Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Forum ogólne > Inne

Notki

Inne To co nie pasuje do któregoś z działów a ma związek z Tibią trafia tutaj.

Zamkniety temat.
 
Opcje tematu
stary 11-04-2005, 19:43   #1
_Adamo_
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 10 04 2005
Lokacja: W-wa
Wiek: 38

Posty: 41
_Adamo_ ma numer GG 1301511 _Adamo_ ma login Tlenu deasel@tlen.pl
Domyślny Badania naukowe Tibii - Wstęp!

Drodzy Forumowicze!

Przejdę od razu do rzeczy: przygotowuję obecnie pracę z socjologii poświęconą grze Tibia. Do napisania pracy będę potrzebował przeprowadzić pewne badania, czyli poprosić Was o zabranie głosu w sprawach dotyczących gry. Będę w tym dziale Forum ("Forum ogólne" -> "Inne") zamieszczał tematy, a w nich sondy i pytania o Waszym uczestnictwie w świecie Tibii. Byłoby świetnie, gdyby rozwinęła się żywa dyskusja z udziałem jak największej liczby graczy. Pytania i sondy będę umieszczał już w najbliższych dniach - potrwa to tydzień, może półtora - ewentualnie trochę więcej (wiąże mnie termin oddania pracy na koniec kwietnia).
Wszystkie tematy dotyczące badań będą zaczynać się od skrótu "BS" (od wyrazów: badanie socjologiczne). Po tym skrócie będzie zawarta esencja tematu, jaką kwestię podejmuje itp.
Topic, który obecnie czytacie - jak widać - jest wstępem do badań. Jeśli macie jakieś ogólne uwagi przed rozpoczęciem badań, to proszę o wypowiadanie się. Tak samo proszę robić w razie pytań, wątpliwości itp. I jeszcze jedna kwestia: być może niektórych na tym forum będzie ciągnąć do żartów z tematu, a wiem, że dowcipnisiów nie brakuje. Proszę Was jednak o poważne potraktowanie sprawy i o szczere odpowiedzi - to pomoże zgromadzić wiedzę o świecie Tibii i o jego mieszkańcach, czyli o Was.
Kiedy zakończę badania i napiszę opracowanie, chętnie podzielę się nim z Wami - tu, na Forum. Jeśli zechcecie, zamieszczę całą pracę.
Spodziewajcie się w najbliższych dniach pierwszych pytań!

Pozdrawiam
_Adamo_

------------------
Edit by Ray: Pozwoliłem sobie wrzucić linki do poszczególnych tematów, żeby ewentualnie łatwiej było potem szukać:
BS 1
BS 2
BS 3
BS 4
BS 5
BS 6
BS 7

Ostatnio edytowany przez Raynold - 19-04-2005 o 08:29.
_Adamo_ jest offline  

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 11-04-2005, 19:52   #2
sir Tifejo
Użytkownik Forum
 
sir Tifejo's Avatar
 
Data dołączenia: 09 08 2004
Lokacja: Knurów k/Gliwic
Wiek: 32

Posty: 734
sir Tifejo ma numer GG 4203085
Domyślny

No spoko, mnie mozesz pytac powaznie [chyba ze pytania beda idiotyczne]
I przed zalozeniem ankiety poszukaj, bo takich co sie zaraz do tego dowala tez nie brakuje.
Czekam[y?] na pytania

O, od razu przyklejone, jak milo
__________________
Pozdrawiam,
sir Tifejo


[email protected]

Ostatnio edytowany przez sir Tifejo - 11-04-2005 o 19:53.
sir Tifejo jest offline  
stary 11-04-2005, 20:11   #3
Filthy
Zbanowany
 
Filthy's Avatar
 
Data dołączenia: 19 03 2005
Lokacja: Sanok

Posty: 455
Imię: Sephiroth
Gildia: SOLDIER
Świat: Promised Land
Wyślij wiadomość przez ICQ do Filthy Filthy ma numer GG 2652863
Domyślny

