Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Inne > tibia.pl - opinie, sugestie, błędy, itp.

Notki

tibia.pl - opinie, sugestie, błędy, itp. Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat strony, wskazać błąd i zasugerować czego brakuje.

Odpowiedz
 
Opcje tematu
stary 23-07-2006, 20:05   #1
Raynold
eX Moderator
 
Raynold's Avatar
 
Data dołączenia: 13 10 2003
Lokacja: Tychy
Wiek: 41

Posty: 1,816
Stan: Niegrający
Domyślny Komentarze do ogłoszenia "Nie karmić trolla"

Temat jest ściśle powiązany z ogłoszeniem.

Tutaj proszę o komentarze i pytania - w razie potrzeby można wyjaśnić nieporozumienia i inne sprawy.
__________________
Emerytura... Dzięki za wszystko.

Ostatnio edytowany przez Raynold - 23-07-2006 o 20:07.
Raynold jest offline   Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 23-07-2006, 20:21   #2
DRoN
Użytkownik Forum
 
DRoN's Avatar
 
Data dołączenia: 02 08 2005
Lokacja: Przasnysz
Wiek: 33

Posty: 970
Domyślny

A jak odróżnic trolla od newbie?
Tak jak w temacie o "Fermubasie". Autor nie był raczej trollem, więc pomoc dla newbie jest raczej dobra.
Poza tym, według mnie trolling nie powinien obejmowac tak głębokiej prowokacji, jak "szukałem i nieznalazłem". To jest chyba prowokacja do kłótni (tak jak zostało opisane na początku) i niepotrzebne spieranie się.
Do tej pory starałem się egzekwowac te części:
Cytuj:
wszczynanie kłótni prowokującymi postami (np. ataki na partie polityczne, na gatunki muzyczne etc.)
Cytuj:
konkurencyjnych stron postami np. "a tamto forum jest lepsze" - prowokowanie kłótni
edit:

Cytuj:
Ktoś może być trollem, nawet o tym nie wiedząc - on po prostu tak pisze i się nie zastanawia.
Czyli troll, to tylko chwilowy status? Bo każdy może walnąc gafę albo zostac wziętym za trolla.
Np. "szukałem i nie znalazłem, bo źle szukałem" albo "sam nie wiem czego szukałem i ciężko mi było określic co dokładnie chce znaleźc".
2 przykład. User jest strasznie wyczulony na jakimś poziomie i nieświadomie wdaje się w spór lub troll jest inteligentny i wie jak kogoś sprowokowac.
Troll nie musi byc idiotą. Może działac celowo z zamierzonym skutkiem.

Cytuj:
I bardzo dobrze. Najwyższy czas, żeby pozbyć sie noobstwa.
Niby tak, ale jak mówiłem, ktoś może przez przypadek zyskac miano trolla i zbyt ostre egzekwowanie tego prawa może doprowadzic do wyniszczenia forum (banicje również normalnych userów).

@ edit

Przykładem chwilowego trolla może byc Grab iarz (pewnie zaraz się przyczepi, że obgaduje go w oddzielnym topicu). Jest strasznie wyczulony na punkcie kierowanych w jego stronę uwag i na każdą odpowiada bluzgiem bądź pseudo-groźbą "powiedz mi to w twarz".

edit

I wszystko jasne.

@ Rooker

Sądzę że normalny człowiek wchodzący w nowe miejsce (w tym wypadku forum) powinien z własnej woli zapoznac się z panującymi zasadami. Nie zapoznał się? Szybki ban zarobiony przy wykorzystaniu umiejętności trolla.

Cytuj:
Nieznajomośc prawa nie upoważnia do jego nieprzestrzegania.

Ostatnio edytowany przez DRoN - 23-07-2006 o 22:15.
DRoN jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 23-07-2006, 20:59   #3
Raynold
eX Moderator
 
Raynold's Avatar
 
Data dołączenia: 13 10 2003
Lokacja: Tychy
Wiek: 41

Posty: 1,816
Stan: Niegrający
Domyślny

Niektóre przypadki można zaklasyfikować jako "rtfm" - ważne, że "szukałem i nie znalazłem" to w 99% przypadków ściema, żeby ludzie chętniej odpowiadali w temacie.

A pytanie o Februassa, Bemburasa, Sasahopsasa, czy jakkolwiek inaczej go nazwą - wiadomo - niech sie nauczy szukać i wpisze poprawnie słowo kluczowe.

