dobrym pomysłem?
Gdzie behemot? Faraony? (No dobra faraony możesz sobie podarować )
Proponuje dodać osobną grupe potworów, które swoją siłę opierają w dużej mierze na magii leczniczej (Banshee etc.). Warlocka opisać z osobna.
__________________
Blank signature.
Vaxxia jest offline  
stary 07-12-2005, 11:31   #11
Czarna_Mamba
Użytkownik Forum
 
Czarna_Mamba's Avatar
 
Data dołączenia: 25 09 2005
Lokacja: Las Vegas, Podlaskie.
Wiek: 30
Wpisy bloga: 4

Posty: 810
Stan: Na Emeryturze
Profesja: Knight
Świat: kraina czarów
Czarna_Mamba ma numer GG 7048129 Send a message via Skype™ to Czarna_Mamba
Domyślny Poradnik dobry

Poradnik bardzo dobry daje 8/10. Przyda sie przy blokowaniu ;P
__________________


Czarna_Mamba jest offline  
stary 07-12-2005, 13:01   #12
Helixaw
Użytkownik Forum
 
Helixaw's Avatar
 
Data dołączenia: 24 06 2004
Lokacja: Sosnowiec
Wiek: 36

Posty: 636
Stan: Na Emeryturze
Imię: Polalunia
Świat: Aldora
Domyślny

Może się przydać dla początkujących, mogłeś dodać szczegółowe opisy, np. z blokowaniem draga między krzaczkami itp.
Doczepię się tylko do tych broni dwuręcznych. Nie musimy brać broni dwuręcznej, trzeba wziąść NAJSILNIEJSZĄ jaką mamy do dyspozycji. Przecież mając double axa i fa lepiej jest wziąść fa+tarcze niż doubla
Helixaw jest offline  
stary 07-12-2005, 13:47   #13
RybcoQ
Użytkownik Forum
 
RybcoQ's Avatar
 
Data dołączenia: 02 11 2004
Wiek: 36

Posty: 55
RybcoQ ma numer GG 7301151
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Vaxxia
Słaby poradnik (może mam zbyt wysokie wymagania, bo faktem jest, że większość poradników jakie zwykle czytam uznaje za słabe;P)

Widać, że nie masz doświadczenia w blokowaniu potworów. Cała wiedza jaką tu prezentujesz jest czysto teoretyczna - czyli brana opowiadań, screenów i filmików.
Daje ci jednak szanse na resocjalizacje . Poradnik może być bardzo dobry jeśli dodasz do niego screeny+opisy jak blokować w miejscach najczęściej odwiedzanych przez graczy. W tej grupie powinny się znaleźć: dragon lordy koło Venore, black knight, wszystkie trzy spawny hero, główne respowisko hydr na Tiquandzie, single spawn Warlocka (ten koło 3x hero) (Demone możesz sobie podarować), single spawn demona (Demon Hell też możesz opuścić) i Necromancery na Darashii + to o czym zapomniałam, a wpadnie ci do głowy.
Ponadto powinieneś przynajmniej wsomnieć o zaklęciu challenge.
Co więcej powiedz mi, jaki widzisz sens w zestawieniu takich potworów jak ancient scarab czy banshee razem z potworami używającymi beam'ów/wave'ów?
Następnie - czy naprawde uważasz, że porównywanie warloka do draga czy nawet demona jest dobrym pomysłem?
Gdzie behemot? Faraony? (No dobra faraony możesz sobie podarować )
Proponuje dodać osobną grupe potworów, które swoją siłę opierają w dużej mierze na magii leczniczej (Banshee etc.). Warlocka opisać z osobna.
W Tibie gram od października 2003 i mi się wydaje, że to całkiem sporo czasu na to, żeby być wystarczająca doświadczony w blokowaniu.
Jak może zauważyłeś mam 43 lvl i raczej demona, warlocka, behemota i innych raczej sobie nie poblokuje :/ PACCa też nie mam (i nie miałem nigdy) więc też nie pokaże Nekromatów i Ancient Scarabów, a tymbardziej Faraonów. Celem tego poradnika było przedstawienie PODSTAWOWYCH zasad bloczenia. Nie chcę tu się zajmować każdym spawnem po kolei co i gdzie stać, bo na to powinien wpaść każdy w miarę inteligentny człek, a poza tym nie mam na to czasu (maturalna klasa).
__________________

