Jeśli chodzi na początek to zależy to od Twojego wieku

. Możesz zacząć od tych wszystkich Harych Potterów, czy Eragonów, lub też przejść do średniego kalibru, czyli np. (w moim przypadku) Sapkowskiego, serii Dragon Lance, czy wspaniałych książek R.A. Salvatore'a. Za ciężki kaliber uważam w/w Potop, Chłopów, twórczość Mickiewicza. Inaczej, ogólnie mówiąc, nudy (ofc jak na mnie).
2 serie książek jakich nie kwalifikuję to książki wszechznanego Tolkiena, oraz Lewisa. Pierwsze ze względu na wiadomy powód, drugie ze względu na bardzo słabe,w mojej opinii, tłumaczenie Polkowskiego; zawsze można przeczytać wersję angielską

.