Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Inne > O wszystkim i o niczym

Notki

O wszystkim i o niczym O tym wszystkim co nie pasuje gdziekolwiek indziej ;)

Odpowiedz
 
Opcje tematu
stary 29-08-2008, 22:05   #1
Erhion
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 04 03 2006

Posty: 2,104
Domyślny CERN - największy akcelerator cząstek

Cytuj:
Wielki Zderzacz Hadronów dla jednych ma być szansą na zrozumienie podstaw działania Wszechświata i odkrycie „cząstek Boga”. Inni twierdzą, że będzie to naukowy początek końca Ziemi z racji szans na powstanie czarnych dziur, które pochłonąć mogą planetę. Jakkolwiek by nie było, LHC ruszy już niedługo – 10 września. Miesiąc potem dojść ma do pierwszych „kolizji”…

Fizycy z CERN (Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych) mówią, że rozpoczęło się odliczanie do uruchomienia największego na świecie akceleratora cząstek. Wszystko idzie zgodnie z planem.

CERN oświadczył, że zeszłotygodniowe „ostateczne testy” systemu zakończyły się sukcesem. W czasie ich trwania wiązka protonów wysłana została do pierścienia LHC (Large Hadron Collider) liczącego sobie 27 km na odległość 3 kilometrów w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara.

- Dzięki fantastycznej ekipie, testy zarówno z ruchem zgodnym, jak i przeciwnym do ruchu wskazówek zegara wypadły bezproblemowo – powiedział lider projektu LHC (Wielki Zderzacz Hadronów), Lyn Evans. Czekamy na prawdziwy sukces, jeśli przepuścimy wiązkę po raz pierwszy przez całą długość pierścienia LHC.

James Gilles – rzecznik szefa CERN powiedział, że fizycy planują jeszcze powtórzenie testu synchronizacji wiązki, aby się przekonać, czy wszystko gra.

W międzyczasie pracownicy sprawdzają stan wartego 10 miliardów dolarów amerykańskich „zderzacza”, który jest być może największym w skali eksperymentem fizycznym na Ziemi. Gelles mówi, że fizycy odpowiedzialni za pracę detektora CMS (Compact Muon Solenoid) kończą montowanie urządzenia, które zawiera dwa razy więcej żelaza niż Wieża Eiffla.

Z kolei detektor LHCB, który stworzony został, aby jak teleskop śledzić cząstki materii i antymaterii, dokonał już pierwszych pomiarów. Cząsteczki subatomowe przechodzące przez detektor były odbijane wskutek kolizji z ustawionym dalej „stoperem promienia”.

Wszystko to odbywa się na głębokości ok. 100 m. pod ziemią wewnątrz tunelu oraz serii sztucznych jaskiń na granicy szwajcarsko-francuskiej. Mimo pewnych przejściowych problemów raczej już nic nie zagraża oficjalnemu odpaleniu LHC, przewidzianego na godzinę 9 czasu miejscowego dnia 10 września.

Czemu to tak ważne?

Wielki Zderzacz Hadronów to najnowsza próba odpowiedzi nauki na największe tajemnice wszechświata. Wiązki protonów ostatecznie zderzą się ze sobą z wielką prędkością rozsiewając tym samym deszcz cząstek, co może prowadzić do nowych odkryć. Mogą one położyć teoretyczne podstawy pod nowe terapie medyczne, źródła energii i na wiele innych sposobów zmienić nasze widzenie świata, co udawało się już przy wcześniejszych tego typu eksperymentach.

Jeden z eksperymentów LHC znany jako ALICE będzie starał się odtworzyć warunki, które istniały tuż po Wielkim wybuchu, z którego swój początek rzekomo bierze Wszechświat. Badacze z LHCb chcą z kolei dowiedzieć się, dlaczego po stworzeniu kosmosu materia przegrała z antymaterią.

Ale głównym zadaniem LHC jest zapełnienie luk w Standardowym Modelu – teorii dotyczącej subatomowej struktury wszechświata. Może to oznaczać m.in. odnalezienie śladów innych wymiarów, całej nowej klasy supersymetrycznych cząstek lub spraw związanych z ciemną materią i energią.

Zapełnianie naukowych luk obejmie z pewnością także bozony Higgsa, które zostały przez niektórych naukowców nazwane „cząstkami Boga”. To jedyne nieodnalezione dotąd twory, których istnienie przewidział Model standardowy.

