Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Fora główne > Poradniki

Notki

Poradniki Poradniki napisane przez użytkowników forum.
Podfora : Wasze propozycje poradników ; Poradniki archwialne; Poradniki nie związane z Tibią
Odpowiedz
 
Opcje tematu
stary 22-08-2004, 22:49   #1
Ashlon
Tibiaspy.com
 
Ashlon's Avatar
 
Data dołączenia: 10 11 2003
Lokacja: Wrocław

Posty: 4,083
Domyślny Ceny rzadza swiatem, czyli podstawy handlu w tibi.

Po czesci informacje cytowane z mojego postu w temacie "kto ustala ceny [...]", wiec sie nie denerwowac, ale TAM odkrylem Ameryke, tutaj tylko podsumowuje .

CENY BRONI I OGOLNIE ZNANEGO EKWIUPUNKU (niech przykladem bedzie fire sword) :

1)"Im starszy swiat, tym taniej" : jest to prawda niepodwazalna.Im starszy swiat, tym wiecej ludzi na nim gra (i wiecej high lvli ), czyli - coraz wiecej ludzi huntuje hero i dle (przypominam, ze przykladem jest fire sword, ktory wypada z w/w potworkow).Im wiecej fire swordow, tym cena spada.Kazdy sprzedaje taniej od poprzednika, zeby cena byla okazyjna, przez co ludzie kupuja od ciebie (bo taniej niz u pana xx).Przyklad :

"Powiedzmy ze na swiecie xx majacym 2 lata fire sword chodzi po 6k.Jesli regularnie bede wybieral sie na dle / hero i bede pozyskiwal ten sword w duzych ilosciach (dosc duzych), sprzedajac go po powiedzmy 4-5k (przypomne, cena rynkowa wynosi 6k) zmusze moja konkurencje do spuszczenia ceny do moich progow.Czemu?Poniewaz co za debil bedzie kupowal fs od pana x za 6k skoro pan y sprzedaje za 5?Chyba ze pan x oferuje jakies gratisy typu : kup fs a mozesz kupic o 2k taniej rzecz xx lub oferuje protekcje."

2)"Im mlodszy swiat, tym drozej i wiekszy monopolizm" : Polska.Lata 90-siate.Coraz wiecej ludzi dzwoni telefonicznie.Wiekszosc lacz nalezy do TPSA.W tym przypadku cena wynosi xx, a TPSA moze swobodnie manipulowac cena.Jest monopolista.Jednak Pewne Male Firmy (Dialog itp ) zauwazyly, ze ludzie nie lubia TPSA za ich ceny i jakosc uslug.Wprowadzaja swoje (tansze) oferty.TPSA jest zmuszona do zmniejszenia cen w porownaniu do Malych Firm i zwiekszenia jakosci uslug.Tak samo jest w tibi.Im mlodszy swiat, tym mniej ludzi jest w stanie huntowac hero / dle.Jesli jestes juz w stanie, oplaca sie pozyskiwac fsy z w/w potworkow.Jesli bedziesz glownym dostawca duzych ilosci fsow na rynek, bedziesz mogl ustalac wlasne ceny.Az do czasu gdy coraz wiecej ludzi zacznie huntowac hero/ dle.

"Im nowszy swiat tym mniej naszych fire swordow.Powiedzmy, ze cena wynosi 10k.Jesli bedziemy huntowali na duza skale i zasypiemy rynek naszymi ofertami (duzy popyt a mala podaz - czyt. duzo ludzi chce kupic a malo sprzedaje), bedziemy mogli podniesc cene wedlug naszych zyczen - przeciez wiekszosc nie bedzie kupowala fsa za 10k przez 3 dni skoro mozna do reki go dostac za 11-12k?Chyba, ze znajdzie sie drugi masowy lowca fsow, ktory przebije nas i zacznie sprzedawac fsy za 9k, przez co cena fsa na tym swiecie spadnie do 9k, jesli pan xx bedzie regularnie sprzedawal fsy."

3)"Im mniej questow, tym cena lepsza" - scyra prawda.Jesli pan xx bedzie huntowal dle / hero w celu pozyskania fire swordow, mozna obnizyc ich cene.Jak? Bardzo latwo.Wystarczy wziasc ekipe ludzi (powiedzmy 20), pojsc na orc fortress quest i wziasc loot.Nagle, w sytuacji olbrzymiego popytu na fire swordy i malego podazu tychze, pojawi sie 20 (!) potencjalnych sprzedawcow fire swordow, przy czym kazdy bedzie chcial sprzedac je w cenie tanszej niz inni.W tejze sytuacji oferta pana xx bedzie malo konkurencyjna (oczywiscie, jesli kazdy z tej 20stki bedzie sprzedawal taniej niz pan xx, chyba, ze nie zalezy mu na czasie).Oczywiscie, po tym znowu podaz spadnie i pan xx bedzie mial popyta na swoje fsy, jednak w slady tej pierwszej ekipy pojda inne.

