Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Blogi > Gurwijska księga końca świata.

Notki

Rozmaite teksty nt. szeroko rozumianego Gurwizmu, prze mnie spisane.
Oceń

Wstęp do Gurwizmu.

Napisane 10-10-2012 21:58 przez Dr.Apeiron
[LEFT]Czym jest Gurwzim? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących wyznawców i badaczy tej wiary. Jak sama nazwa wskazuje jest to kult obracający się w okół Gurwy... czym więc jest Gurwa?
Dzisiaj wielu chrześcijan(jeśli nie większość) uważa że wydarzenia przedstawione w Biblii, zwłaszcza starym testamencie, mają wymiar symboliczny, a ich przekaz jest uniwersalny i ponad czasowy. Zaryzykuję stwierdzenie [B]że nie ma w tym nic naiwnego[/B].
Co to ma do Gurwizmu? Zapytacie. Otóż Gurwizm, łąznie z jego licznymi "Bibliami", ma ten sam wymiar, tak samo każdy słowo i każdy wers można interpretować na wiele sposobów. Nie ma tutaj co prawda kamiennych tablic i świniopasów (bo pisanie o nich z dzisiejszej perspektywy było by, co najmniej, pretensjonalne), ale puchary, gry komputerowe, rzeczy na pozór nam bliższe. [B]Nie ma w tym nic naiwnego[/B].

W jednym z wczesnych podań nt. Gurwy Mackosławnej możemy przeczytać: [QUOTE]Gdy Bóg postanowił sobie odpocząć w trakcie tworzenia świata, był on w zabugowanej wersji. Więc Gurwa postanowiła wziąć sprawę w swoje tentacle i wyczarowała Wszechświat jaki teraz widzimy.[/QUOTE]( "O tym jak Gurwa stworzyła świat." Napisane 14-12-2008 22:20 przez sphinx123)

Słowa te są podsumowane obrazem, na którym widzimy jak Gurwa wyciąga macką z swej paszczy puchar, w którym znajdują się spirale(galaktyki) i precle(ważny symbol w Gurwiżmie, ale o tym potem).
Na pozór prosty język może nas zmylić, ale przekaz tutaj jest jak najbardziej poważny i głęboki.
Od wieków filozofowie zastanawiali się jaki jest związek między tym co teraz(całym stworzeniem) a Bogiem(pierwotnym stwórcą). Widzimy tutaj że Bóg jest zaledwie stwórcą i to stwórcą niedoskonałym(świat stworzony przez nie jest "zbugowany"), a byt bliższy nam to Gurwa, czyli tajemnicza pośredniczka między pierwszym poruszycielem a resztą universum. Puchar trzymany przez Gurwę ma nr. jeden, symbolizuje to jak ważni jesteśmy dla niej i jak mało ważni dla pierwszego stwórcy, który w tym czasie odpoczywa. Bycie mało ważnym dla stwórcy to w Girwiźmie nade częsty motyw, nie bez powodu w modlitwach gurwistycznych czytamy "[I]matka was niekocha,niktwas nie lubi , ![/I]".

Czy wersja która została przeze mnie przytoczona jest oficjalna? Oczywiście że nie! W innej przeczytamy że Gurwa stworzyła świat za pomocą prostego programu graficznego na swoim domowym komputerze(co nasuwa nam kolejne pytania o symbolizm i znaczenie tego wszystkiego, bo skoro nie było świata tą skąd komputer?) W innych wersjach spotkamy ja równoważną z innymi kosmicznymi siłami, Wielką Galaretą, Yog-Sothoth, czy Preclem.
Wersja z jaką się mój czytelniku zapoznasz to wersja najnowsza(będziecie mogli w niej przeczytań o wydarzeniach z zaledwie 2 lat!), nie neguje ona jednak innych(jak to do tej pory miało miejsce) a bardziej próbuje prowadzić z nimi dialog. Zachęcam więc do lektury taj, jak i wcześniejszych wersji, niech Gurwa będzie z Wami i... [I]brali was3jebaćwas w dupet, każdemu tak robicie , nie macie co robić,matka was niekocha,niktwas nie lubi , ![/I][/LEFT]
Komentarzy 0

Komentarze

 

Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 21:36.


Powered by vBulletin 3