Debata nad czarnymi dziurami

W związku z eksperymentem pojawia się także sprawa mikroskopijnych czarnych dziur. Rewelacja ta przyciągnęła uwagę społeczeństwa znacznie bardziej od bozonów z powodu sprawy w sądzie, której przyczyną była możliwość, że czarne dziury, które mogą pojawić się przy okazji LHC staną się na tyle duże, że pochłoną nasza planetę. Naukowcy nie traktują tych zarzutów poważnie twierdząc, że czarne dziury, jeśli już powstaną, będą zbyt małe, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody.

Postępowanie na legalnej drodze związane jest ze złą oceną przez twórców LHC ryzyka zagłady świata. Nawet jeśli jednak sprawa potoczy się dalej, nie będzie to miało wpływu na los LHC. CERN planuje 10 września rozpocząć wysyłanie pierwszych wiązek przy względnie niewielkiej energii i to w jedną stronę. Pierwsze „kolizje” między cząsteczkami będą miały miejsce w ok. miesiąc później.

Energia zderzeń będzie kontrolowana i stopniowo zwiększana, jednak jeśli nawet wszystko pójdzie jak trzeba, LHC osiągnie pełną moc dopiero w następnym roku.

Co może odkryć LHC? Czy będą to przełomowe zdarzenia? A może zgotuje światu Armagedon? Porozmawiaj o tym na FORUM NPN

Źródło: msnbc.com

Tłumaczenie: npn.org.pl
Co sądzicie o tym projekcie? A zwłaszcza o czarnych dziurach jakie mogą powstać?

Ostatnio edytowany przez Erhion - 29-08-2008 o 22:06.
Erhion jest offline   Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 29-08-2008, 22:44   #2
Alanus Lutinum
Użytkownik Forum
 
Alanus Lutinum's Avatar
 
Data dołączenia: 28 07 2005
Wpisy bloga: 1

Posty: 735
Stan: Niegrający
Profesja: Elite Knight
Świat: Obsidia
Alanus Lutinum ma numer GG 6972780
Domyślny

Kolejne rzetelne źródło. Gdyby to był taki duży projekt na pewno byłoby coś o tym w telewizji, ale? Nic nie ma.

Nawet jeżeli projekt istnieje, to nie wydaje wam się stworzenie takiej czarnej dziury niemożliwe (jakieś science-fiction)? Nawet nie jesteśmy pewni, czy istnieje coś takiego jak "czarna dziura".
Alanus Lutinum jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 29-08-2008, 22:53   #3
Xevixon
Użytkownik Forum
 
Xevixon's Avatar
 
Data dołączenia: 16 02 2008
Lokacja: Bogatynia

Posty: 137
Stan: Na Emeryturze
Imię: Eterro
Profesja: Elite Knight
Świat: Refugia
Poziom: 90+
Skille: 83/79
Poziom mag.: 7
Xevixon ma numer GG 8241970
Domyślny

Cytuj:
Kolejne rzetelne źródło. Gdyby to był taki duży projekt na pewno byłoby coś o tym w telewizji, ale? Nic nie ma.
Dokładnie.

Lecz jeśli to prawda to po ch*ja robić jakieś samobójcze próby przy których Ziemia moze zrobić puff? Swoją drogą sam cgciałbym się dowiedzieć czym dokładnie jest takac zaran dziura itp. A artykuł ciekawy nie powiem ;p
__________________
\__/
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Mystlich
Podziękujcie Michoss-owi za to że mnie uspokoił i doinformował trochę

Mam jednak litość i darujewam , ale mam was 3 na oku
/\ chodziło o Shanhaevela, domin3x i o mnie

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Mystlich
..aby coś się udało potrzeba dużo wiary katolickiej..
Xevixon jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 29-08-2008, 22:57   #4
Rybzor
CS Tibia.pl Team
 
Rybzor's Avatar
 
Data dołączenia: 06 09 1970
Lokacja: Gliwice
Wiek: 33
Wpisy bloga: 1

Posty: 8,452
Stan: Początkujący
Adres Jabbera do Rybzor
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Alanus Lutinum Pokaż post
Kolejne rzetelne źródło. Gdyby to był taki duży projekt na pewno byłoby coś o tym w telewizji, ale? Nic nie ma.

Nawet jeżeli projekt istnieje(...)
Jak to nic nie ma? Ja oglądałem reportaż o tym w faktach, jakiś czas temu

Dla mnie jest to fajna sprawa (nowe odkrycia i takie tam) dopóty, dopóki nie będzie stanowiło to zagrożenia. Kiepski ze mnie naukowiec, więc pozostaje zaufać tamtym : d.

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Xevixon Pokaż post
Dokładnie.

