Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Forum ogólne > Potwory

Notki

Potwory Wszystko o potworach. Jak się zachowują, jakie taktyki, jakie mają słabe punkty. To wszystko znajdziesz tutaj.

Zamkniety temat.
 
Opcje tematu
stary 13-06-2005, 15:27   #41
Dejvo
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 29 12 2004
Wiek: 24

Posty: 213
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Magrid
Ja myślę, że jedna cyfra oznacza jeden wyraz, a nie jedną literę. A 1 to znaczy Tibia.
To chyba źle myślisz, mamy dokładnie 10 cyfr: 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9, czyli chcesz powiedzieć, że w tych książkach jest 10 wyrazów, tyle, że w różnej kolejności? To totalnie bezsensu! Jest wręcz odwrotnie - kilka cyfr oznacza jedną literę ("Tibia" jest wyjątkiem)!

Wrinkled Beholder przedstawia się jako 486486, więc spróbujmy (jak brzmi Twoja teoria) przypisać każdej cyfrze wyraz (dowolny):
4 - Oko
6 - Ogon
8 - Nos

486486 = OkoOgonNosOkoOgonNos - dlatego możesz być pewien, że jesteś w błędzie.

Ostatnio edytowany przez Dejvo - 13-06-2005 o 15:32.
Dejvo jest offline  

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 13-06-2005, 17:30   #42
Myst Rydan
Użytkownik Forum
 
Myst Rydan's Avatar
 
Data dołączenia: 20 03 2005
Lokacja: Liberty Bay
Wiek: 34

Posty: 153
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Master Sorcerer
Świat: Refugia
Poziom: 69
Poziom mag.: 64
Domyślny

Wg mnie te cyfry znacza kolejnosc "mrugania" oczami beholderow. Wiec kazde wyrazenie ma jakos sprawcyzowane np. ktore oko beholdera jest zamkniete badz otwarte i takim trafem powstaja wyrazy. Latwiej by bylo cos wymyslec gdyby np w kodzie wystepowaly tylko cyfry od 1 do 5 czyli np numery oczy beholdera. Ale trzeba kombinowac.
__________________
Myst Rydan jest offline  
stary 13-06-2005, 18:12   #43
Michaleq
Użytkownik Forum
 
Michaleq's Avatar
 
Data dołączenia: 31 12 2004
Lokacja: W kartonie ;<

Posty: 93
Domyślny

Bez zadnych poszlak nie mozemy nuic przypuszczac gdyz rozwiazanie moze byc kolo nosa, a moze jest to poprostu jeden z wyglupow CipSoftu,dopluki nie wiemy czegos wiecej nie ma co drążyć tematu ;/
__________________
I'm sad cause i am an idiot...
Michaleq jest offline  
stary 13-06-2005, 19:52   #44
zoso
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 01 06 2005

Posty: 20
Profesja: Knight
Świat: Harmonia
Domyślny heh moj pomysl

Tak sobie myślałem ze cyfry oznaczją litery tak jak na tel kom.
2-a,b,c
3-d,e,f ... itd
a 1 to znaczy tibia czyli może to tak jak w telegramach stop czyli 1 to przerwy miedzy wyrazami. ehhe ale głupi pomysł

Jeśli to nie tak to może trzeba wyliczyć macierz odwrotną

btw Black Knight sie zadaje z behe to może gdzies tam będzie książka o ich języku bo 3 tomy o bk juz czytalem na necie i nic:/

Ostatnio edytowany przez zoso - 13-06-2005 o 19:54.
zoso jest offline  
stary 13-06-2005, 20:08   #45
Pramus
Tupac Legacy
 
Pramus's Avatar
 
Data dołączenia: 05 12 2004
Lokacja: Olsztyn
Wiek: 32

Posty: 817
Stan: Na Emeryturze
Imię: Midurion
Profesja: Elder Druid
Świat: Furora
Pramus ma numer GG 4183891
Domyślny

też ciekawe.... ja myślę, że tak jest opisana droga do tych elder beholderów i gaselów, ewentualnie questa tam znajdującego się...
__________________
"I'm not saying I'm gonna change the world, but I guarantee that I will spark the brain that will change the world."