Nareszcie cos ciekawego na forum Juz sie nie moge doczekac pytan Hehehe
Filthy jest offline  
stary 11-04-2005, 20:12   #4
nawigator
Użytkownik Forum
 
nawigator's Avatar
 
Data dołączenia: 05 10 2003
Lokacja: Swinoujscie :)
Wiek: 43

Posty: 501
Imię: XXX
Profesja: Elite Knight
Świat: Nova
Poziom: 73
Skille: 103/102
Poziom mag.: 8
Wyślij wiadomość przez ICQ do nawigator nawigator ma numer GG Ni podam :p nawigator ma login Tlenu Oddech xD
Domyślny

Chyba jestes pierwsza osobą która pisze prace na ten temat. Zachecalem znajomych... bo na temat tibi i zachowan ludzi w niej nie jest az tak trudno napisac... Bardzo dobry polmysl moim zdaniem Pozdrawiam ... Fajny Temacik... w koncu jest gdzie zagladac na forum
__________________
103/102

23:00 You advanced in sword fighting. (103)
19:33 You advanced in shielding. (102) !!!!
12:59 You advanced to magic level 8.

Myslisz ze wiesz co to jest zycie ? -.-' Spróbuj tego...
http://www.gangstawar.com/index.php?act=speclink&speclink=f6pm690047
nawigator jest offline  
stary 11-04-2005, 20:12   #5
Louner
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 22 01 2005
Lokacja: Tam, gdzie ludzie widują smoki...
Wiek: 33

Posty: 313
Stan: Niegrający
Louner ma numer GG 4554224
Domyślny

No pewnie :) Też jestem ciekawy co z tego wyniknie :)
__________________
Louner jest offline  
stary 11-04-2005, 20:20   #6
_Adamo_
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 10 04 2005
Lokacja: W-wa
Wiek: 38

Posty: 41
_Adamo_ ma numer GG 1301511 _Adamo_ ma login Tlenu deasel@tlen.pl
Domyślny

Dziękuję za pierwsze opinie . Od razu nabrałem większej ochoty do pracy. Pierwsze pytanie dziś w godzinach późniejszych lub jutro, muszę to jeszcze troszkę przemyśleć.

(Jest pewna możliwość, że dla badań będzie zrobione oddzielne miejsce na forum, ale na razie to tylko taki pomysł. Dalsze informacje wkrótce.)
_Adamo_ jest offline  
stary 11-04-2005, 20:38   #7
dap-galothij
Użytkownik Forum
 
dap-galothij's Avatar
 
Data dołączenia: 15 09 2004
Wiek: 31

Posty: 660
dap-galothij ma numer GG 1502311
Domyślny

hmm... widzę, że nikt z elity się tu nie wypowiadał.
ale skoro przyklejone...

Ale obawiam się, żeby nie było to coś podobnego do tego cynika.

A tak to fajnie
dap-galothij jest offline  
stary 11-04-2005, 20:38   #8
S.P.M
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 10 06 2004

Posty: 386
S.P.M ma numer GG pisz to ci dam
Domyślny Hmm..

Czemu nie. W sumie socjologia to bardzo interesująca dziedzina nauki. Chociaż według mnie opisywanie zachowań osób niedorosłych intelektualnie mija się lekko z celem, bo są one nieprzemyślane. A przecież większość graczy Tibii to jeszcze dzieci (na przykład ja). No cóż, zobaczymy. Życzę powodzenia, opowiedz jak zostanie przyjęta praca na uczelni. (to ma być napisane jako praca magisterska? )
S.P.M jest offline  
stary 11-04-2005, 21:03   #9
Maly =]
Użytkownik Forum
 
Maly =]'s Avatar
 
Data dołączenia: 07 01 2005
Lokacja: Somewhere, where I smoking ganja

Posty: 184
Maly =] ma numer GG 4154227
Domyślny

Bardzo chętnie Ci pomogę oraz odpowiem na wszystkie pytania. Zapowiada się ciekawie.
Pozdrawiam
__________________
Tekst Miesiąca !!!