Lecz jeśli to prawda to po ch*ja robić jakieś samobójcze próby przy których Ziemia moze zrobić puff? Swoją drogą sam cgciałbym się dowiedzieć czym dokładnie jest takac zaran dziura itp. A artykuł ciekawy nie powiem ;p
Lol, zabawny post.
Primo: samobójcze próby? Zbyt kolokwialnie powiedziane.
Secondo: Czarna dziura? klik

Ostatnio edytowany przez Rybzor - 29-08-2008 o 23:02.
Rybzor jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 29-08-2008, 23:00   #5
Lasooch
Użytkownik Forum
 
Lasooch's Avatar
 
Data dołączenia: 08 02 2006

Posty: 3,852
Profesja: Master Sorcerer
Świat: Inferna
Poziom: 5x
Skille: nvm/nvm
Poziom mag.: 4x
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Alanus Lutinum Pokaż post
Kolejne rzetelne źródło. Gdyby to był taki duży projekt na pewno byłoby coś o tym w telewizji, ale? Nic nie ma.

Nawet jeżeli projekt istnieje, to nie wydaje wam się stworzenie takiej czarnej dziury niemożliwe (jakieś science-fiction)? Nawet nie jesteśmy pewni, czy istnieje coś takiego jak "czarna dziura".
Jak nie ma jak jest, choćby w najnowszym Focusie.

A istnienie czarnych dziur jest potwierdzone, możemy je nawet znajdować poprzez mikrosoczewkowanie grawitacyjne.

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Wiki
W lipcu 2004 astronomowie odkryli gigantyczną czarną dziurę, Q0906+6930, w centrum odległej galaktyki w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy (Ursa Maior).
I ponoć szansa na powstanie czarnych dziur w CERN jest tak niewielka, że można jej nie brać pod uwagę (a powstać mogą, bo chociaż czarne dziury mają ogromną masę, a w CERN zderzane będą pojedyncze cząstki, to energia tych zderzeń będzie jak na te masy ogromna) - i "uwzględniając efekty kwantowe postuluje się istnienie zjawiska zwanego parowaniem czarnych dziur" - ponoć jeśli by powstała tak niewielka dziura, wyparowałaby nie czyniąc szkód. [łasy jest niepewny, wydaje mu się, że tak czytał] Gorzej z hipotetycznymi dziwadełkami, bo jeśli by takie powstały, szybko by zmieniły resztę globu w podobne sobie cząstki. [/łasy jest niepewny, wydaje mu się, że tak czytał]
__________________
If you come here... you'll find me. I promise.

Ostatnio edytowany przez Lasooch - 29-08-2008 o 23:07.
Lasooch jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 29-08-2008, 23:05   #6
Qapek(...)
Użytkownik forum
 
Qapek(...)'s Avatar
 
Data dołączenia: 26 08 2008
Lokacja: ścieki

Posty: 13
Stan: Niegrający
Domyślny

nieee.
oni hcom rozdupcyć swiat!!!111 musimy ih pofstszymaci!!1111
heelp!1111

a tak na serio to nadal nie czaję na co im to... 0.o co niby zyskają przez odkrycie tych "cząsteczek Boga"?
Qapek(...) jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 29-08-2008, 23:06   #7
Erhion
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 04 03 2006

Posty: 2,104
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Alanus Lutinum Pokaż post
Kolejne rzetelne źródło. Gdyby to był taki duży projekt na pewno byłoby coś o tym w telewizji, ale? Nic nie ma.
Żeś się skompromitował teraz. Źródło to msnbc.com

Rybka - fakt nowe odkrycia. Oby tylko zadziałało, bo wcześniejsza próba była nie udana.
Erhion jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 29-08-2008, 23:07   #8
Alanus Lutinum
Użytkownik Forum
 
Alanus Lutinum's Avatar
 
Data dołączenia: 28 07 2005
Wpisy bloga: 1

Posty: 735
Stan: Niegrający
Profesja: Elite Knight
Świat: Obsidia
Alanus Lutinum ma numer GG 6972780
Domyślny

Cóż, jestem zacofany w tych sprawach, gazet nie czytam, telewizję rzadko oglądam, więc się mogłem pomylić.
Alanus Lutinum jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 29-08-2008, 23:09   #9
Erhion
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 04 03 2006

Posty: 2,104
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Lasooch Pokaż post
efekty kwantowe postuluje się istnienie zjawiska zwanego parowaniem czarnych dziur
Też to czytałem wiec możesz być pewny.
Erhion jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 29-08-2008, 23:09   #10
Tana
The Witch
 
Tana's Avatar
 
Data dołączenia: 14 05 2004

Posty: 599
Stan: Na Emeryturze
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Alanus Lutinum Pokaż post
Kolejne rzetelne źródło. Gdyby to był taki duży projekt na pewno byłoby coś o tym w telewizji, ale? Nic nie ma.