Moja ukochana Eleonorka
RybcoQ jest offline  
stary 07-12-2005, 13:49   #14
Stachumixer
Użytkownik Forum
 
Stachumixer's Avatar
 
Data dołączenia: 26 10 2004
Lokacja: Chodzież...
Wiek: 34

Posty: 237
Profesja: Royal Paladin
Gildia: Invisibles
Świat: Guardia
Poziom: 119
Skille: 100/80+
Poziom mag.: 21
Domyślny humm

Postarales sie przy pracy nad poradnikiem , ocena jego to dobry + , uwazam ze jest on przeznaczony dla poaczatkujacych rycerzy blokerów , poniewaz bardzie doswiadoczony rycerz ma "wrodzone" nawyki dobrego blokowania . Mimo to gz poradnik spoko

edit :

pozwole sobie dodac 1 zdjecie z mojego blokwoania , robie to dokladnie jak Ty

__________________

Ostatnio edytowany przez Stachumixer - 07-12-2005 o 13:51.
Stachumixer jest offline  
stary 07-12-2005, 13:49   #15
RybcoQ
Użytkownik Forum
 
RybcoQ's Avatar
 
Data dołączenia: 02 11 2004
Wiek: 36

Posty: 55
RybcoQ ma numer GG 7301151
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Helixaw
Może się przydać dla początkujących, mogłeś dodać szczegółowe opisy, np. z blokowaniem draga między krzaczkami itp.
Doczepię się tylko do tych broni dwuręcznych. Nie musimy brać broni dwuręcznej, trzeba wziąść NAJSILNIEJSZĄ jaką mamy do dyspozycji. Przecież mając double axa i fa lepiej jest wziąść fa+tarcze niż doubla
A kto blokuje draga Double Axem o.O
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez RybcoQ
Z kolei Smoka zawsze z najsilniejszą bronią dwuręczną jaką mamy do dyspozycji i full atak
A widzisz, znalazłem
__________________

Moja ukochana Eleonorka
RybcoQ jest offline  
stary 07-12-2005, 14:19   #16
Musial
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 08 10 2005
Lokacja: Wrocław
Wiek: 33

Posty: 5
Stan: Początkujący
Profesja: Knight
Świat: Lucera
Poziom: 37
Skille: 73/71
Poziom mag.: 4
Problem Czemu bloker ?!?!?!?!

Poradnik ogulnie jest dobry i raczej przeznaczony do mało doswiadczonych knightów. Tylko jedno mnie boli w takich tematach , a mianowicie to ze knight jest uwazany za blokera. Przeciesz on sam jest swietnym wojownikiem i przy pomocy explozi jest w stanie solowac wszystkie potworki
Musial jest offline  
stary 07-12-2005, 14:22   #17
RybcoQ
Użytkownik Forum
 
RybcoQ's Avatar
 
Data dołączenia: 02 11 2004
Wiek: 36

Posty: 55
RybcoQ ma numer GG 7301151
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Musial
Poradnik ogulnie jest dobry i raczej przeznaczony do mało doswiadczonych knightów. Tylko jedno mnie boli w takich tematach , a mianowicie to ze knight jest uwazany za blokera. Przeciesz on sam jest swietnym wojownikiem i przy pomocy explozi jest w stanie solowac wszystkie potworki
Zasoluj sobie demona, albo Warloka z explo ;]
Knight zarąbiscie szybko expi, ale przeciw bardzo silnym potworom bez SD sorców nie da rady
__________________