Dużo tematów/postów można podciągnąć pod różne definicje. Ktoś może być trollem, nawet o tym nie wiedząc - on po prostu tak pisze i się nie zastanawia. Moim celem jest natomiast "uświadomienie" użytkowników, czym jest trolling, żeby byli bardziej wyczuleni na tym punkcie. Na dobrą sprawę wiadomo - każda próba "nawracania" i nauczania dzieci w sieci podstaw korzystania z dobrodziejstwa Internetu to walka z wiatrakami i porywanie sie z motyką na Słońce, ale w razie czego będę miał czyste sumienie, egzekwując odpowiednie zachowanie

Ktoś, kto jest inteligentny, powinien przeczytać regulamin, zanim dokończy proces rejestracji. Stamtąd powinien się dowiedzieć, żeby czytac ogłoszenia, a z ogłoszeń dowie się, co to jest trolling i jako inteligentny człowiek nie da się sprowokować.

Nie będzie jakiegoś oficjalnej rangi "troll". Po prostu w powodzie kasacji tematu będzie "troll", w powodzie upomnienia będzie "troll" albo "nie karm trolla" etc. Ewentualnie linek do ogłoszenia, żeby się dokształcić.

Inteligentny troll = ban. Świadome i celowe działanie na szkodę forum i forumowiczów nie będzie tolerowane.
__________________
Emerytura... Dzięki za wszystko.

Ostatnio edytowany przez Raynold - 23-07-2006 o 21:18.
Raynold jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 23-07-2006, 21:11   #4
Hakuoh
Użytkownik Forum
 
Hakuoh's Avatar
 
Data dołączenia: 30 04 2005
Lokacja: Bełchatów/Reading
Wiek: 33
Wpisy bloga: 1

Posty: 1,622
Stan: Niegrający
Imię: Eldryzif
Profesja: Rookstayer
Świat: Calmera
Poziom: 74
Domyślny

I bardzo dobrze. Najwyższy czas, żeby pozbyć sie noobstwa.
__________________
I'm in league with satan. Obey his commands. With the goat of Mendes. Sitting at his left hand. I'm in league with satan. I love the dead. No one prayed for Sodom. As the people fled.
Hakuoh jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 23-07-2006, 22:08   #5
Rooker666
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 20 06 2006

Posty: 257
Stan: Niegrający
Domyślny Troll

Nie da się usunąć trollingu ale powinno się wyjaśnić domniewanemu trollowi jak powinien postępować oraz co robić a co nie. Dobrym rozwiązaniem by mogło być automatyczne przekierowanie do działu regulamin zaraz po utworzeniu konta na forum .
Rooker666 jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-07-2006, 00:14   #6
Duch Niespokojny
Moderator
 
Duch Niespokojny's Avatar
 
Data dołączenia: 10 09 2005

Posty: 2,347
Stan: Na Emeryturze
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Raynold
Jak najlepiej przeciwdziałać trollom?

Jest tylko jedna skuteczna metoda: totalna ignorancja.
"Ignorancja" to nie to samo co "ignorowanie".

Cytuj:
Ignorancja - brak wiedzy, nieznajomość czego, nieuctwo
Duch Niespokojny jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-07-2006, 00:49   #7
Raynold
eX Moderator
 
Raynold's Avatar
 
Data dołączenia: 13 10 2003
Lokacja: Tychy
Wiek: 41

Posty: 1,816
Stan: Niegrający
Domyślny

Mój błąd, napisałem i nie zwróciłem na to uwagi. Już poprawiam.
__________________
Emerytura... Dzięki za wszystko.
Raynold jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-07-2006, 00:59   #8
Celoz
Zbanowany
 
Celoz's Avatar
 
Data dołączenia: 24 12 2005
Wiek: 30

Posty: 1,233
Stan: Aktywny Gracz
Imię: Thy slayer
Profesja: Rookstayer
Świat: Candia
Poziom: 9
Celoz ma numer GG 2451090 Celoz ma login Tlenu Celoz@o2.pl
Domyślny

to raczej nie jest karmienie trolla, a pomaganie / bluzganie newbie
a pozatym skąd modek bedzie wiedział, że karmiłem trolla w PW? ^^
Celoz jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-07-2006, 01:08   #9
Raynold
eX Moderator
 
Raynold's Avatar
 
Data dołączenia: 13 10 2003
Lokacja: Tychy
Wiek: 41

Posty: 1,816
Stan: Niegrający
Domyślny

A tam, olać pw - ważne, żeby nie robić chlewu na forum.
__________________
Emerytura... Dzięki za wszystko.
Raynold jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-07-2006, 10:15   #10
Yoh Asakura
Użytkownik Forum
 
