Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Forum ogólne > Inne

Notki

Inne To co nie pasuje do któregoś z działów a ma związek z Tibią trafia tutaj.

Odpowiedz
 
Opcje tematu
stary 19-12-2010, 23:05   #1
Kernkraft
Użytkownik Forum
 
Kernkraft's Avatar
 
Data dołączenia: 09 05 2010
Lokacja: Bełchatów
Wiek: 34

Posty: 161
Profesja: Master Sorcerer
Domyślny Kupowanie postaci przez allegro.

Jeżeli kupimy jakąś postać poprzez allegro za dość duże pieniądze (200-300zł)
i zostaniemy oszukani to czy możemy zgłosić sprawę na policję?
Kernkraft jest offline   Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 20-12-2010, 05:29   #2
CarpeDiem
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 20 12 2010
Lokacja: P-ń

Posty: 4
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Royal Paladin
Poziom: 150
Oczko

oczywiście, że mozna zglosic ta sprawe na policje i zostana z tego wyciagniete odpowiednie konsekwencje. jednak najpierw trzeba zglosic fakt oszukania do allegro.

btw. jesli ktos decyduje sie na sprzedanie postaci przez allegro nie robi tego po to zeby kogos okradac tylko z powodu braku czasu czy tez braku checi do gry ;p jednym z zabezpieczen kupowania od innych graczy postaci jest wlasnie allegro bo dzieki temu ze klikniesz sobie kup teraz masz pozniej dowod na to ze zostales oszukany (jesli tak sie stanie) i idzie z tego wyciagnac odpowiednie konsekwencje. nie wiem kto opowiada bajki o tym ze na allegro kradna ja wlasnie kupowalem swoja postac na allegro i nic mi sie nie stalo kazdy z moich znajomych kupowal i tez nikomu wlos z glowy nie spadl (tibijski wlos ;D)
CarpeDiem jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 20-12-2010, 05:43   #3
Rybzor
CS Tibia.pl Team
 
Rybzor's Avatar
 
Data dołączenia: 06 09 1970
Lokacja: Gliwice
Wiek: 33
Wpisy bloga: 1

Posty: 8,452
Stan: Początkujący
Adres Jabbera do Rybzor
Domyślny

W teorii można zgłosić sprawę na policje. W praktyce nawet nie wiadomo, czy będzie im się chciało wezwać typa na komendę. Bo dane itp mają instant z allegro bez większego problemu. Policja niestety na ogól bagatelizuje dramaty tibijczyków.
Rybzor jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 20-12-2010, 08:52   #4
Erverse
Użytkownik Forum
 
Erverse's Avatar
 
Data dołączenia: 19 12 2007
Lokacja: Olecko

Posty: 2,259
Stan: Na Emeryturze
Erverse ma numer GG 9055526
Domyślny

Oszustwa na allegro często się zdarzają. Będziesz sobie grał, wszystko fajnie a za miesiąc ciach i nie ma konta : ) wtedy już nic nie zrobisz - dostałeś to, co kupiłeś. Co z tym się później stało już nikogo nie obchodzi.
Erverse jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 20-12-2010, 10:13   #5
Jagred
Użytkownik Forum
 
Jagred's Avatar
 
Data dołączenia: 03 01 2008
Wiek: 37

Posty: 375
Profesja: Elder Druid
Świat: Premia
Domyślny

Erverse ma racje.
Nie udowodnisz ze to sprzedawca konta cie hacknal. Powie ze dostarczyl towar a ty zle o niego zadbales.
__________________
Zamierzasz odpowiedzieć na mojego posta?
Błagam Cię, napisz inteligentnie albo nie pisz wcale.
Jagred jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 20-12-2010, 12:02   #6
Vil
eX Moderator
 
Vil's Avatar
 
Data dołączenia: 13 11 2004
Lokacja: Helsinki
Wiek: 39

Posty: 4,623
Vil ma numer GG 3989309
Domyślny

Transakcja zakupu postaci jest nieważna z punktu widzenia umowy z Cipsoftem. W takiej sytuacji regulamin Allegro nie ma znaczenia, bo regulamin Allegro nie obejmuje towarów których nie można legalnie zakupić.

