Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Dla początkujących > Tajemnice Rookgaardu > Poradniki

Notki

Poradniki Zbiór wszystkich poradników związanych z Rookgaardem

Sonda: Jakie 'Rary' mają dla Ciebie największe znaczenie ?
Opcje sondy
Jakie 'Rary' mają dla Ciebie największe znaczenie ?

Odpowiedz
 
Opcje tematu
stary 07-08-2006, 21:51   #1
- Prodigy -
Użytkownik Forum
 
- Prodigy -'s Avatar
 
Data dołączenia: 03 07 2006

Posty: 575
Domyślny Kolekcjonerstwo

OD AUTORA



Mam przyjemność przedstawić ten oto poradnik, w którym postaram się pomóc przyszłym Rookstayerom zgromadzić ich własną, niepowtarzalną kolekcję rzadko spotykanych na wyspie Rookgaard przedmiotów. Zawarłem w tym poradniku całą moją wiedzę o kolekcjonerstwie, którą udało mi się zgromadzić na przestrzeni poświęconego Tibii czasu, z której teraz i Wy możecie skorzystać, szukając w nim odpowiedzi i rozwiązania na wiele pytań i problemów związanych z kolekcjonerstwem, efektywnym gromadzeniem przedmiotów oraz z wszystkimi sprawami z tym związanymi. Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że korzystając z moich porad czas spędzony w świecie Tibii da Wam tyle radości, ile mi dało napisanie tego poradnika!


WSTĘP



Wielu z Was, na pewno chciałoby być kimś, kto może poszczycić się jakimś wybitnym osiągnięciem. Najczęściej jest to chęć bycia najlepszym Rookstayerem na swoim świecie - pod względem poziomu doświadczenia, oczywiście. Lecz niestety nie każdy z Was (szczególnie pozdrawiam graczy Antici oraz Isary ) ma do tego okazję. Jak więc zdobyć uznanie wśród innych, nie będąc ani jednym z wysokopoziomowych Rookstayerów, ani jednym z najlepiej wyskillowanych? Oczywiście gromadząc rzadkie przedmioty, którymi będziemy mogli się pochwalić przed innymi graczami i które być może (przy zebraniu odpowiedniej ich ilości) przyniosą nam szerszą sławę, nawet poza granicami wyspy Rookgaard! Nie wiecie jakich itemów szukać? Gdzie najłatwiej możecie je zdobyć? Jak szybko i sprawnie je gromadzić? Tutaj właśnie wychodzę na przeciw Waszym pytaniom. Aby łatwiej sklasyfikować wszystkie te przedmioty i możliwości jakie niesie za sobą ich kolekcjonowanie, podzieliłem je na kilka kolejno ułożonych grup.


SPIS TREŚCI



1) Food
> Egg
> Banana
> Cherry
> Cookie
> Apple
> Carrot
> Salmon
> Bread
> Orange

2) Creature Products
> Minotaur Leather
> Chicken Feather
> Honeycomb
> Bear Paw
> Wolf Paw

3) Others
> Silver Amulet
> Bronze Amulet
> Snowballs
> Posion Arrow
> Milk
> Small Stone
> Pan
> Skull
> Posion Dagger
> Magic Light Wand
> Knife
> Platinum Coin

4) Addons
> Hat
> Paws
> Backpack

5) Wystawy

6) FAQ Kolekcjonera

7) Zakończenie

Nie traćmy więc dłużej czasu na zbędne wstępy, bo każdą minutę możemy spożytkować na zdobywanie nowych itemów


FOOD



Na wsypie Rookgaard istnieje wiele rodzajów jedzenia, które możemy włączyć do swojej kolekcji. Lecz nie dla wszystkich, powiedzmy - wisienki, mogą być uznane za Rare - to, jakie rodzaje jedzenia będziecie zbierać, zależy wyłącznie od Was. Tak więc - do rzeczy:



Egg - Jajka były niegdyś bardzo rzadko spotykanym gatunkiem jedzenia, gdyż można je było zdobyć jedynie w okresie Wielkanocy - tylko wtedy właśnie, na kilka dni stawały się lootem z królików. Lecz teraz, gdy wprowadzono Letni Update 06' można je zdobyć dużo łatwiej - gdyż są one lootem z kurczaków, a tych, jak wiadomo jest nie mało. Mimo wszystko, wciąż wypadają one bardzo rzadko i uzbieranie ich większej ilości nie jest wcale takie łatwe. Gdzie szukać jajek? Cóż - respawn kurczaków jest naprawdę spory i rozproszony po całej powierzchni Rookgaardu, więc przedstawię jedynie miejsca, w których występują one w największych ilościach (miejsca oznaczyłem małymi grafikami jajek) -


Kurczaki występują również poza murami wioski, lecz przedstawiłem tylko tą część, gdyż tu występują w największych ilościach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyście spróbowali poszukać ich w innych częściach wyspy.

Wypada z: Chicken
Waga: 0.3 oz.



Banana - Banany są jednymi z najrzadziej występujących na Rooku owoców. Można je zerwać z palmy jedynie w 2 miejscach na całej wyspie. Niestety nie umieszczę zdjęcia z lokalizacją ów palm, gdyż banany są częścią pewnego questu, więc ocierałoby się to o Quest Spoiling, a któremuś z moderatorów mogłoby się to nie spodobać. Jeśli sami zerwiemy już banan, zostaje nam tylko kupować je od graczy, gdyż nie są one lootem z żadnego z potworów (owszem, są - lecz te potwory nie występują na Rookgaardzie). Możemy być z siebie dumni, jeśli uda nam się ich sporo zebrać.

Wypada z: Dostępne jedynie z Questu.
Waga: 1.8 oz.



Cherry - Wiśnie, choć może nie są aż tak bardzo rzadko spotykane, bardzo ładnie się prezentują, gdy mamy ich większą ilość. Są ozdobą większości kolekcji. Jak je zdobyć? Są lootem z Buga, który występuje w dość sporych ilościach na wyspie Rookgaard (jeśli wiemy gdzie szukać). Gracze mogą je nam sprzedać po niskiej cenie, gdyż na Głównym Kontynencie można je kupić w sklepie. Poniżej przedstawiam miejsca, w którym możemy znaleźć Bugi -


Wypada z: Bug
Waga: 0.2 oz.



Cookie - Ciasteczka są niezwykle rozchwytywane przez Rookstayerów, ze względu na to, iż bardzo rzadko wypadają z Cave Ratów. Nie wielu osobom udało się zgromadzić dużą ich liczbę, gdyż zbieranie ich jest bardzo czasochłonne - nie tylko dlatego, iż wypadają rzadko, lecz dlatego, że Cave Raty, które to 'noszą w sobie' ów ciasteczka są poprostu bardzo często zabijane przez początkujących graczy i czasami niezwykle trudno jest znaleźć ich wolny respawn. Jeśli inni Rookstayerzy na naszym świecie również je skupują, musimy zaoferować za nie niemałą cenę, gdyż są one naprawdę sporym powodem do dumy. Wspomniane Cave Raty, mimo iż często padają pod ciosami początkujących graczy, występują dość licznie w podziemiach miasta - zarówno w części dla FACC, jak i PACC, więc wydaje mi się, że nie ma sensu dawać mapki.

Wypada z: Cave Rat, [http://tibia.pl/monster/Munster"]Munster[/url]
Waga: 0.1 oz.



Apple - Jabłka, są dość trudne do sklasyfikowania. Z jednej strony - nie wypadają z niczego i zdobyć je można od graczy rozpoczynających grę, którzy niestety najczęściej zjadają jabłko, podczas pierwszych walk ze szczurami. Z drugiej strony jednak, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy założyli sobie konto i stworzyli na nim mnóstwo postaci, z których możemy przerzucić jabłka na swoją główną postać. Mimo wszsytko Rookstayerzy dość często kupują je aby wzbogacić swoją kolekcję. Tutaj również nie ma sensu umieszczać mapki, gdyż jak już wspominałem, jabłka nie mają ani swojego respawnu na mapie, ani nie są lootem, z któregokolwiek z potworów.

