Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Multimedia > Fake'i

Notki

Fake'i Zdjęcia troche inne od normalnych... przerobione mniej lub bardziej. Tutaj je znajdziesz.

Odpowiedz
 
Opcje tematu
stary 20-09-2007, 12:25   #1
Sepethro
Użytkownik forum
 
Sepethro's Avatar
 
Data dołączenia: 20 09 2007
Lokacja: Plains of Glory

Posty: 12
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Knight
Świat: Iridia
Poziom: 32
Skille: 66
Poziom mag.: 65
Sepethro ma numer GG 1923014
Domyślny Przekraczamy bariery i łamiemy stereotypy - czyli jak skonstruować porywającą fabułę.

Od pewnego czasu patrze na to forum i szukam jakiegokolwiek fake'u który miałby jakąś interesującą fabułe, i co?

NIE MA TAKIEJ FAKE OPOWIESCI!

która by mnie zainteresowała... dlatego postanowiłem napisać krótki poradnik jak pisać fabułe do fake'ów.

Przekraczamy bariery i łamiemy stereotypy - czyli jak skonstruować porywającą fabułę.

Oklepana fabuła?
Nie oszukujmy się. Większość polskich projektów (zagranicznych zresztą również) ma tak standardową fabułę, że można to łatwo przedstawić w postaci punktów:

1. Jest sobie jakiś tam bohater. W 50% przypadków ma amnezję.

2. Pojawia się ten Zły, który za wszelką cenę (choć nie wiadomo dlaczego tak bardzo) chce zniszczyć świat - zwykle: demon, mroczny mag, potwór, kosmita?, smok, lub jakiś chciwy głupiec.

3. Nasz bohater zostaje uwikłany w jakieś wydarzenia które prowadzą do próby zgładzenia Złego. Często robi to również bezinteresownie - tak po prostu (szczerze mówiąc to rozwiązanie wypada najgorzej)

4. Aby pokonać Złego musi zgromadzić jakieś elementy: kryształy, dusze, bronie, zwierzaki, gwiazdki, złote kaczki (skreśl sobie zbędne)
Owe elementy są prawie zawsze powiązane z żywiołami i porozwalane po całym świecie.

6.Gromadząc elementy bohater poznaje nowych towarzyszy broni.

7. Wkońcu udaje się zabić złego i bohater zostaje okrzyknięty bohaterem (pff...)

Happy End

Inspiracja

Jeśli właśnie stwierdziłeś że fabuła twojego przyszłego projektu drastycznie przypomina jeden z podanych wyżej przykładów, to zapomnij o niej. Jeśli masz ją zapisaną gdzieś na kartkach, to najlepiej zniszcz je! Zaczynamy wszystko od początku! Najpierw poszukaj jakiejś inspiracji. Tak naprawdę żaden, nawet najciekawszy pomysł na tym świecie nie zrodził się "z niczego". Taki Newton dla przykładu, odkrył prawo grawitacji dopiero wtedy, gdy dostał porządnie po głowie spadającym jabłkiem. Pomyśl co ostatnio cię zafascynowało, przypomnij sobie, jakie elementy innych gier przypadły ci ostatnio do gustu. Oczywiście inspiracji najłatwiej szukać w literaturze, mitologii, lub szeroko pojętej fantastyce. W praktyce jednak ciekawą ideę możesz znaleźć po prostu wszędzie - nawet w serialu telewizyjnym "M jak miłość". Inspiracja pojawia się zwykle w najmniej oczekiwanym momencie - zupełnie z nikąd.

Jeśli znalazłeś już inspirację, to spróbuj wyobrazić sobie jak wykorzystasz ją w swoim fake'u, czy będziesz w stanie zrealizować w danym programie i czy na pewno udźwigniesz taki ciężar. Pamiętaj by nigdy nie zabierać za coś co cię przerasta. Jeśli postawisz sobie poprzeczkę za wysoko, to najprawdopodobniej szybko swój projekt porzucisz.

