Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Inne > O wszystkim i o niczym

Notki

O wszystkim i o niczym O tym wszystkim co nie pasuje gdziekolwiek indziej ;)

Odpowiedz
 
Opcje tematu
stary 24-06-2008, 15:13   #1
Arcan
Użytkownik Forum
 
Arcan's Avatar
 
Data dołączenia: 31 08 2007

Posty: 1,138
Domyślny Szałas [sześcienny na wzór wiaty campingowej]

Na wstępie powiem, że szukałem na googlach, lecz wyniki mnie nie zadowoliły.
Od kilku lat korzystam z wiat campingowych, jednak są one co roku tratowane przez wiatr. Proszę o linki do stron, zdjęć, etc. na temat szałasu (nie musi on mieć 5 ścian, może być nawet sam dach), który można wybudować bez pomocy desek i wielkich kłód, tylko z pomocą długich kijów, patyków, i wszystkiego co da się znaleźć w lesie. Do dyspozycji mam również dużych rozmiarów folię, która może posłużyć za dach. Potrzebuję projektu solidnej konstrukcji, która wytrzyma dość silne wiatry.
Z góry dziękuję za pomoc.
Arcan jest offline   Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 24-06-2008, 15:36   #2
__HAPPY_SVEN__
Użytkownik Forum
 
__HAPPY_SVEN__'s Avatar
 
Data dołączenia: 02 06 2008
Lokacja: Sosnowiec
Wpisy bloga: 2

Posty: 318
Stan: Zbanowany
Profesja: Master Sorcerer
Świat: Kyra
Poziom: 67
Domyślny

Oto szczegółowy schemat:

__HAPPY_SVEN__ jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-06-2008, 15:37   #3
Bambuko
Użytkownik Forum
 
Bambuko's Avatar
 
Data dołączenia: 01 10 2003
Lokacja: Dobów Mniejszy
Wiek: 35

Posty: 2,212
Stan: Niegrający
Domyślny

Nie rozumiem, co chcesz znaleźć w lesie. Solidna konstrukcja wymaga solidnych elementów. Długie kije i patyki mogą służyć zbudowaniu szałasu, ale niskiego i niedużego. Nawet z utrzymaniem dużych rozmiarów folii mogłyby być problemy. Mogę Ci zrobić projekt, ale do jego realizacji będziesz potrzebował odpowiednich materiałów. Podaj proszę tylko (przynajmniej orientacyjnie) wymiary folii.

Nie można się dziwić, że wiatr radzi sobie z konstrukcjami bez ścian i z dużym dachem. Zalecam odpowiednie zabezpieczenie odciągami. Gdzie ma stać "szałas"?
__________________
.
Bambuko jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-06-2008, 16:01   #4
Arcan
Użytkownik Forum
 
Arcan's Avatar
 
Data dołączenia: 31 08 2007

Posty: 1,138
Domyślny

Niestety nie będę miał dostępu do odpowiednich materiałow, tylko do tego co da się znaleźć w lesie, jak wcześniej powiedziałem. Szałas ma być wielkości wiaty, mniej więcej 3x3m. Ma on osłonić przed deszczem i słońcem kilka krzeseł i stół. Będzie on stał obok rozgałęzionej wierzby.
Wymiary folii będę mógł podać za jakiś czas, ponieważ aktualnie są one "w drodze" do mnie.

Ostatnio edytowany przez Arcan - 24-06-2008 o 16:07.
Arcan jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-06-2008, 16:08   #5
Kajulec
Użytkownik Forum
 
Kajulec's Avatar
 
Data dołączenia: 17 07 2004

Posty: 1,632
Imię: Raititute
Profesja: Elite Knight
Gildia: Satanica
Świat: Astera
Kajulec ma numer GG 2445317
Domyślny

Ludzie przechodza samych siebie, na forum o Tibii szukac schematow budowniczych szalasow z materialow ktore mozna znalezc w lesie. Zbuduj szalas z borowek, o!
Po pierwsze to powodzenia budowac cokolwiek z patykow, do solidnego domku potrzeba solidnych desek i narzedzi. Nie zyjemy w czasach dinozaurow, zeby budowac domki z lisci. Skombinuj ludzi do pomocy, troche desek, gwozdzi i wszystko powinno byc okej.
__________________

retired/retarded
Kajulec jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-06-2008, 16:11   #6
Arcan
Użytkownik Forum
 