Innymi slowy w sensie prawnym nie jest możliwe przeniesienie własności postaci na kogoś.
__________________

Ostatnio edytowany przez Vil - 20-12-2010 o 12:04.
Vil jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 20-12-2010, 12:11   #7
Duch Niespokojny
Moderator
 
Duch Niespokojny's Avatar
 
Data dołączenia: 10 09 2005

Posty: 2,347
Stan: Na Emeryturze
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Vil Pokaż post
Transakcja zakupu postaci jest nieważna z punktu widzenia umowy z Cipsoftem. W takiej sytuacji regulamin Allegro nie ma znaczenia, bo regulamin Allegro nie obejmuje towarów których nie można legalnie zakupić.
Skąd te informacje? I czy to samo dotyczy całego konta?
Duch Niespokojny jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 20-12-2010, 13:43   #8
Vil
eX Moderator
 
Vil's Avatar
 
Data dołączenia: 13 11 2004
Lokacja: Helsinki
Wiek: 39

Posty: 4,623
Vil ma numer GG 3989309
Domyślny

Wychodzę od jednej z publikacji nt. prawa autorskiego (w skrócie - nie stajesz się właścicielem pracy magisterskiej napisanej przez kogoś na zlecenie z racji tego, że czynność przekazania autorstwa jest w tych okolicznościach prawnie nieważna. Jako konsekwencja tego nie możesz dociekać swoich praw jako klienta, bo z punktu widzenia prawa nigdy tym klientem gościa który to pisał nie byłeś).

Widzę tutaj analogię do sprzedawania postaci - z punktu widzenia umowy pomiędzy użytkownikiem a Cipsoftem właścicielem jest oryginalny właściciel konta. Nie masz zatem podstaw do zgłoszenia kradzieży postaci, której nigdy nie byłeś właścicielem.

albo

W najlepszym wypadku bardzo trudno będzie znaleźć prawne uzasadnienie ścigania takiego procederu. Sam fakt tego, że Cię ktoś "oszukał w internecie" zdecydowanie nie wystarczy. DO tego dochodzą jeszcze zawirowania przy prawnym określaniu własności wirtualnej.
__________________

Ostatnio edytowany przez Vil - 20-12-2010 o 13:45.
Vil jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 20-12-2010, 17:07   #9
Kojotus
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Kernkraft Pokaż post
Jeżeli kupimy jakąś postać poprzez allegro za dość duże pieniądze (200-300zł)
i zostaniemy oszukani to czy możemy zgłosić sprawę na policję?
Pewien gracz (Polak) z jednego z niemieckich serwerów PVP sprzedał postać (400+ pala) za bardzo duże pieniądze (8000+ zł) osobie z (prawdopodobnie) Indonezji (bądź tamtych ''okolic'').
Jak się możecie domyślać, tak... ów gracz odzyskał postać po 29 dniach. Później nie grał tą postacią blisko 6 miesięcy.
Oczywiście do dzisiaj żadne służby mundurowe nie odwiedziły nieuczciwego sprzedawcy... jednak został pożegnany z pierwotnego serwera... (jednak czym jest ok. 100zł za transfer w porównaniu z 8 tysiącami...).

Są to astronomiczne kwoty, ale chyba tylko dla nas... znajomy sprzedawał 188 ms'a i 202 ek w Polsce płacono za ów postacie odpowiednio 400 i 500 zł, natomiast gdy wystawił postacie na zagranicznych serwisach otrzymał oferty w wysokości 330 euro i 200 euro co daje nam w przybliżeniu 1300 i 800 zł i za 970 zł + nowy rec-key zakupił (również na serwerze pvp) 242 rp - czy się opłacało? Na to już sami musimy sobie odpowiedzieć (btw. żadna z postaci nie miała wcześniej bana).
  Odpowiedz z Cytatem
stary 20-12-2010, 20:20   #10
Rybzor
CS Tibia.pl Team
 
Rybzor's Avatar
 
Data dołączenia: 06 09 1970
Lokacja: Gliwice
Wiek: 33
Wpisy bloga: 1

Posty: 8,452
Stan: Początkujący
Adres Jabbera do Rybzor
Domyślny

Vil, to, że coś łamie regulamin CipSoftu, czy allegro, nie oznacza, że nie łamie polskiego prawa. Jeżeli ktoś został oszukany w internecie, to popełniono wobec niego wykroczenie/przestępstwo (czy jak to się tam nazywa).

