Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Inne > O wszystkim i o niczym

Notki

O wszystkim i o niczym O tym wszystkim co nie pasuje gdziekolwiek indziej ;)

Odpowiedz
 
Opcje tematu
stary 25-09-2006, 15:47   #1
styku
Użytkownik Forum
 
styku's Avatar
 
Data dołączenia: 14 08 2005

Posty: 375
Domyślny Teoria Hiperprzestrzeni

Natknąłem się ostatnio na ciekawą ksiązke, ba, na ciekawą sterte książek (teraz próbuje to wszystko przetrawić) i właśnie niedawno pierwszy raz doznałem świadomego kontaktu z teorią Kaluzy-Kleina, supergrawitacji, aż w końcu najnowszą, trzecią wersją idei owej, teorią superstrun. Musze szczerze przyznać, że niepomiernie mnie to zaintrygowało, bo choć teoria młoda nie jest, to jednak szerszej publiczności przedstawiona nie była. Fizyk teoretyk ze mnie taki jak z koziej dupy trąba i dogłębnie teorii wciąż niepojmuję, ale to wszystko składa się w sensowną i dopasowaną całość.

Dla tych, co nigdy się z tym nie spotkali, wspomne tylko, że teoria owa zakłada istnienie m.in. 10 wymiarów czasu i przestrzeni. Nie pytajcie jakich - wyobrażenie sobie 10-cio wymiarowej bryły wymaga naprawdę wysokiego poziomu abstrakcji :-)
Ponadto, teoria przewiduje również możliwości zakrzywiania czasoprzestrzeni (szybkie podróże w przestrzeni, jak i w czasie), przeniknięcie do równoległego wszechświata, lub nawet stworzenie małego wszechświata w laboratorium! Inna sprawa, że ze wzorów wynika, iż do wykonania jakiejkolwiek z wcześniej wymienionych trzeba kilka- lub kilkaset bilionów razy więcej energi niż są w stanie wytworzyć najnowocześniejsze akceleratory cząsteczek, a przykładowo, temperatura wymagana do stworzenia wszechświata to 1000 bilionów bilionów stopni Celsjusza. Taka temperatura, i taka energia została wyzwolona tylko raz - podczas Wielkiego Wybuchu, wtedy to właśnie powstał wszechświat w jakim żyjemy. Ciekawym, co o tym sądzicie.

//Stfu, temat miał się nazywać Teoria Hiperprzestrzeni... ;-)

Ostatnio edytowany przez styku - 25-09-2006 o 15:51.
styku jest offline   Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 25-09-2006, 15:48   #2
Adner
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 09 02 2006
Wiek: 31

Posty: 207
Domyślny

Ja tak trochę nie na temat, ale ile ty masz lat, że piszesz "ni" zamiast "ń"?
__________________
Podpisano, Adner.
Adner jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-09-2006, 15:50   #3
styku
Użytkownik Forum
 
styku's Avatar
 
Data dołączenia: 14 08 2005

Posty: 375
Domyślny

Patrz na edita...
Pozatym, ile ty masz lat jeżeli sądzisz, że napisanie 'ni' zamiast "ń" może wynikać z niewiedzy, a nie z głupiej nieuwagi. Chyba nie pisze aż tak źle, coby podejrzewać mnie o coś takiego...?
//Właśnie się zorientowałem, że można edytować nazwy tematów, a cały czas myślałem, że to przywilej jedynie sfer wyższych

@down:
Nie moge tego poszerzyć, bo gdyby przyszło mi to opisać to:
a). Prawdopodobnie nie mam wystrarczającego zasobu słów
b). Brakłoby mi miejsca
c). Brakłoby mi czasu
d). Brakłoby mi chęci
e). Sam tego do końca nie rozumiem, więc co wam będę opowiadał ;-), licze na to, że jest tu ktoś kto mi powie coś o tym ciekawego

A tak w ogóle, polecam przeczytać Hiperprzestrzeń autorstwa pana Michio Kaku, bo tam wyjaśniają nie tylko samą teorię, ale i rzeczy wymagane do zrozumienia owej teorii (np. Teorie pola).

