Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Inne > O wszystkim i o niczym

Notki

O wszystkim i o niczym O tym wszystkim co nie pasuje gdziekolwiek indziej ;)

Odpowiedz
 
Opcje tematu
stary 04-07-2005, 13:55   #1
Ziomisław
Zbanowany
 
Ziomisław's Avatar
 
Data dołączenia: 08 01 2005
Lokacja: W moim domu proste, nie?

Posty: 150
Domyślny Programowanie

Potrzebuje dowiedzieć sie jak sie programuje, i jakim programem najlepiej.
Nie jestem kompletnie zielony w komputerach, ale zawsze chciałem dowiedzieć sie jak programować. Slyszałem o jakiś kursach w tej dziedzinie, ale nie wiem może zna ktoś strone z takim małym kursem o programowaniu??
Aha i nie wiem ale to sie chyba robi za pomocą jakiegoś innego programu widziałem jakiegos Turbo Pascala czy takie coś.
W każdym razie prosiłbym o jakąś strone z takim jakby mini-kursem do programowania. I piszcie jaki program by był najlepszy dla nowicjusza no chyba, że wszystkie są takie same ale po prostu dajcie nazwe tego programu czy takie coś a ja go sobie skądś skołuje.
Pozdro ziomy mam nadzieje, że pomożecie .

Ps: wiem, że to co napisałem wygląda idiotycznie tak jakby pisał to ktoś kto nie wie nawet jak włączyć kompa chociaż, ale mimo wszystko- halp mi plx :>
Ziomisław jest offline   Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 04-07-2005, 13:57   #2
Gohan-saan
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny

www.onet.pl lub google,co wolisz + hasło: Programowanie, lub inne i wybierasz strone która Ci pasuje =.=
  Odpowiedz z Cytatem
stary 04-07-2005, 13:58   #3
Hallabard
Użytkownik Forum
 
Hallabard's Avatar
 
Data dołączenia: 27 06 2004
Lokacja: dom (Łódź)
Wiek: 33

Posty: 343
Stan: Niegrający
Profesja: Sorcerer
Świat: Calmera
Poziom: 30
Poziom mag.: 44
Hallabard ma numer GG 9015684
Domyślny

Najlepszy dla początkujących to chyba Visual Basic. Można również spróbować na Delphi 5.0 albo 6.0. Co do stron, poszukaj na google, bo pelno jest tego
__________________
kliknij poniżej by zobaczyć więcej...

Hallabard jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-07-2005, 14:00   #4
Matek
Użytkownik Forum
 
Matek's Avatar
 
Data dołączenia: 21 09 2004
Lokacja: Węgorzewo/Gdańsk

Posty: 1,859
Matek ma numer GG 3933509
Domyślny

Ba poczatek wybierz jezyk w jakim chcesz programowac. Dla newbie najlepszy jest c/c++. Potem mozna zaczac jave.

Po drugie: wybierz kompilator. Ponownie wg mnie najlepszy dla poczatkujacych top srodowisko DJGPP z kompilatorem gcc. Zadnych shitow jak Borland Buldier bo sie niczego nie nauczysz;]

Po trzecie: kup sobie jakas ksiazke o poczatkach w danym jezyku. potem po zapoznaniu sie z podstawami polecam "Thinking in C", ktora jest do sciagniecia za darmo. Poszukaj tez jakiegos forum o tej tematyce.

I pisz programy. nie wazne jakie glupie, ale pisz. bez tego niczego sie nie nauczysz.
__________________


"Miła, błagam, nie zrozum mnie źle
Kocham cię tak jak swoje przestworza pokochał wiatr"

Moj jogger
Matek jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-07-2005, 14:03   #5
Grim
Zbanowany
 
Grim's Avatar
 
Data dołączenia: 21 06 2005
Lokacja: ... zapomniałem!

Posty: 131
Grim ma numer GG 7753087
Domyślny

Delphi rox!

DO nauki Delphi polecam książkę Stephen'a M. "Delphi- To proste" Wydawnictwo RM.
Grim jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-07-2005, 14:51   #6
Maethi
Zbanowany
 
Maethi's Avatar
 
Data dołączenia: 16 02 2005
Lokacja: Polska
Wiek: 34
Wpisy bloga: 1

Posty: 411
Maethi ma numer GG 4684801
Domyślny

Zacznij od Logo Komeniusza - tak jak ja.