Yoh Asakura's Avatar
 
Data dołączenia: 29 08 2004
Lokacja: Emirates Stadium
Wpisy bloga: 3

Posty: 5,817
Stan: Niegrający
Domyślny

A czy można np. zreportowac takiego trolla jeżeli będzie np. prowokał osobę x w pw ? I jeżeli tak to ile jest za to pkt. ?
Btw:
Jeżeli osoba x ma podobny nick (różniący się jedną literą, a w wymowie brzmiący tak samo) to czy ta osoba x może dostac namelocka ? Pytam się ponieważ na forum zaczęła się udzielac osoba o nicku Yoh Asaqura, co jest zbyt podobne do mojego (Yoh Asakura).
__________________
Ooh to be a Gooner.
Yoh Asakura jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-07-2006, 19:36   #11
Rozqu
Użytkownik Forum
 
Rozqu's Avatar
 
Data dołączenia: 23 07 2006
Lokacja: Bydgoszcz

Posty: 146
Stan: Aktywny Gracz
Imię: Manownik
Profesja: Master Sorcerer
Świat: Nebula
Domyślny

A wiec jesli mam 14 lat i mam neostrade jestem trolem? nie no sorry ale pisze normalne posty dla niektorych moze byc to obrazliwe.. ze jak ma sie neo jest sie trolem aff?...
Rozqu jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-07-2006, 19:55   #12
Raynold
eX Moderator
 
Raynold's Avatar
 
Data dołączenia: 13 10 2003
Lokacja: Tychy
Wiek: 41

Posty: 1,816
Stan: Niegrający
Domyślny

@Yoh: nie mam możliwości wglądu w czyjeś pw - nie ma możliwości jakiejkolwiek interwencji.
Na forum nie ma takiej idei "namelocków" jak z tibia.com - tutaj trzeba by indywidualnie pogadać z MatKusem albo Dr.Omaderem.

@Rozqu: właśnie nam wszystkim pokazałeś, jak dobrze potrafisz czytać ze zrozumieniem. Dziękujemy.
__________________
Emerytura... Dzięki za wszystko.
Raynold jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-07-2006, 20:18   #13
Rothes
Książe Cieni
 
Rothes's Avatar
 
Data dołączenia: 03 06 2004
Lokacja: Suwałki / Wrocław
Wiek: 33

Posty: 1,132
Stan: Na Emeryturze
Profesja: Master Sorcerer
Świat: Guardia
Poziom: 130
Skille: 22/29
Poziom mag.: 73
Rothes ma numer GG 8040057 Adres Jabbera do Rothes
Domyślny