Bohaterowie:

Po pierwsze:
Nie próboj idealizować swoich bohaterów - niech twoje postacie będą barwne, indywidualne, niech posiadają swój własny charakter. Zastanawiaj się co byś ty zrobił będąc na miejscu swojego bohatera z założeniem że masz taki sam charakter jak twój bohater

No dobra... ale coś takiego nie jest jeszcze wystarczająco indywidualne i charakterystyczne bo występuje w wielu fake'ach. Postaraj się stworzyć takie postacie, jakich jeszcze nikt nie stworzył. Ewentualnie takie, które na pewno przypadną czytelnikom do gustu. Pamiętaj by nie zakładać od razu z góry, że nasz główny bohater to święty zbawca świata. Dlaczego by nie stworzyć postaci negatywnej? Przecież łamiemy zasady! Dobrze się nad wszystkim zastanów.

Coś jeszcze?

Tak, jest jeszcze coś. Nie możemy przecież podać czytelnikowi całej fabuły na talerzu! Postaraj się wszystko skomponować tak, by było jak najwięcej zupełnie niespodziewanych zwrotów akcji. To one dodają fabule dynamiki i sprawiają, że gracz zaczyna się zastanawiać "co dalej?". Jeśli fabuła będzie do przewidzenia od samego początku, to tego fake'a nikt nawet nie będzie chciał czytać. W zasadzie po co? Twoim celem jest zainteresowanie czytelnika, a nie jego uśpienie, toteż pomyśl nad jakąś zagadką - nad jakimś tajemniczym wydarzeniem, które będzie przewijało się przez całą linię fabularną i będzie zmuszało do myślenia. Praktycznie każde, nawet z pozoru proste zdarzenie może gracza zaskoczyć. Załóżmy, że naszym questem pobocznym jest zabicie jakiegoś potwora. Kiedy jednak udajemy się by zgładzić poczwarę, okazuje się, że ten posiada ludzkie uczucia i nie jest tym, za kogo pierwotnie go uważaliśmy.

Oczywiście całość skomponuj tak, by miało ręce i nogi, ale nie przesadzaj! Im bardziej zakręcona (ale logiczna) fabuła - tym lepiej! Nie musisz się nawet stosować do jedności miejsca i czasu. Niech wydarzenia będą poplątane. Niech bohater na co dzień prowadzi normalny żywot, a w snach powraca do czasów dzieciństwa, niech cofa się w czasie, albo dręczony wizjami ogląda przyszłość. Pamiętaj również by dać czytelnikowi wolną rękę przy wyrabianiu sobie o czymś opinii. Postaraj się pokazać wszystko z kilku różnych punktów widzenia i nic nie sugeruj!

Najtrudniejszą rzeczą jest oczywiście sklejenie tego wszystkiego w przyzwoitą całość. Największym wyzwaniem jest przekazanie całej treści, tak by czytelnik ją w pełni zrozumiał. Nie można mieć przecież co do fabuły najmniejszej wątpliwości. Czytelnik musi wiedzieć co i w jakim celu robi bohater - przynajmniej w późniejszej części fake'a.

I to już chyba wszystko...

Regards,
Sepethro



(Z góry mówie że nie ja jestem twórcą tego poradnika. Jest nim "Yaslon" z forum Titek.victorygames.com.pl który pozwolił mi opublikować tekst lekko zmodyfikowany do moich potrzeb.)

Ostatnio edytowany przez Sepethro - 20-09-2007 o 12:33.
Sepethro jest offline   Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 20-09-2007, 13:03   #2
Khan
Użytkownik Forum
 
Khan's Avatar
 
Data dołączenia: 22 08 2004
Lokacja: Brzydgoszcz, Fordograd
Wiek: 36

Posty: 1,317
Profesja: Knight
Świat: RL
Domyślny

Własny, czy nie własny - poradnik bardzo dobry. Jak niektórzy wiedzą, oprócz grafiki i muzyki, zajmuję się też pisaniem opowiadań i muszę przyznać, że rzeczywiście większość 'amatorskich' opowieści jest identycznych. Szczególnie powyższy schemat się sprawdza przy japońskich cRPG'ach.