Potem TP lub VB , a potem C, C# lub C++.
Maethi jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-07-2005, 15:07   #7
Shanhaevel
Użytkownik Forum
 
Shanhaevel's Avatar
 
Data dołączenia: 27 08 2004
Lokacja: Uwiędły Las

Posty: 2,391
Shanhaevel ma numer GG dam na pw.
Domyślny

Gdzieś czytałem, że Ruby jest dobry dla początkujących, to taki wstęp do c++ bodajże. Bardzo rzadki język, ale można go spotkać w RPGM XP, na przykład.
Shanhaevel jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-07-2005, 15:13   #8
Magus
eX Moderator
 
Magus's Avatar
 
Data dołączenia: 26 09 2003
Lokacja: Fangorn Forest
Wiek: 42

Posty: 1,355
Stan: Na Emeryturze
Magus ma numer GG 2279467
Domyślny

http://www.4programmers.net/ <--- Jedna z najlepszych polskich stron o tej tematyce. Kursy, porady, kody zrodlowe, kompilatory, gotowe programy, forum.
__________________
1. Moderator nie nabija postów - moderator ma wiele do przekazania
2. Moderator nie myli się - moderator ma inne zdanie
3. Moderator nie obraża innych - moderator dobitnie zwraca uwagę
4. Kto przychodzi ze swoimi przekonaniami - wychodzi z przekonaniami moderatora.
5. Szanuj moda swego - możesz mieć gorszego.
Magus jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-07-2005, 17:05   #9
Ziomisław
Zbanowany
 
Ziomisław's Avatar
 
Data dołączenia: 08 01 2005
Lokacja: W moim domu proste, nie?

Posty: 150
Domyślny

Magus - jesteś wielki
Ziomisław jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-07-2005, 19:18   #10
Kele
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny

C++ dla początkujących jest najlepsze Poszukaj w kioskach książki wydanej przez Komputer Świat o C++, koszt w granicach 10zł. Płyta z kompilatorem [programem do pisania programów], i kodami źródłowymi programów [tym z czego składa się program] dołączona do książki.

Naprawde polecam.



Pozdrawiam, Kele
  Odpowiedz z Cytatem
stary 04-07-2005, 19:33   #11
Magus
eX Moderator
 
Magus's Avatar
 
Data dołączenia: 26 09 2003
Lokacja: Fangorn Forest
Wiek: 42

Posty: 1,355
Stan: Na Emeryturze
Magus ma numer GG 2279467
Domyślny

@Kele
Kompilator to program służący do automatycznego tłumaczenia kodów źródłowych na język maszynowy.

Sam 'program' mozna napisac w byle notatniku.
__________________
1. Moderator nie nabija postów - moderator ma wiele do przekazania
2. Moderator nie myli się - moderator ma inne zdanie
3. Moderator nie obraża innych - moderator dobitnie zwraca uwagę
4. Kto przychodzi ze swoimi przekonaniami - wychodzi z przekonaniami moderatora.
5. Szanuj moda swego - możesz mieć gorszego.
Magus jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-07-2005, 20:39   #12
Baron Kaldrick
Użytkownik Forum
 
Baron Kaldrick's Avatar
 
Data dołączenia: 06 03 2004
Lokacja: from Dwarves Lands...

Posty: 1,289
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Matek Uciekaido
Ba poczatek wybierz jezyk w jakim chcesz programowac. Dla newbie najlepszy jest c/c++. Potem mozna zaczac jave.
Ty żartujesz, prawda? Dla newbie najlepsze będzie poznanie podstaw w Pascalu, po czym faktycznie - można przeskoczyć na c/c++. I tam również, długo, uczyć się podstaw, potem OOP, a w końcu grafika - czy to sdl bądź allegro, czy to czysty OGL albo DX. Żadna java, bo to śmiech na sali + oklaski, a nie język programowania... Tak jak i C#, który jest czystą parodią.
Cytuj:
Po drugie: wybierz kompilator. Ponownie wg mnie najlepszy dla poczatkujacych top srodowisko DJGPP z kompilatorem gcc. Zadnych shitow jak Borland Buldier bo sie niczego nie nauczysz;]
Początkujący nie będzie potrafił odpalić ani zainstalować DJGPP. Który, swoją drogą, ma dużo mniejsze możliwości - bo mniej bibliotek, i cięższe ich dogrywanie - niż taki darmowy Dev-C++, czy bardzo fajny, ale płatny, Visual C++ (6.0 głównie. Jedna z niewielu rzeczy, która dobrze wyszła M$).