Ostatnio edytowany przez styku - 25-09-2006 o 16:01.
styku jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-09-2006, 15:53   #4
Nosferatu
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 25 07 2004
Lokacja: Bydgoszcz
Wiek: 33

Posty: 241
Nosferatu ma numer GG 1691186
Domyślny

Brzmi ciekawie ale za malo informacji jak dla mnie tutaj przedstawiles.
Nosferatu jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-09-2006, 16:05   #5
slawekmag
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 27 09 2005
Lokacja: [HACKED]
Wiek: 31

Posty: 1,284
slawekmag ma numer GG 5665999 Send a message via Skype™ to slawekmag
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez styku Pokaż post
Patrz na edita...
Pozatym, ile ty masz lat jeżeli sądzisz, że napisanie 'ni' zamiast "ń" może wynikać z niewiedzy, a nie z głupiej nieuwagi. Chyba nie pisze aż tak źle, coby podejrzewać mnie o coś takiego...?
//Właśnie się zorientowałem, że można edytować nazwy tematów, a cały czas myślałem, że to przywilej jedynie sfer wyższych
A można edytować Ja też myślałem, że to przywilej modów.

@on top.
Teoria brzmi trochę jak z filmu science fiction. Brak tu jakichkolwiek dowodów na istnienie czegoś takiego.
__________________
[HACKED] by Winzard
slawekmag jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-09-2006, 19:47   #6
Vanhelsen
Użyszkodnik
 
Vanhelsen's Avatar
 
Data dołączenia: 05 02 2004
Lokacja: Festung Breslau
Wiek: 34

Posty: 4,597
Stan: Początkujący
Imię: Vanhelsen
Profesja: Druid
Gildia: Inner Circle
Świat: Auchindoun
Poziom: 80
Skille: LW/Skin
Poziom mag.: 2k
Vanhelsen ma numer GG 2690575
Domyślny

@up: no wiesz, dość trudno udowodnić istnieje 4'ego wymiaru będąc samym w 3'cim. To taj jak być na 2'u wymiarowej kartce chciał namalować 3'y wymiarową figórę z pełnym zachowaniem wymiarów.
Z teorią stun na razie się nie spotkałem, poczytam i napiszę co o tym sądzę.
Vanhelsen jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-09-2006, 20:22   #7
- Prodigy -
Użytkownik Forum
 
- Prodigy -'s Avatar
 
Data dołączenia: 03 07 2006

Posty: 575
Domyślny

Co do tego fragmentu o podróżach, to gdzieś czytałem teorię, która zakładała, że przestrzeń można naginać jak kartkę papieru. Tzn, dajmy na to, że jesteśmy na jednym końcu kartki, a coś jest na drugim. Czasoprzestrzeń w nieznany (gdyby byłby mi znany, to już dawno nie siedziałbym na tym forum ) sposób nagina się tak, że "2 końce kartki" stykają się ze sobą i możliwe jest przejście z jednego punktu do drugiego. A co do przytoczonego tu tekstu, to wydaje się on być dość ciekawy, choć kilka z wymienionych tu rzeczy, dało się już słyszeć to tu, to tam. Btw, na kontrolowane wytworzenie takiej temperatury przyjdzie nam zapewne jeszcze trochę poczekać - nie tydzień i nie miesiąc (uprzedzając cytaty - rok też nie ).
__________________
You have the strongest armour, because you are the weakest.

- Prodigy - jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-09-2006, 20:29   #8
k0z4k
Użytkownik Forum
 
k0z4k's Avatar
 
Data dołączenia: 26 08 2006
Lokacja: Opole

Posty: 69
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Druid
k0z4k ma numer GG 7053991 k0z4k ma login Tlenu maziak3@o2.pl
Domyślny

Cytuj:
lub nawet stworzenie małego wszechświata w laboratorium!
takie cos ponoc chca zrobic japonskie moozgi, koncentrujac odpowiednia ilosc energii w jednym miejscu O_o

wiecej na ten temat i wogule na tematy takiego kalibru: www.nautilus.org.pl
__________________
k0z4k jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-09-2006, 20:29   #9
Sozemego
Użytkownik Forum
 
Sozemego's Avatar
 
Data dołączenia: 20 10 2004
Wiek: 35

Posty: 1,099
Stan: Na Emeryturze
Sozemego ma numer GG 3321585
Domyślny

Podaj moze tytuly ksiazek czy cos, moze sie przyda.
__________________


Wystaw notkę
Przed wystawieniem notki zapoznaj się z papieżem lub farmaceutą.
Sozemego jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-09-2006, 20:44   #10
MayGyver
eX Moderator
 
MayGyver's Avatar
 
Data dołączenia: 19 10 2003
Lokacja: z zarzecza

Posty: 1,090
Domyślny

w ramach sprostowania wymiarow czasowych jest 1 reszta to przestrzenne

oraz druga informacja teoria superstrun zaklada istnienie 9 wymiarow przestrzennych, ale rownie dobrze mogloby byc ich nieskonczenie wiele, tak jest po prostu latwiej liczyc
__________________
MayGyver jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-09-2006, 21:44   #11
Kele
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny

Gowno prawda. Dan Brown jest miszczu i wie jak zrobic mały wszechswiat w domu. Tak przynajmniej robił ten zamordowany duchowny w Aniołach i Demonach


Btw. Ta sprawa pasuje do grupy Abnormal.
  Odpowiedz z Cytatem
stary 25-09-2006, 21:55   #12
Dr.Unknown
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 08 06 2004
Lokacja: 19°58'E 50°05'N
Wiek: 34

Posty: 3,253
Stan: Na Emeryturze
Świat: Secura
Dr.Unknown ma numer GG 3815114 Send a message via Skype™ to Dr.Unknown
Domyślny

Cytuj:
takie cos ponoc chca zrobic japonskie moozgi, koncentrujac odpowiednia ilosc energii w jednym miejscu O_o
I ty magicznym sposobem pie*dolnie nam Ziemia.
Jestem skołonny w to wierzyć.

Co do edytowania nazw tematów, pamiętam, że jeszcze niedawno można było je zmianiać tylko częściowo, tj. nazwa tematu zmieniała się na tą po retuszu dopiero podczas przeglądania tematu.

Ostatnio edytowany przez Dr.Unknown - 25-09-2006 o 21:56.
Dr.Unknown jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-09-2006, 22:18   #13
Slivi
Użytkownik Forum
 
Slivi's Avatar
 
Data dołączenia: 30 01 2006
Lokacja: Chynchy Dolne
Wiek: 36

Posty: 347
Stan: Na Emeryturze
Imię: Kash Go We
Profesja: Elder Druid
Świat: Gdzies...
Skille: Rosna..
Domyślny

Tak wpadlem na ten temat i mnie zaciekawil. Kiedys przeczytalem artykul, troche dlugi ale nie tak dlugi jak ksiazka, ten artykul byl w "Focusie" tam bylo wiele rzeczy takich jak derzawu (nie wiem jak sie to pisze ), swiaty rownolegle i wiele innych rownie ciekawych. Jak ktos bedzie zaiteresowany to moge sie troche pomeczyc i przepisac bo ta gazeta juz wyszla i nie wroci

Po przeczytaniu tego swiat odrazu wydal mi sie taki maly i nic nie wazny w tym calym kosmicznym balaganie

Jak znajde wolny czas to napisze bo zaraz do roboty ide
__________________



Wybitne umysły są zawsze gwałtownie atakowane przez miernoty, którym trudno pojąć, że ktoś może odmówić ślepego hołdowania panującym przesądom, decydując się w zamian na odważne i uczciwe głoszenie własnych poglądów.

Albert Einstein

Ostatnio edytowany przez Slivi - 26-09-2006 o 12:53.
Slivi jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 25-09-2006, 22:41   #14
Bambuko
Użytkownik Forum
 
Bambuko's Avatar
 
Data dołączenia: 01 10 2003
Lokacja: Dobów Mniejszy
Wiek: 35

Posty: 2,212
Stan: Niegrający
Domyślny

Jestem zainteresowany.
__________________
.
Bambuko jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 26-09-2006, 00:28   #15
ponczus
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 19 10 2003
Lokacja: Spod Budki z Piwem
Wiek: 40

Posty: 566
Stan: Aktywny Gracz
Imię: Bahzell
Świat: Chromaggus
Poziom: 80
Skille: 400/400
Domyślny

Hyh ciekawe ciekawe, aczkolwiek jedno ale. Nie da się poruszać szybciej niż światło w przestrzeni więcej niż 3 wymiarowej, chyba że obejdziecie nieskończoną masę . A co do zaginania czasoprzestrzeni to o matko, ile na to energii trzeba Jak chcecie poczytać o prawdziwym sci fi to poszukajcie Teorii Holograficznej. Aczkolwiek może być trudno ze względu na to iż teoria ta ma może z 5 lat.

Ostatnio edytowany przez ponczus - 26-09-2006 o 00:30.
ponczus jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 26-09-2006, 06:38   #16
styku
Użytkownik Forum
 
styku's Avatar
 
Data dołączenia: 14 08 2005

Posty: 375
Domyślny

Ponczus, nie nazwałbym tego SF, ponoć cała ta teoria jest "owzorowana", tzn. wyprowadzono wzory na obliczenie energi wymaganej do zakrzywienia przestrzeni i czasu itp. ;-)
Swoją drogą, jakby ktoś miał dojście do takich wzorów, to strasznie ciekawy jestem jak one wyglądają...