Tupac Amaru Shakur


Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Ujo
To by była akopalipsa czy jak to jej
Pramus jest offline  
stary 13-06-2005, 20:09   #46
Ikai Anch
Użytkownik Forum
 
Ikai Anch's Avatar
 
Data dołączenia: 11 06 2005
Lokacja: Suwałki

Posty: 33
Domyślny

To jest w stylu cos alfabatu morsa tylko że wiecej zanczen
dajmy przyklad (to tylko przyklad ja tego nie rozwiaze)
1=a
12=b
123=c
1234=d
... i tak dalej ....
ale mogo ta byc przekladanki
a mozna to tez inaczej
np. 123 może znaczyc 1 ksiazka 1 wers 1 wyraz ale moze nie ale trzeba rozwarzyc wszystkie mozliwosci
__________________
Tibia?
A co to jest?
Ikai Anch jest offline  
stary 13-06-2005, 20:19   #47
emilok
pokrzywa
 
emilok's Avatar
 
Data dołączenia: 24 06 2004
Lokacja: malopolska
Wiek: 37

Posty: 1,772
Stan: Niegrający
Profesja: Knight
Świat: Solera
Poziom: 111
Skille: 94/92
Poziom mag.: 7
emilok ma numer GG 8170610 emilok ma login Tlenu emilok@o2.pl
Domyślny

a zauwazyliscie, ze te same kilkudziesiecio cyfrowe ciagi pojawiaja sie w ksiazkach po 5-6 razy (wg mnie to wyrazy, zas sam tekst jest napisany prstym angielskim [bez czasow itp], takim jaki oferuja translatory)
emilok jest offline  
stary 13-06-2005, 20:45   #48
Dejvo
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 29 12 2004
Wiek: 24

Posty: 213
Domyślny

Jak widze dalej nie mamy nic specjalnego, może więc skupmy się na tym tekście dotyczącego języku beholderów - mógłby ktoś go porządnie przetłumaczyć?

... Five days in this city and under these people, and I'm still not able to communicate with them. But I do not resign - on the contrary, I get more and more interested in the language. I found out some more words, for example how they count: "umog" seems to be "one", and for each number more, they just put a "tu-" in front of "umog". Thus, five would be called "tutututumog". It doesn't seem to me as if they would have highly developed mathematics, but the way to count seems sufficient for them. I wonder, how they were able to build this town...? Maybe an answer is, that they do not speak about numbers, but have short signs for writing them down. It was surprising for me to find out they have a word for "zero", namely "mog". I hope to find out more in the next days. Strangely, they use words for numbers in each context they use numbers. So, "umog" stands for one, but also for "once", "one time", "first", ...

Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś się fatygował go przetłumaczyć...
Dejvo jest offline  
stary 13-06-2005, 23:17   #49
Helixaw
Użytkownik Forum
 
Helixaw's Avatar
 
Data dołączenia: 24 06 2004
Lokacja: Sosnowiec
Wiek: 36

Posty: 636
Stan: Na Emeryturze
Imię: Polalunia
Świat: Aldora
Domyślny

"tu" może oznaczać mrugnięcie małym okiem a "umog" dużym, co oznaczałoby zakończenie liczby/cyfry
Helixaw jest offline  
stary 13-06-2005, 23:32   #50
Viho
Użytkownik Forum
 
Viho's Avatar
 
Data dołączenia: 04 01 2005
Lokacja: Tu gdzie tysiące bloków...

Posty: 36
Domyślny

... This is the sixth day. It seems, the inhabitants start trusting me and begin to communicate with me.
I found out about colours and their words in gharonk.
"Red" means "narz", the word for "green" is "buzgob", "orolu" is "gold", "shura" stands for "blue" and "urbum" is the gharonk word for "yellow". Furthermore, I found out the words for "yes" and "no". "Yagla" means "yes", "glub" means "no", but it's also the word for "none", "not", and so on.
I just wonder why they keep on calling me "gar". Did they give me a name?... Five days in this city and under these people, and I'm still not able to communicate with them.
But I do not resign - on the contrary, I get more and more interested in the language. I found out some more words, for example how they count: "umog" seems to be "one", and for each number more, they just put a "tu-" in front of "umog".
Thus, five would be called "tutututumog". It doesn't seem to me as if they would have highly developed mathematics, but the way to count seems sufficient for them. I wonder, how they were able to build this town...?
Maybe an answer is, that they do not speak about numbers, but have short signs for writing them down.
It was surprising for me to find out they have a word for "zero", namely "mog". I hope to find out more in the next days.
Strangely, they use words for numbers in each context they use numbers. So, "umog" stands for one, but also for "once", "one time", "first", ...


