Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Fora główne > Poradniki

Notki

Poradniki Poradniki napisane przez użytkowników forum.
Podfora : Wasze propozycje poradników ; Poradniki archwialne; Poradniki nie związane z Tibią
Odpowiedz
 
Opcje tematu
stary 07-07-2004, 20:17   #1
Raynold
eX Moderator
 
Raynold's Avatar
 
Data dołączenia: 13 10 2003
Lokacja: Tychy
Wiek: 39

Posty: 1,814
Stan: Niegrający
Domyślny Wszystko o treningu...

Tutaj powstanie zapowiadany temat o treningu. Postaram się jak najlepiej wszystko ująć, będzie faq. Mam nadzieję, że rzeczywiście to pomoże ^^

Btw: tamten temat miał chyba największą (proporcjonalnie) liczbę odwiedzin. Nie licząc tematów zamkniętych z 1 postem ;) Trening jest potrzebny, więc dostaniecie wszystko na talerzu...

1. Wstęp.

Ideą każdego rycerza grającego w Tibię jest mieć dobre skile. Co to są dobre skile? Wszystko zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Ktos kiedys podsumował: "Podobają Ci się Twoje skile? Czy dajesz radę potworkom, na których chcesz expić lub expisz bez większych strat?". Prosta rzecz: odpowiedź "tak" = masz dobre skile, odpowiedź "nie" = masz złe skile. Nie ma na przepisu - "dobre" czy "złe" skile. Wszystko zależy tylko od Ciebie. Albo na 40 lev wciąż będziesz bił dwarfy/minosy/rotwormy albo od 15 levelu będziesz biegał na soldiery czy guardy. Twój wybór. A teraz garstka porad dla tych, co mają słabe skile:

2. Podstawy naszych rozważań:

W Tibii wyróżniamy kilka ataków zarówno fizycznych jak i magicznych. Nas interesują:
- chmurki - cios został zblokowany przez tarczę
- żółte promienie - cios został zaabsorbowany przez zbroję
- czerwone promienie - cios nie został przyjęty na tarczę ani na zbroję; trafiona osoba/potwór krwawi. Ten atak nazywamy "blood hit ".

Dodatkowo należy pamiętać, że jeden rodzaj ataku możemy używać raz na dwie sekundy. To oznacza 30 uderzeń na minutę . Na przyszłość ;]
Jeszcze jeden ważny szczegół: w trakcie walki nasza tarcza jest w stanie blokować dwóch przeciwników naraz. W przypadku większej ilości przeciwników, hity każdego ponad tych dwóch idą na naszą zbroję.

3. Co to jest efektywny trening?

Czyli co należy robić, żeby skile rosły nam najszybciej jak to możliwe.
Dawno temu trenować można było bardzo łatwo - ustawić sobie postać afk, pozwolić aby biła jakiegoś stworka najsłabszą bronią na full def i żeby potworek bił nas, a my przyjmowali jego uderzenia na tarczę. I było bardzo łatwo bo potworek nam starczał na długo i było fajnie :] Jednakże po pewnym czasie wprowadzono pewne ograniczenie.

Do awansu w ataku potrzebujemy uderzać kogoś do krwi lub "z chmurką". Jeśli odpowiednią ilość razy to zrobimy, to dostajemy awans. Jednakże jest pewne ograniczenie co do chmurek. Jeśli uderzymy kogoś "z chmurką" 30 razy pod rząd, to następuje blokada licznika (tego liczącego nasze hity potrzebne do awansu w ataku) i tylko blood hit (nasz na kimś) może zwolnić tą blokadę. Co to oznacza? To oznacza tyle, że jak ktoś ustawi sobie trening, jak to robiono dawniej, to nic nie zyska! Jeżeli przez, powiedzmy, 5 minut będziesz kogoś bił, a ten będzie przyjmował wszystkie Twoje hity na tarczę i ani razu go nie zranisz, to do awansu nie będzie Ci się liczyło 150 uderzeń, a jedynie 30. Taki trening może wydłużyć czas awansu pięciokrotnie, a chyba nikt z nas tego nie chce :)

A co z awansem shieldingu? Żeby uzyskać awans, potrzebujemy zebrać odpowiednią ilość chmurek w sytuacji, gdy ciosy przeciwnika idą na naszą tarczę; czyli obrazowo - nasza tarcza zbiera chmurki. Jeśli zbierze ich odpowiednia ilość, dostaniemy awans. Ale, ale... Jeśli nasza tarcza będzie zbierała te chmurki, a w tym czasie my nikogo nie zranimy do krwi, to po 30 chmurkach włącza się blokada licznika (tego liczącego nasze hity potrzebne do awansu w shieldingu) i tylko blood hit (nasz na kimś) może zwolnić tą blokadę. Co to oznacza? To samo, co parę linijek wyżej ;P