Oczywiście mam rozumieć, że w tym przypadku zasada Paremia lex retro non agit (prawo nie działa wstecz) odnosi się do ów ogłoszenia? Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że zdarzyło mi się (jak zapewne i większości użytkowników) "pokarmić trolla". Tak więc wolę wcześniej zapytać, niż później dostać upomnienie za coś, co w przeszłości było legalne.
__________________
~~~ Proud to be bestowed the honorary title of Senator by CipSoft ~~~

Proszę do mnie nie pisać w sprawach związanych z moderacją forum. Zrezygnowałem z pełnienia tej funkcji.
Rothes jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-07-2006, 22:08   #14
styku
Użytkownik Forum
 
styku's Avatar
 
Data dołączenia: 14 08 2005

Posty: 375
Domyślny

Ja ostro dokarmilem Grab_iarza ^^"

A co do samej idei, ogolnie sie zgadzam, choc momentami granice miedzy trollem a newbe czy poprostu jakims zretardowanym dzieckiem sa dosc cienkie.

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Raynold
Na forum nie ma takiej idei "namelocków" jak z tibia.com - tutaj trzeba by indywidualnie pogadać z MatKusem albo Dr.Omaderem.
A to nowosc! Raynold, kiedy ostatnio czytales regulamin? ^^"

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Regulamin
Niedopuszczalną rzeczą jest, byś tworzył nazwę użytkownika:
obraźliwą (np. Tibia to gówno)
podobną do istniejących już nazw (np. Metkus zamiast Matkus)
kombinacji znaków, które nie mają sensu (np. gsa8736aga)
zawierającą nadmierne ilości znaków specjalnych (np. ~~//\\..::Kal::..//\\~~)
staraj się nie tworzyć zbyt długiej nazwy użytkownika (np. [email protected])
nicki zawierające takie wyrazy jak "ziom" (i pochodne) "666" oraz "LOL" są bardzo niemile widziane

Ostatnio edytowany przez styku - 25-07-2006 o 22:29.
styku jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 26-07-2006, 05:14   #15
Rybzor
CS Tibia.pl Team
 
Rybzor's Avatar
 
Data dołączenia: 06 09 1970
Lokacja: Gliwice
Wiek: 33
Wpisy bloga: 1

Posty: 8,452
Stan: Początkujący
Adres Jabbera do Rybzor
Domyślny

Zabawne te ogloszenie, wątpie aby na coś sie przydalo no ale co tam ;p, najbardziej rozbroiło mnie to:

Cytuj:
Trolle: 6-10 pkt.
Dokarmiacze trolli: 1-9 pkt.
Fajna regułka ;D.. a wogule co mialem pisac.. Aha!

Jak chcecie kogos nakarmić, przynajmniej raz dziennie kliknijcie w pajacyka na http://www.pajacyk.pl/ to lepsza forma karmienia ;p
Rybzor jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 26-07-2006, 16:28   #16
Tom The Tanner
Użytkownik Forum
 
Tom The Tanner's Avatar
 
Data dołączenia: 15 06 2006
Lokacja: Karton se zrobiłem IQ: 4

Posty: 637
Tom The Tanner ma numer GG 5904267
Domyślny

Bardzo dobry pomysł! Zapada w pamięc i w ogóle a nie jak reszta regulaminu teraz każdy troll będzie miał ostrzegającą plakietkę ''uwaga troll''!
__________________
Hasta lá vista, w toku apokalipsa
strzał w stylu Giggsa, szybki aż w fotel wciska
Ostry zakazany jak ekshibicjonista, który
macha swoim fiutem do taktów partytury
Tom The Tanner jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 30-07-2006, 17:38   #17
Vanhelsen
Użyszkodnik
 
Vanhelsen's Avatar
 
Data dołączenia: 05 02 2004
Lokacja: Festung Breslau
Wiek: 34

Posty: 4,597
Stan: Początkujący
Imię: Vanhelsen
Profesja: Druid
Gildia: Inner Circle
Świat: Auchindoun
Poziom: 80
Skille: LW/Skin
Poziom mag.: 2k
Vanhelsen ma numer GG 2690575
Domyślny

Chciał bym wyjaśnić sprawę mojego warna. Nie pamiętam dokładniej, o co user pytał, ale było to pytanie tendencyjne które często się powtarzało i odpowiedz była w manualach/poradnikach (chyba chodziło o spell do invitowania osób do domku). Byłem pierwszą osobą która mu opowiedziała tekstem:
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Wieszok
Użyj manuala albo poradnika, jest o tym artykuł na tibia.pl oraz masz wszytko w manualu na tibia.com! Uczcie się szukać ludzie!
Dostałem warna za "karmienie trolla"...
Bez urazy, ale chyba przesadnie, to prawda, są osoby upośledzone na forum, które najpierw zakładają topic potem myślą, ale jestem w 99% pewny, że gdyby user nie uzyskał odpowiedzi, to by postował dalej tekstami typu "odp szybko plss!!1"... Nie byłem też osobą która powtarzała to samo, co 25 postów przed mną... Rozumiem, że staracie się walczyć z dziećmi neostrady, ale bez przesady, wystarczyło chyba zamknąć temat a nie walić warnami za dobry uczynek...
__________________
Kłócenie się na forum jest jak uczestniczenie w paraolimpiadzie, może i wygrasz, ale nadal będziesz zacofanym -.-"


Vanhelsen jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 31-07-2006, 00:44   #18
Raynold
eX Moderator
 
Raynold's Avatar
 