Moja ukochana Eleonorka
RybcoQ jest offline  
stary 07-12-2005, 21:24   #18
Vaxxia
Użytkownik Forum
 
Vaxxia's Avatar
 
Data dołączenia: 03 11 2004
Wiek: 36

Posty: 310
Stan: Tutor
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez RybcoQ
Zasoluj sobie demona, albo Warloka z explo ;]
Knight zarąbiscie szybko expi, ale przeciw bardzo silnym potworom bez SD sorców nie da rady
Wiesz... słyszałeś może o takim fenomenie jak expowanie knightów na warlokach? Myślisz, że robią to z shoterami sapiącymi im w plecy? Warloki to chyba najlepsze miejsce do expowania knightem (acz bardzo kasożerne, jednak warte poświęcenia dużej ilości pieniędzy na taki exp). Solowanie demona z explo też nie jest już takim wyczynem... opłaca się to znacznie mniej niż exp na warlokach, ale jest jak najbardziej możliwe.

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez RybcoQ
W Tibie gram od października 2003 i mi się wydaje, że to całkiem sporo czasu na to, żeby być wystarczająca doświadczony w blokowaniu.
Jak może zauważyłeś mam 43 lvl i raczej demona, warlocka, behemota i innych raczej sobie nie poblokuje :/ PACCa też nie mam (i nie miałem nigdy) więc też nie pokaże Nekromatów i Ancient Scarabów, a tymbardziej Faraonów. Celem tego poradnika było przedstawienie PODSTAWOWYCH zasad bloczenia. Nie chcę tu się zajmować każdym spawnem po kolei co i gdzie stać, bo na to powinien wpaść każdy w miarę inteligentny człek, a poza tym nie mam na to czasu (maturalna klasa).
W takim razie poradnik nie jest wystarczająco dobry, żeby mnie tym zainteresować. Poradniki powinny być pisane przez doświadczonych graczy dla innych graczy (w tym również dla innych doświadczonych graczy). Na zasadzie wymiany doświadczeń uczymy się cały czas. Jeśli mam przyjemność przeczytać dobry poradnik napisany przez dobrego gracza, zawsze uda mi się nauczyć czegoś nowego, czegoś o czym do tej pory nie pomyślałam, czegoś pomocnego.
Z twojego poradnika nie dowiedziałam się niczego nowego, oprócz tego że warloka powinnam blokować tak jak smoka lub demona...

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez RybcoQ
A kto blokuje draga Double Axem o.O
Upierasz się, że to poradnik dla początkujących, więc nie zaprzeczysz chyba że początkujący gracz może nie wiedzieć że double axem się dragów nie blokuje...

Odsyłam też jeszcze raz do mojego poprzedniego posta o kwiatkach takich jak zestawianie banshee i ancientów razem ze smokami i demonami...
__________________
Blank signature.
Vaxxia jest offline  
stary 09-12-2005, 10:36   #19
Blaine
Użytkownik forum
 
Blaine's Avatar
 
Data dołączenia: 23 06 2005

Posty: 4
Stan: Aktywny gracz
Profesja: Elite Knight
Gildia: Nightwatch
Świat: Pandoria
Poziom: 33
Skille: 65/65
Poziom mag.: 4
Blaine ma numer GG 434462 Blaine ma login Tlenu blainev@o2.pl
Domyślny

Ofc screeny na lighthacku.
Blaine jest offline  
stary 09-12-2005, 15:23   #20
RybcoQ
Użytkownik Forum
 
RybcoQ's Avatar
 
Data dołączenia: 02 11 2004
Wiek: 36

Posty: 55
RybcoQ ma numer GG 7301151
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Blaine
Ofc screeny na lighthacku.
no i co z tego?

BTW. Może dlatego, żebyś lepiej widział.
__________________

Moja ukochana Eleonorka
RybcoQ jest offline  
Zamkniety temat.


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 
Opcje tematu

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 17:37.


Powered by vBulletin 3