Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Fora główne > Poradniki

Notki

Poradniki Poradniki napisane przez użytkowników forum.
Podfora : Wasze propozycje poradników ; Poradniki archwialne; Poradniki nie związane z Tibią
Odpowiedz
 
Opcje tematu
stary 02-10-2004, 23:40   #1
besn
eX Moderator
 
besn's Avatar
 
Data dołączenia: 19 09 2003
Wiek: 36

Posty: 633
Stan: Na Emeryturze
Domyślny Fake screenshot tutorial

Dzielny człowiek zwany Eloryn stworzył tutorial jak zrobić profesjonalny fake, jako, że nie wszyscy odwiedzają forum na jakim zostało opublikowane toteż nie rozumieją angielskiego,postanowiłem przetłumaczyć i zamiescić tutaj owy tutorial, oryginalny tutorial znajduje się tutaj

1. Lokacje i Otoczenia.

Jedną z pierwszych rzeczy jaką będziesz potrzebował (oprócz dobrego pomysłu), jest dobra lokacja do umieszczenia twojego fake'a. Może być to część istniejącego screena (fig 1.1), albo czysta lokacja, gdzie wszystkie postacie i potwory są wycięte (fig 1.2). Jeżeli wybrałeś pustą lokację upewnij się czy ikony są wielkości 32x32 px (punkt 7).

Na początku pomyśl co chciałbyś zrobić oraz gdzie chciałbyś to umieścić. Poszukaj otoczenia na którym będzie wszystko co potrzebujesz. Jeżeli chcesz zmienić istniejący screenshot, zostaw otoczenie jakie jest.

Inną drogą do stworzenia nowego otoczenia jest Open Tibia Server. Zmień wielkość ikon na 32x32 jak opisane jest w punkcie 7 i wtedy zacznij tworzyć. Wszystko czego potrzebujesz o OpenServer jest opisane w tym dziale.

Możesz także stworzyć otoczenie poprzez składanie, używając grafik z sprite editor. Skopiować je do np. paint'a i przykleić je razem aby stworzyć nową lokację. Pamiętaj aby postacie, potwory oraz przedmioty które zamierzasz umieścić muszą również być 32x32 px.



2. Postacie i Potwory.

Jeśli chcesz dodać ustaloną postać, najlepiej jest pobrać je z sprite editor'a (da ci to najlepsza dokładność). Tylko tam ujrzysz ikony 32x32 px, lecz o tym w punkcie 7. Upewnij się także czy twoje potwory i postacie są tego samego rozmiaru co otoczenie. Większe bądz mniejsze będą wyglądać fatalnie i psuć fake.

Pozycje

Coś co wiekszość ludzi robi źle jest pozycja potworów i postaci. Potwory i postacie które posiadają rozdzielczość 32x32 px (np. zwykły outfit, nekromanta, wiedzma itp.) są umieszczane w środku ikony (fig 2.1). Jedynym wyjątkiem są małe potwory (np. pająki, króliki, wilki) które są umieszcza jak przedmioty (fig 2.2). Potwory które są rozmiaru 64x64 (np. demony, behemoty, cyclopy itp.) są zazwyczaj zamieszczane tak jakbys postąpił z przedmiotami czy małymi potworami (fig 2.3).



3. Napisy i pozycje.

Tibiańską czcionką jest Tahoma z czarną obwódką. Aby stworzyć napis w Tibi, możesz też wyciąć napis z gry, albo zkopiować i wkleić każdą litere oddzielnie, aż będziesz mniał pełne zdanie.

Spacjowanie
Litery w Tibi mają odstępy -1 px. Oznacza to, że są one przesunięte na siebie (fig 3.1). Wyrazy mają odstępy równe 2 px (3.2) oraz linie wyrazów posiadają odstępy pionowe równe 3 px (fig 3.3).

Kolory
Kolory sa różne dla poszczególnych funkcji. Rozmawianie jest dla przykładu żółte, a patrzenie zielone. Wszystkie kolory są pokazane poniżej (fig 3.4).

