Jesteś tu: Tibia.pl / Forum

Wróć   Forum Tibia.pl > Inne > O wszystkim i o niczym

Notki

O wszystkim i o niczym O tym wszystkim co nie pasuje gdziekolwiek indziej ;)

Odpowiedz
 
Opcje tematu
stary 07-05-2008, 00:30   #1
Rybzor
CS Tibia.pl Team
 
Rybzor's Avatar
 
Data dołączenia: 06 09 1970
Lokacja: Gliwice
Wiek: 33
Wpisy bloga: 1

Posty: 8,453
Stan: Początkujący
Adres Jabbera do Rybzor
Domyślny

Podczas wędrówek po internecie, który właśnie zgrywałem na dyskietkę, natrafiłem na fajny materiał, myślę, że jest to dość ciekawe i fajnie by było pogadać na ten temat.

Daniel Tammet, bo o nim będzie mowa, to 27-letni Anglik będący prawdziwym matematyczno-pamięciowym czarodziejem. Kiedy miał 3 lata przeszedł atak epileptyczny i od tego czasu liczenie stało się jego obsesją - pamięta m.in. liczbę pi do 22 514 miejsca po przecinku. Oprócz tego, że jest geniuszem, Daniel cierpi także na autyzm, co powoduje, że nie wolno mu prowadzić samochodu oraz, że nie potrafi odróżnić strony prawej od lewej.

Człowiek ten posiada niesamowite zdolności.
Cytuj:
Poproszony o pomnożenie 31x31x31x31, Tammet szybko - i dokładnie - odpowiedział "923,521".

A to nie tylko liczenie. Jego niesamowity dar pamięci jest wprost oszałamiający. Wystarczy, że pokażesz mu przez moment długi ciąg cyfr, a on bezbłędnie ci go wyrecytuje. Potrafi także recytować na wspak.

A takie rzeczy to dla Daniela Tammeta zaledwie rozgrzewka. Najpierw zrobił furorę w Oksfordzie, gdzie publicznie recytował niekończący się ciąg cyfr składających się na liczbę "Pi". "Pi", taka jakiej używamy, zwykle jest zaokrąglona do 3,14, jednak jego numery ciągną się właściwie w nieskończoność.

Daniel studiował sekwencje - tysiące cyfr w przeliczeniu na jedną stronę.

"Mogę usiąść i wręcz zajadać się nimi. Wchłaniałbym setki cyfr jednocześnie", mówi Daniel.

Przygotowanie zajęło mu kilka tygodni i gdy Daniel wybierał się do Oksfordu, gdzie arytmometr sprawdzał każdą cyfrę, dał upust swojej nadzwyczajnej pamięci.
Jak twierdzi Tammet; potrafi on wyrecytować ciąg ponad 20 tysięcy cyfr, bez względu na to w jakiej będą kolejności, nie popełniając żadnego błędu.
Cytuj:
Naukowcy mówią, że pamięć Daniela jest naprawdę nadzwyczajna. Doktor V. S. Ramachandran i jego zespół z Kalifornijskiego Centrum Badań nad Mózgiem zbadali Daniela po jego wyczynie z liczbą "Pi".

Co on o tym sądzi?

"Byłem zaskoczony jego artykulacją i inteligencją a także jego zdolnościami do oddziaływań społecznych i dokonywania introspekcji swoich własnych zdolności", mówi doktor Ramachandran.

W chwili gdy ta introspekcja jest u uczonych niezwykle rzadka, zdolność Daniela do opisywania pracy swojego umysłu może być bezcenna dla naukowców zajmujących się badaniem mózgu, naszego najmniej zrozumianego organu.

"Wielką tajemnicę stanowi nawet to, jak obliczamy 17 minus 9. Czy wiesz, w jaki sposób małe galaretkowate wstążki wewnątrz mózgu dokonują takiego obliczenia? My tego nie wiemy", wyjaśnia doktor Ramachandran.

To może się wydawać przeciwne logice, ale Ramachandran sądzi, że geniusz uczonego właściwie może być rezultatem uszkodzenia mózgu. "Jest taka możliwość, że wiele innych części mózgu działa anormalnie lub podnormalnie. Pozwala to pacjentowi przesunąć wszystkie jego zasoby uwagi na pozostałą część", wyjaśnia. "Jest na to wiele klinicznych dowodów. Niektórzy pacjenci dostają ataku i nagle poprawiają się ich zdolności artystyczne".

