Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Inne > O wszystkim i o niczym

Notki

O wszystkim i o niczym O tym wszystkim co nie pasuje gdziekolwiek indziej ;)

Odpowiedz
 
Opcje tematu
stary 15-04-2009, 20:58   #1
evilpaladyn
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 15 04 2009

Posty: 5
Domyślny Potrzebuje porady.

Witam. Chcialbym zapytam Was o rade dotyczaca przyszlych studiow. Sprawa wyglada tak, ze po liceum mam zamiar pojsc na studia informatyczne zwiazane z programowaniem. Problem polega jednak na tym ze w mojej szkole, lekcje informatyki sa troche....kiepskie - sa tam tylko podstawy pascala wiec trudno tu mowic o programowaniu. Sam probowalem z delphi, c++ ale wiadomo ze zawsze lepiej z nauczycielem. No i tu nasuwa sie moje pytanie. Czy idac na studia informatyczne musze juz umiec jakis jezyk programowania, czy dopiero tam bede sie tego uczyl od podstaw.

W miare mozliwosci prosze o wypowiedzi rzeczowe, za co z gory dziekuje.

Pozdrawiam.
evilpaladyn jest offline   Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 15-04-2009, 21:01   #2
KrEmAs KAc
Użytkownik Forum
 
KrEmAs KAc's Avatar
 
Data dołączenia: 29 05 2005
Lokacja: Nowe Miasto Lubawskie 53° 25' N 19° 35' E
Wiek: 43

Posty: 1,215
Stan: Niegrający
Świat: ¶♪&#
Poziom: 666
Skille: ↕
Poziom mag.: §§
KrEmAs KAc ma numer GG 8372892
Domyślny

a czy jak idziesz na germanistykę to uczysz się od podstaw Niemieckiego bo nic nie potrafisz??
sam sobie odpowiedz.
KrEmAs KAc jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 15-04-2009, 21:04   #3
Thero
Użytkownik Forum
 
Thero's Avatar
 
Data dołączenia: 30 12 2004

Posty: 2,105
Domyślny

Ja jestem mniej więcej na tym etapie, co ty, ale wiem jedną rzecz. Na studia łatwo się dostać, ale żeby się na nich utrzymać trzeba naprawdę dużo umieć. Poświęć się bardziej, jeśli chcesz być programistą.
Thero jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 15-04-2009, 21:33   #4
Calen Futh
Zbanowany
 
Calen Futh's Avatar
 
Data dołączenia: 21 11 2005
Lokacja: Chrzanów
Wiek: 32

Posty: 1,233
Stan: Na Emeryturze
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez KrEmAs KAc Pokaż post
a czy jak idziesz na germanistykę to uczysz się od podstaw Niemieckiego bo nic nie potrafisz??
sam sobie odpowiedz.
Nie prawda. Przykładowo idąc na UŚ na informatykę, programowanie zaczyna się od Pascala. I wszystko od początku się klepie, więc nie bądź taki pewien.
Calen Futh jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 15-04-2009, 22:07   #5
Kele
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny

Programowania raczej się uczysz samemu. Nie znam zbyt wielu programistów, których ktoś uczył ; > Oczywiście zawsze mieć dobrze kogoś doświadczonego pod ręką, żeby rozwikłać jakieś bardziej zaawansowane problemy, ale ogólnie programowania uczyć sie powinno samemu ; > Pascala lepiej sobie odpuścić. W praktyce jest bezużyteczny, a jeśli poznasz jakiś inny język, to tak 'do szkoły' TP też szybko ogarniesz.
  Odpowiedz z Cytatem
stary 15-04-2009, 22:12   #6
evilpaladyn
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 15 04 2009

Posty: 5
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez KrEmAs KAc Pokaż post
a czy jak idziesz na germanistykę to uczysz się od podstaw Niemieckiego bo nic nie potrafisz??
sam sobie odpowiedz.
Dobra, wiec jak juz tym tokiem myslenia idziemy. Czy jak masz zamiar isc na ksiegowosc to musisz juz znac wszystko, zeby dopiero moc sie uczyc do zawodu?

Chce poprostu wiedziec czy oplaca mi sie uczyc samemu, bo na szkole nie ma co liczyc i czy mam szanse wtedy na studiach.

@Kele

TP umiem tak, aby na potrzeby szkolne mi starczylo wiec z tym nie mam problemu. Dlatego pytam tylko o studia i jak wspomnialem wyzej, mam zamiar uczyc sie c++. Podstawy, funkcje i inne proste rzeczy znam, nie wiem tylko w jak bardzo zaawansowanym stopniu musze byc na starcie na studiach zeby sobie dac rade.