Wypada z: Dostępne jedynie po rozpoczęciu gry.
Waga: 1.5 oz.



Carrot - Marchewki wypadają z królików, które jak wiadomo, występują niemal w każdej części Rookgaardu. Ponadto, marchewki nie wypadają z nich aż tak rzadko, więc nie mają może aż takiej wartości jak ciasteczka, czy banany. Mimo wszystko są mile widziane w kolekcjach Rookstayerów, gdyż ładnie prezentują się na wystawach. Warto nadmienić, iż po stronie dla graczy PACC, po każdym zapisie servera, marchewki respią się po prostu na ziemi w jaskini, którą zaznaczyłem dymkiem na przedstawionym niżej obrazku:


Wypada z: Rabbit, pojawia się na mapie
Waga: 1.6 oz.



Salmon - Łosoś (mi to przypomina grzebień ) jest ciekawym 'Rarem', gdyż oprócz tego, iż można go zdobyć z Questu, pojawia się on w pewnej skrzynce po każdym zapisie servera. Nie wielu ludzi je sprzedaje, gdyż samo dojście do Questu jest dość czasochłonne, "złotochłonne", a wartość nagrody dla zwykłego gracza, który zamierza wyjść na Mainland - nieproporcjonalnie mała do trudu, jaki trzeba włożyć w jej (nagrody) zdobycie. Tak więc wartość łososia jest dość spora. Jak zdobyć większe jego ilości, bez codziennego tracenia Antidote run (które są potrzebne do dojścia w miejsce respawnu), oraz cennego czasu? W sumie nie jest to trudna rzecz, dla średnio zamożnego Rookstayera. Mianowicie - należy stworzyć postać, której kupimy ekwipunek, podobny do naszego, lub taki sam. Dobrze byłoby zdobyć nią choć 2 lvl. Wtedy z pomocą znajomego/znajomych doprowadzamy naszą postać do miejsca respawnu Salmonu. Tam zostawiamy naszą postać, która po każdym zapisie servera będzie zbierała dla nas Salmon, a gdy zgromadzimy jego zadowalającą nas ilość, przejdziemy się się do niej naszą główną postacią i przerzucimy go. A warto mieć na niej ekwipunek, gdyż przyjdzie nam się przecisnąć przez kilka szkieletów, które niewyekwipowanego gracza mogą nieźle pokiereszować. Łosoś pojawia się w dolnych piętrach tej jaskini -


Wypada z: Dostępne z Questu, pojawia się na mapie
Waga: 3.2 oz.



Bread - Chleb jest dość łatwy do zdobycia, aby go uzyskać, nie musimy nawet wychodzić z miasta. Przez to, niektórzy wcale nie traktują go jako Rare, lecz myślę, że kilka takich chlebów na pewno wzbogaci naszą kolekcję, bo nawet niewielka ich ilość nieźle się prezentuje. Jak go zdobyć? Cóż - receptura nie zmieniła się od lat, więc nie mam się co rozpisywać, skoro wszystkiego możecie się dowiedzieć tutaj.
Chleb nie jest lootem z żadnego potwora, lecz respi się on w beczkach stojących w Mino Hell. Tylko czy warto tam iść specjalnie dlań? To już zależy od Was. Gwoli ścisłości, umieszczę zdjęcie z miejscami, w których znajdziemy zboże (oznaczone snopem zboża), oraz młyn (oznaczone chlebem) -


Wypada z: Można upiec samemu, pojawia się na mapie
Waga: 5.0 oz.



Orange - Tak naprawdę do końca nie wiadomo, czy pomarańcze można skądkolwiek zdobyć. Chodzą plotki, że w okresie świątecznym, Mikołaj pojawia się czasami na Rooku i rozdaje kilka tych jakże egzotycznych owoców. Słyszałem również, że aby je od niego otrzymać należy poczęstować go mlekiem i ciasteczkami, co w sumie miało by nawet sens. I chodź nie spotkałem się z żadnymi udokumentowanymi wizytami Mikołaja na Rooku, myślę, że warto mieć przy sobie mleko i ciasteczka, przez te kilka dni w roku, bo pomarańcze są warte każdej ceny (Podobnie ma się sprawa z cukierkami).

Wypada z: Wypada poprosić o nie Mikołaja
Waga: 1.1 oz.



CREATURE PRODUCTS




Wraz z Letnim Update 2006, dodane zostały tzw. Creature Products (co jest największym ukłonem w stronę Rookstayerów od lat - naprawdę trzeba to docenić!), które nieźle namieszały w Rookstayerskim światku. Są one częściami 3 Questów na Addons (dodatki do Outfitu), lecz zdobyć je wcale nie jest łatwo, dzięki czemu kolekcjonerzy już zacierają ręce. Niektóre z nich, jak np Skóra Minotaura są bardzo trudne do zdobycia, gdyż jak wiadomo, Minotaur łatwym przeciwnikiem nie jest, a skórę zostawia nam dość rzadko (Hehe, a myślałem, że tylko gady zrzucają skórę ) Przyjrzyjmy się im bliżej -



Minotaur Leather - Skóra minotaura jest chyba najtrudniejszym do zdobycia itemem z wszystkich Creature Products. Jak już wyżej wspominałem, nie wypada ona zbyt często, a Minotaur bez walki się nie podda. Ponadto jak wiadomo, Mino Hell, gdzie najwięcej ich występuje, często jest oblężone przez Armie Noobów, które mimo, iż zrobiły questa, wciąż pałętają się po jaskini bez celu, blokując nasz cenny respawn. Dlatego warto wybierać się tam wczesnym rankiem, lub późną nocą, gdy graczy jest najmniej. I pamiętajcie, aby nie zabijać potworów w jaskini nad Mino Hell, gdyż tym ułatwimy tylko dojście noobom, a tak - zawsze zdobędziemy kilka cennych minut, które inni będą musieli zużyć na zabicie całego tego ścierwa. Inny respawn Minotaura istnieje również po stronie dla PACC, lecz jest on niestety pojedynczym spawnem. Mimo wszystko warto tam zajść, jeśli jest się w okolicy (I oczywiście ma się rzeczony PACC), gdyż nigdy nie wiadomo, który Minotaur właśnie zostawi nam skórę. Tak więc Rookstayerzy, którzy zdobędą sporą ich liczbę, na pewno będą zauważeni Kupujcie, jeśli tylko nadarzy się okazja!

Wypada z: Minotaur, Apprentice Sheng
Waga: 0.4 oz.



Chicken Feather - Kurczacze piórka, to kolejny dodatek Letniego Update. Jak nie trudno się domyśleć, są one lootem z kurczaków, które panoszą się po całej wyspie Rookgaard. Wypadają one dużo częściej od jajek, które również możemy zdobyć dzięki kurczakom. Są leciutkie, więc przechowywanie ich, nie stanowi najmniejszego problemu. Chicken, jest pospolitym zwierzątkiem (można go pod tym względem porównać do królików) i występuje w miejscach bardzo łatwo dostępnych (głównie w mieście i jego okolicach), więc gracze, którym uda się wylootować z nich piórko, nie powinni żądać za nie astronomicznych sum. Sami również bez trudu możemy ich poszukać. Jeśli chcesz się dowiedzieć, gdzie najczęściej możemy spotkać kurczaki, zajrzyj do pierwszego itemu w dziale Food.

Wypada z: Chicken
Waga: 0.1 oz.



Honeycomb - Plastry miodu pełnią na Rooku nie tylko rolę ozdoby ale i kleju, który pewien NPC potrzebuje, do sporządzenia dla nas dodatku do ubrania (Addon). Są one lootem z misiów i os (?), lecz częściej wypadają raczej z tych drugich. Zebrać ich większą ilość wcale nie jest łatwo, gdyż miejsca, w których możemy je zdobyć, najczęściej są pełne innych graczy. Mimo wszystko warto poświęcić im trochę czasu, gdyż ładnie prezentują się w kolekcji. Miejsc, w których możemy spotkać Niedźwiedzie i Osy jest nie wiele, więc przedstawiłem je na mapie -


Wypada z: Bear, Wasp
Waga: 0.8 oz.