Ta teoria dobrze pasuje do Daniela. Mając cztery lata dostawał silnych ataków epilepsji. Wierzy, że owe ataki przyczyniły się do jego obecnego stanu. Numery przestały być już tylko numerami, on sam zaś rozwinął rzadkie skrzyżowanie zmysłów znane jako synestezja.

"W mojej głowie cyfry widzę jako kolory, kształty i konstrukcje. Gdy widzę długi ciąg, ów ciąg tworzy w moim umyśle obrazy", wyjaśnia Tammet. "Mogę w ten sposób zwizualizować każdą liczbę, nawet do 10 000, posiada ona kolor, kształt i budowę".
Daniel został ostatnio przedstawiony w brytyjskim programie dokumentalnym zatytułowanym "Brainman" (mózgowiec). Producenci postawili przed nim wyzwanie nie do przejścia: miał się nauczyć obcego języka w ciągu tygodnia - i to nie byle jakiego, ale islandzkiego, uznawanego za jeden z najtrudniejszych do nauczenia się języków.

Przygotowywał się w Islandii i miał własną praktykę z opiekunem. Gdy nadeszła chwila prawdy i Daniel pojawił się w programie telewizyjnym, prowadzący program powiedział: "Byłem zdumiony. Odpowiedział na nasze pytania. Zrozumiał je bardzo dobrze i moim zdaniem jego gramatyka również była bardzo dobra. Jesteśmy bardzo dumni z naszego języka i z tego, że ktoś jest w stanie płynnie się nim posługiwać po zaledwie tygodniu nauki, on jest wielki".

Daniel nadal posiada pewne ograniczenia związane z autyzmem. "Trudno mi przejść przez ulicę, gdy wokół mnie jest dużo ludzi. Jeśli jest duży hałas, zatykam uszy, aby od niego uciec", mówi.

Ten niepokój trzyma go blisko domu. Nie może nigdzie jeździć, rzadko chodzi na zakupy i naprawdę trudno mu znaleźć dobrą plażę ze względu na nieodpartą pokusę policzenia wszystkich ziarenek piasku. Ta przypadłość objawia się też na inne sposoby, na przykład każdego ranka bardzo dokładnie odmierza sobie porcję płatków owsianych: musi być dokładnie 45 gramów owsianki, nie więcej, nie mniej. Tutaj ciekawostka; sam lubię robić coś o pełnych godzinach, lubię mieć 20, a nie 19 fragów w CSie, i lubię zjadać coś o określonej porze, u mnie zwykle ogranicza się to do zaokrąglania liczb, godzin.. i takich tam.

Co sądzicie o takim człowieku, czy chcielibyście mieć takie zdolności? Bo ma to również swoje wady... Czy może poszerzanie zdolności umysłowych człowieka jest na wyciągnięcie ręki?

Ostatnio edytowany przez Rybzor - 07-05-2008 o 17:38.
Rybzor jest offline   Odpowiedz z Cytatem

PAMIĘTAJ! Źródłem utrzymania forum są reklamy. Dziękujemy za uszanowanie ich obecności.
stary 07-05-2008, 00:36   #2
Emok
Użytkownik Forum
 
Emok's Avatar
 
Data dołączenia: 27 12 2005
Lokacja: UK/Łódź
Wiek: 33

Posty: 1,369
Stan: Na Emeryturze
Profesja: Elite Knight
Świat: Titania
Domyślny

To jest jednak choroba. Szczęście, że Stwórca dał coś w zamian.
Emok jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 07-05-2008, 00:39   #3
Bambuko
Użytkownik Forum
 
Bambuko's Avatar
 
Data dołączenia: 01 10 2003
Lokacja: Dobów Mniejszy
Wiek: 35

Posty: 2,212
Stan: Niegrający
Domyślny

A co ze zwykła pamięcią - pamięta co robił w piątek? Co dostał na 12 urodziny? Jak się nazywał pies sąsiadki?
__________________
.
Bambuko jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 07-05-2008, 00:42   #4
Fintex
Użytkownik Forum
 
Fintex's Avatar
 
Data dołączenia: 17 08 2005
Lokacja: Krosno
Wiek: 34

Posty: 968
Stan: Na Emeryturze
Imię: Seecinha
Świat: Astera
Poziom: 123
Fintex ma numer GG 5302851 Fintex ma login Tlenu maciekz9@tlen.pl
Szczęśliwy

