Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Fora główne > Poradniki > Poradniki inne, niezwiązane z Tibią

Notki

Poradniki inne, niezwiązane z Tibią Poradniki napisane przez użytkowników forum, które nie dotyczą Tibii, jednak są warte umieszczenia na stronie i przeczytania.

Odpowiedz
 
Opcje tematu
stary 27-02-2004, 00:12   #1
Raynold
eX Moderator
 
Raynold's Avatar
 
Data dołączenia: 13 10 2003
Lokacja: Tychy
Wiek: 41

Posty: 1,816
Stan: Niegrający
Domyślny Wysyłanie plików na serwer, czyli podstawy ftp

Niektóre darmowe witryny udostępniają miejsce na swoich serwerach na strony www. Przy okazji mają też własne stronki do wysyłania plików. Ale Ty bądź lepszy i zrób to sam! To jest taki mały przewodnik dla tych, którzy nie mieli z tym nigdy styczności.

Zakładamy konto (darmowe bądź nie) na jakimś serwerze. Dla przykładu mam konto: milinski na serwerze student.agh.edu.pl (darmowe, jeśli jesteś studentem AGH )

Opis ftp textowego:
1. Uruchamiamy ftp : Start -> Uruchom -> "ftp"
Jesteśmy w trybie textowym i widzimy znak zachęty: ftp>
2. Łączymy się z naszym serwerem : open host <Enter>
Widzimy:
ftp> open student.agh.edu.pl
Połączony z student.agh.edu.pl.
220 students ftp server student.uci.agh.edu.pl
Użytkownik (student.agh.edu.pl: (none)):
3. Logujemy się (login i hasło)
Widzimy:
Użytkownik (student.agh.edu.pl: (none)): milinski
331 Password required for milinski.
Hasło: ***************
230 User milinski logged in.
ftp>

Jesteśmy zalogowani na serwerze. Jeśli przez ten etap przeszedłeś/przeszłaś szczęśliwie, to świetnie. Teraz: jak co robić?
Wszystkie polecenia, jakie będziemy teraz wpisywać, będą wykonywane na zdalnym serwerze
lub na maszynie lokalnej. Polecenia, które będą się zaczynały wykrzyknikiem ( ! ) będą interpretowane jako polecenia systemowe. Tak więc wykonanie polecenia: !dir spowoduje wyświetlenie zawartości lokalnego katalogu. W przypadku przemieszczania się po lokalnej strukturze katalogów używamy polecenia lcd (składnie taka sama, jak cd). Najczęściej spotykamy się z serwerami postawionymi na rodzinie unixa, więc pokrótce omówię podstawowe polecenia, tylko na nasz użytek. Aha. Moje założenie jest takie, że masz windowsa, bo ludzie, którzy mają Linuxa zakładam, że to umieją

komenda na lokalnej maszynie (DOS) <=> komenda unixa - opis
!dir <=> ls - wyświetla zawartość katalogu
md nazwa <=> mkdir nazwa - tworzy nowy katalog
lcd scieżka <=> cd ścieżka - przemieszczamy się po strukturze katalogów
!cd <=> pwd - wyświetlenie ścieżki katalogu, w którym jesteśmy
lcd <=> cd - przechodzimy do tzw. katalogu domowego . W windzie domyślnie c:\, w linuxie /home
Teraz chcemy wysłać nasze wspaniałe zdjęcia na serwer. Co zrobić? Otóż:
a. przechodzimy sobie najpierw do katalogu, w którym mamy zdjęcia, np. lcd c:\tibia\moje_ssy
b. tworzymy na serwerze katalog, w którym chcemy umieścić nasze zdjęcia, np. mkdir fajne_screeny
c. przechodzimy do tegoż katalogu cd fajne_screeny
Po tych czynnościach mamy ustawiony lokalny katalog, z którego chcemy wysłać screeny i zdalny katalog, w którym chcemy, żeby się znalazły. Lecimy dalej
d. piszemy polecenie: bin - ustawia nam ono przesyłanie plików w trybie binarnym
e. piszemy polecenie: hash - przy użyciu znaczków '#' jesteśmy informowani, jak duża część pliku została wysłana (pomocne przy większych plikach, my możemy sobie to w sumie darować...
f. piszemy: put plik.jpg - to polecenie wysyła nam plik plik.jpg na serwer do katalogu zdalnego, wcześniej ustawionego. Jeśli chcemy wysłać więcej plików, posługujemy się poleceniem mput *.* (przykład). Maskę plików możemy sobie dobrać dowolnie.
Przed wysłaniem każdego pliku będzie nam zadawane pytanie, czy jesteśmy pewni, że chcemy dany plik wysłać. Oczywiście, potwierdzamy. Ale jeśli mamy dużo plików, może to być uciążliwe. Żeby wyłączyć ten tryb pytania, wystarczy wpisać polecenie: prompt.
Pliki są wysłane, więc możemy komuś teraz podać linka do katalogu z naszymi zdjęciami lub po prostu link do zdjęcia. W moim przypadku link będzie wyglądał następująco: http://student.uci.agh.edu.pl/~milinski/fajne_screeny/.