@Topic
Google jest potęgą. Więc przygodę z programowaniem radzę zacząć z zaprzyjaźnieniem się z tą wyszukiwarką. Sam dziennie po parę godzin potrafię spędzać na google, szukając nowych rozwiązań,tutoriali, bibliotek, newsów i ciekawostek. Po czymś takim, lista bookmarks tak Ci się rozwinie, że zawsze znajdziesz to co będzie Cię ciekawiło.
__________________
Smoki powinny być okrutne, chytre, nieczułe i straszne. Ale coś ci powiem, czlowieku....
Smoki nigdy nie paliły na stosie, nie torturowały, nie rozpruwały na kawałki i nie nazywały tego moralnością.

Terry Pratchett, "Straż! Straż!"
Baron Kaldrick jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-07-2005, 21:20   #13
Matek
Użytkownik Forum
 
Matek's Avatar
 
Data dołączenia: 21 09 2004
Lokacja: Węgorzewo/Gdańsk

Posty: 1,859
Matek ma numer GG 3933509
Domyślny

Cytuj:
Ty żartujesz, prawda?
Nie. Nauke programowania w Pascalu uwazam za strate czasu. C tez doskonale nadaje sie do nauki podstaw. Byc moze to tylko moje przyzwyczajenie, bo sam wlasnie zaczelem od C. Dobrze na tym wyszlem, bo wiekszosc ludzi, ktorych znam i ktorzy zaczynali od Pascala znudzili sie programowaniem po paru tygodniach.

Cytuj:
Żadna java, bo to śmiech na sali + oklaski, a nie język programowania..
Skad taki wniosek? Owsze 'jedynka' byla koszmarem. Strasznie niedopracowana. Ale dwojka to juz dosc przydatne 'narzedzie'. Zdaje sobie sprawe, ze dalej o wiele bardzoej potezniejszym jest jezyk c/c++. Ma wieksze mozliwosci, poparcie itp. Ale java jest 2 jest calkiem mocna. Potrzeba tylko czasu. I moim zdaniem to wlasnie w JAVIe najlepiej sie uczyc OOP.

A c#? NIestety nie mam zdania bo najnormalniej w swiecie nie probowalem jednak wole bawic sie w Javie.

Cytuj:
Początkujący nie będzie potrafił odpalić ani zainstalować DJGPP. Który, swoją drogą, ma dużo mniejsze możliwości - bo mniej bibliotek, i cięższe ich dogrywanie - niż taki darmowy Dev-C++
Nie doceniasz ludzi Kald Zakladam, ze ktos kto chce sie uczyc programowac ma jako-taka znajomosc srodowiska Win lub Linux. Instalacja DJGPP jest banalna - o ile przeczyta sie 'instrukcje'. Pozatym osobiscie uwazam, ze Dev nie jest najlepszym narzedziem dla poczatkujacego I wlasnie dlatego, ze ma ZA DUZO mozliwosci. Mozna sie poprostu pogubic

A takie rzeczy jak Visual C to sa juz dla sredniozaawansowanych. To dziwne stwierdzenie - przyznaje. Ale uwazam, ze do pewnych spraw trzeba 'dojrzec programistycznie'. Inaczej wyjdzie z tego kaszana i pseduo-programista.

@kald: specjalnie dla ciebie http://robocode.alphaworks.ibm.com - fajna zabawa
__________________


"Miła, błagam, nie zrozum mnie źle
Kocham cię tak jak swoje przestworza pokochał wiatr"

Moj jogger

Ostatnio edytowany przez Matek - 04-07-2005 o 21:22.
Matek jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-07-2005, 21:28   #14
Baron Kaldrick
Użytkownik Forum
 
Baron Kaldrick's Avatar
 
Data dołączenia: 06 03 2004
Lokacja: from Dwarves Lands...