Arcan's Avatar
 
Data dołączenia: 31 08 2007

Posty: 1,138
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Kajulec Pokaż post
Ludzie przechodza samych siebie, na forum o Tibii szukac schematow budowniczych szalasow z materialow ktore mozna znalezc w lesie. Zbuduj szalas z borowek, o!
Po pierwsze to powodzenia budowac cokolwiek z patykow, do solidnego domku potrzeba solidnych desek i narzedzi. Nie zyjemy w czasach dinozaurow, zeby budowac domki z lisci. Skombinuj ludzi do pomocy, troche desek, gwozdzi i wszystko powinno byc okej.
Widzisz, ja pragnę podjąć pewne wyzwanie zbudowania czegoś takiego tylko z tego co uda się znaleźć. Nawet jeżeli będzie trzeba spędzić nad tym kilkanaście godzin to będzie to przyjemne zajęcie.
Arcan jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-06-2008, 16:28   #7
Grocix
Użytkownik Forum
 
Grocix's Avatar
 
Data dołączenia: 03 11 2004
Lokacja: Uć
Wiek: 32

Posty: 2,319
Stan: Na Emeryturze
Grocix ma numer GG 6761731
Domyślny

@Up
To skoro ma byc to pewne wyzwanie, to podejmij je calosciowo i sam wymysl ten "szalas"?
__________________



時を超え捕らえられてる
あふれるこの想いは何?
優しさが目尻に似合う
あの人たちは今どこに居るの?

Grocix jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-06-2008, 16:39   #8
Bambuko
Użytkownik Forum
 
Bambuko's Avatar
 
Data dołączenia: 01 10 2003
Lokacja: Dobów Mniejszy
Wiek: 35

Posty: 2,212
Stan: Niegrający
Domyślny

Na taką konstrukcję będziesz potrzebował wiele "długich kijków i patyków". Czy wierzba może pomóc w trzymaniu konstrukcji? Czy lasy w okolicy są zróżnicowane? Z drzew liściastych brzoza najlepiej by się nadawała, z iglastych na przykład świerk i sosna. Postaraj się dać jak najwięcej informacji.

3x3 to nie tak dużo, a już się bałem. Trudności rodzi wysokość - zapewne 2m conajmniej (sześcian miałby 3, ale wtedy mija się to z celem).
__________________
.

Ostatnio edytowany przez Bambuko - 24-06-2008 o 16:42.
Bambuko jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-06-2008, 16:50   #9
Arnisan
Użytkownik Forum
 
Arnisan's Avatar
 
Data dołączenia: 02 01 2005

Posty: 420
Domyślny

A bedziesz mogl wziac sznurek? To jest niezbedna rzecz do polaczenia patykow. To bedzie las lisciasty? W ogole 3x3 to calkiem duze to bedzie. Tu podam schemat jednej sciany jak to mozna zrobic.

Miedzy grube patyki bardzo gesto wlozyc galezie z liscmi. Tam gdzie krzyzyki to przywiazac sznurkiem. Pionowe kije wbic w ziemie jak najglebiej sie da i ewentualnie ustabilizowac je solidnymi krotkimi patykami.
Na gorze gdzie jest pozioma kreska to miejsce na folie, przymocujesz jak chcesz. Jesli zostanie folii to moga robic jako drzwi. Schemat robienia drzwi jest taki sam tylko zostawiasz otwor. Wysokosc szalasu dowolna :) Od razu uprzedzam, ze duzo roboty bedzie przy tym, ale bedzie solidne ;) w sumie to nic co solidne nie jest robione w pare chwil...

@Bambuko

Moj pokoj ma 3x3 xDD to dla mnie calkiem duzo ;D sufit bylby mysle na wysokosc 1,5m
__________________

Ostatnio edytowany przez Arnisan - 24-06-2008 o 16:55.
Arnisan jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-06-2008, 20:00   #10
Hadugg
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 18 02 2007
Lokacja: Elbląg
Wiek: 31

Posty: 136
Stan: Na Emeryturze
Imię: Hadug
Profesja: Elder Druid
Świat: Pacera
Poziom: 41
Poziom mag.: 48
Domyślny

Z island trolli wypadaja deski to poszukaj moze znajdziesz z 5.
Hadugg jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-06-2008, 20:06   #11
Davido16
Użytkownik Forum
 
Davido16's Avatar
 
Data dołączenia: 02 02 2007
Lokacja: Toruń
Wiek: 29

Posty: 568
Stan: Na Emeryturze
Davido16 ma numer GG 6040279 Davido16 ma login Tlenu davido16@o2.pl
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Hadugg Pokaż post
Z island trolli wypadaja deski to poszukaj moze znajdziesz z 5.
Sam to wymyśliłeś, czy rodzina pomogła?

