Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Fora główne > Niusy

Notki

Niusy Nowosci z świata Tibii dostarczone przez naszych nieustraszonych korespondentów.

Zamkniety temat.
 
Opcje tematu
stary 08-07-2008, 10:07   #1
Slythia
Blondynka
 
Slythia's Avatar
 
Data dołączenia: 02 05 2007
Wpisy bloga: 3

Posty: 2,838
Domyślny

Zastanawiałeś się może kiedyś, dlaczego ze szczurów w Tibii wypadają pieniądze? W końcu w prawdziwym życiu gryzonie nie są znane z tego, że po zabiciu ich możemy wyciągnąć z nich monety. Odpowiedź jest łatwa do odgadnięcia: szczury są pierwszymi potworami, które młodzi podróżnicy spotykają na swej drodze. Właśnie dzięki nim zdobywają pierwsze pieniądze, które wydają na lepsze przedmioty oraz na rozwój swej postaci.




Przyglądając się dokładniej Tibii, możemy zobaczyć, iż cała gra kręci się wokół wymiany. Od pierwszej buławy, którą kupisz w Rookgaardzie do bezcennej zbroi, od strzał i bełtów do plecaków run Sudden Death - widać, że wszystko kręci się wokół handlu.
Tuż obok punktów doświadczenia, właśnie pieniądze są rzeczą, która najbardziej się liczy, gdyż gracze muszą je inwestować, by awansować na wyższy poziom w grze. Potrzebują lepszych przedmiotów, ażeby polować efektywniej. Są to nie tylko broń i zbroje, ale również przedmioty, które należą do podstawowego wyposażenia każdego dobrego odkrywcy, takie jak runy, mana potiony i oczywiście health potiony. Wiele z nich można kupić w sklepach, lecz nie wszystkie. Przedmioty, które są najbardziej pożądane, mogą zostać zdobyte jedynie poprzez zadania, lub też złupione z potwora - mogą także być po prostu kupione od innego gracza, który sprzedaje te skarby, żeby na tym zarobić.
Wszyscy Tibijscy gracze są członkami ekonomicznego systemu i zachowują się tak, aby odnieść sukces. 'Czy ten gracz za dużo nie chce za tą buławę? Opłaca mi się zainwestować wszystkie oszczędności w ten nowy miecz? Za jaką cenę powinienem sprzedać tę tarczę, którą właśnie znalazłem, nie wyceniając jej w sklepie?' Doświadczeni gracze, którzy posiadają postacie z wysokimi poziomami, są mistrzami w ekonomii Tibijskiej. Znają najbardziej efektywne miejsca do polowań oraz wiedzą, dzięki którym potworom zwraca się koszt wyprawy. Kalkulują z nadzwyczajną dokładnością, czy potwór, na którego mają zamiar polować, może im zwrócić pieniądze, które wydali na przygotowanie się do tego. W Tibii dobra głowa do interesów jest kluczem do sukcesu.



Pieniądze przychodzą i odchodzą

Dzięki temu możemy zauważyć, że ekonomia jest nierozłączną częścią Tibii. Lecz nasuwa się pytanie - jak to wszystko funkcjonuje? Od czego zależy cena poszczególnych przedmiotów, run? Dlaczego niektóre rzeczy są bardzo drogie, a inne takie tanie? Oraz dlaczego niektóre tracą wartość z biegiem czasu.

Odpowiedzią jest to, iż w świecie Tibii, tak jak w prawdziwym życiu, mamy do czynienia z podstawowymi prawami ekonomii. Dobrym przykładem jest sławna zasada popytu i podażu, która mówi, iż ceny przedmiotów są zależne od ich dostępności - im bardziej dana rzecz jest pożądana, tym większą ma cenę.
Więc przedmioty, które wyrzucane tysiącami każdego dnia są warte mało lub nic, kiedy te, które spadają bardzo rzadko, są wymieniane za ogromne ilości złota. Tak więc jak prawdziwym życiu rozwój Tibijskiej ekonomii jest zależny od przepływu różnych towarów i usług. Inaczej mówiąc, musimy teraz przyjrzeć się dokładniej skąd złoto przychodzi i do kogo odchodzi.