Nazwy
Nazwy postaci i potworów są umieszczone 2 px ponad paskiem życia (fig 3.5). Nazwy są także takiego samego koloru co pasek życia, więc jeżeli postać/potwór ma czerwone życie, nazwa jest barwy czerwonej (fig 3.6).

Paski życia
Pasek życia jest widzialny przy każdym potworze/postaci/npc, wyjątkiem jest blokada gdy używamy funkcji ctrl+N. Przy rozmiarze 32x32 px (normalny rozmiar) pasek życia jest po górnej stronie kwadratu 32x32 na której znajduje się kreatura. Potwory które posiadają rozmiar 64x32 (np. misie, lwy itp.) albo 64x64 (np. demony, behemoty itp.) mają swoje paski życia w dolnym prawym kwadracie (fig 3.7). Przypomnij sobie także pozycje niektórych potworów.

Pozycje
Kiedy postać mówi coś, tekst razem z "Nick says:" jest wysrodkowanie umieszczony na nazwie gracza (na ikonie 32x32 px, może się to zmienić kiedy używasz powiększonego rysunku). Środek jest tam gdzie środek ikony. Jeżeli jest więcej niż 2 linie tekstu, cała wiadomośc jest przesunięta do góry o rozmiar lini (fig 3.8). Także kiedy dwoje ludzi mówi coś naraz tekst przemieszcza się nad albo za siebie nawzajem, tworząc tekst nie wyśrodkowany lecz wyrównany do lewej bądz prawej, zależy z której strony postać swoi (fig 3.9).

Kolejna rzeczą jest pozycja tekstów potworów. Są one umieszczane w środku kwadratu na którym potwór jest (fig 3.10).





4. Obrażenia i efekty.

Umieszczanie obrażeń i kolory
Potwory i postacie mogą tracić życie z każdego rodzaju obrażeń. Numer straconej życia bądz many jest umieszony w środku kwadratu gdzie postać czy potwórw jest. Istnieje dużo różnych typów obrażeń i wszystkie posiadają własne kolory (fig 4.1).

Efekty
Ataki inne niż z broni bądz wysysanie many posiadają własne specjalne efekty, jak na przykład strzały heavy magic missile albo sudden death (fig 4.2). Owe specjalne efekty można znaleźć w sprite editor (kolesiowi chyba zapłacili za reklame tego progsu : P). Efekty odbywają się tam gdzie atak został wycelowany, podczas gdy latający strzał jest gdzieś między atakującym i celem (fig 4.3). Używaj także czarnego kwadratu (szerekość 2px) na około potwora jeżeli główna postać jest atakowana, oraz czerwony kwadrat jeżeli główna postać atakuje potwora (fig 4.4), lub kombinacje jeżeli obydwa są umieszczane (najpierw czerwone 2 px, potem czarne 2px) (fig 4.5).



5. Dodawanie gotowych grafik

Jeśli chcesz dodać pare grafik, upewnij się czy otoczenie jest rozmiarów 32x32 px i potem dodaj swoje własne grafiki. Nigdy nie dodawaj rzeczy do aktualnie powiększonego screenshota, wygląda to wtedy brzydko i zniszczy cały rysunek. Lepiej wklej gotowy lu edytowany przedmiot/potwora bezprośrednio w otoczenie.

6. Oświetlenie

Czasami kiedy pracujesz z terenami w których są jakieś czarne miejsca, i chcesz dodać jakieś przedmioty lub potwory, najlepiej jest użyć terenu bez ciemnych miejsc w ogóle albo potem poprawić oświetlenie narzędziem burn w Paint Shop Pro czy Adobe Photoshop (fig 6.1 i 6.2). Jeżeli klient pokazuje zpikselowane (widać pixele : P) efekty świetlne, usuń je w: Menu> Graphicks> Advanced> Check Show light effects. Usilnie odradzam uzywania zpikselowanych efektów świetlnych, wyłącznie dlatego, że normalne efekty świtlne wyglądają lepiej. Przypomnij sobie także ten wyjątek z potworami i przedmiotami, przyciemniane nazwy także.