Szalony pomysł z tym szałasem, ale powodzenia ;]
__________________
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Mystlich
P.S. Bardzo ładne piszę opowieści i ładnie maluję.
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Ten_Obok
Osobiście myślę że Tibia traci swój urok. Jak grałem rok temu w listopadzie to aż mi stawał. Teraz jakoś mniej ;/
Davido16 jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-06-2008, 20:08   #12
Arcan
Użytkownik Forum
 
Arcan's Avatar
 
Data dołączenia: 31 08 2007

Posty: 1,138
Domyślny

Dokładnie jak powiedział Bambuko, szałas ma mieć wysokość 2m. W pobliżu jest las zarówno liściasty jak iglasty, jednak znaczna przewaga iglastego (sosny).
Oczywiście zdaje sobie sprawę, że sznurek jest niezbędny, ale nie mam pojęcia ile go wziąć (jaki sznurek najlepiej?), myślałem nad 5-10m, czy taka długość wystarczy?

@3up
Konstrukcja prosta i wydaje się solidna, zastanawiam się jeszcze jak takie coś połączyć z dachem.

Jaki szkielet dachu byłby najlepszy?
Oczywiście wciąż czekam na jakieś pomysły w sprawie szkieletu ścian, może będzie można połączyć kilka pomysłów. Myślałem nad "przeplatanką" ze świeżych
gałązek zamiast folii na ścianach. Przepuszczałoby to trochę wiatru nie narażając
szałasu na efekt żagla.

@up
Dzięki

Ostatnio edytowany przez Arcan - 24-06-2008 o 20:09.
Arcan jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-06-2008, 20:17   #13
ripper
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 01 08 2004
Wiek: 33

Posty: 3,349
Stan: Na emeryturze
ripper ma numer GG 3603576
Domyślny

Cytuj:
myślałem nad 5-10m, czy taka długość wystarczy?
Nie, chyba, że będziesz ostro oszczędzać.
ripper jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-06-2008, 20:27   #14
sphinx123
Użytkownik Forum
 
sphinx123's Avatar
 
Data dołączenia: 15 06 2005
Lokacja: Bydgoszcz
Wpisy bloga: 44

Posty: 1,255
Stan: Niegrający
Skille: Milion
Wyślij wiadomość przez ICQ do sphinx123 sphinx123 ma numer GG Siemanowice Adres Jabbera do sphinx123 Send a message via Skype™ to sphinx123
Domyślny

Altana ogrodowa! =)
__________________
sphinx123 jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-06-2008, 20:40   #15
Arnisan
Użytkownik Forum
 
Arnisan's Avatar
 
Data dołączenia: 02 01 2005

Posty: 420
Domyślny

Taki sznurek jest dobry:
http://images.google.pl/imgres?imgur...icial%26sa%3DN
ewentualnie taki:
http://images.google.pl/imgres?imgur...icial%26sa%3DN

Mysle, ze ta konstrukcja pozwoli Ci zrobic solidny dach z galezi i igiel. Tam gdzie przeciecia to oczywiscie sznurek :) powinno sie utrzymac


Dach zawsze mozesz polaczyc sznurkiem ;) Radze pocwiczyc w domu dobre laczenie drewna sznurkiem, bo wbrew pozorom moze sie nie udac. Tego sznurka to tak od 50 do 100 metrow. Lepiej zeby zostalo niz zabraklo. Nawet wiecej moze byc. Zebys sie tylko nie zdziwil jak go zabraknie ;D oczywiscie mowimy tu o silnym i porzadnym przymocowaniu drewna.
__________________

Ostatnio edytowany przez Arnisan - 24-06-2008 o 20:41.
Arnisan jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-06-2008, 20:47   #16
Ditto
Zbanowany
 
Data dołączenia: 31 12 2007

Posty: 553
Domyślny

taki troszke offtop, ale zawsze myslalem ze szalas jest w ksztalcie... mhm... domkow indianinow ;x

@arcan

masz tak zwalony podpis, ze az zal - gosc nie mial pojecia, ktos mu tak powiedzial, a ze w normalnym swiecie tak jest - uwierzyl. do tego po co bylyby banki, gdy jest depo? -.-
Ditto jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-06-2008, 21:08   #17
9-NINE
Użytkownik Forum
 
9-NINE's Avatar
 
Data dołączenia: 03 06 2006
Lokacja: Warschau

Posty: 337
9-NINE ma numer GG 3344964
Domyślny



Czerwone - sznurek, szare - folia.
Oczywiście folią na zewnątrz, w środku szałasu wbij kij ponad 2m żeby woda spływała po dachu.
Całość można wzmocnić dodając długie kije łączące rogi szałasu i połączone z kijem na środku.

