Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Inne > RPG

Notki

RPG Wszystko o grach RPG i cRPG, czy może MMORPG.

Odpowiedz
 
Opcje tematu
stary 01-01-2007, 21:09   #1
lordvatt
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 25 09 2005

Posty: 50
Domyślny Najlepszy system na poczatek (gry RPG czyli fabularne)

Zaczynalem od D&D ale okazalo sie zbyt trudne (podreczniki wciaz mam nie mam serca sie z nimi rozstawac)
Teraz mam chrapke na Neuroshime no ale wlasnie tu docieramy do sedna sprawy. Czy ten system nie bedzie trudniejszy do opanowania niz dedeki?
Jesli tak to od czego najlepiej i najłatwiej zaczac?
lordvatt jest offline   Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 02-01-2007, 14:48   #2
Senseal
Użytkownik Forum
 
Senseal's Avatar
 
Data dołączenia: 26 08 2004
Lokacja: Kraków
Wiek: 28

Posty: 261
Stan: Niegrający
Senseal ma numer GG 5921388 Send a message via Skype™ to Senseal
Domyślny

D&D ma mechanikę wg. mnie w miarę prostą, nie musisz się bawic w jakieś dokładności. Nie wiem jaką mechanikę ma NS, ale z tego co czytam na forach poświęconych RPG, to na pewno nie jest to dobry system na początek. Wiadomo - podręcznik można kupic, ale czy będziesz grał...
__________________

Senseal jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 02-01-2007, 15:51   #3
Tawer Redeye
Użytkownik Forum
 
Tawer Redeye's Avatar
 
Data dołączenia: 20 03 2006
Lokacja: Wrocław
Wpisy bloga: 1

Posty: 261
Stan: Na Emeryturze
Tawer Redeye ma numer GG 631049 Tawer Redeye ma login Tlenu kamix21@o2.pl
Domyślny

Jeśli chcesz grać w d&d możesz kupić planszówkę w której są podstawy lepiej opisane albo przeczytaj kilka razy podręcznik(zrobiłem tak i pojmuje za pierwszym i drugim nie rozumiałem za dobrze)
Co do łatwej mechaniki polecam warhammera ed 2 większość testów jest opierana na wyrzuceniu liczby równej lub niższej od testowanego atrybutu. Jednak warhammer jest ciężki pod względem klimatu.
Jest jeszcze pełno systemów np: Kryształy czasu, nieboracy. Ale w nie nie grałem. Możesz stworzyć własny system bez mechaniki lub z bardzo prostą - sam od tego zaczynałem. Dobrze też znaleźć kogoś kto w to gra i popatrzeć jak on gra lub porozmawiać z nim.

Aaaaa.... Zasady testów w D&D Rzucasz kostką k20(k-kostka 20-liczba ścianek kostki) i musisz wyrzucić powyżej lub identycznie ST\KP\czegoś innego(stopnia trudności\klasy pancerza). Gdy rzucisz dodajesz modyfikator z testowanego atrybutu np gdy masz 9 S i używasz jakiejś umiejętności siłowej( lista w podręczniku gracza PG) rzucasz k20. Wypada np: 13 dodajesz modyfikator(str 9 PG) czyli -1 wychodzi 12 ST 13 nie udało ci się jeśli byś wyrzucił 14 lub więcej udało ci się.

Jeśli chcesz pokaże ci to przez gg w inny sposób. Numer 4991936.

Neuroshimy nie znam więc się niewypowiem.

Wszystkie dane z 3.5 edycji(najnowszej) oraz SRD(darmowej angielskiej)

Jeśli masz PMP to tam jest na stronach od 8 do 10 jeśli nie to podam ci przez gg.
__________________
Jarassimus- na zawsze w naszej pamięci
:F
Może wróciłem, może nie
272 posty

Ostatnio edytowany przez Tawer Redeye - 02-01-2007 o 16:04.
Tawer Redeye jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 02-01-2007, 15:58   #4
Kele
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny

Ja grałem tylko i jedynie w Dungeouns and Dragons i nie miałem zbytnich kłopotów na początku
  Odpowiedz z Cytatem
stary 02-01-2007, 16:28   #5
Ezual
Użytkownik forum
 
Ezual's Avatar
 
Data dołączenia: 19 07 2006
Wiek: 30

Posty: 21
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Elder Druid
Poziom: 22
Poziom mag.: 25
Ezual ma numer GG 6703842
Domyślny Wh?