Bear Paw - Niedźwiedzia łapa, to kolejny ciekawy item, będący lootem z niedźwiedzia. Wypada dość rzadko, a jak już wspominałem, do wolnego respawnu niedźwiedzi nie jest łatwo się "dopchać". Dlatego też jest trudniejsza do zdobycia od wilczej łapki, która to jest lootem z pospolitego Wilka. Tak więc cena niedźwiedziej łapki może być dość wysoka, lecz jest tego jak najbardziej warta. Respawn misiów pokazałem na obrazku powyżej.

Wypada z: Bear
Waga: 1.2 oz.



Wolf Paw - Wilcza łapka (brakuje jeszcze tylko króliczej - na szczęście ), jest lootem (tak, zgadliście!) z wilka, którego spotkać można w wielu, wielu miejscach na wyspie Rookgaard. Głównie są to trawiaste, zalesione tereny poza miastem. Wilki możemy spotkać także w Wolfs Cave w północno-wschodniej części Rooka oraz w legowiskach na skałach, dostępnych po stronie dla graczy z PACC. Jak więc widać, jest ich całkiem sporo i choć również nie często wypadają, są znacznie łatwiejsze do zdobycia od niedźwiedzich łapek. Tak więc można je kupić od graczy po dość niskiej cenie (ja osobiście znalazłem sporo łapek, po prostu wyrzuconych na ziemię). Aby ułatwić Wam odnalezienie wilków na wyspie, przedstawiłem ich największe spawny na tym obrazku -


Wypada z: Wolf
Waga: 0.8 oz.



OTHERS




Jest to grupa itemów, stanowiących 'Rary', lecz nie dająca się przyporządkować do żadnej z poprzednich grup. Nie oznacza to wcale, że są one mniej ważne, lub mają mniejszą wartość! Nie skłamałbym mówiąc, iż niektóre z nich są dużo wartościowsze niż Food czy Creature Products. Nie traćmy więc czasu i przejdźmy do rzeczy -



Silver Amulet - Silver Amulet, chroni nas (nie całkowicie) przed obrażeniami od trucizny, lecz mało kto używa go w tym (ochronnym) celu. Jest on lootem z Trolla, licznie występującego w podziemiach wyspy Rookgaardu. Wypada rzadko (nie powiem, że extremalnie rzadko, gdyż tak nie jest), więc jego ceny są średnie - około 200-400gp. Rookstayer bez Silver Amuletu, jest jak... Hmmm... Dwimenor bez Droma? Nie - złe porównanie. Może jak High-level bez AoLa. Tak więc warto się za nim rozejrzeć, gdyż świadczy on o naszej zamożności. Gracze nie często go sprzedają, bo po prostu nie często go znajdują, więc bardziej opłaca się szukać go samemu, niż stać na rynku i spamować ofertami kupna. Trolle najczęściej można spotkać na forum.tibia.pl oraz tu -


Wypada z: Troll
Waga: 5.0 oz.



Bronze Amulet - Bronze Amulet jest niezwykle rzadkim dropem z Minotaura, więc zebranie ogromnych jego ilości graniczy z cudem. Rookstayer będący w posiadaniu takiego amuletu może być naprawdę dumny, gdy sporo czasu/złota trzeba poświęcić na jego zdobycie, a uwierzcie mi, że zlootowanie takiego amuletu, jest dla Rookstayera z pewnością jedną z najpiękniejszych chwil. Ze względu na swoją unikalność, bronze amulety osiągają bardzo wysokie ceny, nie raz przekraczające 1500 gp. Zapaleni poszukiwacze skarbów są gotów zapłacić za nie krocie, więc jeśli jesteś graczem, który ma w planach wyjście na Mainland, a jesteś w posiadaniu ów amuletu, nie zapomnij sprzedać go jednemu z Rookstayerów (najlepiej jakiemuś bogatemu - z czołówki. Jeśli nie wiesz jak sprawdzić, kto jest najwyższym lvlem (na Rooku) na Twoim świecie, możesz to sprawdzić na www.rookstat.com), przed ostateczną rozmową z Oracle.

Wypada z: Minotaur
Waga: 5.0 oz.



Snowballs - Śnieżne kulki są bardzo rozchwytywane przez Rookstayerów, gdyż bardzo ślicznie prezentują się one nawet w niewielkich ilościach. Niestety - są one dostępne wyłącznie z trudnego questu dla graczy PACC, co dodatkowo utrudnia nam ich zdobycie. Większość graczy z PACC, którym uda się ukończyć ów quest, wychodzi z kulkami na Mainland, gdyż tam również są one dość rzadko spotykanym itemem. Tak więc, jeśli chcemy poszczycić się ich większą ilością, musimy liczyć się ze dużymi wydatkami, lecz Rookstayer, któremu uda się zgromadzić sporo takich śnieżnych kulek, na pewno będzie wyróżniał się spośród innych graczy, a to warte jest każdej ceny

Wypada z: Dostępne z Questu
Waga: 0.8 oz.



Posion Arrows - Zatrute strzały nie są może jakimś wybitnym 'Rarem', lecz postanowiłem tu o nich wspomnieć, gdyż dość ładnie się prezentują. Nie są one lootem, z żadnego z potworów - można je zdobyć z Questu, lub znaleźć w skrzyni, znajdującej się w tzw. Orc Hell - w jaskiniach pod FACC area. Tak więc zdobyć je jest łatwo, a ich wartość jest nie duża. Mimo wszystko 100 takich strzał w plecaku wygląda całkiem ładnie.

Wypada z: Dostępne z Questu, pojawia się na mapie
Waga: 0.8 oz.



Milk - Z mlekiem bywa różnie - dla niektórych ma on sporą wartość, dla innych mniejszą. Ładnie prezentuje się między innymi 'fluidami' Rookgaardu i to chyba jedyne, co go charakteryzuje. Mało kto zbiera większe jego ilości, gdyż po prostu nie ma sensu składować go w plecaku dziesiątkami. Można go zdobyć z Questu po stronie dla PACC, oraz znaleźć niedaleko pomieszczenia z Chain Armor Questem, zwanego potocznie 'Bear Room'. Nie ma on raczej ogromnej wartości kolekcjonerskiej - jeśli, po którymś z Update'ów CipSoft wprowadzi możliwość tworzenia ze zboża płatków, może wtedy znajdzie szersze zastosowanie Póki co, musimy się obejść bez Rook Flakes.

Wypada z: Dostępne z Questu, pojawia się na mapie.
Waga: 1.8 oz.



Small Stone - Kamienie mogą być Rarem raczej dla Rookstayerów ze statusem FACC, gdyż gracze Premium mogą wynosić je z huntu na Goblinach nawet dziesiątkami. Nie prezentują się szczególnie ładnie, a ponadto są dość ciężkie, więc składowanie ich większych ilości jest po prostu marnowaniem cennych punktów cap. Oprócz tego, że są one lootem z Goblinów, można je zdobyć również z Questu, bądź znaleźć na mapie, gdyż respią się w pewnej jaskini (teren dla FACC). Tak więc jeśli uważasz, że kamyczki w jakikolwiek sposób 'urozmaicą' Twoją kolekcję, możesz zebrać ich 10 sztuk. Nie warto tracić na nie pieniędzy - wszystkie fundusze można lepiej spożytkować na zakup innych, bardziej wartościowych Rarów.

Wypada z: Goblin, dostępne z Questu, pojawia się na mapie.
Waga: 3.6 oz.



