Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Inne > RPG

Notki

RPG Wszystko o grach RPG i cRPG, czy może MMORPG.
Zamkniety temat.
 
Opcje tematu
stary 12-04-2004, 22:26   #1
Zaglada
eX Moderator
 
Zaglada's Avatar
 
Data dołączenia: 29 07 2003
Lokacja: Castle Shop 1
Wiek: 34
Wpisy bloga: 1

Posty: 1,004
Gildia: Dreamers
Domyślny Trochę historii RPG

Poniższy tekst rozjaśni Wam troszkę o przeszłość RPG. Na początek proponuje zapoznać się z tym pojęciem: RPG - czyli Role Playing Games.

Wydawać by się mogło, że wynalazcami tego typu gier są skośnoocy z Kraju Kwitnącej Wiśni, a jednak nie. Za twórców pierwszego systemu RPG o nazwie Dungeons & Dragons uznaje się dwóch Amerykanów. W 1917 roku dokonali prawdziwego cudu - odkryli tajemnicę rolplejów! Później pomysł sterowania postaciami w świecie fantasty sprytnie podchwycili komputerowi producenci, tworząc z początku na popularnego PeCeta proste przygodówki. Jednak w późniejszym czasie zaczęto wydawać coraz doskonalsze eRPeGi. Dopracowano przede wszystkim grafikę, muzykę oraz rozbudowano system walki. A w końcowym efekcie ciężkich prac narodził się kultowy Final Fantasty 7. Wydarzenie to rozsławiło Squaresoft na całym świecie. Od tej chwili zaczął się prawdziwy wylew tych gier m.in. na rynek PlayStation. To na tyle z historii. Klasyczny RPG składa się z dwóch podstawowych części (pomijając grafikę i dźwięk): fabuły i systemu walki. Akcja natomiast opiera się na serii zmyślonych wydarzeń, umiejętnie wplatając w nią bohaterów. Ich celem najczęśćiej jest ratowanie świata przed zagładą (;P). Gracz ma również do czynienia z masą często niezrozumiałych tabeli i zawartych w niej cyfr. Ogólnie rzecz bioroąc, to rolpleje są niesamowicie wciągającym, a zarazem absorbującym typem gier. Często na ukonczenie kilku płyt potrzeba kilkudziesięciu godzin, na podstawie kórych można by napisać książkę.

Mam nadzieję, żę po przeczytaniu tego dowiedzieliście się skąd się wzięły eRPeGi.


A teraz dla humoru :
Oto 15 powodów, dlaczego RPG są fajniejsze od faceta.
1. Możesz do woli grać w RPG.
2. RPG jest zawsze do dyspozycji, kiedy go potrzebujesz.
3. RPG nigdy nie zapyta o twoją wagę.
4. RPG nie rozrzuca grudnych ubrań po podłodze.
5. RPG nie spędza całego weekendu oglądająć TV.
6. Możesz iść z RPG do supermarketu i bez względu na to, ile czasu zajmie tobie robienie zakupów, nie kłuci się z tobą.
7. RPG nigdy nie mówi, ze więcej już nei może.
8. RPG nie beka i nie chrapie.
9. RPG nie prosi o codzienne posiłki i butelki piwa.
10. RPG jest zawsze gotowy do gry o każdej porze dnia i nocy.
11. RPG obwieści tobie, gdy coś jest nie tak.
12. RPG wie kiedy ma być cicho.
13. RPG łatwiej ustawić, żeby działał jak należy.
14. RPG nigdy nie jest zazdrosny, kiedy w domu jest konkurent.
15. RPG nie próbuje sam grać.
__________________
Serce człowieka to cmentarz pogrzebanych nadziei.
Zaglada jest offline  

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 12-04-2004, 23:00   #2
MatKus
http://tibiaspy.com
 
MatKus's Avatar
 
Data dołączenia: 22 07 2003
Lokacja: Opole / Głuchołazy
Wiek: 43

Posty: 2,289
Stan: Na Emeryturze
Imię: Matkus
Profesja: Elder Druid
Świat: Secura
Adres Jabbera do MatKus
Domyślny