Przypomniało mi sie o dość ważnej kwesti, jaką jest stworzenie wszechświata (MayGyver, poprawiaj mnie jakby co, mieszają mi się ciągle te trzy teorie).
Zanim powstał nasz wszechświat (4 wymiarowy, złożony z trzech wymiarów przestrzennych i jednego czasowego), istniał inny wszechświat, 10-cio wymiarowy. Niestety, był on niestabilny, i "rozłamał się" na dwa wszechświaty - 4 i 6-cio wymiarowe. Ten 4 wymiarowy rozszerza się cały czas, a ten 6-cio cały czas się zwęża, a w tej chwili jest tak mały, że jego zobaczenie wykracza poza nasze możliwości technologiczne. W końcu, gdy nasz wszechświat przestanie się poszerzać, zacznie się zwężać dążąc do Wielkiego Kolapsu. Drugi wszechświat z kolei zacznie się rozszerzać. W tym naukowcy widzą ratunek dla ludzkości - gdy nasz świat będzie już tuż-tuż przed zagładą, przenikniemy do drugiego wszechświata i przeczekamy kataklizm, wracając później do na powrót narodzonego wszechświata.
styku jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 26-09-2006, 08:14   #17
MayGyver
eX Moderator
 
MayGyver's Avatar
 
Data dołączenia: 19 10 2003
Lokacja: z zarzecza

Posty: 1,090
Domyślny

teoria o rozlamie na 2 wszechwiaty nie jest najszczesliwsza teoria, z najnowszych badan wynika iz we wszechswiecie znajduje sie tyle masy zeby wszechswiat byl plaski - bedzie sie rozszerzal caly czas ale nigdy proces nie zostanie odwrocony - nigdy sie nie zapadnie


kolejna sprawa dotyczy przenikniecia do swiata 6-cio wymiarowego gdy nasz 4-ro wymiarowy zacznie sie kurczyc - kilka faktow - nie wiadomo czy w ogole zacznie sie kurczyc (patrz wyzej to co napisalem), jesli ewentualnie to sie stanie to bedzie za kilkadziesiat miliardow lat jak nie dalej, skonczy sie kurczyc za kolejne kilkadziesiat miliardow lat, do tego czasu ludzie nie beda istniec, przypuszczam ze zanim zgasnie slonce nie bedzie juz zadnego czlowieka nie tylko na ziemi ale i w calym wszechswiecie - bin laden i te sprawy


nikt jeszcze nie wymyslil sposobu jak zwiekszyc ilosc wymiarow jakiejs rzeczy

oczywiscie nalezy zwrocic uwage na fakt iz wiekszosc przedstawianych teorii nie bedzie mozliwe sprawdzic eksperymentalnie, potwierdzenie ich mozna znalezc tylko na podstawie wyliczen matematycznych, a takich teorii jest na peczki - na studiach was naucza jak liczyc rozne rzeczy w przestrzeniach n-wymiarowych
__________________
MayGyver jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 26-09-2006, 09:04   #18
Matek
Użytkownik Forum
 
Matek's Avatar
 
Data dołączenia: 21 09 2004
Lokacja: Węgorzewo/Gdańsk

Posty: 1,859
Matek ma numer GG 3933509
Domyślny

Teoria jak teoria. Nad czym tu dyskotowac. Problemem kazdego czlowieka badajacego "nowe" zjawisko jest to, ze za bardzo oddaje myslenie swiadomosci. Tworzy teorie a potem dopasowuje fragmenty w taki sposob, zeby ta byla "prawdziwa". A ze sa wzory? No i co z tego. Matematyka to nic nowego, wzor mozna zrobic do wszystkiego.
__________________


"Miła, błagam, nie zrozum mnie źle
Kocham cię tak jak swoje przestworza pokochał wiatr"

Moj jogger
Matek jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 27-09-2006, 16:29   #19
Luthi
Użytkownik Forum
 
Luthi's Avatar
 
Data dołączenia: 29 12 2005

Posty: 330
Stan: Na Emeryturze
Imię: Elvenar
Profesja: Elite Knight
Domyślny

Michio Kaku- Hiperprzestrzeń , Moja ulubiona książka. [zeby ją dokładnie zrozumieć potrzebowałem ją przeczytać 3 razy ].
Gorąco polecam, każdemu kto się chociaż ociupinkę tym interesuje.
Genialnie wytłumaczona teoria superstrun .

pozdro
__________________
.
Luthi jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 27-09-2006, 18:01   #20
styku
Użytkownik Forum
 
styku's Avatar
 
Data dołączenia: 14 08 2005

Posty: 375
Domyślny

@up:
Tą samą książkę czytałem, i za pierwszym razem równiez nie zrozumiałem, ale w porównaniu z innymi książkami jakie mi na ten temat wciśnięto, ta jest bardzo idiot-friendly ;-)
styku jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 20:04.


Powered by vBulletin 3