4. Trening knight vs knight.

składniki : dwóch rycerzów, dwa słabe potworki (raty, bugi, spidery [broń Boże poisony], dla wyższych skili trolle czy wolfy, dla kozaków rotwormy), kilka rodzajów broni (te najsłabsze w danej kategorii), najsłabsza tarcza (zalecana wooden shield), tona żarcia, kupa czasu, kilo cierpliwości, Szczypta Inteligencji (tą nosimy ze sobą zawsze i wszędzie), 1 flask krwi z demona (zapytajcie jakiegoś high-lev, może wam sprzeda ;P ). Ewentualnie jakieś runy lecznicze w przypadku braku jedzenia.
niepotrzebne : jakakolwiek zbroja na sobie podczas treningu
Włączamy party mode, lurujemy dwa słabe potworki tak, aby jeden potworek atakował jednego z naszych bohaterów, a drugi drugiego. Stawiamy rycerzy obok siebie, całą zbroję ściągamy z siebie i chowamy do plecaka. W jedną łapkę wkładamy tarczę (preferowana wooden shield, jak już wcześniej mówiłem) a w drugą bierzemy naszą broń. Kolega robi to samo. Atakujemy się nawzajem. Uff... proste? 8) Bierzemy np. najsłabszą broń, tryb walki balance i bijemy kolegę przez 5 minut. Liczymy wszystkie blood hity, jakie mu zadaliśmy. Minimalna ich ilość to... (Szczypta Inteligencji: 5). Jednakże ta ilość to jest naprawdę minimum i wiadomo, że nie uderzamy dokładnie raz na minutę, lecz w jednej minucie np. 2 razy, a w kolejnej ani razu. Najlepiej uderzać tak ze dwa razy na minutę, czyli 10 blood hitów w ciągu 5 minut. Wtedy możemy uznać, że nasz skill ataku będzie rósł najszybciej jak to możliwe.
A co z shieldingiem? Zobaczmy. Nas atakują: partner i potworek. Ile dostajemy chmurek na minutę? 30 od partnera, 30 od potworka. Czyli już po pół minuty (30 chmurek) włącza się blokada na shielding. Co tu zrobić? Ano proste, musimy komuś zadawać blood hita co pół minuty. Pamiętajcie, że jest to niezbędne minimum, czyli dla pewności lepiej zadawać blood hita raz na 15 sekund, czyli 4 razy na minutę. Porównując z tym co napisałem wyżej: dla ataku niezbędne minimum to 1 blood hit na minutę, dla shieldingu 2 razy na minutę przy dwóch atakujących przeciwników. Ilość optymalna to dla ataku 2 blood hity na minutę, dla shieldingu 4.
Jeśli nie będziemy mieli potworka do pomocy (czyli tylko rycerz nas atakuje), to po prostu ilość chmurek jakie zbiera nasza tarcza, to 30 na minutę. Dlaczego nie bierzemy dwóch potworków do treningu? Bo na tarczę przyjmujemy hity od 2 przeciwników: naszego partnera i jednego potworka. Ciosy drugiego potworka idą już nie tyle na zbroję (bo jej nie mamy na sobie), co na ciało. A to boli. A po co? I tak nam to nic nie daje... A co nam daje w ogóle ten jeden potworek? Ano szybszy awans w shieldingu. Może dojść do sytuacji, gdy mamy większy shielding niż atak, ale takie anomalie to tylko wśród magicznych... ;)
Wracając... Zaczęliśmy ten trening i wiemy już jaka ilość tych blood hitów jest najlepsza. Bierzemy jeszcze raz tą najsłabszą broń, tryb walki balance i bijemy. Liczymy blood hity w ciągu 5 minut. Średnio chcemy, żebyśmy zadawali te 2-4 blood hity na minutę (10-20 w ciągu 5 minut). Wtedy właściwie możemy być zadowoleni. Taki trening jest bardzo owocny i nasze skile lecą pełną parą. Oczywiście, nasz partner też chce awansować, więc musimy liczyć się z tym, że on też chce nam zadawać blood hita 2-4 razy na minutę. Dlatego właśnie potrzebujemy jedzenia do odnowy życia i many (exura) lub runów (gorsza opcja). Dlatego też nie mamy na sobie żadnej zbroi, żeby wszystkie ciosy albo szły na tarczę, albo nas raniły (to samo z partnerem). Żółte promienie nie mają absolutnie żadnego wpływu na szybkość rośnięcia skili, więc są nam niepotrzebne. Jasne? Jasne.
Co zrobić jeśli zadajemy za dużo blood hitów? Dwa wyjścia. Albo zmienić broń na słabszą, albo przełączyc się na niższy tryb walki (full attack -> balance lub balance -> full defence).
Co zrobić jeśli zadajemy za mało blood hitów? Zmienić broń na lepszą, albo przełączyc się na wyższy tryb walki (full defence -> balance lub balance -> full attack).
Po każdej zmianie czekamy kolejne 5 minut, aby uśrednić ilość blood hitów. Stąd właśnie potrzebne kilo cierpliwości. Oczywiście, wszystkie te zmiany musimy jakoś konsultować z partnerem, Oboje chcecie jak najlepiej wykorzystać czas, więc najlepiej na początku się dotrzeć, potem zapamiętać czego używaliście, w jakim trybie walki walczyliście i umawiać się na długie godziny treningu. Oczywiście, wraz ze wzrostem skili będzie tak, że będziecie używać zasadniczo broni już tylko najsłabszych i na full defence. Wtedy, żeby (być może) nie zabić partnera, można pokusić się o założenie leather boots, czy jakiegoś słabego hełmu czy czegokolwiek, ale to juz inna bajka... ;]