Data dołączenia: 13 10 2003
Lokacja: Tychy
Wiek: 41

Posty: 1,816
Stan: Niegrający
Domyślny

@Wieszok
Ech... Właśnie dlatego próbuję zrobić, żeby myślenie tych ludzi było na odwrót: najpierw niech pomyślą, potem założą. Tak się akurat składa, że (nie wiem, czy odwiedziałeś ten temat później, czy nie), że autor tematu nie spoczął na tym. Po Twojej wypowiedzi padło jeszcze kilka innych "szukaj", a dalej autor znowu walnął posta w stylu "no weście, powieccie plx".

Zamykanie tematów nie ma sensu, bo potem narzekacie, że cały dział jest zawalony zamkniętymi tematami, które nie mają sensu i tylko zaśmiecają widok.

Sorry, Wieszok, ale byłeś jednym z wielu. Hurtowo jakoś tak mi się tam naklikało Może rzeczywiście przez pw byłoby to łagodniej, ale upomnienie łatwiej się wlepia i bardziej zapada człowiekowi w pamięć. 1 pkt to drobnostka (gdyby były warny 0-pktowe, coś a'la upomnienie słowne piłkarza przez sędziego zamiast kartki, to bym coś takiego właśnie użył), a mam nadzieję, że przez to będzie mniej spamowania "szukaj" etc.

@Ryba: wierz lub nie, ale widać pewną zmianę na lepsze. Nie tylko obrazki i całe sygnatury, ale także avarty mówią o tym, że ludzie zaczynają podchwytywać ideę. Może czasem nadinterpretują, ale w sumie trolling to dość elastyczne pojęcie. Wyraźnie zmalała liczba odpowiedzi na pytania "gdzie expić", "jak skilować", "jak zaprosić kogoś do domku" itp. Co prawda nadal jest ich trochę, ale liczę na to, że z czasem coraz więcej ludzi zrozumie, że takie pisanie postów nie ma najmniejszego sensu. Bo po pierwsze i tak temat zniknie razem z ich postami, a po drugie jest to autentyczne szkodzenie forum poprzez dawanie odżywki wszelkim dzieciom neo (czyli częściowo polskim odpowiednikom trolli).

@styku: tak, granice są cienkie, ale nawet jeśli jakiś newbie przychodzi i zadaje pytania, to nieważne, czy nazwiemy go n00b, czy newbie, czy troll, czy dziecko neo, to tak czy owak odpowiadanie na jego pytania pomimo tego, że są już poradniki etc., jest to karmienie trolla.

A z tym mechanizmem namelocków to chodziło mi o to, że nie działa to na zasadzie takiej, jak jest oryginalnie w Tibii. To znaczy, że nie praktykuje się dawania bana userowi, który ma dziwnego nicka i ma on możliwość zaproponowania nowego nicka, który po akceptacji zostaje.

@Rothes: oczywiście.

Sorki za długiego trupa (długą zwłokę czy coś)
__________________
Emerytura... Dzięki za wszystko.
Raynold jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 31-07-2006, 15:07   #19
Vanhelsen
Użyszkodnik
 
Vanhelsen's Avatar
 
Data dołączenia: 05 02 2004
Lokacja: Festung Breslau
Wiek: 34

Posty: 4,597
Stan: Początkujący
Imię: Vanhelsen
Profesja: Druid
Gildia: Inner Circle
Świat: Auchindoun
Poziom: 80
Skille: LW/Skin
Poziom mag.: 2k
Vanhelsen ma numer GG 2690575
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Raynold
@Wieszok
Ech... Właśnie dlatego próbuję zrobić, żeby myślenie tych ludzi było na odwrót: najpierw niech pomyślą, potem założą. Tak się akurat składa, że (nie wiem, czy odwiedziałeś ten temat później, czy nie), że autor tematu nie spoczął na tym. Po Twojej wypowiedzi padło jeszcze kilka innych "szukaj", a dalej autor znowu walnął posta w stylu "no weście, powieccie plx".

Zamykanie tematów nie ma sensu, bo potem narzekacie, że cały dział jest zawalony zamkniętymi tematami, które nie mają sensu i tylko zaśmiecają widok.

Sorry, Wieszok, ale byłeś jednym z wielu. Hurtowo jakoś tak mi się tam naklikało Może rzeczywiście przez pw byłoby to łagodniej, ale upomnienie łatwiej się wlepia i bardziej zapada człowiekowi w pamięć. 1 pkt to drobnostka (gdyby były warny 0-pktowe, coś a'la upomnienie słowne piłkarza przez sędziego zamiast kartki, to bym coś takiego właśnie użył), a mam nadzieję, że przez to będzie mniej spamowania "szukaj" etc.
Fakt, nie przeglądałem tematu po wypowiedzi ponieważ mam wiarę w naszych userów, że potrafią sami szukać, niestety się zawiodłem Przy okazji dowiedziałem się, że jest opcja do banowania wszystkich wypowiedzi w danym wątku
__________________
Kłócenie się na forum jest jak uczestniczenie w paraolimpiadzie, może i wygrasz, ale nadal będziesz zacofanym -.-"


Vanhelsen jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-08-2006, 10:35   #20
Thero
Użytkownik Forum
 
Thero's Avatar
 
Data dołączenia: 30 12 2004

Posty: 2,105
Domyślny

Ja się cieszę, że to za TO dostałem to ostrzeżenie.
Zdaje mi się, że tibia.pl na nowo chce stać się przyjemnym miejscem... przecież wy macie pozakładane 70k kont, na co wy liczycie .
Thero jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 06:04.


Powered by vBulletin 3