Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Inne > O wszystkim i o niczym

Notki

O wszystkim i o niczym O tym wszystkim co nie pasuje gdziekolwiek indziej ;)

Odpowiedz
 
Opcje tematu
stary 30-11-2006, 22:09   #1
Raynold
eX Moderator
 
Raynold's Avatar
 
Data dołączenia: 13 10 2003
Lokacja: Tychy
Wiek: 41

Posty: 1,816
Stan: Niegrający
Domyślny Tworzenie dokumentacji i slajdów w LaTeXu

Hej tam ludziska!

Cy ktoś z Was jest zainteresowany czymś takim, jak LaTeX? Jest to bardzo potężny system do naprawdę full profeszynal składania tekstu i w ogole i w ogóle. Jesli chcecie zobaczyc próbki możliwości, to zapraszam do obejrzenia:

1. Przykładowej dokumentacji
2. Możliwości pakietu do tworzenia slajdów

Dlaczego o tym piszę? Ano jeśli okaże się, że znajdzie się ktoś na poważnie zainteresowany tym czymś, to mogę napisać tutorial, podesłać linki do sprawdzonych, ciekawych stron i dodatkowo służyć pomocą w wyjaśnianiu problemów. Nie chciałbym pisać czegoś, z czego nie będzie korzystał nikt, oprócz paru osób. Dlatego poproszę o jakiś odzew tych, którzy są zainteresowani, to się postaram i stworzę poradnik. Jeśli nie w dziale Poradniki, to można złożyć podanie do grupy Programmers i tam przeczytać.

Jak będzie?
__________________
Emerytura... Dzięki za wszystko.
Raynold jest offline   Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 30-11-2006, 23:08   #2
Tompior
UnlimitedWarnWorks
 
Tompior's Avatar
 
Data dołączenia: 14 01 2004
Lokacja: Warszawa
Wiek: 34

Posty: 2,362
Stan: Na Emeryturze
Tompior ma numer GG 3186363
Domyślny

Powiem szczerze, ze pierwszy link chyba nie ukazuje nam wielich mozliwosci tego programu. Sadze ze cos takiego mozna wykonac w wordzie.
__________________
Tompior jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 30-11-2006, 23:11   #3
Matek
Użytkownik Forum
 
Matek's Avatar
 
Data dołączenia: 21 09 2004
Lokacja: Węgorzewo/Gdańsk

Posty: 1,859
Matek ma numer GG 3933509
Domyślny

Oczywiscie, ze jestem na tak. Na pewno przyda sie wielu osobom - to bardzo potezne narzedzie
__________________


"Miła, błagam, nie zrozum mnie źle
Kocham cię tak jak swoje przestworza pokochał wiatr"

Moj jogger
Matek jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 01-12-2006, 15:52   #4
Raynold
eX Moderator
 
Raynold's Avatar
 
Data dołączenia: 13 10 2003
Lokacja: Tychy
Wiek: 41

Posty: 1,816
Stan: Niegrający
Domyślny

@Tompior: być może i można, tylko pytanie: jakim kosztem? Word ma to do siebie, że jest edytorem WYSWIG, ale jeśli chodzi o naprawdę porządne napisanie dokumentacji, automatyzację niektórych rzeczy, logiczne rozplanowanie struktury dokumentu, a najbardziej zarządzanie wzorami matematycznymi, to wymięka przy LaTeXu. Zrób w Wordzie taką dokumentację, jak ja zrobiłem, to zostanę Twoim fanem do końca życia

LaTeX wymaga oczywiście pewnego poziomu poznania na początek, ale jest to inwestycja, która się zwróci. Przy okazji wspomnę o uniwersalności - wynikowy format .pdf może być otwarty pod każdym systemem, gdzie jest zainstalowany Adobe Reader. Ktoś powie, że do Worda też jest wtyczka, ale jest to dodawane przez płatny Adobe Acrobat.

Już zupełnie pomijam sprawy legalności, bo i tak ci, co mają Wordy rzadko kiedy zdają sobie sprawę, że w momencie, gdy taki dokument staje się przedmiotem handlu, to musi być wykonany w legalnym oprogramowaniu. Word darmowy nie jest, a LaTeX - jak najbardziej.

Tak czy owak - ja wysuwam propozycję, że mogę pomóc chętnym przejść na system LaTeX, służyć wskazówkami z własnego doświadczenia etc. Poza tym chcę uświadomić niektórym, że istnieją alternatywy dla wielu defaultowych programów i pakietów w systemie Windows i bardzo często są one zdecydowanie lepsze od tego, co proponuje Microsoft. Że tak tylko rzucę hasło "przeglądarki internetowe", to już wszystko powinno być jasne

Tak tylko na początek rzucę malutki linek do poczytania:
http://www.gajdaw.pl/latex/html-kontra-latex.html
i jeszcze jeden:
http://www-stary.gust.org.pl/e-learning/latex/rlo1.html
__________________
Emerytura... Dzięki za wszystko.