Pan - Panie i Panowie - oto Pan, czyli zwykła patelnia Choć skoro umieściłem ją w tym spisie, to może nie aż taka zwykła? W każdym bądź razie, dla niektórych uchodzi za Rare, gdyż jest dostepna jedynie z Questu po stronie dla PACC (bardzo "rarodajny" ten Quest, przyznacie?). U pewnego NPC, patelnie możemy wymienić na Antidote Rune, co w sumie nie jest zbyt opłacalne. Runke możemy zawsze kupić za 40 gp u NPC Lily, a taki kuchenny item to dla niektórych, sporo warta rzadkość. Podobnie jak mleka, nie ma sensu gromadić większej ilości patelni, gdyż zajmują one miejsce w plecaku, a dodatkowo ich waga również nie sprzyja składowaniu. Ponadto świetnie nadaje się do przyjęć, uroczystości i wszelkich innych eventów z przyjaciółmi, na których możemy usmażyć kuraka, czy przygotować jajecznicę - dla niektórych może mieć nawet wartość sentymentalną Ja wnioskuje za wprowadzeniem Teflon Pan!

Wypada z: Dostępne z Questu.
Waga: 18.0 oz.



Skull - Gratka dla okultystów i szamanów Czaszka nie stanowi może ogromnego Raru, lecz respi się pojedynczo w dość odległej części Rookgaardu, co dla niektórych stanowi wystarczający powód do kolekcjonowana ich. Jej ciekawy wygląd kosztuje nas ogromne ilości cap. gdyż jedna taka czaszka waży niemal 22.0 oz.! Tak więc, nie ma sensu składować ich wielki ilości, bo to wymagałoby chyba oddzielnego Depo Chara. Mimo wszsytko kilka takich czaszek prezentuje się nawet ciekawie, szczególnie na różnych wystawach, które wieczorną porą (chodzi mi o tibijski wieczór) i odpowiednio rozstawionymi Torchami, buduje miły, tajemniczy klimat, który dodatkowo zwiększa atrakcyjność wystawy. Jeśli chcesz zdobyć kilka skulli, możesz je znaleźć w tej krypcie (spoczywa na jedym z grobów).

Wypada z: Pojawia się na mapie
Waga: 21.8 oz.



Poison Dagger - Którz nie zna tej broni? Posion Dagger, to legendarny na Rooku oręż, gdyż osoby będące w jego posiadaniu można by (gdyby się najpierw wiedziało kto to ) policzyć na palcach u rąk (bądź nóg - zostawiam wam tu wolny wybór). Dziś, gdy piszę te słowa [Tibia 7.8] nie wiadomo, czy Poison Dagger wciąż jest lootem z Minotaurów. Wiele stron wykreśliło go już z listy loota Minotaura, lecz wciąż nie wiadomo, czy jeszcze można go zdobyć. Mi osobiście udało się jednego razu [Tibia 7.4] wylootować Posion Dagger, lecz było to na Głównym Kontynencie (Mainland). Teraz już od dawien dawna nie widzieliśmy żadnych udokumentowanych przypadków posiadania tego itemu. Jeśli uda mi się dotrzeć do kogoś, kto jest w jego właścicielem, na pewno o tym wspomnę, a jeśli nawet mi się uda - przeprowadzę z nim dla Was wywiad. Nie chcę tu wygłaszać żadnych teorii uroczystym, pewnym głosem, gdyż jest to bardzo delikatny temat i mnóstwo już było związanych z nim dyskusji, z których w sumie do końca nic nie wynikło. Lecz gwoli ścisłości -

Wypada z: Minotaur (?)
Waga: 8.8 oz.



Magic Light Wand - Przedmiot wprowadzony w Zimowym Updacie 2006 wniósł sporo radości do Rookstayerskiego światka. Za sprawą tego, iż jest on lootem z Bossa, osiąga sporą wartość, a tym większą po wprowadzeniu do gry banków. Unikalne, fioletowe światło, promieniejące od naszej postaci, to wystarczający pretekst, aby po brzegi zapełnić swój BP life fluidami i zacząć polować na właściciela Wanda. Do tej pory, nie odkryto jeszcze żadnego specjalnego zastosowania dla tego przedmiotu, lecz nie wykluczone, że ma on jakieś głębsze przeznaczenie, tak więc warto go jednak zachować i pamiętajcie, by oszczędzać światło, bo bateryjki trzymają zaledwie 50 minut, a na ulotce nie pisze "Rechargeable".

Wypada z: Apprentice Sheng
Waga: 15.00 oz.



Knife - To, co na mainie dla wszystkich jest zwykłym śmieciem do skillowania, na Rooku ma ogromną wartość, jako rzadki drop z Bossa minotaurów. Do tej pory nielicznym udało się go wylootować, lecz nawet oni nie wiedzą, czy nóż jest jedynie dekoracją, czy otwiera drogę do jakiejś tajemnicy. Taki "rar" z pewnością zadziwi niejednego mieszkańca Rookgaardu, a przy odrobinie szczęścia pozowli nam wmówić, że jesteśmy pogromcami Ghoula . Z pewnością warto się za nim rozejrzeć, bo jak do tej pory, jest to jedna z najrzadziej spotykanych na Rooku rzeczy.

Wypada z: Apprentice Sheng
Waga: 4.20 oz.



Platinum Coin - Na koniec pozwoliłem sobie zostawić cieszący się chyba największą popularnością, wśród Rookstayerów, item. Mowa oczywiście o Platinum Coins, popularnie zwanych 'platynkami'. Jak je zdobyć? Prościej niż się wydaje - wszystkiego dowiedzieć się można w tym temacie, więc nie będę się na ten temat zbytnio rozpisywał. Przypomnę tylko jednak, że aby zdobyć PC (Platinum Coin - prawdziwy PeCet ma ciut większą wartość ) wystarczy sprzedać u NPC cokolwiek o łącznej wartości 100 gp. Zbieranie ich jest dość czasochłonne, lecz nic nie daje większej radości, niż rozrastająca się w oczach kupka platynek. A pokazywanie ich na trade noobom, stojącym w mieście, napewno wzbudzi ogólne zainteresowanie stojącej w pobliżu gawiedzi, co niechybnie zwróci na nas szerszą uwagę To właśnie w kolekcjonowaniu platynek najczęściej prześcigają się Rookstayerzy, bo to - jakby nie patrzeć - Rare i Valuable w jednym Najczęstszym sposobem pozyskiwania PC jest sprzedaż loota, wyniesionego z huntu na Skelletach, które często i obwicie obdarowują nas różnego rodzaju wartościowym orężem. Gdzie możemy spotkać szkielety? Już spieszę z obrazkiem -


Pod całą powierzchnią Rookgaardu, możemy wyróżnić 7 głównych respawnów Szkieletów -

PACC -

Respawn nr 1
Respawn nr 2
Respawn nr 3

FACC -

Respawn nr 4
Respawn nr 5
Respawn nr 6
Respawn nr 7

Jak efektywnie gromadzić loot? Cóż - wg. mnie, nie opłaca się chodzić do sklepu z każdymi czterema mieczami, czy hatchetami. Bardziej opłacalne jest zebranie ich większej ilości i schowanie w lootbagu, pod którymś z drzew. W ten sposób zaoszczędzamy czas. Niebezpieczeństwem są jednak gracze, którzy korzystają z programu, pokazującego co kryje się pod drzewami/kamieniami, więc zostaje nam liczyć, że na takiego nie trafimy. Bag chowamy pod drzewem, bliskim respawnowi szkieletów (dla bezpieczeństwa możemy położyć na nim inny bag, dla zmylenia newbie. Nie zaszkodzi również włożyć do górnego baga jakieś śmieci, np kilka hełmów - wtedy inni ucieszeni znaleziskiem, nie będą raczej sprawdzać, czy coś jeszcze znajduje się pod bagiem.) i gromadzimy w nim Mace, Hatchet, oraz Swordy (nie opłaca się raczej zbierać innych przedmiotów), do czasu, aż uznamy, że dana ilość nas zadowala. Wtedy, przerzucając bag od drzewa do drzewa, staramy się zbliżyć jak najbardziej do miasta. Nie radzę próbować taszczyć lootbagu do samego miasta, gdyż:

> Niezwykle trudno jest przeciągnąć lootbag przez most w godzinach szczytu
> Kręci się tam mnóstwo noobów, które tylko czekają na darmowy loot
> Nawet gdyby sie nam udało dostać z lootbagiem do miasta, nie mamy go za bardzo gdzie schować...