Jeśli mogę coś dorzucić od siebie, to osobiście często stosuję technikę - 'najpierw stwórz postać, a potem nią kieruj'.
Piszę ostatnio w wolnych chwilach cykl postapokaliptyczny, luźno opierający się na Falloucie, Johnny'm Rocketfinger'ze i Desperado (tak, tym z Banderasem). Jako jednego bohatera dałem nastoletniego mutanta popromiennego, z nowotworem skóry, który jest szykanowany przez ludzi, ze względu na szpetotę, a do tego jest pacyfistą i nie lubi przemocy.. Skrajnie NIE-STEREOTYPOWA postać! I, jak mówię, NAJPIERW wykreowałem tego gościa, POTEM wpakowalem go do cyklu i na bierząco wymyślam, jak poradzi sobie w określonej sytuacji. Czasem jest to bardzo trudne i wymaga wczucia się w rolę, ale prowadzi do ciekawych rozwiązań i efektów.

I jeszcze druga krótka porada - wymyślajcie fabułę równolegle, a nie szeregowo. Jak w szachach, albo w telenowelach. Przykładowo najpierw prowadzam mojego w/w bohatera w scenie 'ucieczki'. Dużo później wyjaśniam kim jest. Mija kilka odcinków. Znowu wspominam o bohaterze podając kolejną cechę charakteru. Przerywam rozdziałem o kim innym. Znów wracam do wątku o bohaterze. Itd.. Dawkuję informacje. Jedyne co rzucam 'od razu, w całości' to charakterystyczne cechy wyglądu.

No i uzasadnianie, uzasadnianie. Jeśli ktoś chce zniszczyć świat, to DLACZEGO? I to nie w jednym zdaniu, zaraz na początku opowiadania. Musi mieć osobny wątek, mówiący co go do tego skłoniło. I, jak wspomniałem wyżej, informację tą, należy odpowiednio podzielić i dawkować.

Fajny poradnik. Życzę powodzenia pisarzom.

Ostatnio edytowany przez Khan - 20-09-2007 o 13:09.
Khan jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 22-09-2007, 22:18   #3
Irwin546
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 16 05 2007

Posty: 299
Domyślny

Kiedyś pisałem opowiadanie. Ogólnie słąbe ale pochwalono jedno: dobrych bohaterów.
Robiąc bohaterów, zawsze daję im cechy np:
- Dużo się śmieje
-ma ciekawe pomysły
-jest bardzo ambitny, nie cofnie się przed niczym aby zdobyć władzę
-fascynuje go magia , eksperymentuje z nią
-od czasu do czasu meczą o napady despresji, które sprawiają że ciągle narzeka...


To tylko przykłąd. Robiąc bohatera, zacznijmy od dania kilku prostych cech, a złączmy je wszystkie i mamy charakter.
__________________
mapa!
mapa2!
I AM CELOZ FAAAN!-CEloz rób fejka or ded!!!!!
Irwin546 jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 22-09-2007, 22:41   #4
Koper of Drawno
Użytkownik Forum
 
Koper of Drawno's Avatar
 
Data dołączenia: 10 05 2006
Lokacja: W cieniu
Wiek: 31

Posty: 1,042
Stan: Usunięty
Gildia: Baka...
Koper of Drawno ma numer GG 591292
Domyślny

Mhm ? Kto przykleił ten durny temat? W poradniku Cloya (chyba) było pięknie opisane jak zrobić fabułę dobrą :| A do Moda co przykleił ten temat (Myślę że Thor) to chyba wykorzystujesz swą władzę ? Takie tematy powstają z dnia na dzień i w każdym poradniku są...
__________________
SDAFHHFAAAAH
Koper of Drawno jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 22-09-2007, 22:43   #5
Sir Speed
Użytkownik Forum
 