Ostatnio edytowany przez Raynold - 01-12-2006 o 16:02.
Raynold jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 01-12-2006, 16:18   #5
Shanhaevel
Użytkownik Forum
 
Shanhaevel's Avatar
 
Data dołączenia: 27 08 2004
Lokacja: Uwiędły Las

Posty: 2,391
Shanhaevel ma numer GG dam na pw.
Domyślny

Whoa, whoa... Czyli chcesz, Ray, powiedzieć, że tego programu mogłoby używać np. DTP jakiegoś dobrego czasopisma? ZA DARMO? Hardcore.
Shanhaevel jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 01-12-2006, 21:13   #6
Raynold
eX Moderator
 
Raynold's Avatar
 
Data dołączenia: 13 10 2003
Lokacja: Tychy
Wiek: 41

Posty: 1,816
Stan: Niegrający
Domyślny

Tak jest i pewnie nawet używają, bo nie widzę, żeby mogły używać do tego Worda... Skoro już wspomniano o DTP, to
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Polska Wikipedia, TeX
TEX (wym. tech) jest komputerowym systemem profesjonalnego składu drukarskiego obejmującym zarówno dedykowany język, jak i kompilator przygotowujący pliki w wymaganych przez urządzenia graficzne (drukarki, naświetlarki) formatach. Szczególnie często używa się go przy składaniu tekstów naukowych (np. matematycznych), ponieważ umożliwia budowanie dość złożonych wyrażeń (np. wzorów z wieloma kreskami ułamkowymi i indeksami).

Jednymi z głównych zalet systemu są: dostępność plików źródłowych oprogramowania, przenośność na dowolną platformę sprzetową/systemową (co daje m.in. identyczny efekt pracy na dowolnym komputerze) i stabilność działania. Do szybkiego wzrostu popularności TeX-a w publikacjach naukowych przyczynił się fakt, że większość prestiżowych wydawnictw i czasopism przyjmuje do publikacji teksty zapisane w TeX-u, a nawet udostępnia własne szablony, pozwalające nadawać publikacji wygląd zgodny z przyjętym w danym czasopiśmie czy wydawnictwie (np. RevTeX dla Physical Review, Springer, Addison-Wessley itp.).
__________________
Emerytura... Dzięki za wszystko.
Raynold jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 02-12-2006, 00:36   #7
Rav Othersider
Zbanowany
 
Rav Othersider's Avatar
 
Data dołączenia: 18 11 2006
Lokacja: Wrocław

Posty: 250
Stan: Aktywny Gracz
Świat: Candia
Domyślny

Widziałem już ten temat w "Programmers", ale i tak popieram ten temat. Takie programy są bardzo przydatne.
Rav Othersider jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 02-12-2006, 12:14   #8
Oxygane
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 13 11 2003
Wiek: 36

Posty: 915
Stan: Niegrający
Oxygane ma numer GG 4384632
Domyślny

http://www.fuw.edu.pl/~kostecki/kurs_latexa.pdf

nazywa mowi chyba sama za siebie
Oxygane jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 02-12-2006, 17:01   #9
Raynold
eX Moderator
 
Raynold's Avatar
 
Data dołączenia: 13 10 2003
Lokacja: Tychy
Wiek: 41

Posty: 1,816
Stan: Niegrający
Domyślny

@Oxy: ja naprawdę wiem, że w sieci jest mnóstwo różnych kursów, poradników, są grupy dyskusyjne itd. Mnie chodzi o to, żeby być osobą, która pokaże ludziom, że coś takiego istnieje oraz być w pobliżu, gdy będą jakieś problemy. Bez sensu byłaby próba promocji typu "Hej ludzie, istnieje coś takiego jak latex i jest super. Jak chcecie, to poszukajcie sobie w necie poradników, ewentualnie mogę podać jednego czy dwa linki: (linki)". Ja chcę wyjść na przeciw i pomagać przejść przez trudne początki. Uważam, że ludzie chętniej przekonają się do tego, jeśli w jakimś stopniu znana im osoba będzie im pomagała. Jeśli natomiast zainteresowanie będzie małe, to trudno - temat przez chwilę będzie istniał i koniec. No chyba, że kogoś to prywatnie zainteresuje i sam sobie będzie googlował wszystko.

Tak czy owak widzę małe zainteresowanie... Poczekam jeszcze parę dni i dam sobie spokój - nic na siłę.
__________________
Emerytura... Dzięki za wszystko.
Raynold jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 02-12-2006, 20:59   #10
Oxygane
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 13 11 2003
Wiek: 36

Posty: 915
Stan: Niegrający
Oxygane ma numer GG 4384632
Domyślny

@Ray, ja na prawde wiem, ze Ty wiesz =p. Ale musisz przyznac, ze lepiej, gdy interesant sam sproboje sie nieco poduczyc, zanim bedzie zadawal pytania. Wiesz, zeby ludzie mieli z Latexem problemy, sami musza go najpierw troszku poznac, chyba, ze sam chcesz ich od poczatku prowadzic za reke. Jakbys mial tak robic z kazdym, to chyba szybko bo Ci sie to znudzilo. A jesli chodzi o mnie to sam chetnie skorzystam z Twoich rad ;]
Oxygane jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 22:47.


Powered by vBulletin 3