Wtedy nosimy do sklepu po 4 Hatchety/Mace/Swordy, po kolei dobierając następne z ukrytego nieopodal lootbagu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak mniej-więcej powinno to wyglądać, pobierz ten oto film [stworzony pod client Tibii 7.8] pokazujący jak dotargać lootbag od szkieletów nieopodal Katana Room, do miasta. Oczywiście nie wszystkie warunki byłem w stanie odwzorować - nie miałem lagów, ani tez dużo osób nie chodziło po drodze. Film ukazuje jedynie jak teoretycznie powinno to wyglądać. Jeśli czujesz, że nie masz wprawy w noszeniu lootbagów, możesz postąpić podobnie jak w przypadku Salmons. Stwórz postać, która będzie "Stacjonarnym Depozytem", dla Twoich lootów, z której po pewnym czasie będziesz mógł przerzucić wszystkie Mace, Hatchety, etc na swoją główną postać. Kolejnym z częstych sposobów na zdobycie platynek, jest sprzedaż BP'ka pustych viali, po Life Fluidach. Viale skupuje Hyacinth. Ceny platinum coins są różne na różnych światach. Wachają się w przedziałach 150-300gp za jedną, więc jeśli widzisz, że ktoś je sprzedaje - kup. Takie okazje trafiają się rzadko, a pamiętaj, że jeśli Ty ich nie kupisz - prawdopodobnie zrobi to inny Rookstayer. Tak więc warto mieć przy sobie troche złota na taką okoliczność.

Wypada z: Można zdobyć sprzedając loot o wartości 100gp - np. 4 Swords, 4 Hatchets, 4 Maces, bądź też plecak pustych viali.
Waga: 0.1 oz.

Niezwykle mi przykro, lecz Zimowy Update 2006 praktycznie unieważnił cały powyższy tekst o platynkach. Po wprowadzeniu na Rookgaard banków, zdobycie platinum coins nie stanowi najmniejszego problemu, choćby i dla 1 lvla. Tym samym wartość platynek spadła niebotycznie. Jedyną alternatywą, związaną z pieniędzmi, stały się crystal coins, o które już nie tak łatwo dla ludzi mających w planach wyjście na Mainland. Mimo wszystko, postanowiłem nie usuwać wpisu o platynkach, na pamiątke tego, jaką wartość niegdyś stanowiły... Cóż, kiedyś jajka były rarem, lecz letni update to zmienił, teraz spadła wartość platynek. Co będzie kolejne? Ostatnie updatey przynosząc nowe rzeczy, zmniejszają wartość starych. Czy jako kolekcjoner jesteś w stanie capłacić tą cenę, za możliwość zdobywania nowych itemów?



ADDONS




Myśleliście, że to już koniec porad "jak zabłysnąć na Rooku, czymś innym niż poziomem"? Nic z tych rzeczy! Jak już niejednokrotnie wyżej wspominałem, pamiętny dla Rookstayerów Letni Update 2006, wprowadził możliwość zdobycia tzw. Addons, czyli dodatków do naszego outfitu. Od tego czasu, Rookstayerzy wszystkich światów prześcigają się w gromadzeniu przedmiotów, potrzebnych do zdobycia poszczególnych dodatków. Expowiska z wilkami, niedźwiedziami, czy minotaurami przeżywają prawdziwy "BooM", zarówno goniących za sławą Rookstayerów, jak i zwykłych graczy, którzy w zbieraniu nowych itemów widzą niezły zarobek, bo i słusznie! Ceny poszczególnych przedmiotów dochodzą na różnych światach nawet do > 1k za sztukę, więc czemu by nie skorzystać? Wprowadzenie możliwości zdobycia Addonu na Rooku, znacznie ożywił handel i gospodarkę tej małej wyspy, a chcąc zdobyć jeden z 3, możliwych do zdobycia dodatków, musimy porządnie zabrać się za kolekcjonerstwo, a o czym innym traktuje mój poradnik, jak właśnie nie o kolekcjonerstwie...? Tak więc postanowiłem pokrótce napomknąć o poszczególnych addonach (oczywiście tylko tych, dostępnych na Rooku), zaczynajmy -

Hat - Kapelusz jest chyba najłatwiejszym do zdobycia dodatkiem - wiele osób miało go już w kilka dni, po wprowadzeniu update'u. Elegancki krój, stylowe piórko, wyrazisty charakter - ten addon przykuje do nas wzrok niejednego wędrowca. Ci, którym udało się już dobyć kapelusz wiedzą, jak często ludzie zaczepiają na rynku, wołając "Hey, nice hat!", lub biegną za właścicielem takowego addonu, chcąc jak najdłużej cieszyć oczy widokiem wspaniałego dodatku. Jak stać się posiadaczem takiego kapelusza? Jego przygotowywaniem, zajmuje się znana dobrze NPC Amber, która po otrzymaniu odpowiednich materiałów, w lot skroi dla nas śliczną 'czapeczkę'. Itemy, niezbędne do otrzymania addonu, są raczej jednymi z najłatwiejszych do zdobycia, gdyż zwierzęta (Chickens, Bears/Wasps), które są 'źródłem' takowych, występują w dość licznych ilościach (tylko co na to obrońcy zwierząt...?).

Wymagane: 100 Chicken feathers, 50 Honeycombs, Legion Helmet.
Należy porozmawiać z NPC: Amber.



Paws - Rękawiczki z wilczych i niedźwiedzich łapek, to spore wyzwanie dla każdego Rookstayera. Aby je zdobyć, musimy zgromadzić aż sto łapek, po 50 z każdego rodzaju! To bardzo czasochłonne zajęcie, ale satysfakcja po zdobyciu tego addonu, na pewno zrekompensuje cały stracony czas. 50 wilczych łapek możemy zgromadzić w dość krótkim czasie, ale z niedźwiedzimi nie jest już tak prosto... Bear ma tylko 3 respawny na całym Rooku (patrz - item "Honeycomb"), najczęściej zajęte przez innych graczy. Na domiar złego, Bear Paw wypada bardzo rzadko, więc zgromadzenie ich wszystkich samemu w szybkim czasie, pozostaje w sferze marzeń. Wydaje mi się, że jeśli na prawdę zależy nam na ich zdobyciu, powinniśmy zgromadzić sporo złota, zająć wygodne miejsce na miejskim rynku i zacząć wykrzykiwać nasze oferty. W ten sposób unikniemy frustracji z powodu braku szczęścia w próbach wylootowania itemu, a po zaoferowaniu odpowiednio wysokiej ceny, łapki trafią do nas tak, czy owak. Gdzie można zdobyć ten dodatek? Nigdzie indziej, niż u Toma, bo kto ma największe doświadczenie w obróbce zwierzęcych skór i łapek, jak właśnie nie on?

Wymagane: 50 Bear paws, 50 Wolf paws.
Należy porozmawiać z NPC: Tom



Backpack - Plecak ze skóry Minotaura, to na Rooku extremalnie trudny do zdobycia addon. Liczba 100, niezbędnych do uzyskania dodatku skór, potrafi przytłoczyć niejednego, dzielnego kolekcjonera - tylko najcierpliwszym będzie dane go założyć. Byłeś po Carlin Sword? Nie widziałeś po drodze ani jednego Minotaura? Nie, to nie respawn się popsuł - to Rookstayerzy zabijają każdego możliwego Minotaura, który tylko pojawi się w zasięgu ich miecza. Ceny takich skór, dochodzą nawet do 1k za sztukę, więc jeśli przypadkiem uda Ci się zdobyć taki cenny item, możesz się na nim nieźle dorobić - na pewno nie będziesz musiał długo czekać, aż ktoś napisze do Ciebie z ofertą. To chyba najcenniejsze 0.40 o.z. na Rooku Resp Minotaurów, jak wszyscy wiemy, największy jest w Mino Hell, komnacie ukrytej głęboko pod powierzchnią Rookgaardu. Dojścia do ów pomieszczenia strzegą spore ilości groźnych potworów, więc dostać się tam, dla niedoświadczonego gracza jest bardzo ciężko. Tak więc wszyscy pomyślą: "Mhmmm... więc skoro dojście jest trudne, to spawn na pewno jest zawsze pusty, bo kto zapuszczałby się tak daleko w głąb wyspy?". Niestety - realia są nieco inne. Mino Hell, bardzo często jest oblegane przez graczy, którzy zamiast wziąć ze skrzynki nagrodę i pójść dalej zdobywać doświadczenie, bądź też sprzedać ją, siedzą tam nie wiadomo po co, blokując rzadki respawn minotaurów, doprowadzając tym samym biednych Rookstayerów do furii (i potem się dziwić, że Rookstayerzy trapują... ). Aby zdobyć taki wspaniały addon, potrzeba ogromnych zasobów złota, szczęścia, organizacji i co najważniejsze - cierpliwości! Jeśli już uda nam się uzbierać wymaganą liczbę skór, NPC Norma, na pewno skroi nam z nich upragniony plecak.