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez "Bolek z lasu"
Gdzie jest NPC ktury zamienia w barda?
Maly =] jest offline  
stary 11-04-2005, 21:28   #10
_Adamo_
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 10 04 2005
Lokacja: W-wa
Wiek: 38

Posty: 41
_Adamo_ ma numer GG 1301511 _Adamo_ ma login Tlenu deasel@tlen.pl
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez dap-galothij
Ale obawiam się, żeby nie było to coś podobnego do tego cynika.
Hmm... w czym rzecz z tym cynikiem? Nie mogę się odnieść do Twoich obaw, bo nie wiem, o co chodzi.


Cytuj:
Oryginalnie napisane przez mejlun
Czemu nie. W sumie socjologia to bardzo interesująca dziedzina nauki. Chociaż według mnie opisywanie zachowań osób niedorosłych intelektualnie mija się lekko z celem, bo są one nieprzemyślane. A przecież większość graczy Tibii to jeszcze dzieci (na przykład ja). No cóż, zobaczymy.
Rozumiem Twoje racje, jednak pamiętaj, że społeczeństwo to nie tylko dorośli, ale również osoby niepełnoletnie, niedojrzałe itd. W Tibii są zarówno osoby dorosłe, które próg 20 lat mają już dawno za sobą, jak i nastolatkowie. To nawet dobrze, że jest taki przekrój wieku, bo dzięki temu badania będą bogatsze. Oczywiście Twoje zastrzeżenia nie są pozbawione racji - dobrze, że zwróciłeś uwagę na aspekt wieku graczy. W trakcie opracowywania tematu wezmę to zagadnienie pod uwagę.
Piszesz, że zachowanie osób niedorosłych intelektualnie nie jest przemyślane. Wierz mi, że wielu ludziom dorosłym również brakuje dojrzałości w tym względzie. Nie musi to zależeć od wieku. Jest wiele osób nastoletnich, które naprawdę dobrze rozumieją swoje zachowania. Np. Twoje 14 lat to już nie tak mało - widać to zresztą po Twoim stylu wypowiedzi. Według mnie np. Twój wiek wcale nie jest przeszkodą do wzięcia udziału w badaniach przez Ciebie i wielu Twoich rówieśników.
Kolejna kwestia: pytania będę starał się formułować tak, żeby nawet osoby bardzo młode i naprawdę niedojrzałe mogły udzielić odpowiedzi. Z tego, co na razie mi się rysuje, to będę pytał głównie o zachowania, a także o poglądy na pewne kwestie.

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez mejlun
(...) Życzę powodzenia, opowiedz jak zostanie przyjęta praca na uczelni. (to ma być napisane jako praca magisterska? )
1. Dziękuję. :-)
2. Prowadzący zajęcia na uczelni bardzo zainteresował się tematem. Powiedział, że ciekaw jest, co z tego wyniknie. Hmm.. ja też jestem mocno ciekaw :-).
3. Nie jest to praca magisterska. Jestem na pierwszym roku studiów, będzie to praca semestralna, a ocena z niej będzie jedną z podstaw ogólnej oceny z socjologii. Możliwe natomiast, że za kilka lat wrócę do tematu w kontekście pracy magisterskiej. Tym bardziej, że to naprawdę ciekawy temat.


A teraz może kilka zdań o mojej pracy jako takiej, bo na razie wiadomo tylko tyle, że jest nakierowana na socjologię i że będzie poświęcona Tibii...
W moim opracowaniu zamierzam się skupić na przejawach życia społecznego, które są przenoszone ze świata realnego do wirtualnego świata gry sieciowej. Dzięki temu, że za prawie każdą postacią kryje się żywy człowiek, można w ogóle zajmować się grą w nauce o socjologii (a socjologia to nic innego jak nauka o społeczeństwie, tylko proszę nie mylić ze szkolnym przedmiotem wiedza o społeczeństwie - to informacja dla tych forumowiczów, którzy są na wczesnym etapie edukacji).
Zamierzam się skupić w mojej pracy przede wszystkim na dwóch aspektach:
1. Procesy kształtowania społeczeństwa w wirtualnym świecie gry.
2. Zachowania negatywne - różne aspekty zagadnienia.
Być może w trakcie pisania dojdę do nowych stwierdzeń, które zaprowadzą mnie do trochę innych zagadnień. Na razie to dopiero początek. Mam nadzieję, że udało mi się w jasny sposób przedstawić tematykę pracy. W razie pytań piszcie posty...

