zaloguj się

Pokaż pełną wersje : Magia Słowa


Matek
25-06-2005, 10:24
Witam. Zastanawialiscie sie czy to w jaki sposob cos powiemy jest wazne?

Spece od zachowan ludzki doszli do wniosku, ze tresc to tylko 5% przekazu. Pozostala czesc to to w jaki sposob to owimy i gesty. Ja tutaj skupie sie na konkretnym 'znaczeniu' pewnych slow dla naszej podsiadomosci.

Wielu z nas dosc czesto nieswiadome bombarduje swoje dzialania uzywajac slowa 'nie'. Jak to dziala. Czytelniku powiedz na glos 'nie mysl o niebieskim', 'nie mysl o sloniu'. Lwia czesc z was napewno najpierw pomysli o niebieskim kolorze. Dzieje sie tak daltego, ze podswiadomosc ludzka nie dopuszcza do siebie zaprzeczen. Chodzi konkretnie o to, ze aby czemus zaprzeczyc musi najpierw to przywolac.

Konstrukcja wyrazow z nie dosc czesto prowadzi nas do nieprzyjemnych sytuacji. Ile razy kazdy z nas slyszal: 'nie denerwoj sie', 'nie rob tego'. W wiekszosci przypadkow osoba do ktorej powiemy pierwsze zdanie zezlosci sie;)

Taka budowa wyrazow z nie dziala tylko w trybie rozkazujacym, wiec nie bojcie sie mowic "nie jestem glupi":) Mozg przyjmnie to od razu bez przetwarzania:)

Drugim ciekawym slowem jest 'ale'. Ma ono ta magiczna wlasciwosc, ze uniewaznia to co jest przed nim:) Np mowiac do dziewczyny 'jestes ladna, ale..' spowodojemy, ze poczuje sie ona troszeczke nieswojo, bo nasze stwierdzenie ze jest ladna zostanie zastapione tym co powiemy po 'ale'. Z konstrukcji z 'ale' mozemy smialo korzystac w szkole/pracy: "wiem, ze sie spoznilem, ale (i tutaj walimy scieme). Jest jednak jeden warunek, zeby konstrukcja dzialala na nasza korzysc. Czesc po ale nie moze byc mocno zwiazana z czescia przed. Chodzi o to, zeby w pewien sposob odwrocic uwage rozmowcy od tego co chcemy przekazac. Mozna to zrobic na milion sposobow - chociazby mowiac, ze ptaszek na lawce jest naprawde piekny:)

Takich 'magicznych slow' jest bardzo duzo. Niektore jak wlasnie 'nie' zostaly opisane w ksiazce A.Batko "Sztuka perswazji" skad bralem przyklady;) Jesli na forum sa osoby ciekawe co to za slowa z checia opisze je. A jest ich dosc sporo i napewno przydaja sie w zyciu codziennym do komunikacji:)


EDIT: post napisany na podstawie ksiazki "Sztuka Perswazji" A. Batko - wszystkim goraco polecam ta lektore:)

Iron
25-06-2005, 10:30
Bardzo ciekawy temat jestem chętny żebys opisał te słowa

Tasior
25-06-2005, 10:30
Kiedys była pewna akcja przeciwko przemocy. Na bilbordach był taki obrazek: Bejsbol i napis "Nie służy do zabijania". I liczba zabójstw z użyciem bejsbola wzrosła. :P

Shanhaevel
25-06-2005, 10:42
Bardzo ciekawe. W ogóle większośc twoich tematów jest ciekawa. ;) Nawet w kreskówce "Ed&Edd+Eddy" zahaczyli o takie pojęcie. "Proszę, nie jedz ziemi"... Zgadnijcie co zrobił. :D

Grim
25-06-2005, 10:44
@up:

...Zjadł ją...


@topic:

Że też Ci się to chciało pisać... Ale topic ciekawy, nie powiem. Tego jeszcze nie było...

Vanhelsen
25-06-2005, 10:52
Taka budowa wyrazow z nie dziala tylko w trybie rozkazujacym, wiec nie bojcie sie mowic "nie jestem glupi":) Mozg przyjmnie to od razu bez przetwarzania:)NO ale jak ktoś się uprze, można powiedzieć "Nie bądź głupi!" ;), np: koledze przed ważną kartkówką z nadziejami, że zadziała ;)

Temat bardzo ciekawy i użyteczny. Czekam na kolejne opisy słówek

Dwarf
25-06-2005, 10:55
Ciekawe! :) Lubie takie tematy xD
Do autora tematu : Masz 20 lat a jednak robisz glupie bledy ort. ^^

Ashlon
25-06-2005, 11:02
Ciekawe! :) Lubie takie tematy xD
Do autora tematu : Masz 20 lat a jednak robisz glupie bledy ort. ^^

Widzisz slomke w czyims oku, a nie widzisz belki we wlasnym ;) Przy postach w stylu "bomurzcie mi, jezdem maly i niefinny", jego bledy to kropla w morzu ;P

@Topic : zrob jeszcze kilka takich i opisz je na wiekszej ilosci przykladow. Chetnie poczytam :)

Matek
25-06-2005, 11:05
Kiedys była pewna akcja przeciwko przemocy. Na bilbordach był taki obrazek: Bejsbol i napis "Nie służy do zabijania". I liczba zabójstw z użyciem bejsbola wzrosła.