Wymagane: 100 Minotaur Leathers
Należy porozmawiać z NPC: Norma.



W związku z Addonami, warto zapamiętać też 2 rzeczy:

> Addon, można zdobyć tylko i wyłącznie posiadając PACC. Gracze z Free Account nie mogą stać się posiadaczami dodatków.
> Gdy nasz PACC skończy się, wszystkie addony znikną wraz z nim. Oznacza to, że np. kapelusz zniknie z naszej głowy do czasu, aż nie kupimy nowego Premium Account (zupełnie jak z czarami dla PACC). Addony nie przepadną - nie będziemy musieli od nowa zbierać wszystkich itemów! Tak więc, jeśli Twój PACC dobiega końca, lepiej zmień outfit, bo addon zniknie nie zależnie od Ciebie.



WYSTAWY




Uzbieraliście sporą liczbę itemów, którymi chcielibyście się pochwalić? Jak pokazać je innym? To proste (chyba...) - zorganizujcie wraz z przyjaciółmi (zaufanymi!) wystawę, na której pokażecie wszystkie swoje dobra i rozmaitości. To gwarantuje, że co najmniej pół miasta, zleci się aby oglądać wasze dobrodziejstwa, a "Ohom" i "Ahom" nie będzie końca. Lecz gdzie najlepiej taki pokaz przygotować i jak powinien on wglądać? Wystawy najczęściej organizowane są nad sklepem Toma, gdyż jest tam sporo miejsca, a ponadto możemy się wygodnie zabezpieczyć przed gapiami. Taką sytuację przedstawia poniższy obrazek (zdjęcie jest autorstwa użytkownika Gobii, a itemy na nim przedstawione są własnością Jego Rookstayera - w żadnym wypadku nie podaję się za autora zdjęcia ani właściciela prezentowanej kolekcji) -


Koniecznym jest, aby jedna z osób zastawiła się trzema przedmiotami, uniemożliwiającymi przesunięcie się w którąkolwiek z stron - tak jak widać to w czerwonej ramce. Dobrze byłoby, gdyby nad całym pokazem czuwało kilku znajomych, bo gdyby (nie daj Boże) osoba, która blokuje przejście straciła połączenie z Internetem i została "kicknięta" z gry, kolekcja staje się po prostu łupem gapiących się na nią noobów. A to raczej niemiła sytuacja (Tzn. dla nas - bo dla noobów, zaznaczonych niebieską ramką na obrazku, wręcz wspaniała!). Pamiętajcie, aby jeden ze znajomych stał obok Dwarf Tree, znajdującego się piętro niżej - przy zachodniej ścianie sklepu Toma. Dlaczego? Bo gdyby zdarzyło się coś takiego, musielbyśmy liczyć się z poważnymi stratami w kolekcji. Tak więc jedna osoba pełniąca wartę niżej, może zapobiec tego typu sztuczkom, odrzucając, bądź niszcząc skrzynki. Niebezpieczeństwo stanowią również gracze, którzy wylogowali swoją postać w miejscu naszej wystawy. Tak więc, nie należy organizować ich zbyt często, gdyż jakiś sprytniejszy noob, może wylogować się tam i czekać inną postacią aż my rozłożymy swoje itemy. Czy istnieją jeszcze inne miejsca, w których moglibyśmy organizować wystawy? Cóż - to jest chyba najlepszym - wszystkie inne miejsca są raczej zbyt małe, aby móc w pełni zaprezentować naszą kolekcję, lub nie można się w nich zastawić.



FAQ KOLEKCJONERA




Jakie przedmioty warto kolekcjonować, a jakie nie?

Wybór należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Zbieraj takie przedmioty, które stanowią dla Ciebie jakąś wartość i dają powód do dumy. Nie musisz zbierać wszystkich itemów, przedstawionych w tym poradniku.

Jak składować swoją kolekcję?

Wszystkie rzadkie itemy, należy przechowywać w Depo Charach, czyli postaciach, stworzonych na osobnym koncie, przeznaczonym specjalnie do gromadzenia itemów. Dla ułatwienia możesz nazwać swoje Depo Chary zależnie od tego, jakie itemy przechowują, np. postać przechowująca jedzenie może nazywać się "Gaxavial the Foodkeeper" (zbieżność nicków przypadkowa).

Zbieram śnieżki - ile złota mam maksymalnie zaoferować komuś, aby mi je sprzedał?

To również zależy od Ciebie - jeśli cenisz sobie śnieżki najbardziej spośród wszystkich itemów, możesz płacić za nie całkiem sporo, a często wykrzykując na rynku swoje oferty, sprawisz, że gracze zapamiętają sobie Twój nick i gdy tylko będą w posiadaniu danego itemu - od razu napiszą do Ciebie. Tu ograniczeniem jest jedynie Twój majątek.

Mój dobry znajomy, zaproponował mi, abyśmy razem zbierali rzadkie przedmioty. Czy to mi się opłaca?

Owszem, jeśli jest to naprawdę zaufany przyjaciel, który nie oszuka Cie, kradnąc Twoją część kolekcji. Takie wspólne zbieranie jest całkiem ciekawe - w późniejszym czasie możecie wraz ze znajomym organizować swoje wystawy.

Pewien Rookstayer zaoferował mi wymianę - jego Bronze Amulet, za moje wilcze łapki - czy to mi się opłaca? Ile wilczych łapek mogę mu dać za 1 taki amulet?

Jeśli bardziej cenisz sobie amulety od wilczych łapek, możesz się z nim wymienić, oczywiście jeśli nie zażąda od Ciebie ich astronomicznej sumy. Podobnie ma się w przypadku innych itemów. Zawsze oferuj ciut mniej, niż jesteś w stanie dać, w razie gdyby ktoś inny starał się targować. Jeśli wiesz, że jakiś Rookstayer zbiera np. platynki, możesz zebrać kilka i zaoferować mu wymianę za przedmiot, który Ciebie interesuje.

Udało mi się zgromadzić tyle przedmiotów, ile potrzebnych jest do Questu na Addon, lecz nie jestem posiadaczem PACC. Czy zostawić te itemy dla siebie, czy sprzedać innemu graczowi z PACC? Może poczekać aż sam stanę się właścicielem Premium Account i wtedy wymienić je na dodatek do outfitu?

Hmmm... tutaj musisz się zastanowić. Jeśli inny Rookstayer z PACC, oferuje Ci za Twoje przedmioty sporą ilość Rarów, możesz się wymienić, oczywiście gdy oferowane przez niego przedmioty będą Cie zadowalać. Jeśli zaś itemy oferowane przez kogoś wydadzą Ci się nieciekawe, zachowaj 'Questowe Przedmioty' dla siebie - może w późniejszym czasie się przydadzą. Jeśli zaś uznajesz wyższość Addonów nad przedmiotami i wiesz, że w najbliższym czasie będziesz mógł kupić PACC - zrób to - to również świadczy o Twoim dorobku i zamożności, co podnosi poziom Twojej reputacji u innych Rookstayerów.

Uzbierałem 100 platynek, 80 jajek, 120 wisienek, 30 niedźwiedzich łapek - czy to dużo? Czy dalej zbierać wymienione itemy, czy zostawić ich tyle, ile jest?