Ja bym poradzil Warhammer Fantasy Role Play 2 ed. sam mam i nienarzekam..
latwy system , dobry klimat...co tu duzo mowic... lecz niemam z kim grac
Shit ;/
Ezual jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 02-01-2007, 21:26   #6
Twelv
Użytkownik forum
 
Twelv's Avatar
 
Data dołączenia: 16 12 2006
Lokacja: Gostyń
Wiek: 32

Posty: 10
Stan: Niegrający
Twelv ma numer GG 1092765
Domyślny

Hmmm...Ja mam DnD, jeden kumpel Monastyra, a drugi Neuroshime, gramy we wszystkie i kazda ma swoj klimat. Mechanika Neuroshimy nie jest, aż tak trudna. Akcja jest podzielona na 3 segmenty w których możesz wykonac ruch na chyba 3m, oddac strzal czy tez przeladowac bron. Zeby trafic lub by udala sie jakas akcja trzeba wyrzucic ponizej atrybuty na k20. Najwazniejsze jest zeby utrzymac klimat postapokaliptyczny(?) i nie zanudzic graczy. Zostan przy Dnd, jak dla mnie narazie najlepszy Rpg chociaz niektorzy go nie lubią.
Jeśli masz jakieś pytania związane z mechaniką to wyślij mi PW spróbuję doradzić.

Pozdrawiam, Fan DND
Twelv jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-01-2007, 11:55   #7
mah2002
Użytkownik Forum
 
mah2002's Avatar
 
Data dołączenia: 09 08 2004
Wiek: 36

Posty: 68
Profesja: Elite Knight
Świat: Chimera
Domyślny

Warhammer RPG 1 lub 2 edycja. One sa bardzo podobne.

Oczywiscie mozesz tez poszukac darmowych systemow
__________________
Finlandia jest piękna...
mah2002 jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-01-2007, 12:50   #8
eerion
CS Tibia.pl Team
 
eerion's Avatar
 
Data dołączenia: 29 08 2003
Lokacja: Utopia
Wiek: 35
Wpisy bloga: 2

Posty: 2,908
Stan: Niegrający
eerion ma numer GG 4323111
Domyślny

DnD za trudny?
nie rozśmieszaj mnie.
No chyba, że masz ochotę próbować klepać cały czas regułki i się na nich wzorować.
Jeśli chcesz tak robić - odpuść sobie na razie zadanie MG, a przynjamniej DND
ten system jest kichowaty, nierealistyczny i kompletnie do rzyci. Nie wiem jak on taką popularność zdobył :/
__________________
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Shinjix
Jezeli juz jestesmy przy Vision of Escaflowne - fajnego hentaja z tego widzialem
Wpuścić takiego maniaka do tematu o anime

eerion.blogspot.com - Jak to gaijin Japonię ogarniał, czyli relacja z kraju kwitnącej wiśni.
eerion jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-01-2007, 13:52   #9
Twelv
Użytkownik forum
 
Twelv's Avatar
 
Data dołączenia: 16 12 2006
Lokacja: Gostyń
Wiek: 32

Posty: 10
Stan: Niegrający
Twelv ma numer GG 1092765
Domyślny

@do eeriona
Nie wiem jakoś nikt z moich graczy nie mówi, że Dnd jest nierealistyczne. Nie wiem co znaczy 'do rzyci', ale żaden system nie jest realistyczny, bo taki ma być...Co, wolałbyś grać w Rpg, w którym jesteś sobą? Wtedy byłoby realistycznie. A Systemy raczej mają przenieść nas do świata fantastyki, oddalić od rzeczywistości. Takie jest moje zdanie, o gustach się podobno nierozmawia, no ale...