Podobna sytuacja to np zakup komputera w sklepie internetowym. Rok temu kupowałem, bez allegro i innych gówien. Nie miałem u nich żadnego konta, niczego, prosta stronka na wordpresie, no i umówiłem się z typem na gg, ja mu wysyłam 2,5k, on mi wysyła kompa. No i jako, że ma firme, musiał to zrobić, bo miałbym policje na karku. Podobnie jest z postaciami z tibii i innymi takimi.
Rybzor jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 20-12-2010, 20:31   #11
Erverse
Użytkownik Forum
 
Erverse's Avatar
 
Data dołączenia: 19 12 2007
Lokacja: Olecko

Posty: 2,259
Stan: Na Emeryturze
Erverse ma numer GG 9055526
Domyślny

Tylko, że w tym przypadku sprzedawca daje ci to, co napisał na aukcji czyli passy + rec key czy tam jeszcze email, następnie po x dniach zabiera sobie spowrotem to konto i może mieć w dupie negatywny komentarz, pieniądze ma "legalnie"( nie biorąc pod uwagę tego prawa cipsoftowego)
Erverse jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 20-12-2010, 20:48   #12
Vil
eX Moderator
 
Vil's Avatar
 
Data dołączenia: 13 11 2004
Lokacja: Helsinki
Wiek: 39

Posty: 4,623
Vil ma numer GG 3989309
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Rybzor Pokaż post
Podobna sytuacja to np zakup komputera w sklepie internetowym. Rok temu kupowałem, bez allegro i innych gówien. Nie miałem u nich żadnego konta, niczego, prosta stronka na wordpresie, no i umówiłem się z typem na gg, ja mu wysyłam 2,5k, on mi wysyła kompa. No i jako, że ma firme, musiał to zrobić, bo miałbym policje na karku. Podobnie jest z postaciami z tibii i innymi takimi.
Właśnie o to się sprawa rozbija, że to nie jest podobna sytuacja.

Jeśli szukasz podobnej sytuacji, to spróbuj pomyśleć co by się stało, gdybyś wystawił na allegro cudzy samochód spod bloku, w przypadku którego nie masz mocy prawnej aby go sprzedać, i czy taka transakcja uczyniłaby z radosnego kupca właściciela samochodu.

Cytuj:
to, że coś łamie regulamin CipSoftu, czy allegro, nie oznacza, że nie łamie polskiego prawa. Jeżeli ktoś został oszukany w internecie, to popełniono wobec niego wykroczenie/przestępstwo (czy jak to się tam nazywa).
Sęk w tym, że prawo reguluje/ nie reguluje (tak jest w tym przypadku) oszustwa "w internecie", w kontekście "własności wirtualnej".

Ja wam sygnalizuję, że sprawa w tym przypadku (i w ogóle w przypadku właśności intelektualnej, czyli niemierzalnej) nie wygląda tak różowo jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, i czasem warto się zastanowić (i dowiedzieć) czy faktycznie mamy jakieś podstawy do dochodzenia swoich praw.
__________________

Ostatnio edytowany przez Vil - 20-12-2010 o 20:55.
Vil jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 20-12-2010, 21:39   #13
Duch Niespokojny
Moderator
 
Duch Niespokojny's Avatar
 
Data dołączenia: 10 09 2005

Posty: 2,347
Stan: Na Emeryturze
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Vil Pokaż post
Jeśli szukasz podobnej sytuacji, to spróbuj pomyśleć co by się stało, gdybyś wystawił na allegro cudzy samochód spod bloku, w przypadku którego nie masz mocy prawnej aby go sprzedać, i czy taka transakcja uczyniłaby z radosnego kupca właściciela samochodu.
Zostałbyś oskarżony o oszustwo.
Duch Niespokojny jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 20-12-2010, 22:10   #14
Kernkraft
Użytkownik Forum
 