Tzn tu jest jeszcze taki motyw z katalogiem public_html, ale na darmowych stronach jest to jakoś dziwnie zrobione, nie wgłębiałem się. Jakby coś było nie tak, to piszcie, a wszystko wytłumaczę
Rozłączamy się ze zdalnym serwerem jednocześnie wychodząc z programu poleceniem: bye

Jutro popołudniu część II, czyli graficzny klient ftp na przykładzie LeechFTP (przygotujcie się - na google.pl wpiszcie: "leechftp download free" i ściągniejcie sobie i zainstalujcie, a ja objaśnię obsługę + screeny)

edit by n3m3s1s:
Graficzny klient FTP jest znacznie prostszy w obsłudze, więc skupmy się może na nim bo podejrzewam, że połowa użytkowników forum nie skuma sposobu pierwszego i wybierze drugi
Osobiście używam Total Commandera.
btw: przyklejam bo się przyda
__________________
Emerytura... Dzięki za wszystko.
Raynold jest offline   Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 27-02-2004, 17:03   #2
Chomik
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 07 12 2003

Posty: 97
Domyślny

Uwaga: Jak chcecie umieścić zdjęcia na ftp żeby je dać na forum to nie wysyłajcie ich na servery na których jest zakaz hotlinkowania
Chomik jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 27-02-2004, 17:43   #3
n3m3s!s
eX Moderator
 
n3m3s!s's Avatar
 
Data dołączenia: 31 07 2003
Lokacja: St-ce/Ck
Wiek: 38

Posty: 1,023
Stan: Niegrający
Domyślny

Polecam:
www.republika.pl za szybkosc (niestety limitowany transfer i w pewnych okresach czasu zdjec nie bedzie widac, co spowoduje namnozenie sie tematow typu "fajne, ale nic nie wiedac", "widze tylko XX" )

www.lycos.co.uk --> bez limitow, 50mb wolnego miejsca, duza pojemnosc i niezla szybkosc.

Definitywnie nie: www.interia.pl, www.wp.pl
__________________
n3m3s!s jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 27-02-2004, 21:29   #4
Raynold
eX Moderator
 
Raynold's Avatar
 
Data dołączenia: 13 10 2003
Lokacja: Tychy
Wiek: 41

Posty: 1,816
Stan: Niegrający
Domyślny

W sumie, jak i tak się wypowiedziałeś w oddzielnym poście, to nie musiałeś bazgrać po moim
Ale, oczywiście, obsługę graficznego ftpa umieszczę zaraz jutro rano. Na tym kompie mam troszkę ograniczone pole działania, więc nie mogę zrobić tego, co obiecałem teraz... Dokładnie w tym poście umieszczę obsługę graficznego klienta ftp; już jutro rano

edit by n3m1~
ciii ray~ ciii
__________________
Emerytura... Dzięki za wszystko.
Raynold jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 27-02-2004, 21:52   #5
Bobercjusz
Użytkownik Forum
 
Bobercjusz's Avatar
 
Data dołączenia: 20 09 2003
Lokacja: Poznań
Wiek: 34

Posty: 302
Bobercjusz ma numer GG 4940122
Domyślny

Raynold ty to umiesz upraszczac zycie 12-16 latkom...
Czy nie latwiej by bylo sciagnac ftp np ws_ftp95?? Tam masz wszystko bez kompikacji i latwo a nie jak ty napisales ze przez uruchom i trzeba komendy wklepywac po koleji..

tu jest link do tego programu. >>>klik<<<
__________________
Ju Arj Djeat Fjor Majniland Nuób !!!!!11111
Bobercjusz jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 28-02-2004, 12:00   #6
Czkowron
Zbanowany
 
Czkowron's Avatar
 
Data dołączenia: 26 10 2003
Lokacja: Głuchołazy
Wiek: 33

Posty: 202
Wyślij wiadomość przez ICQ do Czkowron Czkowron ma numer GG 5079155 Czkowron ma login Tlenu puchacz13@tlen.pl
Domyślny

Jezuuuuuuuuu............