Ostatnio edytowany przez evilpaladyn - 15-04-2009 o 22:16. Powód: as
evilpaladyn jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 15-04-2009, 23:03   #7
Calen Futh
Zbanowany
 
Calen Futh's Avatar
 
Data dołączenia: 21 11 2005
Lokacja: Chrzanów
Wiek: 32

Posty: 1,233
Stan: Na Emeryturze
Domyślny

Nie słuchaj go, on tak palnął to jakby nie do końca wiedział ocb.

Uczyć samemu się zawsze opłaca. Tutaj chodzi o to żebyś obył się z tym tokiem myślenia charakterystycznym dla programisty. TP to jest taka podstawa z którą idzie się obyć w kilka dni- później to tylko kwestia dobrego pomysłu i efektywnego wykorzystania tego co się ma w głowie. Aktualnie na uczelniach coraz większą popularność zyskuje C# więc zapoznanie się z językami rodziny C będzie na pewno pomocne. Nie bój się- nikt nie będzie od Ciebie cudów na początku wymagał. Z bliskiego grona wiem, że zdarza się tak, że wykładowca na jednych z pierwszych zajęć ludziom obeznanym proponuje napisanie testu (zakres materiału ten co musi w programie Ci wyłożyć)- jeśli zdasz, zostajesz z góry zwolniony z części zajęć. Ot takie udogodnienie, by Ci co wiedzą ocb się nie nudzili. To był przykład z Politechniki Śląskiej.

A co do dawania sobie rady- to tylko kwestia samozaparcia i pracy w domu. Nic mi nie wiadomo o czymś takim jak "egzamin kwalifikacyjny" decydujący o przyjęciu na ten kierunek (tak jak to w przypadku hmmm...architektury bądź ASP na przykład). Więc jeśli takowego nie ma, to nie będą bardzo wiele od Ciebie oczekiwać na początek.

Ale się rozpisałem : ooo

Ostatnio edytowany przez Calen Futh - 15-04-2009 o 23:06.
Calen Futh jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 15-04-2009, 23:06   #8
Kele
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny

Programowania i tak zawsze będziesz uczyć się sam, więc w sumie im szybciej do tego przywykniesz tym lepiej. O studiach jako takich to akurat nie mogę się za bardzo wypowiadać, bo jestem w liceum, ale nauka większości rzeczy to nie jest kwestia 'szkolnictwa', tylko wolnego czasu. Natomiast myślę, że masz go więcej teraz niż będziesz miał na studiach ; >

@up
Kodzisz coś? ; >

Ostatnio edytowany przez Kele - 15-04-2009 o 23:11.
  Odpowiedz z Cytatem
stary 15-04-2009, 23:22   #9
Cacuss
Użytkownik Forum
 
Cacuss's Avatar
 
Data dołączenia: 16 04 2005
Wpisy bloga: 6

Posty: 367
Domyślny

Zależy gdzie chcesz się dostać.
btw. Przecież istnieje nawet taki cudo jak matura z infy, która wbrew pozorom nie jest nie wiadomo jaką banalną sprawą. Żeby ją zdać musisz znać dobrze jakiś język, nie basic, czy jakiś inny badziew. Np. C++ mile widziane. Jak kiedyś patrzyłem maturkę, to było np. zadanie, żeby wrzucić i zabrać wartość ze stosu. A takie niskopoziomowe instrukcje nie w każdym języku da się wykonać.

Programista zawsze uczy się sam. Jedynie jakieś trudne rzeczy może mu jakiś mistrz wyjaśnić. Ale ogólnie to jest to po prostu czytanie xxx stron książek o programowaniu no i xxx godzin siedzenia przed kompem z oczami wpatrzonymi w zajebisty kod jaki właśnie stworzyłeś.
__________________
Nowe, niespotykane i wyjątkowe you can dance 4! Tańczmy albo nie, ale czytajmy tę stronę ; )
Cacuss jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 15-04-2009, 23:38   #10
Gonzo
Dinozaur
 
Gonzo's Avatar
 
Data dołączenia: 27 08 2003
Wiek: 32

Posty: 1,824
Stan: Niegrający
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez KrEmAs KAc Pokaż post
a czy jak idziesz na germanistykę to uczysz się od podstaw Niemieckiego bo nic nie potrafisz??
sam sobie odpowiedz.
Ja Ci odpowiem - wszystko zaczyna się od początku.