Tak więc skąd to wszystko pochodzi? Jest kilka źródeł dających bogactwo.
Przykładem mogą być bogate zasoby naturalne, które ląd może nam zaoferować.
Borówki zbierasz na Rookgaardzie, ryby możesz łapać w morzu i w rzekach - mogą być sprzedane handlarzom lub graczom, którzy użyją ich, aby zregenerować życie i punkty many. Kolejną rzeczą mogą być skrzynki, które można znaleźć w ukrytych miejscach. Śmiałkowie muszą wykonać niebezpieczne zadania, by się do nich dostać. Najczęściej jednak ich zaangażowanie się opłaca, gdyż w tych skrzynkach często znajdują się drogocenne skarby.

Jednakże najważniejszym źródłem zarobku są sprawiające kłopoty potwory, które włóczą się po całej Tibii. Dzień po dniu giną zabijane poprzez tysiące rąk odważnych podróżników. Zbierają oni z nich złoto i przedmioty, by później sprzedać je NPC handlowcom lub innym graczom.
Istnieje jeszcze jeden obrót w grze. Codziennie wiele graczy zdobywa coraz to nowe przedmioty. Niezależnie od tego, jakie rzeczy sprzedawane są NPC, lub też wyrzucane do wody i koszy na śmieci, wszystko to znika na dobre.
To samo dotyczy złota, które może być wydawane, by nabyć przedmioty w sklepach lub żeby zapłacić za domek, jak również te pozostawione na ziemi, bądź też zapomniane w zgniłych ciałach. Wszystkie te przedmioty są wyekspediowane poza grę, tak tajemniczo, jak zostały stworzone.


Mały wykres tak zwanego ekonomicznego obrotu może pomóc zilustrować przepływ towarów w typowym tibijskim świecie:



Oczywiście, nie wszystkie itemy są niszczone. Nie wszyscy gracze sprzedają rzeczy NPC, niektórzy również kolekcjonują je w zależności od tego, czy są rzadkie, czy nie. Dodatkowo, gracze mają skłonności do kolekcjonowania pieniędzy. W rezultacie dziennego masowego przybytku przedmiotów, ich ilość powoli, lecz równomiernie, wzrasta.



Niedostatek popłaca

Pewnie każdy myśli, że coraz większa ilość dostępnych przedmiotów jest korzystna, gdyż dzięki temu więcej Tibijczyków może posiadać rzadkie okazy. Czy wpływa to na naszą korzyść?

W pewnym stopniu tak. Oczywiście, polowania w grupie i kolekcjonowanie rzeczy są ważnym elementem gry. Wyobraź sobie, że każdy przedmiot jest ogólnie dostępny dla wszystkich graczy. Darmowe demon sety dla każdego – yay! Byłoby to przez pewien czas nie lada gratką dla każdego, mieć taki ekwipunek, ale czy nie znudziłoby im się to? Dlatego ważne jest to, że poprzez kolekcjonowanie przedmiotów właściciele mogą się nimi pochwalić wystawiając je i pokazując reszcie. Rzadkości przynoszą dużo szacunku dla graczy. Jaką byś miał przyjemność, kiedy po wystawieniu panda bear w domku okazałoby się, że ma ją większość graczy na serwerze? Kolekcjonowanie daje ludziom poczucie sukcesu w tej grze.




Niezbędne jest kontrolowanie stale zwiększającej się ilości przedmiotów w Tibii. Aby gracze dostali szansę nabycia rzeczy, które ich interesują, muszą istnieć kryteria, które pozwolą pozostać handlowaniu atrakcyjnym. Bez tego, przedmioty na pewno straciłyby swoją wartość w grze, gdyż ich liczba stale rośnie (zjawisko zwane deflacją). Weźmy, na przykład, starego, dobrego Spike Sworda. Gdyby jakiś nowy serwer wystartował, spowodowałby, że cena byłaby wysoka, ponieważ owy miecz jest idealny w początkowych stadiach gry. Gdy gracze rozwiną się na wyższe poziomy, cena miecza zacznie spadać, aż stanie się on praktycznie bezwartościowy. Trzeba zapobiegać temu procesowi.



Kontrolowanie ekonomii Tibii

Nie trzeba dodawać, iż wiemy, że zrównoważony rozwój tibijskiej ekonomii jest tak samo ważny, zarówno dla samej samej gry, jak i dla dobrego balansu profesji. Wobec tego monitorujemy ceny różnych światów. Gdy zauważymy, że coś jest nie tak – musimy ingerować.