Ostatnio edytowany przez _Adamo_ - 11-04-2005 o 21:34.
_Adamo_ jest offline  
stary 11-04-2005, 21:58   #11
nawigator
Użytkownik Forum
 
nawigator's Avatar
 
Data dołączenia: 05 10 2003
Lokacja: Swinoujscie :)
Wiek: 43

Posty: 501
Imię: XXX
Profesja: Elite Knight
Świat: Nova
Poziom: 73
Skille: 103/102
Poziom mag.: 8
Wyślij wiadomość przez ICQ do nawigator nawigator ma numer GG Ni podam :p nawigator ma login Tlenu Oddech xD
Domyślny

Niektóre przypisy w pracy bedziesz cytowal wypowiedziami które sa zawarte tutaj?
Czy pelna opisówka?
__________________
103/102

23:00 You advanced in sword fighting. (103)
19:33 You advanced in shielding. (102) !!!!
12:59 You advanced to magic level 8.

Myslisz ze wiesz co to jest zycie ? -.-' Spróbuj tego...
http://www.gangstawar.com/index.php?act=speclink&speclink=f6pm690047
nawigator jest offline  
stary 11-04-2005, 22:38   #12
_Adamo_
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 10 04 2005
Lokacja: W-wa
Wiek: 38

Posty: 41
_Adamo_ ma numer GG 1301511 _Adamo_ ma login Tlenu deasel@tlen.pl
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez nawigator
Niektóre przypisy w pracy bedziesz cytowal wypowiedziami które sa zawarte tutaj?
Czy pelna opisówka?
Przypisy będą raczej odnosiły się do już opracowanych wyników badań. Oczywiście podam ich źródło itp. - prawdopodobnie wraz z omówieniem źródła. Bardzo możliwe, że wypowiedzi, które będą prowadziły do jakichś bardzo ciekawych treści w toku badań, będą przytoczone w pracy.
Bardzo poważnie rozważam też kwestię zamieszczenia na początku pracy podziękowań...
_Adamo_ jest offline  
stary 11-04-2005, 22:59   #13
Bambuko
Użytkownik Forum
 
Bambuko's Avatar
 
Data dołączenia: 01 10 2003
Lokacja: Dobów Mniejszy
Wiek: 35

Posty: 2,212
Stan: Niegrający
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez dap-galothij
hmm... widzę, że nikt z elity się tu nie wypowiadał.
Zabrzmiało, jakbyś mówił 'nie wypowiedział się nikt z elity, więc moja kolej'. Pozatym nawigator stanowi swego rodzaju elitę.

@topic
Ciekawe, ale to jedynie praca semestralna na pierwszym roku studiów. Wszystko zależy od pytań. Skoro dopiero zaczynasz naukę socjologii, to zastanawia mnie, czy formułujesz pytania według jakiś wpajanych tobie kryteriów [oczywiście odpowiednio zmodyfikowanych i przystosowanych do odbioru przez społecznośc tibijską], czy sam wymyślasz wszystko od początku do końca.
__________________
.
Bambuko jest offline  
stary 11-04-2005, 23:06   #14
_Adamo_
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 10 04 2005
Lokacja: W-wa
Wiek: 38