Rada dla założyciela tematu:

Ucz się tyle, co na maturę - z tego porządnie się przygotuj, aby dostać się na DOBRY kierunek.
Gonzo jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 15-04-2009, 23:45   #11
evilpaladyn
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 15 04 2009

Posty: 5
Domyślny

Wlasnie myslalem tez o maturze z infy, ale jeszcze duzo ale to duzo mi brakuje. To teraz moze spytam o co innego. Jakie studia i gdzie polecacie. Polibuda, uniwerek czy cos innego ?

I czy w ogole jest to zawod, w ktorym zarobki sa nienajgorsze i bedzie dalo rade z niego utrzymac w przyszlosci rodzine ;-)

Ostatnio edytowany przez evilpaladyn - 15-04-2009 o 23:48. Powód: as
evilpaladyn jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 16-04-2009, 00:03   #12
Kele
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny

Jakieś uczelnie biorą w ogóle pod uwagę maturę z informatyki? ; >
  Odpowiedz z Cytatem
stary 16-04-2009, 00:09   #13
Cacuss
Użytkownik Forum
 
Cacuss's Avatar
 
Data dołączenia: 16 04 2005
Wpisy bloga: 6

Posty: 367
Domyślny

Nie. Żadne uczelnie nie biorą. Dodam jeszcze, że mam kolegę, który studiuje na w Zielonej Górze i są tam osoby, które z programowaniem miały do czynienia bardzo mało(większość takich). Czyli podstawy trzeba znać, a więcej- warto
__________________
Nowe, niespotykane i wyjątkowe you can dance 4! Tańczmy albo nie, ale czytajmy tę stronę ; )
Cacuss jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 16-04-2009, 01:15   #14
Gonzo
Dinozaur
 
Gonzo's Avatar
 
Data dołączenia: 27 08 2003
Wiek: 32

Posty: 1,824
Stan: Niegrający
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez evilpaladyn Pokaż post
Wlasnie myslalem tez o maturze z infy, ale jeszcze duzo ale to duzo mi brakuje. To teraz moze spytam o co innego. Jakie studia i gdzie polecacie. Polibuda, uniwerek czy cos innego ?

I czy w ogole jest to zawod, w ktorym zarobki sa nienajgorsze i bedzie dalo rade z niego utrzymac w przyszlosci rodzine ;-)
Informatyka i zarządzanie na Polibudzie (ot, Wrocławska) - cud, miód i pijane dziewiętnastolatki.
Gonzo jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 16-04-2009, 07:43   #15
evilpaladyn
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 15 04 2009

Posty: 5
Domyślny

Czyli rozumiem ze trzeba do tego zdawac fizyke? Bo jesli tak to kiepsko ze mna
evilpaladyn jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 16-04-2009, 08:27   #16
..::QRAS::..
Manga & Anime
 
..::QRAS::..'s Avatar
 
Data dołączenia: 25 01 2005
Wiek: 35

Posty: 1,795
..::QRAS::.. ma numer GG 638092
Domyślny

fiza taa obowiazkowo jak u mnie ... no i algorytmy jak masz w paluszku to luzno
__________________
Autor tego posta otrzymał pochwałę

" Choc droga jest bez konca , pozornie bez znaczenia , mniemam ze mam powody by drogi swej nie zmieniac... "


Ostatnio edytowany przez ..::QRAS::.. - 16-04-2009 o 09:25.
..::QRAS::.. jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 16-04-2009, 09:43   #17
Calen Futh
Zbanowany
 
Calen Futh's Avatar
 
Data dołączenia: 21 11 2005
Lokacja: Chrzanów
Wiek: 32

Posty: 1,233
Stan: Na Emeryturze
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Kele Pokaż post
@up
Kodzisz coś? ; >
Zaczynam. Wybrałem specjalizacje w technikum z programowania i uczę się pod kątem studiów właśnie. Tj. Wszelkie przedmioty zawodowe przyswajam z myślą, że kiedyś to przydadzą mi się na uczelni.

Cytuj:
Wlasnie myslalem tez o maturze z infy, ale jeszcze duzo ale to duzo mi brakuje. To teraz moze spytam o co innego. Jakie studia i gdzie polecacie. Polibuda, uniwerek czy cos innego ?