5. Trening rycerza z potworami.

Troszkę inna historia niż trening z partnerem. Idziemy potrenować z potworami. Najpierw Szczypta Inteligencji: chcemy, żeby nas potwory raniły? Nie, bo nam to nie jest potrzebne do awansu. W związku z tym bierzemy zbroję. Celowo nie mówię: najlepszą. Nie musimy brać np. c-set na trening z np. minosami. Bo po co? Weźmy sobie jakiś plate set, w zupełności wystarczy. Oczywiście, na pewnych levelach ten właśnie p-set jest najlepszą zbroją, ale zbieżność niezamierzona :P Najprościej: ubieramy się w to, co na co dzień. Do tego bierzemy tarczę. Tutaj właściwie im lepsza tym lepiej. Więcej ciosów na nią przyjmiemy, zamiast na zbroję. Do całości oprócz naszej zwykłej, codziennej broni, bierzemy zestawik paru broni najsłabszych w danym typie. Dodatkowo bierzemy dużo jedzenia, żeby trnować mlev; nie jest to aż tak potrzebne jak przy treningu z partnerem. Tam obrywaliśmy i musieliśmy się leczyć. Tutaj nie obrywamy (zasadniczo taka jest idea).
Jak już jesteśmy gotowi, ruszamy na trening. Trenujemy dość podobnie, tylko że zamiast partnera mamy potworka. Różnica jest taka, że nie musimy dać się zranić (bo po co?). Reszta taka sama.
Szukamy miejsca niedaleko od respawnu, bierzemy dwa potworki i tak się blokujemy (korytarz/parcele), żebyśmy byli atakowani tylko przez te dwa. Bierzemy jedną z najsłabszych broni i tak jak poprzednio badamy jaką bronią i w jakim trybie walki pada optymalna ilość blood hitów. Oczywiście, ustawienia te zależą od Twoich skili oraz od siły potworka. Najczęstszymi potworkami używanymi do treningu są trole, niedźwiedzie, orki, rotwormy, dwarfy, minotaury. I bijemy... Jeśli potworek padnie, lurujemy następnego tak, aby cały czas mieć dwa. Burżuje mogą sobie pozwolić na ich leczenie (ih), ale jest to rzadko praktykowane.

Do tego rodzaju treningu zalicza się następującą sytuację: kolega (sorc/druid, lev 22+) przywołuje nam ghoula. On nas nie atakuje, my natomiast atakujemy summona. Ponieważ potrafi się sam leczyć, to gdy nie będziemy przesadzać z tą częstością blood hitów, ghoul może wystarczyć naprawdę na długo... Nie zapominajmy o shieldingu. Do jego wzrostu potrzebne nam będą dwa zlurowane wcześniej bugi/spidery czy inne...

6. Trening paladynem.

Jeśli chcemy naszym paladynem potrenować distance, to sposób treningu jest podobny jak opisywałem wcześniej. Jakie są różnice? Ano takie, że jedyną sensowną bronią do treningu są włócznie, które mają 30 ataku...
trening paladyna z rycerzem - rycerz zakłada najlepszą zbroję jaką ma i bierze najlepszą tarczę. Paladyn powinien pozostać bez zbroi, z wooden shield (żeby rycerz mógł awansować)
trening paladyna z innym paladynem - obaj ubierają się w najlepsze rzeczy jakie mają
trening paladyna z potworami - tutaj jeden dylemat... Potwory są słabe i szybko giną od włóczni. Z niskimi skilami możesz zaczynać treningi na minoskach, jednak szybko się przekonasz, że ciężko to nazwać porządnym treningiem, bo zbyt szybko giną. Pierwszym poważniejszym potworkiem jest cyklop. Ma dość dużo życia i przy niewysokich skilach wystarcza na dłużej. Jak znajdziesz jakiś fajny respawn, to trening bardzo przyjemny, bo dodatkowo dostajesz trochę expa, no i kasy ^^ Jednak już przy pewnych skilach cyklop nie wystarcza. Ten "Trening" bardziej wygląda jak zwykłe zabijanie i nie zdążą się zrespawnować następne cyklopy, a my już zabiliśmy wszystko. Tutaj musimy uciec się do pomocy magicznych. Prosimy kumpla, używając odpowiedniej ceny, o przywołanie monka. To ustrojstwo ma jedną bardzo fajną zaletę: samo się leczy. I to dość szybko (zdecydowanie szybciej niż ghoul). Stajemy sobie gdzieś w ustronnym miejscu i atakujemy monka z włóczni. Do treningu shieldinga nie zapominamy zlurować sobie dwóch bugów/spiderów/ratów etc... Oczywiście, w pełnym ekwipunku (tzn takim, żeby nas te szczury nie zabiły ;] ).
Pamiętajcie! Paladyn trenując włóczniami, zawsze robi to w trybie full defence!