Oto cała księga, a w niej kilka ciekawych informacji na dole tłumaczenie, nie pełne z powodu braku snu i czasu, jak wróce ze szkoły to dokończę.
________


... To jest szósty dzień. Wygląda na to, że (inhabitants ?) zaczynają mi ufać i komunikować ze mną.
Wiem już o kolorach i słowach w ich języku "Gharonk"
"Red" means "narz", the word for "green" is "buzgob", "orolu" is "gold", "shura" stands for "blue" and "urbum" is the gharonk word for "yellow". Furthermore, I found out the words for "yes" and "no". "Yagla" means "yes", "glub" means "no", but it's also the word for "none", "not", and so on. (to chyba kazdy sam sobie przetlumaczy).
Zastanawiam sie tylko dlaczego oni ciągle nazywja mnie "gar". Czyżby nadali mi imię...? <reszte dokoncze jutro bo teraz ide spac>
__________________
Przekroczone limity sygnatury
Viho jest offline  
stary 14-06-2005, 00:20   #51
Hegemmon
Nikt ważny
 
Hegemmon's Avatar
 
Data dołączenia: 07 12 2003
Lokacja: Amroth
Wiek: 38
Wpisy bloga: 1

Posty: 2,394
Stan: Na Emeryturze
Imię: Vetius
Świat: Secura
Poziom: 100
Skille: -1
Hegemmon ma numer GG 3030954
Domyślny

Intrygujące. Chętnie bym siętym pobawił jednak nie wim gdzie jest start a gdzie koniec. Mógłby ktoś wkleić tutaj wszystkie teksty odnośnie tego języka?

Patrząc na to od strony technicznej twórcy gry musieli jakoś stworzyć ten kod. Mozna by teoretycznie spróbować z którąś kryptoanalizą. Brute force raczej odpada, bo nie mamy do dyspozycji komputerów typu Deep Blue, chociaż i on by miał pewne trudności z tym szyfrem. Nawet gdyby złamał go, to by o tym nie wiedział. Słowa buzgob, orolu czy shura używane w języku beholderów coś tam znaczą, jednak to są słowa stworzone napotrzeby gry i komputer by uznał to jako błędną próbę. mozna by oczywiście go nauczyć rozpoznawać te słowa, jednak niewiele by to dało, gdyż znamy bardzo mało tych słów.
Imch może to być szyfr podstawieniowy, czyli jeden z najprostszych (o ile nie najprostrzy) z szyfrów, jednak nawet gdyby, to i tak jest to skomplikowane. Szczególnie ten szyfr.
Trzeba największą uwagę zwrócić na słowa, których ten podróżnik znaczenia się domyślił. One raczej nie są podane bez powodu.
__________________

I shall strike down upon thee with great vengence and furious anger,
those who attempt to poison and destroy my brothers.
And you will know my name is the LAW
when I lay my vengence upon thee!
Hegemmon jest offline  
stary 14-06-2005, 08:00   #52
Senseal
Użytkownik Forum
 
Senseal's Avatar
 
Data dołączenia: 26 08 2004
Lokacja: Kraków
Wiek: 28

Posty: 261
Stan: Niegrający
Senseal ma numer GG 5921388 Send a message via Skype™ to Senseal
Domyślny

A może spróbójcie popytać tego beholdera o te słowa z tych książek może on powie np."No narza but xxx" i tak bedziemy mieli się do czego odnieśc w książkach.To może być też związae z matematyką.
__________________

Senseal jest offline  
stary 14-06-2005, 13:50   #53
Dejvo
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 29 12 2004
Wiek: 24

Posty: 213
Domyślny

@Gremlin: Tak, jest to na temat beholderów... nie mam na to żadnych dowodów... przy okazji - w pełni zgadzam się w Twoją wypowiedzią: Brzmi troche zbyt banalnie jak na "zaawansowana matematyke beholderow"... jednak cóż poradzić jak tak pisze w książce?

Więc mamy powtarzający się ciąg 9 cyfrowy:
856114519
- czy może mieć to coś wspólnego z "469"?
Dużo osób (m.in. z tibia.de) kombinowała w kierunku ilości oczu (5 lub 6) i dzieliła kod tak: /111111/111111/111111/111111/ - w przypadku 6 oczu, a w przypadku 5 tak: /11111/11111/11111/11111/ ... - już możemy powiedzieć, że jest to błędny tok myślenia, gdyż mamy powtarzający się wiele razy kod 9 cyfrowy, 4 czy 6 więc nie powinno się dzilić kodu w ten sposób jak wyżej opisałem.