Bez urazy , ale jak widze jakieś poradniki do ftp po Dos-a to zaraz mnie na rzyganie bierze .........

Obudzie sie!! Mamy przecież (chyba) każdy total commandera i tam baaaaaaaaaardzo prosto można sobie ustawić połączenie ftp.Jak ktoś chce to moge poradnik zrobic (ale chyba nie znam az tak tępego człowieka , który by sie tam nie połapał )
Czkowron jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 28-02-2004, 12:08   #7
Xodapi
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 07 12 2003

Posty: 177
Domyślny

Nawet total commander nie potrzebny, jak ktoś leniwy to sie przez explorera połączy
__________________
Julera > Elite Knight > 88lvl > 88/86 > 7mlvl
Xodapi jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 28-02-2004, 13:36   #8
Raynold
eX Moderator
 
Raynold's Avatar
 
Data dołączenia: 13 10 2003
Lokacja: Tychy
Wiek: 41

Posty: 1,816
Stan: Niegrający
Domyślny

Patrząc na komentarze, widzę, że rzeczywiście zbyt na siłę chciałem to zrobić Okej. Niech tamto już zostanie... No a w sumie jak graficzne klienty są intuicyjne i proste to czy ma sens zamieszczać tutaj w ogóle screeny? Sam nie wiem... Ale skoro ktos już temu tematowi przylepił etykietkę "ważne", to dokończę com zaczął. Może akurat jest ktoś, kto z tym nigdy nie miał do czynienia, a zaglądając tutaj może się czegoś nauczy. Zobaczymy...
Umieszczę screeny najpopularniejszego Total Commandera oraz LeechFTP, do którego sam się przekonałem i bardzo lubię
Zakładam, że macie już zainstalowane...

Total Commander:

1. Menu: Sieć -> Nowe połączenie... I wpisujemy:

a. miejsce na hasło zostawić najlepiej wolne. Przy każdym połączeniu będziemy musieli wtedy wpisywać hało, coby się połączyć. W ten sposób nie zapomnimy hasła, a i nikt inny, kto jest na kompie nie będzie nam mógł wejść na serwer
b. katalog lokalny i zdalny możemy ustawić, jeśli chcemy, przy każdym połączeniu mieć od razu otwarte te foldery.
c. Pamiętajmy o ustawieniu opcji do przesyłania w trybie pasywnym!

2. Teraz po prostu z listy wybieramy naszą sesję i łączymy się.


3. Teraz wszystko proste. Do kopiowania wystarczy drag&drop, albo klawisze skrótowe takie, jak w Norton Commanderze (na dolnym pasku)


4. Rozłączamy się: Menu: sieć -> FTP Rozłącz, albo nawet jest taki guziczek pośrodku na górze...

Słowem: żadna filozofia

LeechFTP:

1. Menu: File -> Options...


2. Klikamy na taką błyskawicę (po lewej na górze) i uzupełniamy:


3. Jesteśmy połączeni. Wysyłać pliki możemy po prostu metodą drag&drop.


4. Rozłączenie polega na kliknięciu takiej wtyczki (4 ikonka na prawo os błyskawicy).

5. Jeśli Będzie nas męczyło ciągłe wpisywanie tych wszystkich rzeczy za każdym logowaniem, możemy sobie zapisać to w następujący sposób:
a. klikamy na książkę
b. Edit -> Add Folder
c. Edit -> Add Bookmark i wpisujemy to, co wcześniej i gotowe

No w sumie już i tak po komentarzach się trochę zniechęciłem i pomyślałem, żeby w ogóle poprosić modka jakiegos o zamknięcie tematu, no ale niech już tu będzie. Jakby ktoś chciał się czegoś więcej dowiedzieć o protokole ftp lub o obsłudze tych programów, piszcie, a postaram się odpowiedzieć.
No a co do tekstowego ftp: chciałem, żeby po prostu było wiadome, jak to naprawdę wszystko wygląda; no nie wiem... na wszelki wypadek
__________________
Emerytura... Dzięki za wszystko.
Raynold jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 12-03-2004, 15:19   #9
Jedi
Użytkownik Forum
 
Jedi's Avatar
 
Data dołączenia: 21 08 2003
Lokacja: Kołobrzeg City

Posty: 386
Stan: Na emeryturze
Jedi ma numer GG 2163513
Domyślny

Tylko troche to będzie wolno chodzić, a w neostradzie jak wysyłasz pliki to automatycznie ci się spowalnia zasysanie (A tak wogóle i tak z tego nikt nie skorzysta )
__________________
Z socjalistycznym pozdrowieniem
Jedi
Jedi jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 19-03-2004, 15:15   #10
rowerek33
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 24 01 2004

Posty: 96
Domyślny

Teraz chcę wam przedstawic newbiowski sposób wklejania plików na to forum ( i na inne oczywiscie też ).