Uwagi:
a. Jeśli trenujemy z potworkami, to one mają jakiś swój arm i nie mamy na to wpływu. Dużo naszych hitów idzie na zbroję. Zauważyłem, że przy takich minoskach, to może nawet połowa... :/ I nic z tym nie możemy zrobić. Partnerowi możemy powiedzieć, żeby ściągnął zbroję i będzie ok, a tutaj frytki.. Małym wyjątkiem jest ten ghoul. Zauważyłem, że on ma mały arm i liczba hitów idąca na jego zbroję jest zdecydowanie mniejsza niż u takiego minoska.
b Jeden z miłych użytkowników zapodał linka do bardzo ciekawych rozważań na temat treningu. Teorie te na temat zdobywania mlev oraz skili wkleił już Oxygane w tym temacie . Ponieważ tamte pomiary i doświadczenia są bardziej wiarygodne, proszę tam też zaglądać w razie wątpliwości, potem pytać ;]

7. Przybliżony czas awansu.

Oto jak szybko możesz awansować w skilu sword/club axe fighting. Oczywiście, wszystkie czasy są przybliżone i ustalone na podstawie doświadczenia niektórych graczy. Dla porównania zapraszam równiez na http://mysite.verizon.net/vze7p87m/ -> Calculators -> Skill advances

@ = 10h.
# = 1h.
\ = 30 min.

050-059: ~24 h.
060-069: ~56 h.
070-079: ~152 h.
080-089: ~365 h.
090-099: ~910 h.
100-109: ~2400 h.

########### Sword/Club/Axe ###########

----------- 50-59 ------------
050 #
051 ##
052 ##
053 ##
054 ##
055 ##
056 ###
057 ###
058 ###
059 ###\
----------- 60-69 ------------
060 ####
061 ####
062 ####
063 ####\
064 #####
065 ######
066 ######\
067 #######
068 #######
069 ########
----------- 70-79 ------------
070 ########\......................................... ...(8.5h)
071 ##########........................................ ...(10h)
072 ############...................................... ...(12h)
073 #############..................................... ...(13h)
074 ##############\................................... ...(14.5h)
075 ################.................................. ...(16h)
076 #################................................. ...(17h)
077 ##################\............................... ...(18.5h)
078 ####################\............................. ...(20,5h)
079 ######################............................ ...(22h)
----------- 80-89 ------------
080 ########################.......................... ...(24h)
081 ##########################........................ ...(26h?)
082 ############################\..................... ...(28.5h?)
083 ###############################................... ...(31h?)
084 ##################################................ ...(34h)
085 #####################################............. ...(37h)
086 ########################################.......... ...(40h)
087 ############################################...... ...(44h)
088 ################################################.. ...(48h)
089 ################################################## ##.(52h)
----------- 90-99 ------------
090 @@@@@@............................................ ...(57h)
091 @@@@@@............................................ ...(63h)
092 @@@@@@@........................................... ...(69h)
093 @@@@@@@........................................... ...(76h)
094 @@@@@@@@.......................................... ...(84h)
095 @@@@@@@@@......................................... ...(92h)
096 @@@@@@@@@@........................................ ...(101h)
097 @@@@@@@@@@@....................................... ...(111h)
098 @@@@@@@@@@@@...................................... ...(123h)
099 @@@@@@@@@@@@@@.................................... ...(135h)
---------- 100 - 109 ---------
100 @@@@@@@@@@@@@@@................................... ...(150h)
101 @@@@@@@@@@@@@@@@@................................. ...(165h)
102 @@@@@@@@@@@@@@@@@@................................ ...(180h)
103 @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@.............................. ...(200h)
104 @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@............................ ...(220h)
105 @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@.......................... ...(240h)
106 @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@........................ ...(260h)
107 @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@..................... ...(290h)
108 @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@.................. ...(320h)
109 @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@............... ...(350h)
---------- 110 -110 ----------
110 @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@........... ...(385h)


8. FAQ

Niektóre pytania są oczywiste, inne mniej. Ludzie często nie czytają całego poradnika, tylko zadaja naprawdę głupie pytania, które nie powinny były w ogóle paść. Ale skoro już padły...

pytanie: Mam rycerza na xx lev, skile xx/xx, eq: x arm, x helm, x legs, x shield, x sword/club/axe. Jak najlepiej trenować?
Raynold: http://tibia.pl/thread.php?threadid=...a1c02&page=1#1

p: Czy jak będą mnie atakowały 4 potworki, to czy mój shielding szybciej mi będzie rosnął?
R: Nie.

p: Czy będziesz moim partnerem do treningu?
R: Nie.