Posty: 41
_Adamo_ ma numer GG 1301511 _Adamo_ ma login Tlenu deasel@tlen.pl
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez SuPeRMAN
(...) Ciekawe, ale to jedynie praca semestralna na pierwszym roku studiów. Wszystko zależy od pytań. Skoro dopiero zaczynasz naukę socjologii, to zastanawia mnie, czy formułujesz pytania według jakiś wpajanych tobie kryteriów [oczywiście odpowiednio zmodyfikowanych i przystosowanych do odbioru przez społecznośc tibijską], czy sam wymyślasz wszystko od początku do końca.
Wymyślam pytania sam od początku do końca. Nie uczą nas statystyki (choć praca jest z socjologii, to ja jestem studentem dziennikarstwa), nie zapoznaję się też ze źródłami pisanymi poświęconymi prowadzeniu badań. Mam pewne sprecyzowane potrzeby co do szukanych danych i według tych potrzeb organizuję badania.
_Adamo_ jest offline  
stary 12-04-2005, 14:39   #15
Thimburd
Użytkownik Forum
 
Thimburd's Avatar
 
Data dołączenia: 20 07 2004
Lokacja: Odległa Galaktyka
Wiek: 34

Posty: 743
Stan: Na emeryturze
Profesja: Master Sorcerer
Poziom: 103
Poziom mag.: 60
Thimburd ma numer GG 8659724
Domyślny

W celu zdobycia informacji polecam czytanie całego forum. Mam nadzieję, że już to zrobiłeś. Można się dowiedzieć więcej niż w takiej sondzie. Mam nadzieję, że pokażesz nam efekty swojej pracy, ciekawe co z tego wyjdzie ;p

Good luck.

5 życzę ;p
__________________
..: May the Force be with You! :..
Thimburd jest offline  
stary 12-04-2005, 16:10   #16
dap-galothij
Użytkownik Forum
 
dap-galothij's Avatar
 
Data dołączenia: 15 09 2004
Wiek: 31

Posty: 660
dap-galothij ma numer GG 1502311
Domyślny

@ Superman: przepraszam, że zabrzmiało tak jak zabrzmiało, już edytuję. chociaż, najpierw mi pomóż mi to sformułować, tak żeby miało poprzedni sens, ale nic nie sugerowało. proszę ładnie.

czytając notki użytkownika, zdaje się, że jest to elita typu Dryb.

@Adamo: z cynikiem to było tak: http://forum.tibia.pl/showthread.php...ighlight=cynik

a będziesz mógł zrobić mały wykład?

może lepiej to przenieść do OWioN?
tam najwięcej ludzi zagląda.

i kolejny edit: a czemu tibia?
jeśłi napisałeś, to przepraszam przegapiłem, poszukam jeszcze raz.

Ostatnio edytowany przez dap-galothij - 12-04-2005 o 16:26.
dap-galothij jest offline  
stary 12-04-2005, 22:21   #17
Lotux druid
Użytkownik Forum
 
Lotux druid's Avatar
 
Data dołączenia: 26 10 2004

Posty: 48
Domyślny 4 x po 2 x

4 x po 2 x -.- kiedy te pytania beda ?
__________________
Wazzup? d[o.O]b
(\_/)
(O.o)
(> <)
To jest króliczek. Skopiuj go do swojej sygnaturki aby pomóc mu w zawładnieciu światem!!!

Tibia SUX ! < tak uwazalem do niedawna ... Zaczynam grac na Saphirze.
Lotux druid jest offline  
stary 12-04-2005, 23:29   #18
_Adamo_
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 10 04 2005
Lokacja: W-wa
Wiek: 38

Posty: 41
_Adamo_ ma numer GG 1301511 _Adamo_ ma login Tlenu deasel@tlen.pl
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Thimburd
W celu zdobycia informacji polecam czytanie całego forum. Mam nadzieję, że już to zrobiłeś. Można się dowiedzieć więcej niż w takiej sondzie. Mam nadzieję, że pokażesz nam efekty swojej pracy, ciekawe co z tego wyjdzie ;p
Dziękuję za radę, z braku czasu jeszcze nie przeglądałem całości forum. Z tego, co widzę, to i tak - a szkoda - nie dam rady przeczytać większości tematów, forum jest na to zbyt obszerne. Ale na pewno jest bogatą skarbnicą wiedzy i postaram się z niej korzystać w trakcie pisania pracy...
Dwie sondy, które już się ukazały, to dopiero początek. Dalsze będą się ukazywać w toku opracowywania kolejnych kwestii. Już wkrótce. Trudno znaleźć czas, w tygodniu pozostają na to wieczory i to raczej późne...