7. Rozmiar i rozdzielczość

Ponieważ rozdzielczość obrazów każdego gracza jest różna, albo ponieważ ktoś używa mniejszego rozmiaru okna, rozmiary postaci i otoczenia moga różnić się na screenshotach. Jeżeli zmieniasz screenshot, musisz upewnic się czy wszystko jest w rozmiarach 32x32 px (możesz zrobić to w Tibi łatwo: Menu> Graphics> Advanced> Check Don't shrink/stretch the map). Jeśli chcesz powiększyć to potem, uzyć zaawansowanego edytora grafik jak PSP czy PS. Paint da bardzo brzydkie powiększenie.

Pamiętaj również to, że teksty nigdy nie zmieniają swojego rozmiaru, nie ważne jak wielka jest reszta. Więc najlepiej powiększyć jest lokacje z potworami i obiektami przed dodanie tekstów.

8. Umiejętności i ekwipunek.

Podrabianie ekwipunktu nie jest takie trudne. Po prostu kopiujesz części wyposarzenia z sprite editor'a lub biblioteki przedmiotów i kopiujesz go do twojego inwentarzu. Zmiana umiejętności jest troche trudniejsza, ponieważ w oknie z nimi jest inna czcionka niż ta w grze (fig 8.1). Najlepszym sposobem jest zakrycie umiejętności czcionką tam uzytą. Zanotuj także iz nazwy umiejętności są wyrównane do lewej, podczas gdy umiejętności do prawej. Możesz dodać również różne symbole statusu w inwentarzu (fig 8.2).



9. ktok po kroku

Tutaj pokaże Tobie jak krok po kroku wykonać fake używając informacji zamiesczonych w tym tutorialu.

Lokacja
Wpierw wyruszamy kopiując jakieś piaskowe ikony, znajduje ikony które wydobywam dzięki sprite editor'a (fig 9.1)

Postacie/Potwory
Po lokalizacji, szukam jakiś ładnych potworów do dodania (fig 9.2).

Gotowe Grafiki
Ponieważ jestem grafikiem, wybieram niektóre z moich grafik (wszystkie 32x32 px) i dodaje niektóre do obrazu (fig 9.3).

Obrażenia
Dodaje pewne obrażenia i efekty, pamiętając którego koloru potrzebuje do uzycia różnych typów obrażeń (fig 9.4). Obrażenia jakkolwiek były dodane po powiększeniu obrazu.





Rozmiar
Aby nadać bardziej realistycznego wyglądu jaki jest w grze, powieksza obraz dając 120%. Aby nie za dużo, wtedy popsuje to obraz (fig 9.5).

Tekst
Teraz dodałem tekst jaki mówi postać, oraz kilka lini dla potwora (fig 9.6). Także paski życia oraz nazwy zostały dodane, równie dobrze jak obrażenia.

I to wszystko!





10. Podsumowanie

W podsumowaniu skoncentrujemy sie na typach plików. Oto najpopularniejsze rodzaje:
PNG - daje nam najwyższą jakośc, jakkolwiek, rozmiar szybko się powiększa i łatwo przekroczyć 100kb w większych obrazach. Najlepszy do uzywania w małych obrazach.
GIF - Daje mały rozmiar pliku, aczkolwiek bardzo biedna jakość ponieważ jest zdolny do zalewie 256 kolorów.
JPG - Ten typ produkuje coś jak zamazane obrazy, ale trzyma raczej mały rozmiar. Najlepszy w wiekszych obrazach.

Są to po prostu niektóre podstawowe rzeczy które większośc ludzi znajdzie normalnie. Jeżeli bedziesz kontunuował dalej prace, rozwiniesz swój własny styl i będziesz coraz lepszy i lepszy. na przykład, ja głównie robie fake' tam gdzie wstawiam własne grafiki aby stworzyć historie bądz coś z humorem. Jeżeli lubisz to robić będziesz zawsze mile witany w dziale Grafiki.