Może powinniśmy dzielić kod tak?
1111/111111/111111111/1111/111111/111111111/1111/111111/...
4 cyfry/6 cyfr/9 cyfr/4 cyfry/6 cyfr/9 cyfr/...
Dejvo jest offline  
stary 14-06-2005, 15:18   #54
Fisalu
Użytkownik Forum
 
Fisalu's Avatar
 
Data dołączenia: 09 06 2005
Lokacja: piła
Wiek: 32

Posty: 52
Imię: Fisalu
Profesja: Elite Knight
Świat: Xantera
Poziom: 79
Skille: 86/83
Poziom mag.: 6
Fisalu ma numer GG 8734418
Domyślny

Mi się wydaje, że rozwiązania nie trzeba szukać rozwiazując przez wiele godzin jakieś bardzo skomplikowane ciągi cyfr, tylko rozwiązanie znajduje się gdzieś w grze. Twórcą gry chyba nie chodziło o to żeby tę zagadkę rozwiązywali słynni matematycy tylko doświadczeni gracze, ktorzy znają wielu NPC oraz wiele innych sekretów tibi. Chyba lepszy jest trop, że np. trzeba przemienić się w elder beho i wtedy coś wskórać, niż długimi godzinami przekładać cyferki i układać je w logiczny sens. Wydaje mi się, że cały język beholderów jest gdzieś zapisany lub NPC może go całego opowiedzieć a odczytać później zawartość książek to już tylko formalność.

PS:To tylko moje zdanie, moge sie mylić oczywiście

PS 2:Co do rozwiązania, popieram teorie, że ta zagadka prowadzi to ustalenia miejsca respu nowych beholderów.
Fisalu jest offline  
stary 14-06-2005, 15:37   #55
Dejvo
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 29 12 2004
Wiek: 24

Posty: 213
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Fisalu
Mi się wydaje, że rozwiązania nie trzeba szukać rozwiazując przez wiele godzin jakieś bardzo skomplikowane ciągi cyfr, tylko rozwiązanie znajduje się gdzieś w grze.
wrinkled beholder: Numbers are essential. They are the secret behind the scenes. If you are a master of mathematics you are a master over life and death.

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Fisalu
Twórcą gry chyba nie chodziło o to żeby tę zagadkę rozwiązywali słynni matematycy tylko doświadczeni gracze, ktorzy znają wielu NPC oraz wiele innych sekretów tibi.
Nie powinniśmy koncentrować się na tym, że twórcą gry chodzi o to czy o tamto - powinniśmy się skoncentorwać nad zagadką, spojrzeć na nią z różnych stron - sensownych stron, skąd niby mamy wiedzieć co wykombinował Knightmare?

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Fisalu
Chyba lepszy jest trop, że np. trzeba przemienić się w elder beho i wtedy coś wskórać, niż długimi godzinami przekładać cyferki i układać je w logiczny sens. Wydaje mi się, że cały język beholderów jest gdzieś zapisany lub NPC może go całego opowiedzieć a odczytać później zawartość książek to już tylko formalność.
Chyba mało prawdopodobne, zaglądałeś np. kiedyś do słownika polsko-angielskiego? Widziałeś ile on ma stron? Znajduje się w nim masa wyrazów! Gdzie w tibijskich książkach pomieściliby spis każdego wyrazu przetłumaczonego na liczby?

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Fisalu
PS:To tylko moje zdanie, moge sie mylić oczywiście
Oczywiście, że możesz !

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Fisalu
PS 2:Co do rozwiązania, popieram teorie, że ta zagadka prowadzi to ustalenia miejsca respu nowych beholderów.
Nie jestem żadnym praźródłem wiedzy o Tibii, ale z logicznego punktu widzenia jest to mało prawdopodbne. Narazie "nowe" beholdery nie istnieją w grze - istnieje ich tylko sprite (grafika w pliku .spr), zostaną one zapewne wprowadzone w przyszłym update, a prawdopodobnie będą żyły w dżungli, podobnie było z Jinnami, ich grafika była już dawno, a wprowadzono jest podczas ostatniego update...
Dejvo jest offline  
stary 14-06-2005, 16:57   #56
pawepek
Użytkownik Forum
 
pawepek's Avatar
 
Data dołączenia: 10 01 2005
Lokacja: Białystok
Wiek: 32

Posty: 395
Stan: Niegrający
Profesja: Elite Knight
pawepek ma numer GG 6976708 Send a message via Skype™ to pawepek
Domyślny hmmm...

Ne wiem czy myśle dobrze ale... tak: nie mam pomysłu jak rozpracować ciąg cyfr ale mam pomysł na to jak z rozpracowanym "kodem" rozmawiac z begoldero - człowiekiem. a więc: zamienić sie w beholdera (czarem), po czym na klawiatorze wytukiwać liczby (liczba - ileśtam mrugniec poszczególnymi oczyma beholdera, przez co napewno NPC powiedziałby nam wiecej o queście) Trzeba tylko najpier rozwiązać szyfr... ale na 100% jest to duuuuuuuuzo latwejsze niz nam sie wydaje... poprostu nie umiemy odnaleźć tego co leży tuż obok nas... a szkoda...

