Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Fora główne > Poradniki > Wasze propozycje poradników

Notki

Wasze propozycje poradników Zanim Twój poradnik trafi na strone, zostanie tutaj sprawdzony.

Odpowiedz
 
Opcje tematu
stary 31-01-2005, 08:36   #1
Ashlon
Tibiaspy.com
 
Ashlon's Avatar
 
Data dołączenia: 10 11 2003
Lokacja: Wrocław

Posty: 4,083
Domyślny Poradnik - jak go napisac?

Chcialbym dac tutaj taki ladny opis tego, jak napisac poradnik Moze komus sie przyda.A wiec, zacznijmy! :

1. ...::: Interesujacy temat :::...
Najwazniejsza rzecza w poradniku jest interesujacy temat. Nawet poradnik napisany bardzo slabo, moze kogos zainteresowac (poniewaz nie bylo tego tematu poruszanego / dopiero ta rzecz odkryto etc), jednak poradnik napisany doskonale bez interesujacego tematu (lub z tematem, ktory byl poruszany setki tysiecy razy) nie ma prawa bytu. Tak wiec, nie warto pisac poradnikow "na sile", zeby tylko byl, lub pisac poradnik przygotowany "do polowy".

2. ...::: Realizacja tematu :::...
W dobrym poradniku temat realizowany jest calkowicie. Podawane sa wszystkie mozliwosci, propozycje, zagadnienia.Nie ma niedomowien. Propozycje i sugestie w temacie musza byc doswiadczone przez autora, nie warto pisac czegos w stylu "polecam tez pojsc na elfy, ale nie wiem, jak to bedzie do konca, bo nigdy tam nie bylem". Warto tez zamiescic obiektywne zdanie w temacie, nie pisac do ludzi "ja robilem to tak : do 20 lvla dwarfy, od 20 do 40 soldiery, od 40 do 60 guardy z treningiem na monku". Powinno to byc mniej wiecej zredagowane w sposob : "uwazam, ze oplaca sie expic do 20 lvlu na dwarfach, poniewaz -----, nastepnie na soldierach do okolo 40 lvlu, bo -----. Exp na guardach do 60lvlu tez jest oplacalny, a to dlatego, ze ------.Zamiast na dwarfy mozna pojsc na ----, do -----, poniewaz -----".

3. ...::: Stylistyka :::...
Zauwazcie, poradnik, ktory jest napisany przejrzyscie, oddzielony naglowkami itp. Czyta sie o wiele przyjemniej niz lity text. Jesli poradnik nie bedzie czyms odkrywczym, bedzie conajmniej przejrzysty i latwy w czytaniu.Warto to zapamietac.

4. ...::: Ortografia :::...
Jeźli hcecie, aby wasz tegzd byl dobsze pzyjenty na foróm, warto napisadź go poprawnie oto graficznie, inadżej morzecie bydź zle za niego odzenieni. Oczywiscie, powyzsze zdanie jest mocno podkolorowane, ale juz wiecie, jak wyglada / czyta sie taki text.Jesli nie jestescie pewni wlasnych sil w ortografii, warto przeczytac tekst przed wyslaniem jeszcze raz, ze slownikiem w rece. Ewentualnie uzyc Worda. I nie tlumaczcie sie, ze jestescie dysortografami, bo dysortograf slownika uzyc tez moze.

5. ...::: "Ogonki", angielski, slang :::...
Zacznijmy od ogonkow - mozna ich uzywac, ale nie trzeba. Mi sie latwiej pisze bez (co widac po tym tekscie), w niektorych przegladarkach polskie "ą" itp zmienia sie na piekny kwadracik . Nie zauwazylem tez, aby tekst bez ogonkow czytalo sie trudniej niz tekst z ogonkami.
Angielski - warto operowac fachowym slownictwem (np "respawn, spawn", wiecie zreszta, o co mi chodzi), ale glupio troche pisac "i wtedy need backpack of uhs".Chociaz to zalezy od inwencji tworczej autora i jego przyzwyczajen.
Slang - z tym juz jest gorzej. Dla jednego "elo", "ziom", "skumaj akcje" etc to nic dziwnego, dla innego moze to byc kaleczeniem jezyka polskiego. Tez warto brac to pod uwage.