Nawet jeżeli projekt istnieje, to nie wydaje wam się stworzenie takiej czarnej dziury niemożliwe (jakieś science-fiction)? Nawet nie jesteśmy pewni, czy istnieje coś takiego jak "czarna dziura".

Jak nie ma? Nowy ośrodek budują od ładnych kilku lat. W obecnym akceleratorze przeprowadzane są między innymi testy zwiazane z antymaterią, ktora nota bene też już dawno udało im się otrzymać.

To, ze jesteście zacofani w dziedzinie fizyki i nie sledzicie wszystkiego na bieząco nie oznacza, że coś jest s-f

A żeby was zaciekawić... W LHC maja być podjete próby rozpędzenia cząsteczek do takich predkosci... by zaobserwować ich lot przed rozpoczeciem testu
tak, chodzi o przekraczanie prędkości swiatła i podróże w czasie. Jeżeli chcecie poczytać o tym więcej, zapraszam na http://lhc.fuw.edu.pl/
__________________
.

Tana jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 29-08-2008, 23:09   #11
Dragon-Fly
Arbiter Elegantiarum
 
Dragon-Fly's Avatar
 
Data dołączenia: 10 01 2008
Wpisy bloga: 2

Posty: 1,375
Stan: Aktywny Gracz
Imię: Artanaro
Profesja: Knight
Świat: Menera/Nebula
Poziom: 45
Skille: ~70
Poziom mag.: 5
Dragon-Fly ma login Tlenu dragonflyer@tlen.pl
Domyślny

Żeście się urwali z tematem, nagłe przebudzenie : P.
Mam książkę o tym Zderzaczu. Zajebista sprawa, czekam na uruchomienie wszystkich tych ATLAS'ów i innych wielkich detektorów i JAZDA.
Dragon-Fly jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 29-08-2008, 23:12   #12
Erhion
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 04 03 2006

Posty: 2,104
Domyślny

Cytuj:
chodzi o przekraczanie prędkości swiatła i podróże w czasie.
Pierwsza rzecz na pewno. Ale na drugą bym się nie napalał. Nawet jeśli to jak to sprawdzimy?
Erhion jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 29-08-2008, 23:17   #13
Rybzor
CS Tibia.pl Team
 
Rybzor's Avatar
 
Data dołączenia: 06 09 1970
Lokacja: Gliwice
Wiek: 33
Wpisy bloga: 1

Posty: 8,452
Stan: Początkujący
Adres Jabbera do Rybzor
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Bloodwin Pokaż post
Pierwsza rzecz na pewno. Ale na drugą bym się nie napalał. Nawet jeśli to jak to sprawdzimy?
A nie wpadło Ci do głowy, że jeśli ktoś znajdzie sposób i zastosuje podróż w czasie, to już udowodnienie tego to będzie małe piwo?
Rybzor jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 29-08-2008, 23:18   #14
Xevixon
Użytkownik Forum
 
Xevixon's Avatar
 
Data dołączenia: 16 02 2008
Lokacja: Bogatynia

Posty: 137
Stan: Na Emeryturze
Imię: Eterro
Profesja: Elite Knight
Świat: Refugia
Poziom: 90+
Skille: 83/79
Poziom mag.: 7
Xevixon ma numer GG 8241970
Domyślny

Cytuj:
Primo: samobójcze próby? Zbyt kolokwialnie powiedziane.
No może i tak. ale zawsze jest "szansa", że coś pojdzie nie tak. Mniej więcej o to mi chodziło ;P A i jeszcze chodzi mi o głębsze "poznanie" czarnych dziur.

"Pominołem" to z źródłem ale cóż.

@Dragon-Fly
Tytuł?
__________________
\__/
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Mystlich
Podziękujcie Michoss-owi za to że mnie uspokoił i doinformował trochę

Mam jednak litość i darujewam , ale mam was 3 na oku
/\ chodziło o Shanhaevela, domin3x i o mnie

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Mystlich
..aby coś się udało potrzeba dużo wiary katolickiej..
Xevixon jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 29-08-2008, 23:20   #15
Lasooch
Użytkownik Forum
 
Lasooch's Avatar
 
Data dołączenia: 08 02 2006

Posty: 3,852
Profesja: Master Sorcerer
Świat: Inferna
Poziom: 5x
Skille: nvm/nvm
Poziom mag.: 4x
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez zgubiłem link, ale jak to wklepiesz w gugla to pewnie znajdziesz
Dwa lata temu zaniepokojenie wywołały pogłoski o możliwości wyprodukowania dziwadełka w zderzeniach jąder złota w akceleratorze RHIC w Brookhaven. Prof. Helena Białkowska pisała wtedy w miesięczniku "Wiedza i Życie": "Dziwadełko pożerało by dosłownie wszelkie napotykane dodatnie jądra atomowe zwykłej materii i w krótkim czasie połknęło by naszą planetę, czyniąc z niej coś w rodzaju eksplodującej supernowej." Specjalnie powołany zespół ekspertów oszacował jednak, że prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest minimalne.
O, dziwadełka macie. Podejrzewają, że istnieją w gwiazdach kwarkowych, które nie wiadomo tak naprawdę, czy istnieją, no ale nieważne.