Heh, już kiedyś o nim słyszałem. Koleś rzeczywiście jest geniuszem.
Ja tam wole pozostać takim jakim jestem Nie posiadam mam żadnych schiz co ile i o której jem Mi to wszystko jedno. Nigdy nie lubię niczego planować. Wole, żeby życie mnie zaskakiwało ;-)

Tutaj jest mała próbka jego umiejętności:
http://pl.youtube.com/watch?v=7bVVQ0FZeys

Na utube jest więcej filmików o nim
Fintex jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 07-05-2008, 00:47   #5
Dragon-Fly
Arbiter Elegantiarum
 
Dragon-Fly's Avatar
 
Data dołączenia: 10 01 2008
Wpisy bloga: 2

Posty: 1,375
Stan: Aktywny Gracz
Imię: Artanaro
Profesja: Knight
Świat: Menera/Nebula
Poziom: 45
Skille: ~70
Poziom mag.: 5
Dragon-Fly ma login Tlenu dragonflyer@tlen.pl
Domyślny

Dla mnie - to byłoby zbyt straszne. Nie chce tego, chce być normalnym, przeciętnym głupim człowiekiem. To byłoby dla mnie niepojęte.
Dragon-Fly jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 07-05-2008, 07:45   #6
Voon
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 26 07 2006

Posty: 1,303
Voon ma numer GG 1528304
Domyślny

Po przeczytaniu ''Braina man'' i pod spodem Rypa to było 'troche' śmieszne, nie powiem.

Co do tego pana: możliwośc ludzkiego umysłu są bardzo wielkie, człowiek wykorzystuje tylko setną część mocy obliczeniowej. Nawet Einstein przyznał że wykorzystał tylko niewielką część swojego mózgu. Ci tzw 'geniusze' po prostu umieją opanować swopje zasoby mózgowe. Zwylki ludzie tego nie umieją bo są zbytnio leniwi.
Voon jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 07-05-2008, 08:05   #7
Rafayen
Użytkownik Forum
 
Rafayen's Avatar
 
Data dołączenia: 27 06 2005
Lokacja: Ostrzeszów
Wiek: 34

Posty: 1,239
Stan: Niegrający
Skille: 13/37
Rafayen ma numer GG 1502169
Domyślny

Ciekawe czy rozszyfrowałby totolotka =P jeśli tak to dawać mi go tu!
Rafayen jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 07-05-2008, 09:19   #8
Tompior
UnlimitedWarnWorks
 
Tompior's Avatar
 
Data dołączenia: 14 01 2004
Lokacja: Warszawa
Wiek: 34

Posty: 2,362
Stan: Na Emeryturze
Tompior ma numer GG 3186363
Domyślny

Jest wielu ludzi o specjalnych zdolnosciach.
Zobaczcie sobie np. na youtube serie "Extraordinary people" np. "The boy who sees witout eyes".
__________________
Tompior jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 07-05-2008, 12:04   #9
Duch Niespokojny
Moderator
 
Duch Niespokojny's Avatar
 
Data dołączenia: 10 09 2005

Posty: 2,348
Stan: Na Emeryturze
Domyślny

Nie ma geniuszu bez ziarna szaleństwa. - Arystoteles
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Rafayen Pokaż post
Ciekawe czy rozszyfrowałby totolotka =P jeśli tak to dawać mi go tu!
A co tu rozszyfrowywać? Wartość oczekiwana jest ujemna i ot, cała filozofia.

Ostatnio edytowany przez Duch Niespokojny - 07-05-2008 o 12:08.
Duch Niespokojny jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 07-05-2008, 17:27   #10
ripper
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 01 08 2004
Wiek: 33

Posty: 3,349
Stan: Na emeryturze
ripper ma numer GG 3603576
Domyślny

No cóż... ma te fantastyczne zdolności, ale dla mnie to raczej "cyrkowe sztuczki" niż coś ciekawego - w końcu, przynajmniej na razie, nie sformułował żadnego ciekawego twierdzenia, nie odkrył niczego w matematyce/fizyce... Szkoda - bezapelacyjnie ma niesamowity talent, ale nieco bezużyteczny. Szczęście, że być może przyczyni się do rozwoju badań nad ludzkim mózgiem.

Piszę to wyłącznie na podstawie wyżej przedstawionego tekstu o nim - mogę się mylić.
ripper jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 07-05-2008, 17:34   #11
Mapa_Europy
Użytkownik Forum
 
Mapa_Europy's Avatar
 
Data dołączenia: 29 06 2007
Lokacja: pl?