4) "Price lock, czyli jak fajnie byc highlvlem" : Price lock, w wolnym tlumaczeniu blokada cen.Na niektorych swiatach jest takie cus.Co to jest? Otoz najwyzszy lvl (nazwijmy go pan yy), lub najlepsza gildia, kilku najwyzszych lvli itp itd, ustala ceny za kazdy sprzet.Powiedzmy ze ustala cene fsa na 10k.Jesli nasz pan yy huntuje wlasnie hero / dle, sprzeda swoje fsy po 10k, czyli po cenie rynkowej.Jesli pan xx tez huntuje je, i nie ma popytu takiego jak pan yy (nie oferuje gratisow, nie protektuje za kupno duzych ilosci jego sprzetu itp), obniza cene do 8k.Tym samym pan yy nie ma popytu.I co robi? Msguje pana xx i kaze mu zaplacic roznice cen (10k - 8k = 2k), lub go huntuje.No i co zrobic? Albo sprzedawac "po cichu" czyli nie podawac ceny podczas krzyczenia na trade i po udanej transakcji "nikomu nie mow za ile kupiles i od kogo", lub ...sprzedawac po 10k.

CENY RUNOW (w tym przykladzie hmmy, uhy, sdki) :

1)"High lvl bogacz chce expic, czyli monopol" : powiedzmy pan X potrzebuje duzo hmmow do expienia, huntowania itp.Zalozmy ze ma bardzo duzo kasy i cena nie gra roli, a codzienna dostawa hmmow to 20-30bp (nie mowie, ze zwroci sie - wtedy mozna byloby dyskutowac do jutra).Powiedzmy, ze hmmy ida po 1k za bp.Gosc nie majac czasu na czekanie na sprzedawcow zaoferuje cene 1.3k (+ nieraz oferuje protekcje).Wiekszosc rune makerow zamiast drzec sie na tradzie "selling bp hmm 1k" od razu msgnie pana X, ze selluja hmmy (im wiecej bp - tym wiekszy zysk).Na tradzie powstanie "dziura" w dystrybucji hmmow, poniewaz wszyscy (wiekszosc) bedzie sprzedawala je panu X.Dzieki temu pan Y, ktory robi hmmy a nie sprzedaje ich panu X bedzie mogl na tradzie brac rowniez 1.3k za nie.Lub nawet wiecej.Dzieki temu pan X (w wiekszosci przypadkow nawet o tym nie wiedzac) zwiekszy cene hmmow na danym swiecie (a conajmniej przez czas skupowania przez niego duzych ilosci hmm) do 1.3k.Jesli przestanie skupowac hmmy - wszyscy rune makrzy sprzedajacy mu hmmy (coraz wieksze ilosci [przeciez wiecej zyskaja] - czyli coraz wieksze ich zaplecze) zapelnia luke na trade.Nagle powstanie wysyp ofert 'selling bp of hmm 1.3k", wtedy co mardzejsi zaczna sprzedawac za 1.2k, przez co cena hmmow spadnie do 1.2k lub nawet mniej.

2)"Moj kolega uhmaker" : wiekszosc high lvl knightow poznaje low lvl druidow i "naklania" ich do sprzedawania im masowej ilosci uhow za wyzsza cene, protekcje itp.W tym momencie zachodzi sytuacja taka sama jak w punkcie pierwszym.Jesli jednak nagle popyt na uhy spadnie (co sie dosc rzadko zdaza, ale jednak), cena uhow na trade spadnie.W sytuacji hmmow i sdkow taka sytuacja sie nie zdarza bo mozna je uzyc do expienia.Ale uhami sie nie da.W takim wypadku pojawiaja sie oferty tansze niz srednia rynkowa.