Jeśli uważasz, że uzbierałeś wystarczającą ilość interesujących Cię itemów, możesz skończyć dalsze ich gromadzenie, a zacząć szukać nowych. Jeśli zaś wiesz, że inny Rookstayer ma więcej itemów danej grupy niż Ty, możesz zbierać je dalej, do czasu aż uda Ci się go "przegonić".

Respawn Trolli, na których najlepiej zdobywa mi się doświadczenie jest wolny, lecz i respawn Wolfów, z których wypadaja wilcze łapki nie jest zajęty. Poświęcić więc czas na expienie, czy zająć się zbieraniem Wolf Paws?

Wydaje mi się, że mimo wszystko bardziej warto expić, gdyż wolne expowiska nie często się zdarzają, a pozbierać itemy jeszcze będziemy mieli okazję. Ponadto Wolf Paws możemy zawsze kupić od innych graczy, a doświadczenia już niestety nie. Lecz oczywiście od Ciebie zależy ostateczna decyzja i jeśli uznasz, że lepiej jest zbierać wilcze łapki - rób jak uważasz.



ZAKOŃCZENIE




Uffff... udało mi (i Wam) się dotrwać do końca tej przygody. Lecz pamiętajcie - przygoda skończyła się tylko na forum - w Tibii dopiero się rozpoczyna Mam nadzieję, że dzięki temu poradnikowi uda Wam się szybciej i efektywniej zgromadzić interesujące Was dobra. Mam też świadomość, iż podobne teksty powstawały już wcześniej, lecz minione Update'y przyniosły wiele zmian, których autorzy ów tekstów nie nanieśli do swoich spisów/poradników. Post oczywiście będę edytował, jeśli w na Rooku pojawią się nowe Rary - o to możecie się nie martwić. Postanowiłem również urozmaicić poradnik, wprowadzając do tematu sondę, w której możecie głosować na swoje ulubione Rary, oraz dowiedzieć się, które z nich cieszą się największą popularnością wśród innych użytkowników forum. Będę bardzo wdzięczny, jeśli wytkniecie mi błędy, które popełniłem w tekście, tak abym mógł je poprawić. Chodzi mi o wszystkie błędy jakie uda Wam się znaleźć - ortograficzne, stylistyczne, interpunkcyjne, fonetyczne, zbędne powtórzenia, a także te, bezpośrednio związane z danym itemem, czy ogólnie kolekcjonerstwem. To chyba wszystko, co miałem do powiedzenia - a raczej napisania. Jak zwykle liczę na Wasze opinie i sugestie, a konstruktywna krytyka mile widziana Na koniec, zamieściłem motywacyjne zdjęcie autorstwa Rookguardian de'Bove, które będzie Wam przyświecać przez cały czas zbierania itemów. Nie musicie od razu wpadać w kompleksy - Ona też długo pracowała nad tą kolekcją





Pell
__________________
You have the strongest armour, because you are the weakest.


Ostatnio edytowany przez - Prodigy - - 23-03-2008 o 18:33. Powód: Rehost obrazków, aktualizacja linków oraz poprawa znaków interpunkcyjnych.
- Prodigy - jest offline   Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 07-08-2006, 21:52   #2
- Prodigy -
Użytkownik Forum
 
- Prodigy -'s Avatar
 
Data dołączenia: 03 07 2006

Posty: 575
Domyślny Edit Post

Rezerwuję sobie ten post w celu ew. edycji poradnika w późniejszym czasie, spowodowanych zmianami wprowadzonymi przez CipSoft, nowymi znaleziskami, bądź przekroczonym limitem zdjęć. Proszę moderatorów o nie przyznawanie mi ostrzeżenia. Do innych zaś zwracam się z prośbą o nie umieszczanie w tym temacie zdjęć swoich kolekcji - od tego jest ten temat!


Z góry dziękuję!
__________________
You have the strongest armour, because you are the weakest.


Ostatnio edytowany przez - Prodigy - - 20-03-2008 o 16:41.
- Prodigy - jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 07-08-2006, 23:00   #3
kuba1324
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 22 05 2005
Lokacja: wygodna
Wiek: 34

Posty: 207
Stan: Na Emeryturze
Profesja: Rookstayer
Świat: Aldora
Poziom: 50
Domyślny

Poradnik świetny... Widać, że długo nad tym pracowałeś, Gratulacje!
Ps. Zauważyłem mały błąd.
Z królików już nie wypadają jajka na wielkanoc...
Jeszcze raz "Gz"
Na razie.

Ostatnio edytowany przez kuba1324 - 08-08-2006 o 00:34.
kuba1324 jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 10-08-2006, 21:37   #4
Tom The Tanner
Użytkownik Forum
 
Tom The Tanner's Avatar
 
Data dołączenia: 15 06 2006
Lokacja: Karton se zrobiłem IQ: 4

Posty: 637
Tom The Tanner ma numer GG 5904267
Domyślny

Cytuj:
Oto kilka tematow, ktorymi doswiadczony gracz moglby sie zajac:
- lowienie rybek
- skillowanie
- expienie
- lootowanie
- pieczenie chlebka
skillowanie -> http://forum.tibia.pl/showthread.php...llowanie+rooko (mój poradnik )
__________________
Hasta lá vista, w toku apokalipsa
strzał w stylu Giggsa, szybki aż w fotel wciska
Ostry zakazany jak ekshibicjonista, który
macha swoim fiutem do taktów partytury
Tom The Tanner jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 11-08-2006, 00:35   #5
Zillek Edonek
Zbanowany
 
Data dołączenia: 30 01 2006

Posty: 471
Domyślny

Co do łowienia rybek to jest już poradniczek (a nawet kilka) o to jeden z nich:http://forum.tibia.pl/showthread.php?t=88274
Zillek Edonek jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 12-08-2006, 13:05   #6
Jarassimus
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 06 06 2006

Posty: 138
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Instynkt
Chyba wyjde z inicjatywa zrobienia dodatkowe dzialu w "Taj~ Rook~" pt.: "Poradniki". Beda tam umieszczane m.in. wlasnie takie texty jak twoje - czytelne, przejrzyste i interesujace.

Oto kilka tematow, ktorymi doswiadczony gracz moglby sie zajac:
- lowienie rybek
- skillowanie
- expienie
- lootowanie
- pieczenie chlebka
Moim zdaniem, to by miało swój sens. Nawet jeśli ktoś by mógł powiedzieć, że "takich poradników jest mnóstwo, więc po co pisać następne". Po prostu, nie każdy chce zaglądać do poradników sprzed kilku miesięcy - z chęcią zaś zajrzałby pewnie do ładnie napisanego "świeżego" poradniczka. Poza tym, nasza wiedza i o Tibii, i o Rookgaardzie, i o różnych szczegółowych aspektach gry, wraz z upływającym czasem zmienia się i nabiera coraz to nowszych kształtów. Każdy taki poradnik, mimo, iż opisywałby kwestię już wiele razy poruszaną, byłby więc zapewne coraz lepszy, coraz ładniejszy, a co najważniejsze, coraz bardziej treściwy.

Zatem... zgadzam się z przedmówczynią. ;-)

Pozdrowienia.

EDIT:
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Milan ognia
Tia... Niech będzie sobie nawet ten Boom... ale na poradniki. Nie wiem, czy kojarzysz ale przez pewien okres czasu buszowała tu Aga of >świat<. Pisała poradniki na 5 linijek, bez polskich znaków, kaleczać Tibię, język polski i to forum. A nie lepiej przykleić taki świetny poradnik? Po pewnym czasie go odkleić (gdy powstanie nowy, lepszy). Aha, i zamknąć temat by nie było spamu. Jak to napisałeś: każde gz itp. jest spamem. Szczerze? Prawie wszystko jest spamem.
Zatem, zmobilizujcie Waszych moderatorów do troszkę lepszej pracy na tym forum. I wówczas wszystkie syfiaste poradniki lądowałyby w koszu, jak również i spam towarzyszący tym pozostałym. ;-)
__________________
Co mógłbym rzec o tym forum? Choć strona, na której ono jest "mieni się" tytułem supported fansite, dzięki pracy moderatorów jest to najgorsze forum, jakie w życiu widziałem. Mają oni bowiem w nosie użytkowników, ich prawa, a nawet sam regulamin. Uważają się za bogów, za nieomylnych. :-P

Nie będę się już udzielał tutaj i napisałem do Administratora priva z prośbą o usunięcie mojego profilu z bazy danych forum. Nie bedę tu siedział ani dłużej.