6. ...::: Kopiowanie :::...
Jesli chcemy skopiowac czyjs tekst (oraz go przetlumaczyc), nalezy zapytac sie go o zgode. Jesli takowej nie wyrazi - NIE ZAMIESZCZAC JEGO TEXTU. Jesli ja wyrazi - zamiescic i/lub przetlumaczyc oraz napisac, czyjego autorstwa jest tekst i skad pochodzi. Jesli tekst zamiescimy bez zgody autora i jego wiedzy, a ktos wie, czyja to praca, bedzie nam ciezko (bluzgi + kasacja tematu, w skrajnych przypadkach pkt upomnienia).


To chyba tyle. Dzieki za przeczytanie tekstu do konca. Byloby milo, gdyby ktos uzyl tych wskazowek do napisania poprawnego poradnika.

@Edit : poprawilem literowke i pogrubilem text w jednym miejscu.

Ostatnio edytowany przez Ashlon - 22-08-2005 o 03:31.
Ashlon jest offline   Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 31-01-2005, 10:19   #2
Shinjix
Master Alucard
 
Shinjix's Avatar
 
Data dołączenia: 27 09 2004
Lokacja: www.tibiaspy.com

Posty: 2,722
Imię: Yatiru
Profesja: Elite Knight
Gildia: Dreamers
Świat: Secura
Shinjix ma numer GG 4032930
Domyślny

Gdyby wszyscy się do tego stosowali to życie [na forum of course] byłoby zbyt piękne Twój poradnik o poradnikach 'jezt zrzómialy i pżejżysty' Czyli dobry Sam jestem przeciwnikiem pisania bez ogonków ale w internecie mogę ci za odpowiednią cenę wybaczyć
PS: Niektóre punkty tyczą się także postów
__________________
A Mind is a Terrible Thing to Waste...
†††
In the name of God, impure souls of the living dead shall be banished into eternal damnation. Amen.
†††

I am the pure flame that burns
I am Sirius son
I am the infinite space
I am the most conquering One
Shinjix jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 31-01-2005, 14:33   #3
Dwimenor
Born to Ban
 
Dwimenor's Avatar
 
Data dołączenia: 04 06 2004
Lokacja: inny wymiar
Wiek: 37
Wpisy bloga: 7

Posty: 2,783
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Royal Paladin
Świat: Harmonia
Poziom: 88
Skille: 87/62
Poziom mag.: 18
Dwimenor ma numer GG 7472583
Domyślny

Ocena:9/10!!!!!!!!!!!!!!
Super poradnik, naprawdę(widać tam trochę moich komentów do niektórych propozycii poradników.......a im mam wrażenie, ze dział o ogonkach został tam dzięki mnie dodany....ale może się myle, kto tam wie)

Byłoby 10/10 gdybyś pisał z ogonkami!!!!!<joke>
(chodź przydały by się;P)

Co do fragmentu:
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Nekromanta
Nie zauwazylem tez, aby tekst bez ogonkow czytalo sie trudniej niz tekst z ogonkami.
Ty nie używasz ich, więc dla ciebie to normalne. Z koleii inna osoba, od zwsze ich używała i ma problemy z czytaniem takiego tekstu. Kwestia tego, jak ktoś uczył sie pisać na kompie.
__________________
Poniższe zdanie jest fałszywe
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
Dwimenor jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 31-01-2005, 19:27   #4
Ashlon
Tibiaspy.com
 
Ashlon's Avatar
 
Data dołączenia: 10 11 2003
Lokacja: Wrocław

Posty: 4,083
Domyślny

Dzieki za pochwaly Co do komentow - fakt, troche z nich korzystalem, ale to raczej bylo ''natchnienie'' do punktu, niz jawne kopiowanie etc. A co do ogonkow - masz racje. Ja z ogonkami pisze 2x wolniej, niz bez, wiec wybaczcie mi panowie za ten grzech
Ashlon jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 31-01-2005, 19:31   #5
Dwimenor
Born to Ban
 
Dwimenor's Avatar
 
Data dołączenia: 04 06 2004
Lokacja: inny wymiar
Wiek: 37
Wpisy bloga: 7

Posty: 2,783
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Royal Paladin
Świat: Harmonia
Poziom: 88
Skille: 87/62
Poziom mag.: 18
Dwimenor ma numer GG 7472583
Domyślny

Wybaczamy, wybaczamy

Niektórzy mówią, że dziwnie piszę, bo jak nie używam krzaczków(ogonków) piszę wolniej niż z nimi.
Ot taka natura człowieka.