@edit
Może każda z cyr ksiązki podnieść do kwadratu, (oprócz cyfry 1 - 3 otrzymamy liczby 2- cyfrowe). Załózmy ze podnieśliśmy do kwadratu 6. dało to nam 36 a więc sześć mrugnięć trzecim okiem... a cyfry 1-3 pomijamy... później całą książkę wg wyżej wymienionej metody (podnoszenia do kwadratu) wpsujemy do beholdero - człowieka. być może wtedy przetłumaczy nam tą książkę na "ludzki" (pdnieść do kwadratu bo beheoldery są podobno matemaykami... potęgowanie to nic wielkiego ale...)

takie ejst moje zdanie... przynajmniej narazie...
__________________
-> regulamin

Ostatnio edytowany przez pawepek - 14-06-2005 o 17:04.
pawepek jest offline  
stary 14-06-2005, 17:54   #57
Fisalu
Użytkownik Forum
 
Fisalu's Avatar
 
Data dołączenia: 09 06 2005
Lokacja: piła
Wiek: 32

Posty: 52
Imię: Fisalu
Profesja: Elite Knight
Świat: Xantera
Poziom: 79
Skille: 86/83
Poziom mag.: 6
Fisalu ma numer GG 8734418
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Dejvo
wrinkled beholder: Numbers are essential. They are the secret behind the scenes. If you are a master of mathematics you are a master over life and death.
W sumie masz racje... ale nie wszystkie słowa beholderów musimy brać tak dosłownie

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Dejvo
Nie powinniśmy koncentrować się na tym, że twórcą gry chodzi o to czy o tamto - powinniśmy się skoncentorwać nad zagadką, spojrzeć na nią z różnych stron - sensownych stron, skąd niby mamy wiedzieć co wykombinował Knightmare?
Dlatego też patrze z innej strony niż ty

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Dejvo
Chyba mało prawdopodobne, zaglądałeś np. kiedyś do słownika polsko-angielskiego? Widziałeś ile on ma stron? Znajduje się w nim masa wyrazów! Gdzie w tibijskich książkach pomieściliby spis każdego wyrazu przetłumaczonego na liczby?
Tak, zaglądałem Ale nikt nie mówi że muszą być przedstawione wszystkie słowa. Mogą być podane tylko te słowa, którymi posługują sie beholdery, lub przedstawione bedzie rozwiązanie tego szyfru i ustalenie kolejnych słów to byłaby już formalność.

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Dejvo
Oczywiście, że możesz !


Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Dejvo
Nie jestem żadnym praźródłem wiedzy o Tibii, ale z logicznego punktu widzenia jest to mało prawdopodbne. Narazie "nowe" beholdery nie istnieją w grze - istnieje ich tylko sprite (grafika w pliku .spr), zostaną one zapewne wprowadzone w przyszłym update, a prawdopodobnie będą żyły w dżungli, podobnie było z Jinnami, ich grafika była już dawno, a wprowadzono jest podczas ostatniego update...
A jest gdzieś oficjalny spis potworów które występują w tibi ???



Jeśli jednak racja jest po twojej stronie, to uważam tą zagadkę za bezsensowną i nie pasójącą do tibi.
Fisalu jest offline  
stary 14-06-2005, 19:02   #58
Baxter
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 04 05 2005

Posty: 16
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Fisalu
A jest gdzieś oficjalny spis potworów które występują w tibi ???
Spis:
http://www.tibia.com/library/?subtopic=creatures

Nie ma tu elder beholdera wiec chyba go jeszcze nie wprowadzili. A ten temat zobaczyłem godzine temu i właśnie mam zamiar szyfrować a jak sie nie uda to moze Stasio coś pomoże - w końcu jest najlepszy z matmy
Baxter jest offline  
stary 14-06-2005, 19:06   #59
Dark_ShEp
Użytkownik Forum
 
Dark_ShEp's Avatar
 
Data dołączenia: 08 04 2005
Lokacja: Venore
Wiek: 34

Posty: 36
Domyślny

Hmm Gremlin mam takie spostrzerzenie...
Zaznacz ciąg większy niż 9- cyfrowy np. 14 zobacz czy przypadkiem sie nie powtarza :>
Dark_ShEp jest offline  
stary 14-06-2005, 19:23   #60
Liado
Użytkownik Forum
 
Liado's Avatar
 
Data dołączenia: 16 10 2004

Posty: 277
Liado ma numer GG 5663472
Domyślny

Hmmm. A może ten ciąg to numer ACC?? xD
__________________



Liado jest offline  
Zamkniety temat.


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 19:47.


Powered by vBulletin 3