NA TYM FORUM PANUJE BEZPRAWIE!

Ostatnio edytowany przez Jarassimus - 12-08-2006 o 13:25.
Jarassimus jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 21-06-2007, 07:52   #7
Szuwar_
Użytkownik forum
 
Szuwar_'s Avatar
 
Data dołączenia: 03 08 2006
Lokacja: Z tad, z tamtad ze wszad
Wiek: 33

Posty: 6
Świat: Azura
Poziom: 16
Skille: 17/21
Domyślny

Jesli moge wtracic, pokazane miejsce w ktorym prezentujemy swoja wystawe jest zbugowane i trudno je ochronic przed wlamem. Korzystajac z kilku boxow mozna bez problemu wbic sie na taka impreze i wyczyscic polowe kolekcji (wielu potwierdzi). IMO juz lepiej prezentowac kolekcje u Normy ale zawsze istnieje mozliwosc ze ktos sie zaloguje swoim dp charem. Imo najlepiej robic imprezy tam gdzie respi sie chociaz jeden rat. Male prawdopodobienstwo ze ktos sie tam wylogowal a niekiedy zdarza sie ciekawsza okolica. Jednak pochwalic sie nie ma przed kim bo zdarza sie ze bywaja tram same szczury przez dlugie godziny.
Szuwar_ jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 22-06-2007, 22:39   #8
- Prodigy -
Użytkownik Forum
 
- Prodigy -'s Avatar
 
Data dołączenia: 03 07 2006

Posty: 575
Domyślny

Niezmiernie mi miło, że mój poradnik trafił do tego działu. Mam nadzieję, że wciąż jeszcze komuś służy ;^). Co do jego aktualizacji... to działania CipSoftu determinują częstość aktualizowania poradnika, więc nie miejcie ew. pretensji do mnie, że nic nowego się nie pojawia =p. Swoją drogą... będę wdzięczny, jeśli forumowicze, którzy wciąż aktywnie grają, dadzą mi znać o ewentualnych zmianach wprowadzonych przez CipSoft w nadchodzącym updacie, tak, żebym mógł się im przyjrzeć i nanieść do bieżącego tekstu.

Pell
__________________
You have the strongest armour, because you are the weakest.

- Prodigy - jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 17-03-2008, 22:08   #9
DaimenPro
Użytkownik Forum
 
DaimenPro's Avatar
 
Data dołączenia: 08 03 2008
Lokacja: Gotham.

Posty: 101
Stan: Na Emeryturze
Świat: Candia
DaimenPro ma numer GG 2966137
Król .::gratz::.

Nie no pełna Profeska dawno już nieczytałem tak dobregoPORADNIKA !!!




_______________________________
See You on Tibia...
DaimenPro jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 26-04-2008, 18:35   #10
Attila
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 10 11 2007

Posty: 13
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Elite Knight
Świat: Secura
Poziom: 75
Skille: 83/82
Poziom mag.: 6
Domyślny

Wspanialy poradnik!
Ale do fooda dodałbym jeszcze Cake (sam jestem w jego posiadaniu)
Attila jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 27-04-2008, 13:14   #11
P$ychop@ta
Użytkownik Forum
 
P$ychop@ta's Avatar
 
Data dołączenia: 17 02 2008
Lokacja: Z nienacka
Wpisy bloga: 4

Posty: 200
Stan: Niegrający
Domyślny

Ładny czytelny poradnik 9/10 nic nie jest doskonałe
__________________
W psychologii prowokacja jest świadomym wymuszeniem określonych zachowań, reakcji lub działań, często agresywnych i nagłych, poprzez oddziaływanie na psychikę, niekoniecznie zgodne z ideologiami lub obranymi przez daną osobę zasadami.



P$ychop@ta jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 21-05-2008, 13:01   #12
Erzfeind
Użytkownik forum
 
Erzfeind's Avatar
 
Data dołączenia: 15 09 2007
Lokacja: Lublin

Posty: 13
Stan: Aktywny Gracz
Imię: Fain Nessy
Profesja: Druid
Świat: Elysia
Poziom: 22+
Poziom mag.: 17
Domyślny

Poradnik naprawdę świetny! Widać, że się napracowałeś pisząc ten poradnik. Myślę, że pomoże wielu osobom .
Erzfeind jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 28-05-2008, 19:00   #13
grzes3217
Użytkownik forum
 
grzes3217's Avatar
 
Data dołączenia: 03 05 2008
Lokacja: Dzyn

Posty: 5
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Rookstayer
Świat: Honera
Poziom: 14
Skille: 18/20
Domyślny

Ten ostatni obrazek w tym poradniku to napewno fake.
grzes3217 jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 08-06-2008, 18:32   #14
Rambag
Użytkownik forum
 
Rambag's Avatar
 
Data dołączenia: 08 06 2008
Lokacja: Bieruń

Posty: 7
Stan: Początkujący
Imię: Rambag
Świat: Askara
Poziom: 1
Skille: 10/10
Rambag ma numer GG 4083182
Domyślny

Spox poradnik... chociaż nie interesuje mnie kolekcjonerstwo bardzo mnie wciągnął ten poradnik... chyba z niego skorzystam
Rambag jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-06-2008, 11:57   #15
picia633
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 04 05 2008
Lokacja: Venore

Posty: 15
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Knight
Świat: Astera
Poziom: 51
Skille: 74/73
Poziom mag.: 5
picia633 ma numer GG 6346174
Domyślny

Poradnik The Best jakbyś jeszcze napisał ile kosztują poszczególne addon itemki to miałbyś 10/10 a tak masz 9/10 ;] naprawde czadowy (=
picia633 jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 06-08-2008, 23:09   #16
Kamixx2009
Użytkownik Forum
 
Kamixx2009's Avatar
 
Data dołączenia: 18 04 2008

Posty: 137
Stan: Na Emeryturze
Imię: Axiver
Profesja: Elite Knight
Świat: Guardia
Poziom: 15
Kamixx2009 ma numer GG 5344177
Pergamin oo

Hmm A co do " PAn" i antidote rune To jest wielki RAR , którego teraz sprzedalem za 10 cc A wiesz dlaczego gdyż nie ma Questu na pan a ja mialem i wymienilem ,
Kamixx2009 jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 10-08-2008, 01:53   #17
CycuRookslayer
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 08 01 2008

Posty: 130
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Rookstayer
Świat: Nebula
Poziom: 30
Skille: 20/25
CycuRookslayer ma numer GG 589824
Domyślny

Za poradnik 10/10 (super zrobiony ) , i jeszcze +1 za "...Trolle najczęściej można spotkać na forum.tibia.pl oraz tu ..." . A no i obiecałeś edycje postu wraz ze zmianami ... a tu lipa .
__________________
.............| Tibia ,Rap & Parkour|...........
.............|____________________|...........

... Przez Uczciwość ... Kolekcja z rooka poszła sie je...ć :/
CycuRookslayer jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 09-12-2008, 17:08   #18
Tomix666
Użytkownik forum
 
Tomix666's Avatar
 
Data dołączenia: 29 08 2008
Lokacja: Burakowo wsiurskie

Posty: 4
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Rookstayer
Świat: Furora
Poziom: 30
Żarówka Banan :D

Otóż, co do kolekcji de'bove, czy ktoś wie, skąd wziąć skórkę od banana?

edit: ok, znalazlem

Ostatnio edytowany przez Tomix666 - 16-12-2008 o 16:48. Powód: znalazlem?
Tomix666 jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 14:58.


Powered by vBulletin 3