Oczywiście, mamy kilka przydatnych sposobów, aby uczynić tą ekonomię ciekawszą. Jednym z nich jest system kupców NPC. Gdy widzimy, że cena jakiegoś przedmiotu jest bardzo niska, wprowadzamy możliwość sprzedania jego do sklepu po wyższej cenie, a co za tym idzie – uczynić go dużo droższym. Sposobu tego używamy bardzo często, nie jest jednak jedynym. Możemy także zmieniać częstotliwość wypadania rzeczy z potworków, jak i ograniczać ich ilość. Tysiące z nich jest zabijanych każdego dnia – nawet mała zmiana będzie odczuwalna.

Oczywiście, jesteśmy bardzo ostrożni, gdy wprowadzamy jakiekolwiek zmiany. Każda ingerencja w tibijską ekonomię jest przemyślana i poprzedzona zaawansowanymi rozmowami. Głównym celem jest to, by gracze mogli grać i nie doświadczać obniżenia rangi ich dokonań z powodu niskich cen. Chcemy mieć pewność, że każdy ma możliwość nabycia interesującego go przedmiotu na takich samych warunkach. Dlatego też zabronione jest sprzedawać przedmioty za realne pieniądze – każdy w grze musi być równy.

Jak widać, ekonomia jest ważnym aspektem gry. Musimy ją kontrolować tak, aby można było mieć frajdę z gry przez długi czas. Bo właśnie o zabawę w Tibii chodzi.

Jesteśmy dumni ogłaszając, że mamy specjalną rzecz dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o tibijskiej ekonomii. Stephan, który pracuje dla Cipsoftu, napisał interesującą pracę, która odkrywa wszelkie detale tego działu. Zawarte są tam różne dane, wykresy, itp. Warto przeczytać.

Sprzedaj swoje skarby!
Wasz CipSoft team.

Ostatnio edytowany przez Slythia - 11-07-2008 o 10:31.
Slythia jest offline  

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 08-07-2008, 10:39   #2
Achajka
Użytkownik Forum
 
Achajka's Avatar
 
Data dołączenia: 20 02 2008
Lokacja: Kraków
Wiek: 35

Posty: 16
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Elite Knight
Poziom: 72
Poziom mag.: 6
Domyślny

Nareszcie
Achajka jest offline  
stary 08-07-2008, 10:46   #3
Ace70ne
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 04 06 2008

Posty: 201
Domyślny

Nareszcie jakiś mądry artykuł na temat Tibii.
Btw można to starszym pokazać jeśli uważają że Tibia nic nie uczy.
__________________
NEWS: Poszli z dymem.
Ace70ne jest offline  
stary 08-07-2008, 10:59   #4
Thero
Użytkownik Forum
 
Thero's Avatar
 
Data dołączenia: 30 12 2004

Posty: 2,105
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Slythia Pokaż post
W Tibi dobra głowa do interesów jest kluczem do sukcesu.
Literówka. Nie żebym był upierdliwy...
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Slythia Pokaż post
Odpowiedzią jest to, iż w świecie Tibi, tak jak w prawdziwym życiu, mamy do czynienia z podstawowymi prawami ekonomii.
EDIT:
Re.Up
Możesz napisać, czego się nauczyłeś z tego tekstu? Ekonomia istnieje w każdej grze online, bardzo często w lepszej kondycji niż ta tibijska (Antica...).

Ostatnio edytowany przez Thero - 08-07-2008 o 11:05.
Thero jest offline  
stary 08-07-2008, 11:02   #5
Duke Dran
Użytkownik Forum
 
Duke Dran's Avatar
 
Data dołączenia: 23 08 2005

Posty: 1,369
Duke Dran ma numer GG 13923094
Domyślny

Cała prawda. Nic dodać, nic ująć. Ciekawy artykuł.
Duke Dran jest offline  
stary 08-07-2008, 11:09   #6
bombek
Użytkownik Forum
 
bombek's Avatar
 
Data dołączenia: 06 11 2005
Wiek: 31

Posty: 118
Domyślny

Bardzo ciekawy artykuł polecam
bombek jest offline  
stary 08-07-2008, 11:13   #7
Kubaland
Użytkownik Forum
 