p: Jaki masz lev? Na jakim grasz świecie? Jakie masz skile? Czym walczysz? (...)
R: (ignored)

p: Mam skile xx/xx. Z jakimi potworkami najlepiej trenować?
R: Trudne pytanie. Próbuj różnych potworów, broni i trybów walki. Jeśli uznasz, że nawet najsłabszą bronią zabijasz potworka zbyt szybko, przerzuć sie na nieco silniejszego. Jednak te, które wcześniej wymieniałem, są bardzo uniwersalne.

p: Czy to prawda, że jak trenuję z potworami, to biorę najsłabszą tarczę i zbroję?
R: Nie.

p: Czy jak trenuję z kolegą to muszę brać do pomocy jakieś potwory?
R: Nie musisz, ale dodatkowy potworek w najlepszym przypadku może podwoić szybkość wzrostu shieldingu.

p: Gdzie najlepiej trenować z partnerem?
R: Nad rzeką/morzem - możecie przy okazji łowić ryby i mieć stały zapas jedzeinia.

p: Gdzie znajdę fajny respawn do treningu z potworami?
R: Są od tego inne tematy.

p: Czy jak używam broni dwuręcznej, rośnie mi shielding?
R: Nie.

p: Czy jak trenuje z lepszym potworkiem, to szybciej awansuję?
R: Nie. Chmurka to chmurka, blood hit to blood hit.

p: Co to jest blood hit?
R: Blood = krew, hit = uderzenie. Blood hit to uderzenie, po którym leje się krew.

p: Czy muszę obrywać blood hity, żeby awansować w shieldingu?
R: Nie.

p: Czy jak nie trzymam w ręku tarczy, to czy shielding ma jakiś wpływ na ilość obrażeń jakie ponoszę?
R: Dyskusji było wiele; z takiego "chłopskiego" punktu widzenia nie powinien mieć wpływu, ale wielu ludzi już się na ten temat wypowiadało, że jednak ma wpływ. Podobno shielding liczy się połowicznie, czy jakoś tak... Jeśli dostanę wyniki jakichś doświadczeń w tej materii, to dam znać.

p: Czy jeśli potwór mnie uderzy to też są zdejmowane ograniczenia chmurek czy to działa tylko wtedy jak ja go uderzę?
R: Czytamy ze zrozumieniem: "(...)następuje blokada licznika (tego liczącego nasze hity potrzebne do awansu w ataku) i tylko blood hit (nasz na kimś) może zwolnić tą blokadę".

p: Biją mnie dwa trole (lub inne zwierzątka). Czy muszę jakiegoś zbloodować, żeby mi urósł shielding?
R: Żeby dostać dostać awans, nie musisz dokładnie w tym momencie zbloodować potworka, ale blood hity są potrzebne co 30 chmurek, żeby awansować w ogólności...

p: [Cokolwiek dotyczące trenowania skili sorcem/druidem]
R: Trenowanie sorcem/druidem nie ma najmniejszego sensu, daj sobie spokój.Poradnik wciąż w trakcie tworzenia, jednakże proszę o wypowiedzi pomocne w jego ukończeniu, ewentualnie o zadawanie pytań, które mogę dorzucić do FAQ oraz ewentualne odpowiedzi; mile widziane uzupełnienia do tych idpowiedzi, które już są. Komentarze - podziękowania (już kasowałem przed ukończeniem) są bardzo miłe, jednak proszę nie pisać ich tutaj, preferowana pw.

Ostatnio edytowany przez Raynold - 25-08-2006 o 00:46. Powód: Mała poprawka linka
Raynold jest offline   Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 16-07-2004, 22:59   #2
Maniack
Użytkownik Forum
 
Maniack's Avatar
 
Data dołączenia: 08 04 2004
Lokacja: zabierzow bochenski

Posty: 677
Stan: Na Emeryturze
Imię: Neust
Profesja: Elite Knight
Gildia: Chair Kids
Świat: Unitera
Poziom: 154
Skille: 97/85
Poziom mag.: 9
Domyślny

Wszystko good ale wymienione tu sposoby w większosci dotyczą treowania na swiatach pvp
,na swiatach non-pvp pozostaje tylko trening z potworkami

Pozatym. Jaki był sens zamykania takiego samego tematu i otwieranie nowego? oraz kopiowaia postu Oxygane?
__________________
od 8 maja 2007 siedzę w wojsku
8 maj 2007 - szeregowy
26 styczeń 2008 - starszy szeregowy
22 czerwiec 2009 - podporucznik
Maniack jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 17-07-2004, 09:05   #3
Raynold
eX Moderator
 
Raynold's Avatar
 
Data dołączenia: 13 10 2003
Lokacja: Tychy
Wiek: 39

Posty: 1,814
Stan: Niegrający
Domyślny

Sam powiedziałeś: na non pvp trenujesz tylko tym sposobem z potworkami. A zamknięcie tamtego tematu było potrzebne, gdyż nie można było znaleźć wszystkiego w jednym miejscu. Cały czas padały pytania i odpowiedzi, które były np. 2 strony wcześniej, a nikomu by się nie chciało wracać i szukać; dlatego tutaj wszystklo jest w jednym miejscu, jasbno i przejrzyście.
Co do Oxygane - nie skopiowałem jego posta jak widzisz. Dałem tylko linka. Poza tym zapytaj jego, skąd ma to tłumaczenie ;]
__________________
Emerytura... Dzięki za wszystko.
Raynold jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 17-07-2004, 09:35   #4
Oxygane
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 13 11 2003
Wiek: 34

Posty: 915
Stan: Niegrający
Oxygane ma numer GG 4384632
Domyślny

Osz ty....Raynold , po co ma mnie pytać z kąd to tłumaczenie skoro napisałem tam....