Więc co ? Przechodzimy do rzeczy:

Na początku musisz mieć konto email na onecie ( dlaczego na onecie ? ponieważ polecam ten serwis i jest wedlug mnie jednym z lepszych ).

Potem wchodzimy na te strone i klikasz po lewo na link założ strone

Powinno nam sie pojawic takie cos no i oczywiscie wybieramy strone za free i klikamy załóż. Potem wybieramy nazwe naszej strony jeśli Twoja nazwa nie jest zajeta to dobrze. Nastepnym krokiem jest przeczytanie kodu i przepisanie go we wskazane miejsce. Nastepnie zaznacz ze wyrazasz na wszystko zgode i kliknij dalej.
Potem sie ukaże takie cos ale to tylko swiadczy ze wszystko dobrze zrobiles wiec krokiem nastepnym jest klikniecie wyrazu dalej

Powinno Ci sie ukazac takie coś Jesli tak jest to sie ciesz bo jeszcze polowa roboty przed nami. Na samej gorze masz dwa wyrazy Menedżer witryny wiec klikasz na owego menadzera i pojawia Ci sie takie okno Na samym dole tego okna masz dwa wyrazy nowy katalog i zaladuj Wiec od razu radze kliknac nowy katalog i w nim umieszczać wszystkie screeny. Gdy juz stworzylismy nowy katalog klikamy na niego prawym przyciskiem mysze i wybieramy otworz Najważniejsze przy zaladowywaniu nowych plików na serwer republiki poprzez przycisk zaladuj jest potem wybranie jakich plików chcesz uzywac zawsze wybieraj i zapisuj w postaci jpg ! Czyli przykladowo : zaladuj > przegladaj > pliki typu obrazy gif, jpg. Zawsze to zaznaczaj bo gdy zaznaczysz opcje wszystkie pliki to Ci sie nie wklei zwykly jpg. Nie umiem zbytnio lumaczyc wiec zobaczcie o co mi chodzi


Zapomniał bym dodac mamy stronke, ale ja na nią wejsc ? Otoż sposob jest jeden. Gdy dalismy nazwy naszej stronce kot a katalog ktory utworzylismy nazywa sie pies musimy w przegladarce wpisac tak http://republika.pl/kot/pies/ I mamy nasze zdjecia.

Więc czekam na opinie ale przede wszystkim na pytania dotyczące różnych problemów, które zapewne wystąpią.

Sorry ze napisałem ze to newbiowski sposob, on jest nie tyle newbiowski co latwy bo np. nie kazdemy sie chce robic taka strone jak Raynoldowi po prosty nie ktorym wystarczy zwykly index tak ja Nemesisowi , którego wlasnie opis zrobienia przedstawiłem.
rowerek33 jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 28-03-2004, 01:01   #11
miuriel
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 25 01 2004

Posty: 84
Domyślny

ja zrobilem na tego menadzera i mi wyskakuje okienko o jhakiejs umowie i robie ok i pisze ze "trwa laczenie z serverem"
i co ja mam zarobic??
miuriel jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 28-03-2004, 14:47   #12
rowerek33
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 24 01 2004

Posty: 96
Domyślny

Głupio mi że nie moge Ci pomóc, bo nie spotkałem sie nigdy z takim błędem. Stwórz sobie jeszcze raz konto i od nowa a jak nie to naprawde nie wiem. Ja zawsze klikam ok czekam aż sie menadzer otworzy i zamykam wszystkie inne okna. Pamietaj nie uruchamiaj webmajstra tylko menadzera. Tak myślę jak Ci doradzic jeszcze ale nic mi do głowy nie przychodzi a jak masz jakies inne pytania to śmiało wal.
edit: jeszcze raz zerknąłem na twoj post i tak mi przyszło na myśl że jak trwa laczenie to trzeba czekać.
rowerek33 jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 12-04-2004, 10:07   #13
Ludwix Trimera
Użytkownik Forum
 
Ludwix Trimera's Avatar
 
Data dołączenia: 10 04 2004
Lokacja: Za górami za lasami...
Wiek: 34

Posty: 120
Stan: Na Emeryturze
Świat: Ziemia
Ludwix Trimera ma numer GG Niepodam.
Domyślny !!!!