Posty: 1,289
Domyślny

Cytuj:
Nie. Nauke programowania w Pascalu uwazam za strate czasu. C tez doskonale nadaje sie do nauki podstaw. Byc moze to tylko moje przyzwyczajenie, bo sam wlasnie zaczelem od C. Dobrze na tym wyszlem, bo wiekszosc ludzi, ktorych znam i ktorzy zaczynali od Pascala znudzili sie programowaniem po paru tygodniach.
Wiesz, ja zaczynałem 'zabawę' z programowanie raczej dziwnie. Bo to był przeskok z logo na basica, z basica na c++, z c++ na pascala i powrót do c++. Pierwsze dwa jeszcze na 8bitowcach. Zahaczyłem też o kilka różnych innych jezyków, i uważam , że C++ był, jest i jeszcze długo będzie potęgą. I jeśli ktoś na poważnie myśli o programowaniu, to 'c++ is the way.'
Nie wspominając o tym, że 90% oprogramowania jest tworzone w cpp.
Cytuj:
Skad taki wniosek? Owsze 'jedynka' byla koszmarem. Strasznie niedopracowana. Ale dwojka to juz dosc przydatne 'narzedzie'. Zdaje sobie sprawe, ze dalej o wiele bardzoej potezniejszym jest jezyk c/c++. Ma wieksze mozliwosci, poparcie itp. Ale java jest 2 jest calkiem mocna. Potrzeba tylko czasu. I moim zdaniem to wlasnie w JAVIe najlepiej sie uczyc OOP.
Ale po co korzystać z czegoś, co jest mniejsze, gorsze i ma chorą składnię (mam wielką niechęć do składni tak javy, jak i C#, który do javy jest bardzo podobny. Wolę mój kochany, cpp'owy burdelik), skoro ma się c++ na wyciągnięcie ręki? To mi przypomina dreptanie naokoło.
Cytuj:
A c#? NIestety nie mam zdania bo najnormalniej w swiecie nie probowalem jednak wole bawic sie w Javie.
Jedno i drugie dla mnie jest jeno parodią =P
Cytuj:
Zakladam, ze ktos kto chce sie uczyc programowac ma jako-taka znajomosc srodowiska Win lub Linux. Instalacja DJGPP jest banalna - o ile przeczyta sie 'instrukcje'.
Banalna, psia krew. Na '98 banalna, ale spróbuj zmusić djgpp do działania pod win2k, czy innym ntku. Przypomina to łapanie komara w locie za skrzydło =P
Cytuj:
Pozatym osobiscie uwazam, ze Dev nie jest najlepszym narzedziem dla poczatkujacego I wlasnie dlatego, ze ma ZA DUZO mozliwosci. Mozna sie poprostu pogubic
A nikt nie każe ze wszystkich możliwości korzystac. Poza tym - w tej chwilii VCpp i Dev-Cpp są najbardziej rozpowszechnionymi IDE w światku programistycznym, i większość tutoriali jest pisana pod nie (bo trzeba wspomnieć o tym, że co kompilator to inny język =P)
Cytuj:
A takie rzeczy jak Visual C to sa juz dla sredniozaawansowanych. To dziwne stwierdzenie - przyznaje. Ale uwazam, ze do pewnych spraw trzeba 'dojrzec programistycznie'. Inaczej wyjdzie z tego kaszana i pseduo-programista.
Heeeej, ja odkąd pamiętam siedzę w VC++ i mi całkiem dobrze idzie, nie przesadzaj =P
__________________
Smoki powinny być okrutne, chytre, nieczułe i straszne. Ale coś ci powiem, czlowieku....
Smoki nigdy nie paliły na stosie, nie torturowały, nie rozpruwały na kawałki i nie nazywały tego moralnością.

Terry Pratchett, "Straż! Straż!"
Baron Kaldrick jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 04-07-2005, 21:35   #15
Matek
Użytkownik Forum
 
Matek's Avatar
 
Data dołączenia: 21 09 2004
Lokacja: Węgorzewo/Gdańsk

Posty: 1,859
Matek ma numer GG 3933509
Domyślny

Cytuj:
jeśli ktoś na poważnie myśli o programowaniu, to 'c++ is the way.'

Tu sie zgadzamy

ale..

Cytuj:
Ale po co korzystać z czegoś, co jest mniejsze, gorsze i ma chorą składnię
Dla nauki? Zabawy, checi rozwijania siebie i doskonalenia jezyka, ktory jest w 'budowie' i w ktorym kiedys bedzie pisanych wiele aplikacji sieciowych. Czlowiek uczy sie przez cale zycie ja lubie eksperymetowac - dlatego ciagnie mnie do javy. I uwazam, ze w OPP jest o klase lepsze niz w C++

Cytuj:
Banalna, psia krew. Na '98 banalna, ale spróbuj zmusić djgpp do działania pod win2k
Kurna. Na tym win2k wszystko sie wali. Musze kiedys go przetestowas Ale na XPku z DJGPP nie ma problemow.