Sir Speed's Avatar
 
Data dołączenia: 04 11 2005
Lokacja: Kalisz
Wiek: 30

Posty: 569
Stan: Na Emeryturze
Sir Speed ma numer GG 4044477
Domyślny

Wygląda na dobry poradnik dla tych, których dopadła rutyna... ale ten, który robi fake powinien sam wymyślać, i na sobie polegać bo tak będzie ze wszyscy robią to na podstawie poradnika a nie na swojej inwencji. Poprawi to stopień forum (niektórzy nabowie się podszkolą), ale prawda jest taka, że brakuje nam "super hero" od dawna nie widziałem porządnego super hero. Wiec nie wiem kto przykleił temat lecz nie było takiej konieczności.
__________________
Arthas is never going to die. 2020 & still not dead.
Sir Speed jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 22-09-2007, 23:03   #6
iGeneration
Użytkownik Forum
 
iGeneration's Avatar
 
Data dołączenia: 20 08 2007

Posty: 118
Domyślny

Cytuj:
Aby pokonać Złego musi zgromadzić jakieś elementy: kryształy, dusze, bronie, zwierzaki, gwiazdki, złote kaczki (skreśl sobie zbędne)
Owe elementy są prawie zawsze powiązane z żywiołami i porozwalane po całym świecie.
To mi śmierdzi Harrym Potterem 6 i 7 :| Jak czytaliście wiecie czemu...

No poradnik dobry dziś wpadła mi dobra fabuła której raczej nikt nie wykorzystał od strony 1 do co najmniej 100...ale do projektu potrzebuje pomocy Omegi...
iGeneration jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 22-09-2007, 23:03   #7
Irwin546
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 16 05 2007

Posty: 299
Domyślny

Nowy fejkowiec może przeoczyć w poradniku wzmiankę o fabule, zaś tu sama nazwa przyciąga uwagę.
Rozumiem że jesteście porządnie w*****eni, ale nie pokaujcie swojego gniewu tutaj okej?
BTW: Koper i speedy- wściekli i szybcy
__________________
mapa!
mapa2!
I AM CELOZ FAAAN!-CEloz rób fejka or ded!!!!!
Irwin546 jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 22-09-2007, 23:37   #8
Thor of heaven
Tibia.pl Support
 
Thor of heaven's Avatar
 
Data dołączenia: 31 07 2006
Lokacja: Sailent Hell
Wiek: 31

Posty: 350
Thor of heaven ma numer GG 726027 Send a message via Skype™ to Thor of heaven
Domyślny

A czy ja was pytam o zdanie?
To dla nowych którzy mają zamiar tworzyć Fake "Wojna hero ze światem" który zostanie przez was zbluzgany. Może się opamiętają i pomyślą jeszcze raz nad fabułą. Dziękuje, tyle na dzisiaj.
__________________
Thor był uznawany za bliższego ludziom niż Odyn - jest równie gwałtowny, ale mniej tajemniczy. Podróżował rydwanem zaprzężonym w kozły.

Nie był tak przebiegły jak Odyn i zdarzało mu się wpaść w pułapkę (przykładem tego jest słynna przygoda Thora w gościnie u króla Utgardu, olbrzyma zwanego Lokim), ostatecznie jednak zawsze zwyciężał. Od jego imienia pochodzi nazwa czwartku :
(Torsdag, Thursday = 'dzień Thora').
Thor of heaven jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 22-09-2007, 23:46   #9
Irwin546
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 16 05 2007

Posty: 299
Domyślny

Aha i jeszcze jedno:
przestańcie bluzgać. Zamiast powiedzieć
ŁOOO! głupi fejk 0\10!11!!
Możecie wymienić co jest nie tak i jak to poprawić.
-minus(to co powinneś poprawić)
+plus (to co powinneś zachować)
przykład:
-krzywe ściany- wklejaj z lupą, staraj się patrzeć na krawędzie...
-głupia fabuła z superhero - Staraj się nie robić super hero, rób barwne postacie, przeczytaj to może ci pomoże i link do tego tematu.
-stare outy- powiedźcie żeby ich nie używał i zapytajcie się czy je ma.