Kubaland's Avatar
 
Data dołączenia: 21 11 2006

Posty: 97
Stan: Niegrający
Profesja: Knight
Świat: Secura
Domyślny

Ja pieniądze osobiście tylko tracę
Kubaland jest offline  
stary 08-07-2008, 11:15   #8
Ace70ne
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 04 06 2008

Posty: 201
Domyślny

@Thero

Czy ja napisałem "o thx, nauczyłem sie myśleć po tym jak to przeczytałem"? Mówie że wreszcie jakiś mądry artykuł na temat tej niezbyt mądrej gry...
Chodź dalej jest to jedno z ich komercyjnych posunięć - reklama dla rodziców jak to Tibia uczy życia, nie zabraniajcie dzieciom w nią grać (a przy okazji my sie obłowimy). Wg. mnie każdy z tej gry wyniesie co chce wynieść.
__________________
NEWS: Poszli z dymem.
Ace70ne jest offline  
stary 08-07-2008, 11:27   #9
PLague
Użytkownik Forum
 
PLague's Avatar
 
Data dołączenia: 23 02 2006
Lokacja: Koszary

Posty: 279
Domyślny

Hehe, świetny rysunek

Odnośnie jego zawartości, to jaki taki "typowy gracz" Tibii w ogóle go przeczyta do końca? Jego takie coś kaka obchodzi.

Z artykułu:
Cytuj:
Za jaką cenę powinienem sprzedać tarczę, którą właśnie znalazłem, nie wyceniając jej w sklepie?
Tę tarczę.
__________________
Fennec here, fennec there, fennecs are everywere.
PLague jest offline  
stary 08-07-2008, 11:36   #10
Wylansowany
Użytkownik Forum
 
Wylansowany's Avatar
 
Data dołączenia: 27 05 2007
Lokacja: Gorzów Wlkp.

Posty: 868
Domyślny

Ciekawy artykuł...może oderwie na chwilkę graczy podbijających liczby na erigu...

@EDIT
Czy zawsze będzie ktoś inny pisał "nefsy", czy zatrudnicie kogoś na etacie, jak Rybę?

Ostatnio edytowany przez Wylansowany - 08-07-2008 o 11:51.
Wylansowany jest offline  
stary 08-07-2008, 11:47   #11
Taxman
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny

Gratulacje Slythia piękny artykuł bardzo mi się podoba ;] GZ
 
stary 08-07-2008, 11:56   #12
Edy
Użytkownik Forum
 
Edy's Avatar
 
Data dołączenia: 15 06 2008
Wiek: 29

Posty: 28
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Paladin
Świat: Harmonia
Poziom: 32+
Skille: bad/bad
Poziom mag.: 9+
Domyślny

Artykul bardzo fajny.


Tibia ma tez w jakims stopniu uczyc np.
*Mnie nauczyla anglika bo nieumialem
*Moze uczyc refleksu(jak jestesmy na jakis huntach to ci co niemaja pod hotkeya ustawionego sd lub uh to musza myszka przewijac nonstop)
*Niektorych moze nauczyc liczyc?
*Uczy oszczedzac kaske
__________________

CS FAN
Pozdro dla NoStus
Edy jest offline  
stary 08-07-2008, 11:58   #13
Bols
Użytkownik Forum
 
Bols's Avatar
 
Data dołączenia: 10 12 2006
Lokacja: Oj,za spozywczym.

Posty: 274
Stan: Niegrający
Domyślny

to jest tlumaczenie z tibii.com mloty...
a co do artykulu to nieciekawy.
__________________
Bols jest offline  
stary 08-07-2008, 12:00   #14
Blehblah
Użytkownik Forum
 
Blehblah's Avatar
 
Data dołączenia: 27 12 2005
Wiek: 36

Posty: 17
Stan: Aktywny Gracz
Imię: Pedro
Świat: Refugia
Blehblah ma numer GG 3788202
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Edy Pokaż post
Tibia ma tez w jakims stopniu uczyc np.
*Mnie nauczyla anglika bo nieumialem
*Moze uczyc refleksu(jak jestesmy na jakis huntach to ci co niemaja pod hotkeya ustawionego sd lub uh to musza myszka przewijac nonstop)
*Niektorych moze nauczyc liczyc?
*Uczy oszczedzac kaske