I czy w ogole jest to zawod, w ktorym zarobki sa nienajgorsze i bedzie dalo rade z niego utrzymac w przyszlosci rodzine ;-)
Matura z infy to dla mnie jakaś pomyłka jest. Nie dość, że poziom wielce wysoki, to jeszcze nie słyszałem o uczelni która by to pod uwagę brała. Mi nawet przez myśl nie przeszło żeby to zdawać. Co do uczelni to raczej polibuda- zawsze jest tak, że kierunki ścisłe, techniczne lepiej studiować na polibudzie. To tak jak hmmm...z technikum i liceum. Niby to samo, ale jednak ogólnie przyjęta wieść mówi, że technikum jest bardziej "ścisłe", a ogólniak to taki human (od czego czasami zdarzają się wyjątki). Co do zawodu to patrząc na wszelkie statsy informatycy jeszcze przez kilka lat będa potrzebni- czy to w Polsce czy poza nią, więc jeszcze się załapać powinniśmy bez problemu ; )

Kwestia matury: Zależy ile masz lat. W sumie zaczynasz się o to pytać dopiero, więc obstawiam, że niekoniecznie jesteś w klasie maturalnej (bo zazwyczaj tacy ludzie o tej porze wiedzą już co chcą robić). A jeśli nie jesteś w klasie maturalnej to trzeba poczekać i i zobaczyć w praktyce jakie będą wymogi na uczelnie dla ludzi z maturą po tych zmianach dotyczących obowiązkowej maty.

Ostatnio edytowany przez Calen Futh - 16-04-2009 o 09:46.
Calen Futh jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 16-04-2009, 17:33   #18
evilpaladyn
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 15 04 2009

Posty: 5
Domyślny

No jestem w 1 klasie liceum, profil mat-inf i na szczescie mam tu polozona wieksza uwage na przedmioty scisle a matematyka to juz w ogole fajnie, tylko fizyki nie ogarniam zbytnio bo prof. jakos nie potrafi do mnie trafic. A infe chcialem zdawac dlatego ze z fizyki malo kumam wiec mialo to byc zamiast niej. Ale skoro uczelnie nie biora tego nawet pod uwage to bez fizyki raczej sie nie dostane na polibude o kierunku informatycznym?
evilpaladyn jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 16-04-2009, 18:50   #19
Exodus
Użytkownik Forum
 
Exodus's Avatar
 
Data dołączenia: 14 02 2005
Lokacja: Bolesławiec
Wiek: 35

Posty: 1,577
Stan: Na Emeryturze
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Gonzo Pokaż post
Informatyka i zarządzanie na Polibudzie (ot, Wrocławska) - cud, miód i pijane dziewiętnastolatki.
19stolatkowie, jak mysli glownie o dpach to uniwerek jest lepsza opcja ;p

up:
na Pwr majac 150 pkt nie powininienes miec problemu z 2 naboru, wiadomo zawszelepiej miec wiecej

Ostatnio edytowany przez Exodus - 16-04-2009 o 18:51.
Exodus jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 16-04-2009, 18:52   #20
Vil
eX Moderator
 
Vil's Avatar
 
Data dołączenia: 13 11 2004
Lokacja: Helsinki
Wiek: 39

Posty: 4,623
Vil ma numer GG 3989309
Domyślny

Zacznijmy od tego, ze informatyka sama w sobie nie istnieje, informatyka jest po to zeby sluzyc innym dziedzinom nauki. Z tego powodu bedziesz kiepskim informatykiem jesli nie poznasz matematyki i fizyki, co na samym poczatku studiow zostanie brutalnie zweryfikowane.

Idąc tym tropem, po studiach ( i to wcale niekoniecznie czysto informatycznych ) mozesz, np. w C, pisac aplikacje ( nie ukrywam ze nie mam o tym wiekszego pojecia, wiec podaje przyklad ) lub np sterowniki do mikroprocesorow, co jest zadaniem diametralnie odmiennym. Przygotuj sie na to.

Znajomosc konkretnego jezyka programowania raczej nie jest wymagana ( bo, przynajmniej na tyle na ile ja wiem, nigdzie nie uczy sie konkretnych jezykow - pozostawia sie to studentowi ). Znajomosc metodyki - mile widziana. Tak jest wszedzie.

Cytuj:
Podstawy, funkcje i inne proste rzeczy znam, nie wiem tylko w jak bardzo zaawansowanym stopniu musze byc na starcie na studiach zeby sobie dac rade.
jestem na 100% pewien, ze przez pierwsze 2 lata przetrzepia cie z matematyki i fizyki, dopiero potem bedziesz sie bral za informatyke, wiec czas na nadrobienie o doksztalcenie bedziesz mial.
__________________
Vil jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 21:32.


Powered by vBulletin 3