Posty: 335
Domyślny

Dla mnie to jest jednak pewnego rodzaju choroba :/
__________________
Ostrzegam Cię...
Mówię Ci nie wchodź tutaj
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Lasooch Pokaż post
@Yoh: a za 2k lat ludzie będą nosili moje figurki na szyi!
Mapa_Europy jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 07-05-2008, 18:15   #12
Dego
Użytkownik Forum
 
Dego's Avatar
 
Data dołączenia: 10 12 2006
Lokacja: w domu

Posty: 285
Dego ma numer GG 6088579
Domyślny

Cytuj:
rzadko chodzi na zakupy i naprawdę trudno mu znaleźć dobrą plażę ze względu na nieodpartą pokusę policzenia wszystkich ziarenek piasku.
to mnie rozwaliło, co do jego pamięci, to tylko pogratulowac
__________________
podpisu niet
Dego jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 07-05-2008, 18:31   #13
Pan i Wladca
BadBoy
 
Pan i Wladca's Avatar
 
Data dołączenia: 10 08 2005
Lokacja: unknown
Wpisy bloga: 2

Posty: 1,343
Stan: Na Emeryturze
Świat: PL
Pan i Wladca ma numer GG 5984090
Domyślny

Szczerze to po części chciałbym mieć te zdolność, lecz ostatecznie wolałbym żyć bez niej. Gdyby mi ktoś teraz zabronił jeździć autem - kulka w łeb. Gdybym nie mógł chodzić na imprezy, zabawy, i spotkania, bo hałas by mi przeszkadzał - kulka w łeb. Gdybym w wieku 60 lat miał spędzić noc z 10 dziewczynami (bo to pełna liczba) - zawał serca
__________________
http://www.ligabbva.pl/
Rzetelnie o La Liga
[center]
Pan i Wladca jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 07-05-2008, 22:52   #14
Walekifa
Użytkownik Forum
 
Walekifa's Avatar
 
Data dołączenia: 30 08 2004
Wiek: 32

Posty: 1,743
Walekifa ma numer GG 8714993
Domyślny

Za Średniowiecza to ten kolo by mógł zapewne nową religie ustanowić. Albo chodziarz jej odłam.
__________________
GRUPA TEA TIME REKRUTUJE ; ) OTWARTA DLA WSZYSTKICH FANÓW SPANIAŁEGO NAPARU POSIADAJĄCEGO PONAD DWA TYSIĄCE LAT TRADYCJI.

http://www.forum.tibia.pl/group.php?groupid=126

Jesteś fanem Diablo 2 ,ale gra już ci się znudziła?
http://www.forum.tibia.pl/showthread.php?t=187841-
Zapoznaj się z tym tematem,a nie pożałujesz!!!!!!!!
Walekifa jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 07-05-2008, 23:50   #15
.Matrik.
Użytkownik Forum
 
.Matrik.'s Avatar
 
Data dołączenia: 24 01 2007

Posty: 1,438
Domyślny

Cytuj:
Za Średniowiecza to ten kolo by mógł zapewne nową religie ustanowić. Albo chodziarz jej odłam.
Nie rozumiem, on by ustanowił religię, a np. Korzeniowski jakiś odłam? ; pp

joł suchy dowcip, suchy dowcip joł
__________________
Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Mystlich Pokaż post
Tomek poszedł do centrum po upragnioną wódkę gdy nagle wpadł do zapaści
.Matrik. jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 08-05-2008, 01:16   #16
Kredo
Użytkownik Forum
 
Kredo's Avatar
 
Data dołączenia: 27 04 2008
Lokacja: W innym świecie

Posty: 17
Stan: Niegrający
Domyślny

Widziałem bardzo dawno temu program w TV właśnie związany z tematem. Chorzy ludzie posiadali niezwykłe zdolności. Nie pamiętam dokładnie jakie ale na 100% właśnie matematyczne i artystyczne (np jakieś małe dzieci potrafiące szkicować obrazy z prędkością światła, które zapamiętały).
Kredo jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 08-05-2008, 01:34   #17
Marsseel
Użytkownik Forum
 
Marsseel's Avatar
 
Data dołączenia: 30 12 2007
Wiek: 32
Wpisy bloga: 7

Posty: 262
Stan: Na Emeryturze
Profesja: Elite Knight
Poziom: 91
Marsseel ma numer GG 12726512
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Kredo Pokaż post
(np jakieś małe dzieci potrafiące szkicować obrazy z prędkością światła, które zapamiętały).
Błąd fleksyjny. - 9 punktów na maturze.
__________________



"Jeśli ktoś zaczepia ciebie poproś go by przestał. Jeśli nie przestanie, zniszcz go."