Btw, jeżeli masz czas to poszukaj w czytelniach/księgarniach PRL-owskich poradników dla działkowców lub coś Adama Słodowego. W jednej z takich książek, na przykład, znalazłem instrukcje jak zbudować mur (1,7m). Nie mówiąc już o domkach z pni, ziemiankach itp.
__________________

Ostatnio edytowany przez 9-NINE - 24-06-2008 o 21:12.
9-NINE jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-06-2008, 21:17   #18
Arcan
Użytkownik Forum
 
Arcan's Avatar
 
Data dołączenia: 31 08 2007

Posty: 1,138
Domyślny

@Ditto
Co do tego podpisu, to co w nim jest złego? Nie wyśmiewam tego, kto to napisał, tylko pokazuję ciekawy sposób myślenia.

@up
Chodziło mi raczej o konstrukcję na wzór prostopadłościanu.
Arcan jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-06-2008, 21:48   #19
Bambuko
Użytkownik Forum
 
Bambuko's Avatar
 
Data dołączenia: 01 10 2003
Lokacja: Dobów Mniejszy
Wiek: 35

Posty: 2,212
Stan: Niegrający
Domyślny

Oczywiście dach nie powinien być prostokątem, chyba, że byłby odpowiednio pochyły. Płaski i poziomy dach będzie zbierał wodę, a ponieważ będzie duży, całość będzie w stanie przeważyć nogi i ściany, więc konstrukcja zawali się do środka. Proponuję daszek załamany na środku - w kształcie ^. Będzie to dwóch nóg wyższych i czterech krótszych, a także ewentualnie kilku pomocniczych, tak jak w ścianie przedstawionej przez Arnisana.

Aaa, co do sznurka, to kilkadziesiąt metrów minimum. Tak jak pokazał Arnisan - snopowiązałka.
__________________
.

Ostatnio edytowany przez Bambuko - 24-06-2008 o 21:51.
Bambuko jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 24-06-2008, 22:11   #20
Sacred Platinum Dragon
Użytkownik Forum
 
Sacred Platinum Dragon's Avatar
 
Data dołączenia: 07 03 2005
Lokacja: Grudziądz
Wiek: 35

Posty: 122
Stan: Niegrający
Imię: :)
Profesja: Paladin
Świat: Arcania
Poziom: 43
Sacred Platinum Dragon ma numer GG 3152629 Sacred Platinum Dragon ma login Tlenu wozniak_owski@tlen.pl Send a message via Skype™ to Sacred Platinum Dragon
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Arcan Pokaż post
Niestety nie będę miał dostępu do odpowiednich materiałow, tylko do tego co da się znaleźć w lesie,[...]
Jako, iż mieszkam na obrzeżach miasta i mam dobry dostęp do lasy, więc swego czasu zajmowałem się takimi projektami jak między innymi szałasy, domki na drzewach i ziemi.

Planujesz ewentualną wycinkę mniejszych drzew (z przeznaczeniem na konstrukcje), czy tylko chcesz się oprzeć na tym co znajdziesz?

Radziłbym ci zabrać łopatę ponieważ kopanie gołymi rękoma może się okazać zgubnym pomysłem, a także młotek mimo, iż nie będziesz używać gwoździ, ale zawsze coś wymaga poprawienia czego gołą ręką nie zrobisz.

Co do konstrukcji ścian to pomysł Arnisan nie jest zły, lecz przydały by się tam jeszcze skośne belki (gałęzie) i to w zupełności wystarczy.
Dach musi być koniecznie skośny (dwu lub czterospadowy), a także potrzebna jest belka na środku szałasu podtrzymująca dach.
Jak przymocować folie do dachu? Bardzo proste najlepiej po ułożeniu foli, przy belkach składających się na konstrukcje dachu wypalić małe dziurki, aby można było ją przywiązać. W końcowym etapie przydałoby się też położyć parę gałęzi na dach, nie tylko w celach estetycznych, ale także dla obciążenia go, aby nie został porwany przez wiatr.

To chyba wszystko, jeśli masz jeszcze jakieś pytania wal śmiało.
__________________
Stare dobre czasy na Aldorze już nie wrócą. Niestety...


Sacred Platinum Dragon jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 07:41.


Powered by vBulletin 3