Kiedys czytalem artykul na temat NLP i Perswazji o tytule "Napisac dekalog od nowa":) Bardzo ciekawe spostrzezenie - biorac pod uwage, ze bardzo duzo tam trybu rozkazujacego z 'nie'.


NO ale jak ktoś się uprze, można powiedzieć "Nie bądź głupi!"

Ciekawe:) Zawsze mozesz sprobowac zrobic taki malutki przekret;)

Masz 20 lat a jednak robisz glupie bledy ort.

Tak to juz ze mna jest;) Ostatnio mam z tym problemy - stres zwiazany z egamami:)


Potaram sie jak najszybciej opiscac pare ciekawszych slowek:)

Kooba
25-06-2005, 21:52
I znowu te glupie bledy :p (bez urazy)
Potaram sie jak najszybciej opiscac pare ciekawszych slowek

Caer
25-06-2005, 22:19
Ludzie, wy nie macie co robić, jak tylko szukać GŁUPICH błędów?

@Topic:
Dość ciekawa sprawa. Jak się nad tymi pomyśli, to widać, że rzeczywiście tak się dzieje. B) Napisz więcej takich przykładów.

Matek
26-06-2005, 09:53
OK. Wiedze ze zainteresowalo to kilka osob, wiec przedstawie jeszcze pare slowek;)

Na poczatek cos bardzo poteznego: stwierdzic, zdac sobie sprawe
Ciezko wytlumaczyc jak to dziala. Poprostu pewne informacje pochodzace od innej osoby nasz mozg zaczyna traktowac jako wlasne. Tak na chlopski rozum mozna to wytlumaczyc w ten sposob: stwierdzasz cos wtedy, kiedy to wiesz, ale nie jestes tego swiadomy.
Mozna ich uzywac zamiennie, ale IMO drugie jest mocniejsze.

'Kiedy ty stwierdzisz, ze to co czytasz zmienia twoj poglad na relacje miedzyludzkie'


Sprobuj
Z tym to jest smieszna sytuacja. Troszeczke mnie zatkalo co 'ludzie ludziom' robia mowiac do nich sproboj! Ale na poczatek... tescik:)

Zamknijcie oczy i powiedzcie sobie ponizsze zdanie jednoczesnie obserwujac reakcje wyobrazni:

"Otwieram okno"

Ok... teraz to samo z tym:

"Probuje otworzyc okno"

Jaka roznica. Napewno niektorzy z was w drugim przypadku nie otworzyli tego okna:)

Dzieje sie tak dlatego, ze nasz mozg wykonuje DOKLADNIE to co mu powiemy. Mowiac 'sprobuj' nasz mozg zrobi dokladnie to co powinien - SPROBUJE wykonac rozkaz, ale to nie jest jednoznaczne z jego wykonaniem:)

Zdajecie sobie juz sprawe jak bardzo utrudniamy innym zycie mowiac 'sprobuj sie usmiechnac':)

Bardzo ciekawe efekty przynosi polaczenie slow 'nie' i 'sprobuj':

"Sprobuj nie myslec o tym jak brzmi pierwsza zwrotka hymnu narodowego'

"Sprobuj nie myslec ile przyjemnosci m,oze ci dac wyjscie ze mna' - to mozna powiedziec do sympati.:)

"Sprobujcie nie myslec ile wam da przeczytanie tegoposta"

Jak i Dlaczego

A teraz pytania z 'jak' i 'dlaczego'.

Ogolnie w psychologi uwaza sie, ze lepiej stawiac pytania w formie 'Jak' a nie 'Dlaczego'.
Roznia sie one tym, ze 'Jak' zmotywuje umysl do wykonania analizy czegos co sie nam nie udalo. W wyniku tego moze poznamy inne rozwiazanie, zobaczymy cos czego wczesniej nie widzielismy.

Pytanie "Dlaczego" jest dla nas zabojcze! Jak zapytasz siebie 'dlaczego jestem taki glupi', 'dlaczego nieszczescie zawsze mi sie przytrafia' swiadomosc ZAWSZE dostarczy ci odpowiedzi i niewazne jak bedzie ona irracjonalna ty ja przyjmiesz bez krytyki. Nie da nam to rozwiazania a tylko poglebi frustracje problemem.


OK. Na dzisiaj to wszystko. Jak macie jakies pytania walcie - postaram sie odpowiedziec. A moze sami znacie jakies ciekawe slowa? Jesli znajda sie chociaz 3 osoby, ktorych to ciekawi, to moge jeszcze opisac 'gramatyke podswiadomosci';) i pare dosc ciekawych konstrukcji zdan.

Aha - jeszcze jedno. Kiedys rozmawialem o tych slowam z przyjaciolmi. I oni przerazili mnie tym, ze opanowanie umiejetnosci korzystania z tych slow i konstrukcji to juz jest manipulacja. Nie zaprzecze temu. Jest to w jakis sposob manipulacja - z tym, ze takze na manipulacji opiera sie komunikacja z ludzmi. Bo tak naprawdee nie napisalem tutaj czegos czego byscie nie wiedzieli. Konstrukcjami z 'nie', 'sprobuj' kazdy z nas zajmuje sie na codzien. Teraz jestescie poprostu swiadomi tego co robia z wami inni:)

Pozdrawiam

PS: pewnie znowu sa bledy;)