3)"Me wanna <tu wstaw imie potworka> hunt plx" : A to jeszcze inna sytuacja.W przeciwienstwie do cen broni i eq - im starszy swiat tym lepiej.Na tych swiatach jest wiecej high lvlow, ktorzy huntuja = wiekszy popyt na sprzedawane runy.High lvl sorc / pallek / knight nie bedzie siedzial (knight na uh makerze) i robil runow, lepiej je kupic.Doprowadza to do sytuacji organizowania sobie run makerow lub masowego kupowania runow na trade = aktualnego podrozenia cen.Na mlodych swiatach tak nie ma poniewaz prawie nikt nie huntuje.Wiekszosc sorcow siedzi i trenuje mlvl, co doprowadza do kuriozalnych sytuacji, gdzie kazdy sprzedaje owe runy, a nikt nie kupuje.Pallkowie expia na vitach,a knighci nie maja 4mlvl / nie potrzebujow uhow.Oboje nie uzywaja sdkow i hmmow.W tej sytuacji sorcowie / druidzi sprzedaja runy po bardzo niskich cenach, ewentualnie trzymaja je w depo do czasow "normalnych" cen lub expia nimi.

Mam nadzieje, ze art dobry.

NeKr0
Ashlon jest offline   Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 22-08-2004, 23:32   #2
Chomikvader
Użytkownik Forum
 
Chomikvader's Avatar
 
Data dołączenia: 06 07 2004

Posty: 87
Domyślny

taa, oparty na faktach, tylko na nowych swiatach fs chodzi po 25k a nie 10 hrhr im so evul daje +
__________________
Rust in pieces.
Chomikvader jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 23-08-2004, 00:02   #3
Vicious Phoenix
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny

Świetny artykuł, zasłużyłeś na plus.
  Odpowiedz z Cytatem
stary 23-08-2004, 10:21   #4
Dwik
Użytkownik Forum
 
Dwik's Avatar
 
Data dołączenia: 01 08 2004
Lokacja: Hrubieszów
Wiek: 34

Posty: 588
Stan: Na Emeryturze
Domyślny

Spoko artykuł, teraz będę wiedział jak kupować/sprzedawać
+ dla ciebie i 5 za artykuł

Chciałbym dodać, że zawyżanie cen, głównie tyczy to się runów, może również być karane śmiercią, w szczególności gdy brakuje ich na rynku. Oczywiście jeśli brakuje runek, a my z nominalnej ceny np.2,5k podniesiemy do 3k, a jakiś High lvl wybiera się na hunta, to tylko ded
__________________
"Catch me if you can" Dwiks~ 2004-2008 A.D.

Ostatnio edytowany przez Dwik - 23-08-2004 o 11:19.
Dwik jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 23-08-2004, 11:38   #5
PageDown
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 23 08 2004

Posty: 9
Domyślny

Świetny artykul,tylko czekac az trafi na strone!
PageDown jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-08-2004, 23:02   #6
Trener
Użytkownik Forum
 
Trener's Avatar
 
Data dołączenia: 28 03 2004
Lokacja: Ankrahmun

Posty: 166
Stan: Niegrający
Profesja: Royal Paladin
Gildia: Ndrangheta
Świat: Antica
Poziom: 45
Skille: 76
Poziom mag.: 16
Domyślny

Świetny artykuł...Zgadzam się w 100%...

Wileki plus
Trener jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-08-2004, 23:20   #7
ponczus
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 19 10 2003
Lokacja: Spod Budki z Piwem
Wiek: 40

Posty: 566
Stan: Aktywny Gracz
Imię: Bahzell
Świat: Chromaggus
Poziom: 80
Skille: 400/400
Domyślny

Fajny artykuł.

Co do runek.
Owo nasycenie świata high lvlami jest nawet dobre. Szukamy sobie takie hlvla i oferujemu mu że wzamian za ochronę dostarczymy mu tyle a tyle runek tego a tego sortu po takiej a takiej cenie co tydzień/miesiąc. Jeżeli tylko będziecie w miarę rozsądnie grali to naprawdę jest to super opłacalny bizness (chociażby dostęp do taniego stuffu i możliwość poznania innych hlvli na danym świecie).
ponczus jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-08-2004, 23:52   #8
honap
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 26 10 2003

Posty: 23
Domyślny

a slyszeliscie o ochronie? np. lazi za tobom taki 90 lvl (co mu sie nudzi bo demona leje solo) i pilnuje zebys nie dednol a ty w zamian dajesz mu runki albo kase (kase raczej biorom tacy do 50 lvl). sam się w to bawiłem - zgarniałem po 2 bp uhow za okolo 8 godzin pilnowania na dzień.

takie sytuacje sie zdarzajątylko na bardzo starych serwerach gdzie ponad polowa graczy ma 50+ lvl (np. Antica).

ja robie jeszcze jedną fajną żecz z cenam: gdzy jest durzo uhoe na trade skupuje masowo je po 2,2 k i trzymam w depo (nawed do 50 bp) potem gdy się nagle robi dziura na rynku i brakuje uhow ja muwie że sprzedaje uhy po 3 k
i w ten sposub sprzedaje okolo 50 bp uhow po zawyrzonej cenie przynajmniej raz na tydzień (żeby się w coś takiego bawić musisz mieć na początek sporą sume pieniędzy) - w 3 miesiące dorobiłem się 600 k gp (na Antice)
honap jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 27-08-2004, 07:39   #9
Capricornus
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 14 08 2004