A tak w ogole to ładny poradnik Ci wyszedł ;]
Oxygane jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 17-07-2004, 12:21   #5
Mierzej
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 19 09 2003

Posty: 63
Mierzej ma numer GG 3902722
Domyślny hehe

Nice job Raynold
Moje gratulacje ale poczytam to poźniej i tak pewnie wszystko wiem
Może duelik?? )

A tak poważnie to oby tak dalej modku

Hail the Mighty Portos, the King of the Sirs
Mierzej jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 21-07-2004, 23:00   #6
Vorment
Użytkownik Forum
 
Vorment's Avatar
 
Data dołączenia: 10 04 2004

Posty: 102
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie dodany przez Raynold


p: Czy jak będą mnie atakowały 4 potworki, to czy mój shielding szybciej mi będzie rosnął?
R: Nie.
eee chyba jednak nie masz racji. Wiele poradnikow przeczytalem, wiele osob wypytalem i wiele testow przeprowadzilem i wynika z tego ze im wiecej tym lepiej. Musza w odpowiednich odstepach atakowac. Np. bije cie 8 potworkow. niby 2 blokujesz ale jesli one bija 4 grupkami po 2 (co sie BARDZO ZADKO zdaza a nawet jest to niemozliwe) to rosnie szybciej. Jednak czasami zdazalo mi sie, ze bily mnie naraz 3, a potem jeszcze 1 (niestety nie po 2) blokowalem 2 z 3, a potem jeszcze tego 1 i w tym momencie szybciej skakal shielding. (tzn zaobserwowalem ze tak uderzaja, ale nie wiem czy shielding skakal szybciej gdyz nie liczylem czasu itp.) pomysl nad tym, moze spróbuj


PS jak Ci sie zachce przetestowac moja teorie to odpisz plx

Ray: już nic, odpisuję w drugim poście ;]
__________________
Iridia
Vorment Firefist
Royal Paladin
32 lvl
75/60
m lvl 13


A bylo : 33 lvl skills 76/61 m lvl 14

<*&*> ReTiReD <*&>
Vorment jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 22-07-2004, 18:14   #7
Raynold
eX Moderator
 
Raynold's Avatar
 
Data dołączenia: 13 10 2003
Lokacja: Tychy
Wiek: 39

Posty: 1,814
Stan: Niegrający
Domyślny

Nie masz racji. Na każdą turę możesz zablokować 2 ataki tarczą. Sprawdzałem. Cały eq do plecaka, na sobie tylko tarcza. Biorę 2 spidery - wszystko na tarczę. Biorę trzeciego - co turę zadaje mi dmg. Biorę dodatkowo wilka - trzeci bug i wilk co turę na zmianę zadają mi dmg. Chyba tyle wystarczy, a biły w różnym czasie. Blokowanie tarczą naraz = w ciągu jednej tury możesz zablokować ataki tylko dwóch potworów.
__________________
Emerytura... Dzięki za wszystko.
Raynold jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 23-07-2004, 20:33   #8
r8kie
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 23 07 2004

Posty: 3
r8kie ma numer GG 1880469
Domyślny

SHIELD PO CO TO KOMU

Tak tak niepotrzebna jest tarcza,
zdziwienie mnie też zdziwiło gdy widziałem coś następującego :

kumpel z DWURĄCZNĄ bronią otrzymuje komunikat :

XX:XX You advance in shielding

To nie jest żart,
ja sam zlogowałem się aby wam to przekazac.
r8kie jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 26-07-2004, 00:35   #9
Mierzej
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 19 09 2003

Posty: 63
Mierzej ma numer GG 3902722
Domyślny

Cytuj:
SHIELD PO CO TO KOMU
?? domyś sie LOL Ty myslisz ze rycerze hight levelowcy uzywaja gsa?? LOL jest cos takiego jak magic sword przemysl cos zanim cos powiedz


Cytuj:
kumpel z DWURĄCZNĄ bronią otrzymuje komunikat :
XX:XX You advance in shielding
kumpel cie chyba w jajo zrobil bo to nie mozliw, mozna latwo to udowodnic. idz trenowac rycerzem na slabych skilach z bronia bez tarczy. mozesz trenowac cale wieki a shield i tak ci nie skoczy. nie wiezysz? to idz sprawdzic
Mierzej jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 27-07-2004, 23:25   #10
WielkiSorc
Użytkownik Forum
 