Cytuj:
Oryginalnie napisane przez dap-galothij
a będziesz mógł zrobić mały wykład?

może lepiej to przenieść do OWioN?
tam najwięcej ludzi zagląda.

i kolejny edit: a czemu tibia?
1. Wykład? Wykład na forum? To masz na myśli?
2. Moja praca dotyczy ściśle Tibii, więc wolałbym nie zamieszczać niniejszych treści w temacie "O wszystkim i o niczym". :-)
3. Czemu Tibia? Jakiś czas temu zacząłem grać w tę grę (a dokładniej na Elysii) i doszedłem do wniosku, że może to być bardzo ciekawy temat na pracę z socjologii. Jako że w świecie Tibii mamy do czynienia z żywymi graczami, jest to - przynajmniej wg mnie - interesujące pole do badań nad procesami społecznymi. Daje nowe możliwości obserwacji ludzkich zachowań. Mam nadzieję, że kiedyś zajmą się tym fachowi socjologowie... bo naprawdę jest wg mnie czym się zająć.


Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Lotux druid
4 x po 2 x -.- kiedy te pytania beda ?
Tematy w dziale "Forum ogólne" -> "Inne", których tytuły zaczynają się od "BS", to właśnie badania. Na razie są tylko te dotyczące wieku i płci, ale rychło pojawią się kolejne, już bardziej złożone, bliższe istocie tematu, którą jest badanie procesów społecznych w Tibii.

Ostatnio edytowany przez _Adamo_ - 12-04-2005 o 23:32.
_Adamo_ jest offline  
stary 13-04-2005, 07:31   #19
dap-galothij
Użytkownik Forum
 
dap-galothij's Avatar
 
Data dołączenia: 15 09 2004
Wiek: 31

Posty: 660
dap-galothij ma numer GG 1502311
Domyślny

tak, chodziło mi o wykład na forum.
albo przynajmniej w tym temacie.

a co do cynika, to widzę, że to raczej potoczy się inaczej(chyba że jesteś tak inteligentny, że i tak nas skompromitujesz)
dap-galothij jest offline  
stary 13-04-2005, 22:04   #20
_Adamo_
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 10 04 2005
Lokacja: W-wa
Wiek: 38

Posty: 41
_Adamo_ ma numer GG 1301511 _Adamo_ ma login Tlenu deasel@tlen.pl
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez dap-galothij
tak, chodziło mi o wykład na forum.
albo przynajmniej w tym temacie.

a co do cynika, to widzę, że to raczej potoczy się inaczej(chyba że jesteś tak inteligentny, że i tak nas skompromitujesz)

1. Wyniki badań i wnioski przedstawię na forum po skończeniu pracy. Ciężko będzie o wykład, ponieważ jest to forma z reguły ustna. Ja przedstawię jak gdyby słowny zapis... :-)

2. Przeczytałem topic Cynika... Rozumiem już Twoje obawy, ale wiedz, że naprawdę nie jestem żadnym oszustem / prowokatorem. Naprawdę przygotowuję pracę z socjologii o Tibii, o czym przekonasz się, kiedy przedstawię ostateczny efekt. Nie wszyscy robią tak, jak zrobił Cynik :-). Jeśli będziesz miał jeszcze jakieś wątpliwości, to pytaj - chętnie odpowiem.

Ostatnio edytowany przez _Adamo_ - 13-04-2005 o 22:09.
_Adamo_ jest offline  
Zamkniety temat.


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 05:59.


Powered by vBulletin 3