Posty: 9
LOL

Artykuł jest dobry i ceny sa przyblizone do tych które sa naprawde
Capricornus jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 27-08-2004, 07:47   #10
Meroslaw
Użytkownik Forum
 
Meroslaw's Avatar
 
Data dołączenia: 25 08 2004
Lokacja: Białystok
Wiek: 34

Posty: 41
Domyślny Ceny

Artykuł jest świetny, na pewno skorzystam z tego przy kupowaniu.
__________________
Każdy może się pomylić - powiedział jeż schodząc ze szczotki ryżowej...
Meroslaw jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 27-08-2004, 12:28   #11
zar3k`
Użytkownik Forum
 
zar3k`'s Avatar
 
Data dołączenia: 10 05 2004
Lokacja: Stwa
Wiek: 32

Posty: 176
Stan: Niegrający
zar3k` ma numer GG 4559578
Domyślny

Swietne! + do reputacji spoko artykul za samo poswiecenie sie dla tych ktorzy nie wiedza mozna ci dac + moze od przeczytania tego artykulu ceny zaczna spadac w dol ...
zar3k` jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 27-08-2004, 15:22   #12
Knight Marker
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 30 05 2004
Lokacja: Opole
Wiek: 32

Posty: 51
Knight Marker ma numer GG 4263482
Domyślny

Super artykuł mam nadzieję że nooby na Ruberze dobre rzeczy będę sprzedawać po niższej cenie a nie wyższej od norm.
Knight Marker jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 27-08-2004, 16:30   #13
Darean
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 26 08 2004

Posty: 27
Domyślny

Świetny artykuł tak jak prawie (chyba prawie)każdy daje plus
Darean jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 27-08-2004, 18:16   #14
PiXik
Zbanowany
 
PiXik's Avatar
 
Data dołączenia: 08 03 2004
Lokacja: Rybnik

Posty: 1,845
Imię: Sir Pix
Profesja: Royal Paladin
Domyślny

świetny arktykuł.
Ja się w tym temacie wyżale idziecie na stare światy bo tam taniej i sobie kupujecie sprzęt ale kiedy wy idziecie na hunt to wam się nie zwraca.
Taki przykład harmonia kilku gości specjalnie sprzedaje hurtowo tanio sprzeciwiają im się ludzie jendak to nic nie daje kiedyś dragon hammer nawet 10k!! a teraz 6k prosty rachunek na dragi coraz bardziej się nie opłaca chodzić gdy w końcu wy będziecie mieli lvle żeby masowo huntować te stwory hunty na te smoki nie będą się wam opłacały będziecie na minusie i skąd będziecie brać kase??(wiem wiem runy,lotbagi
Wystarczy że ci wszyscy x panowie i y panowie dają takie same ceny i nikt z nich się nie wyłamie i sprzedarz będzie zależała od szczęśćia.

Ostatnio edytowany przez PiXik - 01-10-2006 o 11:27.
PiXik jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 30-08-2004, 10:25   #15
Almexian
Użytkownik Forum
 
Almexian's Avatar
 
Data dołączenia: 14 06 2004
Lokacja: Przemysl

Posty: 56
Domyślny

Naprawde dobry art i widze, ze sie rowno napracowales. Ja ze swojej strony dodam dla mniej doswiadczonych graczy, ze ten etap spadania/wzrostu cen nie jest szybki. U mnie na swiecie to trwalo jakies 2 miechy, poniewaz Mythera nie jest starym swiatem i dopiero sie wszystko normuje. Dodam jeszcze, ze ceny run sa przewaznie takie same i za szybko sie nie zmienia, a co do eq i przedmiotow to masz racje i wszystko dobrze przelales na naprawde warty czytania artykul.
Almexian jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 31-08-2004, 20:28   #16
Nightmared Druid
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 11 08 2004