WielkiSorc's Avatar
 
Data dołączenia: 19 07 2004
Lokacja: Przemyśl
Wiek: 32

Posty: 147
Stan: Na Emeryturze
WielkiSorc ma numer GG 1107498
Domyślny

Cytuj:
Szczypta Inteligencji (tą nosimy ze sobą zawsze i wszędzie), 1 flask krwi z demona (zapytajcie jakiegoś high-lev, może wam sprzeda ;P ). Ewentualnie jakieś runy lecznicze w przypadku braku jedzenia.
Po co ten 1 flask krwi z demona ??
WielkiSorc jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 29-07-2004, 19:31   #11
Raynold
eX Moderator
 
Raynold's Avatar
 
Data dołączenia: 13 10 2003
Lokacja: Tychy
Wiek: 39

Posty: 1,814
Stan: Niegrający
Domyślny

Cytuj:
Po co ten 1 flask krwi z demona ??
Hahahaha Czekałem aż ktoś się w końcu zapyta

Re: down: Hahaha... Serio?
__________________
Emerytura... Dzięki za wszystko.
Raynold jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 29-07-2004, 22:32   #12
Berials
Użytkownik Forum
 
Berials's Avatar
 
Data dołączenia: 06 11 2003
Lokacja: Lublin
Wiek: 34

Posty: 552
Stan: Aktywny Gracz
Świat: Isara
Domyślny

re: UP

To moze bys odpowiedział?

A co do flaska, mi sie wydaje ze ten flask to tak dla zabawy sobie Raynold napisał .
Berials jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 02-08-2004, 09:44   #13
Lord Czaja
Użytkownik Forum
 
Lord Czaja's Avatar
 
Data dołączenia: 26 08 2003
Lokacja: Bytom
Wiek: 32

Posty: 246
Lord Czaja ma numer GG 4649461
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie dodany przez Raynold
Co to są dobre skile? Wszystko zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Ktos kiedys podsumował: "Podobają Ci się Twoje skile? Czy dajesz radę potworkom, na których chcesz expić lub expisz bez większych strat?". Prosta rzecz: odpowiedź "tak" = masz dobre skile, odpowiedź "nie" = masz złe skile. Nie ma na przepisu - "dobre" czy "złe" skile. Wszystko zależy tylko od Ciebie. Albo na 40 lev wciąż będziesz bił dwarfy/minosy/rotwormy albo od 15 levelu będziesz biegał na soldiery czy guardy. Twój wybór. A teraz garstka porad dla tych, co mają słabe skile:
Z tym się zgadzam w 102%...Wkurza mnie to, jak ktoś gada ża mam kiepskie skille, i chwali się ze ma o 5 lepsze
__________________
Master!
Apprentice!
Heartborne, 7th Seeker!
Warrior!
Disciple!
In me the Wishmaster

Nightwish - Wishmaster
Lord Czaja jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 06-08-2004, 11:03   #14
Bongo_Bong
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny

Siemanko!
Gram w Tibie już drugi dzień (więc stary ze mnie wymiatacz ) i mam pytanko co do shieldingu: mianowicie czy do treningu tego skilla trzeba być w stanie walki (przyjmować i wyprowadzać ciosy) czy też wystarczy tylko sobie spokojnie stać i patrzeć jak cie okładają??
8) 8) 8)

PS. Przydałby się na forum jakiś słowniczek dla początkujących, bo jak je przeglądam to 1/4 postów nie rozumiem (siakieś lootbagi, nooby, o co chodzi jakby?? ) )


A i od razu się może zapytam czy udźwig postaci zwiększa się przy lvl-upowaniu? Bo jakoś nie zwróciłem na to uwagi...
A jeśli nie to czy można go jakoś inaczej zwiększyć??

Thanks from mountain for help (Z góry dzięki za pomoc - to dla nie-anglistów )
  Odpowiedz z Cytatem
stary 06-08-2004, 20:54   #15
Gremlin
Buuuuu
 
Gremlin's Avatar
 
Data dołączenia: 06 10 2003
Lokacja: Edron

Posty: 1,637
Stan: Niegrający
Imię: Sir Grali
Profesja: Elder Druid
Gildia: Dreamers
Świat: Secura
Domyślny

re: Up
Skleilem 2 posty, na przyszlosc edytuj post zamiast pisac nowy (w regulaminie o tym pisze)

@Pytanie o shielding:
A jak by tak w (cenzura) przeczytac temat w ktorym sie dopisujesz?