Kernkraft's Avatar
 
Data dołączenia: 09 05 2010
Lokacja: Bełchatów
Wiek: 34

Posty: 161
Profesja: Master Sorcerer
Domyślny

w takim razie -kto z was zdecydowałby się na kupno postaci (gdyby wam na tym zależało)?
ryzykowalibyście 200-300 złoty?
Kernkraft jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 20-12-2010, 23:12   #15
Thanal
Użytkownik Forum
 
Thanal's Avatar
 
Data dołączenia: 29 10 2005
Lokacja: /Wrocław/Breslau/Vratislavia

Posty: 67
Imię: ---
Profesja: Sorcerer
Świat: Szukam:P
Domyślny

Dlatego sporym (i odpowiednio droższym) powodzeniem cieszą się postacie bez wyrobionego Key'a, sprzedawane wraz z adresem e-mail na który konto zostało zarejestrowane. 100% pewności, że po zakupie postać pozostanie Twoja.
__________________
FaR TiL OdiN...

[x]- mi sie 2 dni temu snilo ze na przejsciu przez jezdnie bylo ukryte wejscie na basnhee , a ja mailem 1 sdka i 900 many
[x]- odstawilem banshee hunty
Thanal jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 21-12-2010, 05:59   #16
CarpeDiem
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 20 12 2010
Lokacja: P-ń

Posty: 4
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Royal Paladin
Poziom: 150
Domyślny

twierdze dokladnie to samo a juz tym bardziej kiedy kupujemy postac na allegro od pierwszego wlasciciela bo wtedy mamy pewnosc ze postac nie latala z rak do rak i tego rkeya nie ma nikt inny a sam wlasciciel go np zgubil i nie martwil sie tym wiedzac ze tylko on bedzie gral dana postacia
CarpeDiem jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 21-12-2010, 11:07   #17
Kojotus
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Thanal Pokaż post
Dlatego sporym (i odpowiednio droższym) powodzeniem cieszą się postacie bez wyrobionego Key'a, sprzedawane wraz z adresem e-mail na który konto zostało zarejestrowane. 100% pewności, że po zakupie postać pozostanie Twoja.
No tak, ale bez wyrobionego recka nie kupisz PACC, no i teraz spróbuj kupić 150+ lvl bez recka...
  Odpowiedz z Cytatem
stary 21-12-2010, 11:13   #18
CarpeDiem
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 20 12 2010
Lokacja: P-ń

Posty: 4
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Royal Paladin
Poziom: 150
Domyślny

jak to nie kupisz pacc? ja gram 2 lata i caly czas mam pacc nigdy nie musialem do tego miec rkeya i co to za roznica czy kupujesz 150 bez rkeya 200 czy 10 ;p jesli ktos faktycznie go nie ma to dla ciebie lepiej
CarpeDiem jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 21-12-2010, 12:12   #19
Kojotus
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez CarpeDiem Pokaż post
jak to nie kupisz pacc? ja gram 2 lata i caly czas mam pacc nigdy nie musialem do tego miec rkeya i co to za roznica czy kupujesz 150 bez rkeya 200 czy 10 ;p jesli ktos faktycznie go nie ma to dla ciebie lepiej
Nie kupisz pacc nie mając spersonalizowanego konta, a przy personalizacji otrzymujemy reck'a.

Pozdrawiam.
  Odpowiedz z Cytatem
stary 21-12-2010, 12:25   #20
Duch Niespokojny
Moderator
 
Duch Niespokojny's Avatar
 
Data dołączenia: 10 09 2005

Posty: 2,347
Stan: Na Emeryturze
Domyślny

No tak, ale to nie znaczy, że musisz ten rec znać.
Duch Niespokojny jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 09:56.


Powered by vBulletin 3