JEST problem. Nie wiem czemu nie moge zapisywac obarzów w formacie jpg. Moge tylko w bmp, które są za duże.
HELP PLS!!
__________________
_./ Old Aurea! PROSTO Team/ Old RoM!
Ludwix Trimera jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 14-04-2004, 08:18   #14
rowerek33
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 24 01 2004

Posty: 96
Domyślny

Ale jak wychodzisz z painta z screenem to je tez zapisuj w jpg a potem zaznacz jakie pliki chcesz zaladowac w menadzerze ( czyli zawsze jpg z gif ).
No co jak co ale chyba wszystko powinno byc jasne, no bynajmniej proste.
Wiesz ja daje wieczorem niech mi zawsze zapisuje 1 screen, bo jak wezme dwa to mi sie dlugo zapisuje.
Masz wieksza ilosc plików do zapisania to zapisuj ranem, bo jak wiesz to sie nie zapisuje u Ciebie na dysku tylko na serwerze republiki, przez co musi to troche potrwac.
Pomysl czy ty namewno jak zapisujesz plik w paincie to czy w jpg ? Przestudiuj to jeszcze raz na spokojnie.
Panowie co jak co ale sposobu zapisywania plikow w formacie nie bede chyba przedstawial...
rowerek33 jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 27-04-2004, 15:22   #15
Ozzie
Użytkownik Forum
 
Ozzie's Avatar
 
Data dołączenia: 06 03 2004
Lokacja: tam

Posty: 198
Ozzie ma numer GG ask me ;>
Domyślny

Jeśli jesteś właścicielem tej strony, powinieneś opublikować na swoim koncie plik o nazwie "index.html", który pokaże się zamiast zaślepki "Strona w budowie".

Jak mam opublikowac ten plik?
__________________
"Mowa jest srebrem, zależy co mówisz.
Milczenie jest złotem, zależy czemu milczysz."
Ozzie jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 27-04-2004, 23:17   #16
L..i..S..e..K
Użytkownik Forum
 
L..i..S..e..K's Avatar
 
Data dołączenia: 29 03 2004
Lokacja: SzczecineK
Wiek: 36

Posty: 161
L..i..S..e..K ma numer GG 2942145 L..i..S..e..K ma login Tlenu lordfox
Domyślny

Normalnie tworzysz stronkę nadajesz jej nazwę index.html wysyłasz na ftp i stronka jest w necie.
__________________
28lvl Master Sorcerer - Xerena - Online
43lvl Master Sorcerer - Kyra
76lvl Royal Paladin - Nebula
64lvl Knight - Hiberna
56lvl Knight - Hiberna
L..i..S..e..K jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 27-04-2004, 23:20   #17
L..i..S..e..K
Użytkownik Forum
 
L..i..S..e..K's Avatar
 
Data dołączenia: 29 03 2004
Lokacja: SzczecineK
Wiek: 36

Posty: 161
L..i..S..e..K ma numer GG 2942145 L..i..S..e..K ma login Tlenu lordfox
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie dodany przez Ludwix Trimera
JEST problem. Nie wiem czemu nie moge zapisywac obarzów w formacie jpg. Moge tylko w bmp, które są za duże.
HELP PLS!!
Co jak co ale w 98 nie ma możliwości zapisywania Jpg w paint. Zmień progsa.
__________________
28lvl Master Sorcerer - Xerena - Online
43lvl Master Sorcerer - Kyra
76lvl Royal Paladin - Nebula
64lvl Knight - Hiberna
56lvl Knight - Hiberna
L..i..S..e..K jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 01-05-2004, 21:43   #18
Bofedojo
Użytkownik Forum
 
Bofedojo's Avatar
 
Data dołączenia: 27 10 2003
Lokacja: Gdansk
Wiek: 32

Posty: 466
Stan: Niegrający
Bofedojo ma numer GG 1439666
Domyślny

Co mam wpisać w "Nazwa hosta: " jak mam konto na lycos? Jak wpisuje lycos.co.uk to nie moze mnie polaczyc :/ .
__________________

Cya in another life brothers

Bofedojo jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 02-05-2004, 10:42   #19
n3m3s!s
eX Moderator
 
n3m3s!s's Avatar
 
Data dołączenia: 31 07 2003
Lokacja: St-ce/Ck
Wiek: 38

Posty: 1,023
Stan: Niegrający
Domyślny

O oknie nazwa hosta wpisujesz dowolną nazwe. Np: "moje konto" a w oknie adres ftp: wpisujesz ftp.members.lycos.co.uk
__________________
n3m3s!s jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 03-05-2004, 21:43   #20
Zilehit
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny

jak sie wkleja zdjecia na tibia.pl
??
  Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 19:11.


Powered by vBulletin 3