@Slowniczek
Jest na stronie glownej

Czy udzwig (cap) zwieksza sie co lvl
Tak

Czy mozna go inaczej zwiekszyc
Wywalajac cos z plecaka na ziemie
__________________
To juz koniec i nie bedzie wiecej.
Gremlin jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 07-08-2004, 00:12   #16
Dimril
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 06 08 2004

Posty: 3
Domyślny

pierszy post na tym forum 8)

trenuje jakis juz czas, a z tego co widuje na stronach to czeka mnie jeszcze ze 2 tygodnie trenowania, wiec troche w tym posiedze

najbardziej w tym trenowaniu denerwuje mnie to, ze skille leca troche wolno (szczegolnie jak sie chce wysoko zajsc) ponadto przykre jest nadziac sie na pk podczas treningu - stoisz nagi a losiek wali w ciebie beltami, a najbardziej wnerwia to jak ci ubija szczura - od kad sa czaszki nawet nie ma po co startowac zeby dac nauczke noobowi

poza podzieleniem sie moimi odczuciami co do treningu chcialem jeszcze pochwalic Raynolda - pisze tak madrze ze nie smiem watpic ze jego sposoby sa wlasciwe, niewatpliwie wezme je pod uwage

ps: czy uwazacie ze wytrenowane skille 70/70 sa wystarczajace? im wieksze tym lepsze, ale do 8 dych nie dociagne chyba (w koncu to prawie miesiac gry!)
Dimril jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 09-08-2004, 20:32   #17
Raynold
eX Moderator
 
Raynold's Avatar
 
Data dołączenia: 13 10 2003
Lokacja: Tychy
Wiek: 39

Posty: 1,814
Stan: Niegrający
Domyślny

> ps: czy uwazacie ze wytrenowane skille 70/70 sa wystarczajace? im wieksze
>tym lepsze, ale do 8 dych nie dociagne chyba (w koncu to prawie miesiac gry!)

Już pisałem na początku: to, czy uważasz swoje skile za dobre lub złe to tylko i wyłącznie Twoja decyzja...

No a poza tym, to wiadomo, że wytrenowanie dobrych skili to poświęcenia naprawde mnóstwa czasu, więc sam wiesz... Wóz albo przewóz ;]
__________________
Emerytura... Dzięki za wszystko.
Raynold jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 10-08-2004, 22:50   #18
dbfan
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny

Raynold odwaliles naprawde zajedwabisty kawał naprawde dobrej roboty (a masło sie zamśla, a pętkla sie zapętla)
ale:
Jak jednoczesnie mozna liczyc na potworku 30 chmurak i na mnie 30 chmurek? ja sie przy 10 gubiłem

aha jestem Ciemna masa (i sie przyznaje) i mam pytanie i prosił bym o jasną odpowiedz:
Jestem knight 14 lvl, skille 42 / 38 i trenuje z dwoma rotami...mam na sobie p arm, p leg, dark helmet, scarf, wooden shield i dagger...
To co zrobic zeby miec w w miare szybki awans w shieldungu? napisales ze przy trenungu z potworami nie musze przyjmowac chmurek?
aa wogole to ja teraz ju7z nic nie rzumiem:|
Jak w koncu trenowac z moimi dwoma rotami bo ja juz sie pogubilem:/
  Odpowiedz z Cytatem
stary 11-08-2004, 06:23   #19
Raynold
eX Moderator
 
Raynold's Avatar
 
Data dołączenia: 13 10 2003
Lokacja: Tychy
Wiek: 39

Posty: 1,814
Stan: Niegrający
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez dbfan
Raynold odwaliles naprawde zajedwabisty kawał naprawde dobrej roboty (a masło sie zamśla, a pętkla sie zapętla)
ale:
Jak jednoczesnie mozna liczyc na potworku 30 chmurak i na mnie 30 chmurek? ja sie przy 10 gubiłem

aha jestem Ciemna masa (i sie przyznaje) i mam pytanie i prosił bym o jasną odpowiedz:
Jestem knight 14 lvl, skille 42 / 38 i trenuje z dwoma rotami...mam na sobie p arm, p leg, dark helmet, scarf, wooden shield i dagger...
To co zrobic zeby miec w w miare szybki awans w shieldungu? napisales ze przy trenungu z potworami nie musze przyjmowac chmurek?
aa wogole to ja teraz ju7z nic nie rzumiem:|
Jak w koncu trenowac z moimi dwoma rotami bo ja juz sie pogubilem:/
Sami widzicie ile trzeba mieć cierpliwości...
Przeczytaj sobie punkt 5. Trening rycerza z potworami. Aha. I powiedz mi, gdzie napisałem, że nie trzeba przyjmować chmurek?
Żeby w miarę szybko awansować w shieldingu, trzeba mieć niski shielding. Bo im wyższy, tym wolniejszy awans ;P
__________________
Emerytura... Dzięki za wszystko.
Raynold jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 11-08-2004, 14:56   #20
dbfan
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny

To to ja wiem

A teraz maly ROTFL:

Zanim przeczytalem ten poradnik wiedzialem o treningu tyle co z przeczytanych (po łebkach) poptrzednich poradnikow i od kumpli... trenowałem z kumplem chyba ze dwie godziny shielding (z 35 na 36) i mnie krew zalewała bo mi nie chciał dojść, bo.... kumpel mial caly najlepszy eq na sobie a ja go knifem bilem na full def.. ALE TERAZ JESEM MĄDRZEJSZY! hehe

ale i tak Raynold Rzadzisz
  Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 
Opcje tematu

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 23:13.


Powered by vBulletin 3