Przykładem jest Gargoin. Na początku zrobił suuper złego fejka, zaś później zrobił lepiej.Ale zbuzgaliście go co sprawiło że bezsensownie zakończył fake'a.
__________________
mapa!
mapa2!
I AM CELOZ FAAAN!-CEloz rób fejka or ded!!!!!
Irwin546 jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 22-09-2007, 23:50   #10
Sir Speed
Użytkownik Forum
 
Sir Speed's Avatar
 
Data dołączenia: 04 11 2005
Lokacja: Kalisz
Wiek: 30

Posty: 569
Stan: Na Emeryturze
Sir Speed ma numer GG 4044477
Brak ikony

Nie zbluzgałem tego tematu. Może nie którym się przyda, ale myślę, że inny temat powinien został przyklejony.
@up
offtop -.-
__________________
Arthas is never going to die. 2020 & still not dead.
Sir Speed jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 23-09-2007, 10:32   #11
Krizz
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 15 08 2005

Posty: 805
Domyślny

- czyścimy.

Ostatnio edytowany przez Krizz - 27-04-2011 o 21:08.
Krizz jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 23-09-2007, 11:46   #12
DracoR
Użytkownik Forum
 
DracoR's Avatar
 
Data dołączenia: 30 01 2007
Lokacja: W piekle pomiedzy Sezem, a Drakonem
Wiek: 29

Posty: 313
Stan: Na Emeryturze
DracoR ma numer GG 8611606
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Koper of Drawno Pokaż post
Mhm ? Kto przykleił ten durny temat? W poradniku Cloya (chyba) było pięknie opisane jak zrobić fabułę dobrą :| A do Moda co przykleił ten temat (Myślę że Thor) to chyba wykorzystujesz swą władzę ? Takie tematy powstają z dnia na dzień i w każdym poradniku są...
Poradnik może i fajny, ale to powinno przejść poważne oględziny tych "wyżej", a nie tak po prostu zostać przyklejonym, bo koleś dopisał taga "Poradnik"...
Hmm... patrząc na date dołączenia to nie wyglądasz na takiego co robiłby fake'a, a już na pewno nie wymyśliłby jakieś zaskakującej fabuły. No, ale pojawia się kolejny przypadek tzn. ty możesz być starym fake'owcem, ale pod innym nickiem, dlatego aby nikt cię nie wyśmiał (ciekawe czemu...).
Ogólnie mówiąc to modek nie powinien od razu przyklejać tematu, bo ich już się robi aż nadmiar...
__________________


DracoR jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 23-09-2007, 12:12   #13
Sir Speed
Użytkownik Forum
 
Sir Speed's Avatar
 
Data dołączenia: 04 11 2005
Lokacja: Kalisz
Wiek: 30

Posty: 569
Stan: Na Emeryturze
Sir Speed ma numer GG 4044477
Domyślny

@ Off
Podziękujmy Thorowi za przyklejenie "pomocy dla nierobów". Zrobił to za moją prośbą.
@ Topic
Żeby nie było, że sam off to... Jak już mówiłem temat jest dobry. Jak Dark Kriss mówił
można by było troszkę poprawi poradnik i doda 1 czy 2 rzeczy.
__________________
Arthas is never going to die. 2020 & still not dead.
Sir Speed jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 23-09-2007, 13:30   #14
Kashek
Użytkownik Forum
 
Kashek's Avatar
 
Data dołączenia: 07 04 2007
Lokacja: Białystok
Wpisy bloga: 9

Posty: 401
Stan: Na Emeryturze
Imię: (Rencista)
Kashek ma numer GG 406216 Kashek ma login Tlenu cornn@tlen.pl
Domyślny

Dobry poradnik, ale po co to komu?
Ludzie powinni sami wymyślać fabułę, i uczyć się na błędach!
Teraz dopiero będzie mnóstwo plagiatów z taką samą fabułą.. Wszyscy będą robili to, co im tu opisałeś, i będą myśleli że są tacy super hiro -.-"
Nawiązuję do was, drogie użyszkodniki, róbcie swoje fabuły, a nie korzystajcie z poradników!
Co do poradnika - dałbym 10/10, ładnie napisany, ale na kiepski temat, więc 2/10.
Może niektórym sie przyda, ale radzę zastanowić się nad fabułą nawet miesiąc, niż korzystać z poradników (pooglądać inne fake'i, zobaczyć jakiej fabuły nie robić itp.)
__________________
;c;CUIp;
Kashek jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 23-09-2007, 15:28   #15
Krizz
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 15 08 2005

Posty: 805
Domyślny

- czyścimy.