Marsseel jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 09-05-2008, 04:49   #18
Ville
Użytkownik Forum
 
Ville's Avatar
 
Data dołączenia: 04 03 2005
Lokacja: In da hell
Wiek: 35

Posty: 626
Ville ma numer GG 4610514
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Bambuko Pokaż post
A co ze zwykła pamięcią - pamięta co robił w piątek? Co dostał na 12 urodziny? Jak się nazywał pies sąsiadki?
Przepraszam ale nawet ja tego nie pamietam ;-)

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Voon Arculin Pokaż post
Co do tego pana: możliwośc ludzkiego umysłu są bardzo wielkie, człowiek wykorzystuje tylko setną część mocy obliczeniowej. Nawet Einstein przyznał że wykorzystał tylko niewielką część swojego mózgu. Ci tzw 'geniusze' po prostu umieją opanować swopje zasoby mózgowe. Zwylki ludzie tego nie umieją bo są zbytnio leniwi.
Z tego co wiem to przez jakis czas bylo mowione ze czlowiek uzywa tylko 10% swojego mozgu. Ale to pewnie kwestia w jakiej wiosce to uslyszales.
Powiem ci tak, skoro uzywasz tylko tej setnej czesci mozgu to odetnij pozostalosc i w puste miejsce mozesz sobie wpakowac np. nadajnik GPS zeby rodzice wiedzieli gdzie jestes.

A tak na powaznie - kazda, najmniejsza czesc mozgu odpowiada za cos innego (czyt. 100%!). Nawet w tekscie bylo napisane, ze on sie nie urodzil geniuszem, tylko poprzez ataki epilepsyjne stal sie taki jaki jest.
__________________
do zobaczenia w prawdziwym zyciu
Ville jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 09-05-2008, 07:55   #19
Voon
Użytkownik Forum
 
Data dołączenia: 26 07 2006

Posty: 1,303
Voon ma numer GG 1528304
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Ville Pokaż post
Z tego co wiem to przez jakis czas bylo mowione ze czlowiek uzywa tylko 10% swojego mozgu. Ale to pewnie kwestia w jakiej wiosce to uslyszales.
Powiem ci tak, skoro uzywasz tylko tej setnej czesci mozgu to odetnij pozostalosc i w puste miejsce mozesz sobie wpakowac np. nadajnik GPS zeby rodzice wiedzieli gdzie jestes.

A tak na powaznie - kazda, najmniejsza czesc mozgu odpowiada za cos innego (czyt. 100%!). Nawet w tekscie bylo napisane, ze on sie nie urodzil geniuszem, tylko poprzez ataki epilepsyjne stal sie taki jaki jest.
Ooo, mistrzu, robisz błąd. Nie chodzi o powierzchnie użytkową ale o ''moc obliczeniową''. To dlatego nie wszyscy śmiejemy sie z tych samych żartów, jeden je rozumie i sie śmieje a drugi nie może pojąć o czym mowa.
Voon jest offline   Odpowiedz z Cytatem
stary 09-05-2008, 09:07   #20
Asash
Zbanowany
 
Data dołączenia: 02 12 2007
Lokacja: Konin
Wiek: 28

Posty: 283
Stan: Na Emeryturze
Asash ma numer GG 8690411
Domyślny

Cytuj:
Oryginalnie napisane przez Ville Pokaż post
Przepraszam ale nawet ja tego nie pamietam ;-)
No o 4.50 to napewno nie będziesz pamiętać

@topikkkkkkk
Wole pozostać głupkiem. Ale jemu gz mózgu.
Asash jest offline   Odpowiedz z Cytatem
Odpowiedz


Użytkowników czytających ten temat: 1 (zarejestrowanych: 0, gości: 1)
 

Zasady postowania
Nie możesz dodawać tematów
Nie możesz odpowiadać
Nie możesz dodawać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB Kod jest Włączone
UśmieszkiWłączone
[IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone
Przejdź do forum


Wszystkie czasy podano w strefie GMT +2. Teraz jest 15:12.


Powered by vBulletin 3