P.S
Pochlebia mi fakt, że maiłem chodźby minimalny wkład w ten poradnik.
__________________
Poniższe zdanie jest fałszywe
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
Dwimenor jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 27-05-2005, 02:17   #6
Sierput
Użytkownik Forum
 
Sierput's Avatar
 
Data dołączenia: 20 11 2004

Posty: 99
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Dwimenor
Pochlebia mi fakt, że maiłem chodźby minimalny wkład w ten poradnik.
Zawsze mógłby być większy. Choćby troche
Sierput jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 01-07-2005, 23:23   #7
Asik
Użytkownik Forum
 
Asik's Avatar
 
Data dołączenia: 19 05 2005
Lokacja: Iława
Wiek: 31

Posty: 55
Stan: Aktywny gracz
Imię: Carmie
Profesja: Knight
Świat: Azura
Poziom: 17
Poziom mag.: 2
Oczko No nareszcie

************************************************** ***************
-***************W KOŃCU KTOŚ POWIEDZIAŁ PARE WAŻNYCH ZDAŃ******
Bo zawsze jak prosze o rade co do pisania poradnika to zaraz zaczyna się lawina krytyki.Wszyscy muwią że poradnik nie nadaje się do niczego.OK>Może tak i naprawde jest ale skoro ktoś muwi żę coś jest żle napisane to niech poda choć jeden powud,niech wymieni jaiś rażacy błąd a nie jak to zwykle bywa.Kiedy zadaje takiemu krytykantowi jakies pytanie o ten konkretny błąd to on nie chce odpowiedzieć albo zasłania się wymówkami np.Poco pytasz mnie o takie żeczy??Przeciesz jak muwie że ten poradnik jest do niczego to jest i już.A co najgorsza osoby które wypowiadają się w ten sposub to nie są wcale jacyś zasłużeni członkowie forum.Piszą to przeważnie osoby które nigdy w życiu nie spróbowały czegoś stworzyć,choćby tego małego pośćika,albo podjąc prube chocby i nieudanoą stworzenia na miastki poradnika(bo kto liczy że jego pierwsza praca trafi do działu poradników).Krytyka,krytyka,krytyka poprostu kiedy widze że na tym forum są tacy ludzie asz mi ręce opadają dobra straczy już tego nie bende już pisać o tym niestety częstym zjawisku....Ale przez to wszystko mało napisałam o twoim poradniku.Solidne wykonanie dóżo cennych rad.Ogulnie ocena 9/10 ale to tylko z mojego złego chumory sorka...
__________________
Asik jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 26-08-2005, 23:51   #8
Sierput
Użytkownik Forum
 
Sierput's Avatar
 
Data dołączenia: 20 11 2004

Posty: 99
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Asik
************************************************** ***************
-***************W KOŃCU KTOŚ POWIEDZIAŁ PARE WAŻNYCH ZDAŃ******
Bo zawsze jak prosze o rade co do pisania poradnika to zaraz zaczyna się lawina krytyki.Wszyscy muwią że poradnik nie nadaje się do niczego.OK>Może tak i naprawde jest ale skoro ktoś muwi żę coś jest żle napisane to niech poda choć jeden powud,niech wymieni jaiś rażacy błąd a nie jak to zwykle bywa.Kiedy zadaje takiemu krytykantowi jakies pytanie o ten konkretny błąd to on nie chce odpowiedzieć albo zasłania się wymówkami np.Poco pytasz mnie o takie żeczy??Przeciesz jak muwie że ten poradnik jest do niczego to jest i już.A co najgorsza osoby które wypowiadają się w ten sposub to nie są wcale jacyś zasłużeni członkowie forum.Piszą to przeważnie osoby które nigdy w życiu nie spróbowały czegoś stworzyć,choćby tego małego pośćika,albo podjąc prube chocby i nieudanoą stworzenia na miastki poradnika(bo kto liczy że jego pierwsza praca trafi do działu poradników).Krytyka,krytyka,krytyka poprostu kiedy widze że na tym forum są tacy ludzie asz mi ręce opadają dobra straczy już tego nie bende już pisać o tym niestety częstym zjawisku....Ale przez to wszystko mało napisałam o twoim poradniku.Solidne wykonanie dóżo cennych rad.Ogulnie ocena 9/10 ale to tylko z mojego złego chumory sorka...
OMG
Nie bierz się za pisanie poradników, lepiej zajmij się nauką ortografii
__________________
12:37 Wycaz: gazetka tibijska why is she hunting?
Sierput jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 03-05-2006, 20:22   #9
Falubaz21
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny

Taaaaa , fajnie ale ja jestem nowym uzytkownikiem i nie wiem jak napisac nowa note nie wiem gdzie to sie pisze ;/;/ jak to wie to niech do mnie napisze
  Odpowiedz z Cytatem
stary 03-05-2006, 22:08   #10
Iron
Użytkownik Forum
 
Iron's Avatar
 
Data dołączenia: 11 10 2004
Lokacja: Gliwice
Wiek: 33
Wpisy bloga: 2

Posty: 643
Iron ma numer GG 1080629
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Falubaz21
Taaaaa , fajnie ale ja jestem nowym uzytkownikiem i nie wiem jak napisac nowa note nie wiem gdzie to sie pisze ;/;/ jak to wie to niech do mnie napisze
To jak napisałeś tego posta?
__________________
Pijesz?- Nie pisz!!



Iron jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 05-06-2006, 10:43   #11
Dan-Kaw
Użytkownik forum
 
Dan-Kaw's Avatar
 
Data dołączenia: 05 05 2006

Posty: 14
Stan: Niegrający
Imię: Dan-Kaw
Profesja: Paladin
Świat: Celesta
Poziom: 30
Skille: 37/50
Poziom mag.: 12
Domyślny

SUPER poradnik Ja mam dokładnie ten sam błąd, a mam 2 poradniki do napisania i nie wiem co zrobić żeby go wysłać albo zrobić nowy temat czyli poradnik (w tej kategorii) bo nie moge! Jakby ktoś napisał coś w tej sprawi8e to byłbym wdzięczny.
Dan-Kaw jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 30-08-2006, 15:52   #12
Jodap
Użytkownik forum
 
Jodap's Avatar
 
Data dołączenia: 26 08 2006
Lokacja: Wrocław
Wiek: 30

Posty: 7
Stan: Początkujący
Profesja: Paladin
Świat: julera
Poziom: 9
Skille: 33/31
Jodap ma numer GG 6711241
Domyślny

Gdyby wszyscy ntak pisali topiki (tematy) to po co by byli moderatorzy
Jodap jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 14-09-2006, 20:06   #13
mieszkoman
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 14 09 2006

Posty: 3
Stan: Początkujący
Profesja: Sorcerer
Świat: vinera
Poziom: 13
Poziom mag.: 6
mieszkoman ma numer GG 1084612
Pytanie

pomocy co nacisnac zeby zaczac pisac poradnik?
mieszkoman jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 10-11-2006, 16:26   #14
Machrumczas
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny

poradnik według mnie jest 9-10/10 napisalem 9-10/10, bo niektórym przeszkadza tekst bez "ogonków"(dla nich 9/10), a jak komuś nie(jak dla mnie, to 10/10) .
  Odpowiedz z Cytatem
stary 18-11-2006, 10:40   #15
Rubeus_Venon
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 16 11 2006

Posty: 64
Stan: Na Emeryturze
Profesja: Druid
Świat: Luminera
Poziom: 32
Rubeus_Venon ma numer GG 2787037
Pytanie Jak wklejać foto?

Jak wkleić foto do poradnika? Może mi ktoś to objaśnić?

Ostatnio edytowany przez Rubeus_Venon - 18-11-2006 o 10:41. Powód: Zapomniałem napisać tytułu
Rubeus_Venon jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 18-11-2006, 11:03   #16
Kshaq
Prezes Supportu
 
Kshaq's Avatar
 
Data dołączenia: 14 09 2005

Posty: 847
Domyślny

@up
Poszukaj w dziale zdjęcia...
Kshaq jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 26-11-2006, 15:02   #17
Mazix
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny

Bardzo dobry poradnik. Oceniam 8/10 . Nie ma co tu więcej pisać...
  Odpowiedz z Cytatem
stary 06-01-2007, 17:05   #18
Zriz
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 05 01 2007

Posty: 18
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Knight
Świat: Menera
Domyślny omg

Nawet bardzo fajny poradnik jak napisać poradnik
Zriz jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 21-03-2007, 16:57   #19
Sosek
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny ....

Dobry poradnik o pisaniu poradniku chyab skorzystam z niego i napiesze swój 1
  Odpowiedz z Cytatem
stary 26-08-2007, 11:16   #20
Scofild
Użytkownik Forum
 
Scofild's Avatar
 
Data dołączenia: 26 08 2007

Posty: 312
Stan: Aktywny Gracz
Profesja: Sorcerer
Świat: Harmonia
Domyślny

Supcio poradnik
10/10
Gdyby wszyscy się stosowali życie byłoby lepsze
Scofild jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 23:37.


Powered by vBulletin 3