`Twelv>
Twelv jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-01-2007, 14:44   #10
rafv
Użytkownik Forum
 
rafv's Avatar
 
Data dołączenia: 16 11 2006

Posty: 85
rafv ma numer GG 1975719
Domyślny

Wiedzmin: Gra wyobrazni. Najlatwiejszy i najtanszy (okrojona wersja 10 zl, pelna 80 zl) system RPG. Dobry na sam poczatek przygody z grami fabularnymi.
rafv jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-01-2007, 17:44   #11
Kulikos
Użytkownik Forum
 
Kulikos's Avatar
 
Data dołączenia: 15 08 2004
Lokacja: Gdansk

Posty: 780
Stan: Niegrający
Świat: TVP 1
Domyślny

Ja pogrywam w Warhammera 2 ed i jestem bardzo zadowolony
__________________
21:00 Auro Dano [13]: buy wand of dwarfenbreath
Oddech krasnoluda r0x

-Hi
-Notka
-No?
-So Stfu&Bye Nob!1
Kulikos jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 06-01-2007, 20:24   #12
Shanhaevel
Użytkownik Forum
 
Shanhaevel's Avatar
 
Data dołączenia: 27 08 2004
Lokacja: Uwiędły Las

Posty: 2,391
Shanhaevel ma numer GG dam na pw.
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez eerion
nierealistyczny
Lolz, a kto powiedział, że gra o półorkach, czarodziejach i smokach ma być realistyczna...?

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez eerion
ten system jest kichowaty, nierealistyczny i kompletnie do rzyci.
A czemu tak myślisz (kwestia gustu- mnie się podoba; pewnie dlatego, że mało systemów zgłębiłem, ale to nieważne)?

Cytuj:
Zaczynalem od D&D ale okazalo sie zbyt trudne
Tu się zgadzam z eerionem. DnD wcale nie jest takie trudne, wystarczy przeczytać dokładnie wszystkie źródłowe podręczniki. Ale tak DOKŁADNIE.

@down
http://www.gildia.com/rpg/systemy/d_...edoceniony_dnd

Tu taki artykulik.

@down EDIT
Poczytałem o Warhammerze II ed... I stwierdziłem, że go kiedyś kupię. Nie teraz, ale kiedyś.

Ostatnio edytowany przez Shanhaevel - 06-01-2007 o 21:18.
Shanhaevel jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 06-01-2007, 20:36   #13
eerion
CS Tibia.pl Team
 
eerion's Avatar
 
Data dołączenia: 29 08 2003
Lokacja: Utopia
Wiek: 35
Wpisy bloga: 2

Posty: 2,908
Stan: Niegrający
eerion ma numer GG 4323111
Domyślny

Cytuj:
@do eeriona
Nie wiem jakoś nikt z moich graczy nie mówi, że Dnd jest nierealistyczne. Nie wiem co znaczy 'do rzyci', ale żaden system nie jest realistyczny, bo taki ma być...Co, wolałbyś grać w Rpg, w którym jesteś sobą? Wtedy byłoby realistycznie. A Systemy raczej mają przenieść nas do świata fantastyki, oddalić od rzeczywistości. Takie jest moje zdanie, o gustach się podobno nierozmawia, no ale...
Znacyz się wiesz. Jak jara was wchodzenie postacią na 20 poziomie do lawy na pół minuty, a potem wychodzenie i walczenie dalej bez żadnych problemów, czy bycie człowiekiem z żelaza - masz 5% życia a walczysz jakby nigdy nic - no to proszę was bardzo. Ale to nie zmienia faktu, że jest to badziew.
I wiem to wystarczająco dobrze bo sam byłem MG od D&D. Niestety chcielismy z kumplami zagrać tak jak w Baldurze graliśmy. eh...

Cytuj:
Wiedzmin: Gra wyobrazni. Najlatwiejszy i najtanszy (okrojona wersja 10 zl, pelna 80 zl) system RPG. Dobry na sam poczatek przygody z grami fabularnymi.
Wiedźmin jest z tego co pamiętam jednym z najbardziej krytykowanych systemów RPG. Więc osobiście odradzam.