Mnie nauczyla jedynie zaciskac mocniej zwieracze... A artykuł to dużo pieprzenia i tyle
__________________
...Jam częscią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, zawsze dobro czyni...
Blehblah jest offline  
stary 08-07-2008, 12:09   #15
Walewa
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 20 11 2007
Lokacja: Warszawa
Wiek: 28

Posty: 6
Walewa ma numer GG 4439974
Domyślny

Oj tak Tibia uczy angielskiego! Myslicie ze skad Slythia by znala angielski zeby przetlumaczyc ten artykul? (a jezeli nie to przykladem sa inni np. Ryba czy neopostman).
Walewa jest offline  
stary 08-07-2008, 12:16   #16
NoStus
Użytkownik forum
 
NoStus's Avatar
 
Data dołączenia: 20 06 2008

Posty: 11
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Knight
Gildia: Brak
Świat: Harmonia
Poziom: 51
Skille: 60+
Poziom mag.: 5
NoStus ma numer GG 11968447
Domyślny

@up
Tibia uczy w jakimś stopniu angielskiego
Ale Slythia może chodziła do szkoły niekumasz?
Bo wszystkiego by nie przetłumaczyla grając w tibie[Chyba]
Jak Dla Mnie Artykuł Bardzo FAjny
PoZdro For Edy ;3
NoStus jest offline  
stary 08-07-2008, 12:22   #17
Ace70ne
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 04 06 2008

Posty: 201
Domyślny

Jak już mówiłem każdy sie nauczy czegoś innego grając w Tibie. Są ludzie postępowi i niereformowalni...
Mnie nauczyła komunikacji z ludźmi, w tym i angielskiego. Mnie, a znam wielu takich których nauczyła jedynie jak siedzieć 12h przed kompem waląc w hoty i nie mieć życia prywatnego poza Tibią.

Robi sie nieciekawa rozmowa...
__________________
NEWS: Poszli z dymem.
Ace70ne jest offline  
stary 08-07-2008, 12:25   #18
Inix
Użytkownik Forum
 
Inix's Avatar
 
Data dołączenia: 29 06 2008
Lokacja: Gdynia

Posty: 35
Stan: Niegrający
Profesja: Elder Druid
Gildia: Konvicted
Świat: Lucera
Poziom: 29
Poziom mag.: 31
Inix ma numer GG 9232686
Domyślny

Brawo Slythia za przetłumaczenie

@topic
Nareszcie cipsoft wymyślił coś mądrego. Chcę nas przekonać do systemu trade .

You Welcome
Inix
__________________
-znalazł/a?
znalazła.
Inix jest offline  
stary 08-07-2008, 12:27   #19
Sankar
Użytkownik Forum
 
Sankar's Avatar
 
Data dołączenia: 20 01 2007
Lokacja: PL?

Posty: 104
Stan: Aktywny Gracz
Domyślny

Już myślałem że na końcu będzie napisane "Więc jeżeli chcesz dowiedzieć sie więcej o ekonomi kup Pacc, który pokaże ci sposoby obrotu pieniedzy na wyższym poziomie oraz na czym wygląda handel w Tibi i w życiu realnym ".
A tak wogule to interesujące takie niuanse gry...ale żeby obrazu gadać jak na TVN CNBC Biznes.
Sankar jest offline  
stary 08-07-2008, 13:08   #20
Aventriss
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 05 06 2008
Lokacja: Toruń

Posty: 43
Stan: Aktywny Gracz
Imię: Aventriss
Profesja: Elite Knight
Świat: Secura
Poziom: 169
Skille: 90/87
Poziom mag.: 9
Aventriss ma numer GG 117930
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Phoenix(fenix) Pokaż post
ej co mam zrobic jeśli nijaki shadow rapman zarombal mi blue robe
???

to bylo tak ze byla ta kostka on powiedzial nr ja powiedzialem 6 i na kostce tez bylo 6
dalem mu za losa 500 gp a za to ze bylo tyle ile na kostce mial mi dac blue robe ale mi nie dał tylko sie lognol

To co mam zrobic??????????????????
ojoj .. biedactwo ;*
Aventriss jest offline  
Zamkniety temat.

Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 20:25.


Powered by vBulletin 3