Hmm. Tak się składa, że pierwszy system D&D zmontowano nie w 1917 roku, jak napisałes, a dużo później. Owych 2 panów, o których wspomniałeś, to Gary Gygaxa i Dave Arnesona, i pierwszym ich systemem był Chainmail - gra bitewna figurkowa, a dopiero później ewoluowała ona w nowy system D&D wydany w roki 1973 w olbrzymim nakładzie 1000 egzemplarzy Jak kogoś interesuje historia D&D w szczegółach, to zapraszam na http://www.dnd.pl/varia/historia_dnd.php - świetny artykuł. Tam jest też wyjasnione skąd akurat taki system magii w D&D, skąd wzięły się charaktery itd.
__________________
Najlepsza strona o Tibii - http://tibiaspy.com - jeśli nie znasz, to nie wiesz, co tracisz!
Zarejestruj się na http://forum.tibiaspy.com - prowadź i oglądaj galerie, szukaj i udzielaj pomocy, rozmawiaj o Tibii i na każdy inny temat!
MatKus jest offline  
stary 12-04-2004, 23:15   #3
Zaglada
eX Moderator
 
Zaglada's Avatar
 
Data dołączenia: 29 07 2003
Lokacja: Castle Shop 1
Wiek: 34
Wpisy bloga: 1

Posty: 1,004
Gildia: Dreamers
Domyślny

Z moich źródeł wynika, że to jednak było 1917 roku, ale zawsze mogę się mylić.

Natomiast polecam stronkę www.squaresoft.com.

Chyba każdy z Was wie, że Sqare to firma która w dzisiejszych czasach przejęła pałeczkę lidera producji RPG na świecie.
__________________
Serce człowieka to cmentarz pogrzebanych nadziei.
Zaglada jest offline  
stary 13-04-2004, 00:32   #4
MatKus
http://tibiaspy.com
 
MatKus's Avatar
 
Data dołączenia: 22 07 2003
Lokacja: Opole / Głuchołazy
Wiek: 43

Posty: 2,289
Stan: Na Emeryturze
Imię: Matkus
Profesja: Elder Druid
Świat: Secura
Adres Jabbera do MatKus
Domyślny

Sprawdziłem u źródła, a mianowicie na stronie Wizards of the Coast, prawnego spadkobiercy TSR, wydawcy D&D 1 edycji, i WofC też pisze, ze w 1973 roku wydane bylo pierwsze D&D.

A tak offtopic, to squaresoft literem? może, ale na pewno nie RPG, a jak już, to cRPG, bo RPG to jednak Wizards of the Coast rządzi. Prawdę mówiąc nigdy nie słyszałem o nich, dopiero, jak sprawdziłem teraz ich stronę, to widze, że robią FF i pare innych tytułów, ale to tylko na konsolach, a jak wiadomo nie tylko konsole na swiecie sie liczą. Dla mnie i tak blaszak rządzi (choć na świecie wiem, że jednak głównie konsole służą do grania, choć blaszaki i tak mają spory udział w rynku).
__________________
Najlepsza strona o Tibii - http://tibiaspy.com - jeśli nie znasz, to nie wiesz, co tracisz!
Zarejestruj się na http://forum.tibiaspy.com - prowadź i oglądaj galerie, szukaj i udzielaj pomocy, rozmawiaj o Tibii i na każdy inny temat!
MatKus jest offline  
stary 16-04-2004, 20:09   #5
Vemlekos
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 10 03 2004

Posty: 87
Domyślny

a o innych rpg
plx napiszcie i o pierwszych crpg (eye of beholder rox)

a zapomniałem link mi nie działa
Vemlekos jest offline  
stary 22-04-2004, 00:50   #6
ponczus
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 19 10 2003
Lokacja: Spod Budki z Piwem
Wiek: 40

Posty: 566
Stan: Aktywny Gracz
Imię: Bahzell
Świat: Chromaggus
Poziom: 80
Skille: 400/400
Domyślny

Ehh Zaglada nieźle się uśmiałem z tego 1917 roku W każdym bądź razie rpgi wywodzą się z gier strategicznych armii amerykańskiej. Wychodzą z jednej lini z gier wojennych polegających na przesuwaniu żetonów i bitwach.

up

Eee Eye of the Beholder nie jest pierwszym cRPGie. Wcześniej chociażby były Bard`s Tale, LoTR, Dungeon Master, Ishar.

@Matkus nie zapominajmy o Lucasie i jego gwiezdnych wojnach (świetny system) czy też o White Wolfie i ich systemach.
__________________
Rogue 80
ponczus jest offline  
Zamkniety temat.


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 
Opcje tematu

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 20:22.


Powered by vBulletin 3