@Waszka: pożycz książkę, poczytałbym.
__________________
If you come here... you'll find me. I promise.
Lasooch jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 29-08-2008, 23:20   #16
Erhion
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 04 03 2006

Posty: 2,104
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Ryba Pokaż post
A nie wpadło Ci do głowy, że jeśli ktoś znajdzie sposób i zastosuje podróż w czasie, to już udowodnienie tego to będzie małe piwo?
Ok Rybka, ale najpierw musimy zaobserwować w czasie tego eksperymentu czy doszło do podrózy w czasie. A takich urządzeń chyba nie mamy.
Erhion jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 29-08-2008, 23:26   #17
Grue
Użytkownik Forum
 
Grue's Avatar
 
Data dołączenia: 16 06 2005
Lokacja: Poznań - Rataje
Wiek: 37

Posty: 886
Grue ma numer GG 8009267
Domyślny

Ło kuwa
10 września podpisuje nowy kontrakt, a (Oficjalna inauguracja LHC w CERN-ie - 21 października 2008 r.) mam urodziny. Omg, cos w tym musi byc, mam sie bac? : )
__________________
<Take a look inside my head, do you see how I feel, 'cos I'm a freak dirty rocker with sex appeal, 'cos I will take your drugs, and I'll get you high, 'cos I'm a freak dirty rocker, and i'll make you fly>

-- Mitsubishi Eclipse Klub Polska --
www.eclipse.net.pl


Grue jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 29-08-2008, 23:26   #18
Rybzor
CS Tibia.pl Team
 
Rybzor's Avatar
 
Data dołączenia: 06 09 1970
Lokacja: Gliwice
Wiek: 33
Wpisy bloga: 1

Posty: 8,452
Stan: Początkujący
Adres Jabbera do Rybzor
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Bloodwin Pokaż post
Ok Rybka, ale najpierw musimy zaobserwować w czasie tego eksperymentu czy doszło do podrózy w czasie. A takich urządzeń chyba nie mamy.
Tak samo, jak nie mamy urządzeń do podróży w czasie... więcej wyobraźni Bludłin
Rybzor jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 29-08-2008, 23:27   #19
Tana
The Witch
 
Tana's Avatar
 
Data dołączenia: 14 05 2004

Posty: 599
Stan: Na Emeryturze
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Bloodwin Pokaż post
Ok Rybka, ale najpierw musimy zaobserwować w czasie tego eksperymentu czy doszło do podrózy w czasie. A takich urządzeń chyba nie mamy.
Pokonanie granicy prędkosci swiatła jest jednoznaczne z podróżą w czasie.
__________________
.

Tana jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 29-08-2008, 23:27   #20
xoz
Użytkownik Forum
 
xoz's Avatar
 
Data dołączenia: 11 06 2007
Lokacja: ustka

Posty: 644
Stan: Niegrający
Domyślny

podroze w czasie sa jak najbardziej mozliwe. oczywiscie tylko do przodu tzn. na ziemi mija 20lat a u nas 15. z tym ze potrzeba do tego predkosci zblizonych do c. a i tak efekty nie beda powalajace
nie trzeba miec urzadzen by to zaobserwowac. takie miony(o ile dobrze pamietam) dolatuja ze slonca do ziemi, mimo iz powinny sie rozpadac znacznie szybciej niz trwa lot
kiedys sobie liczylem ile zaosczedzi czlowiek lecacy samolotem przez cale zycie. miescilo sie to w granicach x-dziesiatej sekundy

Cytuj:
Pokonanie granicy prędkosci swiatła jest jednoznaczne z podróżą w czasie.
teoretycznie jest to nie mozliwe, gdyz ciało skurczy sie do stanu punktu fizycznego o nieskonczonej masie. ale to tylko teoria. nic nie wiadomo, moze przeciez zmienic wymiar

Ostatnio edytowany przez xoz - 29-08-2008 o 23:33.
xoz jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 20:46.


Powered by vBulletin 3