Ostatnio edytowany przez Krizz - 27-04-2011 o 21:07.
Krizz jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 14-10-2007, 01:49   #16
Complit
Użytkownik forum
 
Complit's Avatar
 
Data dołączenia: 13 10 2007
Lokacja: warszawa

Posty: 22
Stan: Aktywny Gracz
Imię: Zulion
Profesja: Elite Knight
Gildia: Bad Touch
Świat: Isara
Poziom: 88
Skille: 87/86
Poziom mag.: 7
Send a message via Skype™ to Complit
Pergamin poradnik

Gz.
ale było już dużo takich poradników, a pozatym większość i tak bendzie wolała : Bohatera,Złego,żywioły itp.
Bo ok. 90% będzie wolała pujść na łatwizne.


Dla mnie 9/10
Complit jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 17-10-2007, 20:09   #17
eerion
CS Tibia.pl Team
 
eerion's Avatar
 
Data dołączenia: 29 08 2003
Lokacja: Utopia
Wiek: 35
Wpisy bloga: 2

Posty: 2,908
Stan: Niegrający
eerion ma numer GG 4323111
Domyślny

Poradnik nie jest zły, ale i tak zostanie w większości olany.
Dlaczego?
Otóż nie chodzi o sam fakt olewania tego, przez wiele osób.
Chodzi głównie o to, że człowiek często tworzy w faku swój wymarzony odpowiednik - dlatego często jest to super-hero czy ktoś inny.
Tworząc "siebie" nie będzie tego wyważał przecież - nie jest na tyle obiektywny (i nie ma silnej woli do tego), lub po prostu nie chce.
I tyle.

Cytuj:
Od pewnego czasu patrze na to forum i szukam jakiegokolwiek fake'u który miałby jakąś interesującą fabułe, i co?

NIE MA TAKIEJ FAKE OPOWIESCI!

która by mnie zainteresowała... dlatego postanowiłem napisać krótki poradnik jak pisać fabułe do fake'ów.
Ja tam w swojej twórczości fake'owej widziałem kilka ciekawych historii. To, że to było jakiś czas temu - no cóż.
Bywa
Ogólnie teraz tworzenie fake przeżywa mały "kryzysik"
Mało starych, znanych i doświadczonych twarzy.
Sporo osób odeszło.
A młodych następców nie widać (lub jest ich malutko)
__________________
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Shinjix
Jezeli juz jestesmy przy Vision of Escaflowne - fajnego hentaja z tego widzialem
Wpuścić takiego maniaka do tematu o anime

eerion.blogspot.com - Jak to gaijin Japonię ogarniał, czyli relacja z kraju kwitnącej wiśni.
eerion jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 26-10-2007, 19:45   #18
tuteq
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 25 10 2007

Posty: 3
Strzałka

niezłe ale mogło by być bardziej dopracowane http://s1.gladiatus.onet.pl/game/c.php?uid=61809
tuteq jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 26-10-2007, 19:48   #19
.Matrik.
Użytkownik Forum
 
.Matrik.'s Avatar
 
Data dołączenia: 24 01 2007

Posty: 1,438
Domyślny

Ja chciałem zrobić fake z ciekawą fabułą, ale po dwóch częściach przestałem, bo wklejanie obrazków zabiera mi za dużo czasu.
__________________
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Mystlich Pokaż post
Tomek poszedł do centrum po upragnioną wódkę gdy nagle wpadł do zapaści
.Matrik. jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 27-10-2007, 16:07   #20
Ptakuba
Zbanowany
 
Data dołączenia: 03 06 2007
Wpisy bloga: 4

Posty: 239
Domyślny

2up: ale wszystkich nabrałeś... Nie wiesz jak się zmienia nazwę linku? Wszedłem z łaski...
Ptakuba jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 17:01.


Powered by vBulletin 3