Cytuj:
(bo trzeba wspomnieć o tym, że co kompilator to inny język =P)
I wlasnie o to mi chodzi Kald. Kiedys widzialem tutorial nauki C w ktorym byly... 'cout', 'cin'. Masakra Prosty kompilatr = nauka od podstaw ze zrozumieniem.
__________________


"Miła, błagam, nie zrozum mnie źle
Kocham cię tak jak swoje przestworza pokochał wiatr"

Moj jogger
Matek jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 05-07-2005, 10:52   #16
Kondzio
Użytkownik forum
 
Data dołączenia: 11 02 2005

Posty: 20
Domyślny

Uważam, że nie ma sensu dzielić języki na takie, "które są głupie", a które nie.

Jeżeli miałeś jakąś styczność z programowaniem proponuję naukę języka z książką "ANSI C" Kernighana i Ritchie'ego(tak, autorów C). Możesz mieć problemy z dostaniem tej pozycji, bo ja mam wydanie z '88, ale wydaje mi się, że jest chyba nowsze wydanie z Wydawnictwa Naukowo-Technicznego.

Jeżeli chodzi o środowisko programistyczne, to jeśli chcesz sie uczyć to w sumie nie ma większego znaczenia. Aha, tak jak ktoś tam wyżej napisał, odradzam użytkowanie Buildera Borlandu. Jest po prostu denerwujący.

Język C jest ściśle związany z sytemem Unix, posunę się dalej: został dla niego opracowany. Pomimo tego jest na tyle elastyczny, że nie jest przywiązany do konkretnego systemu czy maszyny, co jest zresztą cechą charakterystyczną dzisiejszych języków programowania wysokiego poziomu.

Aha zapomniałbym: warto niekiedy zająć się algorytmiką. Pomoże ci to w pisaniu wydajniejszych programów. Pozycje, które polecam: "Rzecz o istocie informatyki" - Dawid Harel, oraz "Sztuka programowania" Donalda E. Knutha, tyle że wybierając tą pozycję, musisz mieć przynajmniej minimalną wiedzę z zakresu analizy matematycznej itp.

Ostatnio edytowany przez Kondzio - 05-07-2005 o 10:57.
Kondzio jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 05-07-2005, 17:42   #17
Gromexor
Zbanowany
 
Gromexor's Avatar
 
Data dołączenia: 20 01 2005
Lokacja: KrAiNa MlEkIeM i MiOdEm PłYnĄcA, cZyLi WrOcŁaW ^.-

Posty: 106
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Grim
Delphi rox!

DO nauki Delphi polecam książkę Stephen'a M. "Delphi- To proste" Wydawnictwo RM.

Zgadzam się z tym panem ( a to rzadkość- możecie mi wierzyć!!)

Delphi jest łatwe! Ja zaczynałem od Delphi.

@Edit:

TO JEST 100-TNY POST!
Gromexor jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 05-07-2005, 20:59   #18
Knight Simon Dark lord
Użytkownik Forum
 
Knight Simon Dark lord's Avatar
 
Data dołączenia: 29 08 2004
Lokacja: Carlin
Wiek: 33

Posty: 756
Stan: Aktywny gracz
Profesja: Master Sorcerer
Gildia: Evil Shadows
Świat: Harmonia
Poziom: 36
Skille: 20/24
Poziom mag.: 45
Knight Simon Dark lord ma numer GG 2398454
Domyślny

ja moze nic nie wniose do tematu ale chciałem podziękować bo też chce nauczyć się programować tylko nie wiedziałem w jakim języku to się zabiore za c/c++ mam jedną stronke gdzie opisuje sie jak programować aha i pytanko z kąd ścągnąc program do pisania w c/c++
__________________


Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Paciorro Pokaż post
czyli skoro dali darmowy onwtibia to wszystko jest ok????

Knight Simon Dark lord jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 05-07-2005, 22:26   #19
Kele
Guest
 

Posty: n/a
Domyślny

@up

Ja w necie nie mogłem nigdy znaleźć... Może poszukaj gdzies w kiosku książki komputer świata o tym? Tam jest płyta... Naprawde nie jest droga a podstaw lepiej sie nauczysz niz z neta...
  Odpowiedz z Cytatem
stary 05-07-2005, 22:56   #20
p.l
eX Moderator
 
p.l's Avatar
 
Data dołączenia: 10 09 2003
Lokacja: Fotel przed monitorem
Wiek: 36

Posty: 1,139
p.l ma numer GG koniec tego dobrego
Domyślny

do co kompilatorów dla początkujących w C, to ja polecam LCCwin-32 (wystarczy wpisać w googlach), jest z deczka lepszy niż Dev-C (takie przynajmniej moje zdanie).
__________________





p.l jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 13:14.


Powered by vBulletin 3