Posty: 10
Domyślny

Ach żeby tak było na Harmonii..... już wczesniej korzystalem z tej taktyki ale to nic nie pomaga... HMM dalej są po 800-900 gp.... a UHy po 2K Jakoś nikt nie chce zawalić rynku czymkolwiek.... ale ja sprubuje..... zaczynam chodzic na DSa i mam nadzieje zasypać rynek Guardian Shieldami( żadko wypada ale spróbuje). Mam nadzieje że w ten sposób przyczynie sie choc troche do polepszenia sytuacji newbie którzy wchodzą na main i jesli nie są profesją magiczną to siedzą na trolach tydzień żeby na zasranego serpenta uzbierać.... .... spróbuje namówić sorców i druidów z Harmonii żeby zawyżali choc troche ceny runów ( nie do przesady oczywiście ) .Wystarczy że sie zwróci za mane + 200 za blanki, nie licze plecaka. Powoli mi sie to udaje.....UHy sprzedaje juz za 2.2k a jak nie to BYE!!! High levele z Harmonii nie bądźcie h**e i zbijcie troche te ceny!!! To samo tyczy sie sorców i druidów którzy myslą ze HMMy za 900 i UHy za 2000 to świetny interes. ...................................
Nightmared Druid jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 01-09-2004, 17:56   #17
Almexian
Użytkownik Forum
 
Almexian's Avatar
 
Data dołączenia: 14 06 2004
Lokacja: Przemysl

Posty: 56
Domyślny

Mam jedna porade dla druidow. Chodzi mi o sprzedasz UH. Jak powiedzial kolega w artykule wy decydujecie jakie sa ceny, poniewaz nawet hightlvl bez uh nie poradzi sobie na duzym huncie i on potrzebuje DUZO tych UH. Jesli bedzie sprzedawac mu UH to dajcie max cene czyli jakies 2.5k. Moj kolega tak robil i jego kupic byl zmuszony kupic, poniewaz potrzebowal ich szybko i nie chcialo mu sie kupowac po jednym bp. Oczywiscie nie zawsze to skutkuje, ale zawsze mozna ryzykowac.
Almexian jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 29-09-2004, 19:54   #18
Ashlon
Tibiaspy.com
 
Ashlon's Avatar
 
Data dołączenia: 10 11 2003
Lokacja: Wrocław

Posty: 4,083
Domyślny

@Nightmare druid : heh, postawa godna pochwaly z punktu widzenia druidow Chociaz co do dsow - troszke strata kasy.

@Alemixan : a jak taki high lvl sie wkurzy, to moze ci dac nalepke "hunted by xx" na czolo ;P Ale warto probowac, bo 20bp x 2.5k = 50k, a 20bp x 2k =40k, czyli 10k zysku.

Ostatnio edytowany przez Ashlon - 05-02-2005 o 08:39.
Ashlon jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 19-02-2005, 22:10   #19
Morreth
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 16 02 2005
Lokacja: Łódź
Wiek: 33

Posty: 8
Stan: Aktywny gracz
Imię: Feivar
Profesja: Knight
Świat: Chimera
Poziom: 27
Skille: 80/80
Poziom mag.: 5
Morreth ma numer GG 5205476 Morreth ma login Tlenu morreth@tlen.pl Send a message via Skype™ to Morreth
Domyślny

Hmm, no trochę się wynudziłem przy czytaniu... Wszystko poprawnie itd. na tomiast moim zdaniem, nic ciekawego.
Morreth jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 01-10-2006, 11:23   #20
Ludziq
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 31 07 2006
Lokacja: Dębno

Posty: 4
Stan: Aktywny gracz
Imię: Bli
Profesja: Knight
Świat: Furora
Poziom: 9
Skille: 26/23
Ludziq ma numer GG 4869222 Send a message via Skype™ to Ludziq
LOL

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez honap Pokaż post
a slyszeliscie o ochronie? np. lazi za tobom taki 90 lvl (co mu sie nudzi bo demona leje solo) i pilnuje zebys nie dednol a ty w zamian dajesz mu runki albo kase (kase raczej biorom tacy do 50 lvl). sam się w to bawiłem - zgarniałem po 2 bp uhow za okolo 8 godzin pilnowania na dzień.

takie sytuacje sie zdarzajątylko na bardzo starych serwerach gdzie ponad polowa graczy ma 50+ lvl (np. Antica).

ja robie jeszcze jedną fajną żecz z cenam: gdzy jest durzo uhoe na trade skupuje masowo je po 2,2 k i trzymam w depo (nawed do 50 bp) potem gdy się nagle robi dziura na rynku i brakuje uhow ja muwie że sprzedaje uhy po 3 k
i w ten sposub sprzedaje okolo 50 bp uhow po zawyrzonej cenie przynajmniej raz na tydzień (żeby się w coś takiego bawić musisz mieć na początek sporą sume pieniędzy) - w 3 miesiące dorobiłem się 600 k gp (na Antice)
Hehe dobre honap najlepiej życze żebyś zebrał 800 k
Ludziq jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 
Opcje tematu

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 15:07.


Powered by vBulletin 3