Cytuj:
Lolz, a kto powiedział, że gra o półorkach, czarodziejach i smokach ma być realistyczna...?
Nie chodzi tutaj o nasz realizm. Ale realizm w klimatach fantasy. Już pisałem do jakich absurdów D&D dopuszcza.
Albo dodam coś jeszcze
Człowiek może mieć siłę smoka. A co do samego systemu jako systemu - masa zbędnych i prawie nigdy nie używanych regułek czy umiejętności, któe tlyko utrudniają grę.
Cytuj:
A czemu tak myślisz (kwestia gustu- mnie się podoba; pewnie dlatego, że mało systemów zgłębiłem, ale to nieważne)?
Nierealistyczny - pisałem już
Kichowaty - Ponieważ ten system opiera się na stworzeniu postaci dążącej do supa-hiroł. Albo choćby sam komercjalizm - 3 podręcnziki po 75 zł (przynjamniej ja takie kupowałem), do tego obecnie cos koło 15-20 dodatkó w cenie 30-80 zł.
Nie no super
Systemem jaki najbardziej polecam jest Warmłotek (Warhammer) - jest to klasa sama w sobie. Neuroshima fajna na klimaty postapokaliptyczne. W Wilkołaka ani Wampira nie grałem, ale podobno także bardzo fajne systemy.
__________________
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Shinjix
Jezeli juz jestesmy przy Vision of Escaflowne - fajnego hentaja z tego widzialem
Wpuścić takiego maniaka do tematu o anime

eerion.blogspot.com - Jak to gaijin Japonię ogarniał, czyli relacja z kraju kwitnącej wiśni.
eerion jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 06-01-2007, 23:02   #14
Tawer Redeye
Użytkownik Forum
 
Tawer Redeye's Avatar
 
Data dołączenia: 20 03 2006
Lokacja: Wrocław
Wpisy bloga: 1

Posty: 261
Stan: Na Emeryturze
Tawer Redeye ma numer GG 631049 Tawer Redeye ma login Tlenu kamix21@o2.pl
Domyślny

D&D nie przesadza z absurdami jeśli nie kupisz podręcznika przygód epickich. Tam jest np: przedostanie się przez dziurę o wymiarach 5 cm na 5cm istoty rozmiaru średniego(czyli od ok 150cm do 200) SW 75 czyli to jest możliwe, albo przedostanie się przez magiczną niezniszczalną ściana sw 65. Żygać się chce
__________________
Jarassimus- na zawsze w naszej pamięci
:F
Może wróciłem, może nie
272 posty
Tawer Redeye jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 07-01-2007, 09:08   #15
rafv
Użytkownik Forum
 
rafv's Avatar
 
Data dołączenia: 16 11 2006

Posty: 85
rafv ma numer GG 1975719
Domyślny

Cytuj:
Wiedźmin jest z tego co pamiętam jednym z najbardziej krytykowanych systemów RPG. Więc osobiście odradzam.
Ma swoje wady i zalety. Jak zresztą każdy system RPG. A autorowi codziło o NAJŁATWIEJSZY, bo DnD za trudne. Więc W:GW pasuje jak najbardziej. Jest jeszcze jeden system, stworzony przez Sapkowskiego, ale to kompletny badziew. :s
rafv jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 13-01-2007, 23:39   #16
Astat
Użytkownik Forum
 
Astat's Avatar
 
Data dołączenia: 05 07 2006

Posty: 67
Stan: Aktywny gracz
Imię: Astat
Profesja: Paladin
Astat ma numer GG 7957694 Send a message via Skype™ to Astat
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Ezual Pokaż post
Ja bym poradzil Warhammer Fantasy Role Play 2 ed. sam mam i nienarzekam..
latwy system , dobry klimat...co tu duzo mowic... lecz niemam z kim grac
Shit ;/
Można grać przez czat/etc W razie czego jestem do dyspozycji

@Topic
Warhemmer - Łatwa do opanowania mechanika, choć na tyle skomplikowana, by mogła odwzorować każdą akcję gracza (no, prawie). Zacząłem od D&D i żałuję, bo o co chodzi w RPGach (tzn jak grać) zrozumiałem dopiero przy Młotku. Polecam, zwłaszcza jeśli lubisz klimat mrocznego świata, bez cnych rycerzy i wieśniaków z czystymi zębami.

Co do D&D - Jakoś mi tak nie pasi, dla mnie to zawiła, pełna zasad rzezanka, nastawiona na zysk (Baśnie 100 i 1 dodatku :/), ale oczywiście ma swoich zwolenników... Ja tam wolę Dark Fantasy.

Jak masz jakiś problem to napisz mi PW, dam Ci swoje GG (zawsze do usług )
__________________
www.gotrpg.prv.pl <-Gothic RPG - Wejdź i pomóż naszej ekipie!

Ostatnio edytowany przez Astat - 13-01-2007 o 23:46.
Astat jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 20:46.


Powered by vBulletin 3