I pamiętaj o tym, że praktyka czyni mistrza!

Info~ wiem, że wielu z was zna już te podstawowe informacje, ale mam nadziej, że część z was nauczy się czegoś nowego, a modów prosze o przyklejenie, jeżeli znajdziecie istotne błędy w tłumaczeniu równiez dajcie znać. besn.
besn jest offline   Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 02-10-2004, 23:44   #2
Parys
Mytho(L)ogy Hero
 
Parys's Avatar
 
Data dołączenia: 13 04 2004
Lokacja: Warszawa
Wiek: 33
Wpisy bloga: 1

Posty: 928
Domyślny

No, no, no Gratuluje Widać, że włożyłeś w to dużo serca ipracy Nic innego jak tylko pogratulowac
__________________
Their fight is your fight, their freedom- your freedom WARSAW 44'


Miasto, które przeżyło własną śmierć!

Regulamin
Zbiór poradników Wystaw notkę! Pajacyk
Parys jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 02-10-2004, 23:47   #3
Dan the Automator
Dobo Srobo
 
Data dołączenia: 23 07 2003

Posty: 2,368
LOL

Świetne tłumaczenie świetnego poradnika Mogę przenieść do "Artykułów"?
Dan the Automator jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 02-10-2004, 23:53   #4
besn
eX Moderator
 
besn's Avatar
 
Data dołączenia: 19 09 2003
Wiek: 36

Posty: 633
Stan: Na Emeryturze
Domyślny

niech poleży chwile tutaj w grafikach, by wszyscy co sie tym interesują obejrzeli, bo niektórzy nosa za ten dział nie wystawiają, a potem można przeniesc

edit. ehehe jak pisałem to przeniosłes, ok w/e enjoy

@dobo
no spoko, teraz jest ok

Ostatnio edytowany przez besn - 03-10-2004 o 00:06.
besn jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 03-10-2004, 00:03   #5
Dan the Automator
Dobo Srobo
 
Data dołączenia: 23 07 2003

Posty: 2,368
Domyślny

Bo jak zobaczyłem że dałeś temat-link w propozycjach, doszedłem do wniosku że tak ;-)

Don't Worry, temat-link w grafikach przykleiłem
Dan the Automator jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-10-2004, 00:25   #6
Vanhelsen
Użyszkodnik
 
Vanhelsen's Avatar
 
Data dołączenia: 05 02 2004
Lokacja: Festung Breslau
Wiek: 34

Posty: 4,597
Stan: Początkujący
Imię: Vanhelsen
Profesja: Druid
Gildia: Inner Circle
Świat: Auchindoun
Poziom: 80
Skille: LW/Skin
Poziom mag.: 2k
Vanhelsen ma numer GG 2690575
Domyślny

CONGRATULATIONS: Fajniutki poradnik , dzięks za przetłumaczenie, ide zabierac się za mojego pirwszego fake
__________________
Kłócenie się na forum jest jak uczestniczenie w paraolimpiadzie, może i wygrasz, ale nadal będziesz zacofanym -.-"


Vanhelsen jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-10-2004, 16:21   #7
Youri
Użytkownik Forum
 
Youri's Avatar
 
Data dołączenia: 11 04 2004
Lokacja: Lublin

Posty: 107
Domyślny

A już miałem zabierać sie za pisanie swojego .
Jednak nie każdemu może chcieć robić się wszystko tak dokładnie, bawić z otservem itp. więc pytanie: czy jednak napisać swój poradnik z wersją uproszczoną, w którym opisze sposób jakim ja robiłem wycieczki?

Jeszcze mała propozycja. Ostatnio powstaje coraz więcej fake, więc możeby zrobić dział tylko dla fakeów taki jak na tibia.de?
__________________
Sprawdź to:
Fakerstwo Ilustrowane - zbiór moich fakeów.
Youri@Digart - moje prace na Digarcie.
Daj mi notke, nie żałuj.

Ostatnio edytowany przez Youri - 04-10-2004 o 16:26.
Youri jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-10-2004, 16:40   #8
besn
eX Moderator
 
besn's Avatar
 
Data dołączenia: 19 09 2003
Wiek: 36

Posty: 633
Stan: Na Emeryturze
Domyślny

można by zrobić mały podrozdział w zasadach fake ;] a co do uproszczonego tuta rob jak chcesz, moim zdaniem ten jest wystarczajacy
besn jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-10-2004, 19:30   #9
Arcymag Kręgu wody
Użytkownik Forum
 
Arcymag Kręgu wody's Avatar
 
Data dołączenia: 28 07 2004
Lokacja: Śrem
Wiek: 33

Posty: 100
Stan: Aktywny Gracz
Imię: Sepako
Profesja: Sorcerer
Gildia: none
Świat: Pandoria
Poziom: 20
Arcymag Kręgu wody ma numer GG 8899606
Domyślny

Bardzo fajnie wszystko ale ten 'sprite editor" to nie mam i nie wiem co to jest wiec moze jakis link do tego plz ale poradnik cool!
Arcymag Kręgu wody jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-10-2004, 20:58   #10
besn
eX Moderator
 
besn's Avatar
 
Data dołączenia: 19 09 2003
Wiek: 36

Posty: 633
Stan: Na Emeryturze
Domyślny

taki program wykonany przez reebowa pokazujacy pliki z tibia.spr, czyli na nasze polskie bezkyeloggerowe realia wypakowujesz tibia.spr i szukasz interesujacej cie grafiki po czym ja kopiujesz ;]
besn jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-10-2004, 21:56   #11
_DaviD_X
Użytkownik Forum
 
_DaviD_X's Avatar
 
Data dołączenia: 11 08 2004
Wiek: 33

Posty: 29
Pytanie :>

A z kad ten programik mozna dorwac ?
__________________
Portal Energii Astralnej - Forum , Chat i wiele artykułów. Zajmujemy się między innymi takimi zjawiskami jak OOBE , LD , Medytacja , PSI , Telekineza i wiele innych... Zapraszamy!!!

Nasze forum: http://pea.org.pl/phpBB2/index.php
Oraz nasz serwis: http://pea.org.pl/

Gorąco zapraszam i Pozdrawiam
_DaviD_X jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 05-10-2004, 13:26   #12
Riweone
Użytkownik Forum
 
Riweone's Avatar
 
Data dołączenia: 19 09 2004
Lokacja: Carlin
Wiek: 39

Posty: 36
Domyślny

I Need help jak zrobic zeby wklejając te ikonki do painta pozbyc sie tego purpurowego tla?? Bo coś mi sie to nieudaje ;/
Riweone jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 05-10-2004, 14:47   #13
_DaviD_X
Użytkownik Forum
 
_DaviD_X's Avatar
 
Data dołączenia: 11 08 2004
Wiek: 33

Posty: 29
Brak ikony ?

chcialbym zauwazyc ze te cyferki do skili to sa mniejsze niz te orginalne i czciaka tachoma nie wyglada tak samo w tibii nawet gdy dodamy obramowanie :tongue:
__________________
Portal Energii Astralnej - Forum , Chat i wiele artykułów. Zajmujemy się między innymi takimi zjawiskami jak OOBE , LD , Medytacja , PSI , Telekineza i wiele innych... Zapraszamy!!!

Nasze forum: http://pea.org.pl/phpBB2/index.php
Oraz nasz serwis: http://pea.org.pl/

Gorąco zapraszam i Pozdrawiam
_DaviD_X jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 05-10-2004, 15:01   #14
Bambuko
Użytkownik Forum
 
Bambuko's Avatar
 
Data dołączenia: 01 10 2003
Lokacja: Dobów Mniejszy
Wiek: 35

Posty: 2,212
Stan: Niegrający
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Riweone
I Need help jak zrobic zeby wklejając te ikonki do painta pozbyc sie tego purpurowego tla?? Bo coś mi sie to nieudaje ;/
Ustaw drugi kolor na ten purpurowy - musisz skopiować kawałek tego tła, wkleić i wziąść zakraplaczem na drugi kolor [drugim przyciskiem myszki] a potem cofnąć CTRL+Z. Teraz ustaw na wklejanie bez tła.
Bambuko jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 05-10-2004, 15:09   #15
Riweone
Użytkownik Forum
 
Riweone's Avatar
 
Data dołączenia: 19 09 2004
Lokacja: Carlin
Wiek: 39

Posty: 36
Domyślny

Wielkie dzieki !! Ale teraz musze zobaczyć czy tak potrafie
THANKS
Riweone jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 05-10-2004, 15:20   #16
Riweone
Użytkownik Forum
 
Riweone's Avatar
 
Data dołączenia: 19 09 2004
Lokacja: Carlin
Wiek: 39

Posty: 36
Domyślny

No Superman w jednym mi pomogles juz czaje jak zrobic zeby niebylo tego purpurowego tła ! Ale teraz jeszce niemoge dojsc jak zrobic zeby np. potwor którego wklejam mial taki sam rozmiar co playerzy na screenie <orginalnym>.
Chcialem zrobic sobie tes jak wychodza te fotomontaże ale cos niemoglem zrobic zeby rozmiar byl ten sam . Powiekszalem wielkość potwora bo byl zbyt maly ale wtedy jego jakosc drastycznie spadla. Pomorzesz??
Riweone jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 05-10-2004, 15:28   #17
Bambuko
Użytkownik Forum
 
Bambuko's Avatar
 
Data dołączenia: 01 10 2003
Lokacja: Dobów Mniejszy
Wiek: 35

Posty: 2,212
Stan: Niegrający
Domyślny

Więc zmień wielkość obrazka. Najlepiej rób screeny mają prawidłową wielkość okna - kwadraciki powinny mieć 32x32 pixeli.
Bambuko jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 05-10-2004, 15:33   #18
Riweone
Użytkownik Forum
 
Riweone's Avatar
 
Data dołączenia: 19 09 2004
Lokacja: Carlin
Wiek: 39

Posty: 36
Domyślny

A jak zmienic wielkosc obrazka??
Riweone jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 05-10-2004, 15:40   #19
Vegefa Ziom
Użytkownik Forum
 
Vegefa Ziom's Avatar
 
Data dołączenia: 11 08 2004
Lokacja: skąd? Z dużego pokoju
Wiek: 31

Posty: 348
Vegefa Ziom ma numer GG 6128566
Pytanie

Sorry za n00bposta ale w jakim programie się to robi i proszę o link, bo jestem ciemnotą jeżeli chodzi o grafiki

Ostatnio edytowany przez Vegefa Ziom - 05-10-2004 o 15:42.
Vegefa Ziom jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 05-10-2004, 15:50   #20
Adaras
Użytkownik Forum
 
Adaras's Avatar
 
Data dołączenia: 04 03 2004
Lokacja: Forgotten Realms
Wiek: 34

Posty: 1,091
Stan: Tutor
Imię: Val'ndar
Profesja: Elite Knight
Gildia: Great Eagles
Świat: Eternia
Adaras ma numer GG 3697067
Domyślny

No, no
Gratki besn, poradnik miodny, kawał dobrej roboty. =]
__________________
Ecce anus in mediis
Sedens annosa puellis
Sacra facit Tacitae
Nec tamen illa tacet
Et digitis tria tura tribus
Sub limine ponit.
Qua brevis occultum
Mus sibi fecit iter.

Arcanum Mortis.
Adaras jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 
Opcje tematu

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 08:07.


Powered by vBulletin 3